Iron Maiden

Τι σχέση έχουν όλα αυτά για τα support και τα λεφτά που πληρώνουν με τους Maiden κατάλαβε κανείς;

2 Likes

Πραγματικα το λατρευω το Brave New World και για εμενα παιρνει την θεση του Killers σαν 7ος αγαπημενος μου δισκος των Iron Maiden, με τις υπολοιπες 6 θεσεις να ανηκουν φυσικα στα υπολοιπους απο τους 7 πρωτους δισκους. Εχει αυτο το κατι “μαγικο” αυτος ο δισκος και παντα μου βγαζει πολυ ιδιαιτερα συναισθηματα οταν τον ακουω, φοβερη παραγωγη, σε εκπληκτικη φορμα ολη η μπαντα και σε μεγαλα κεφια λογω του reunion και μονο κομματαρες… Εκτος απο τα κλασικα The Wicker Man, Ghost Of The Navigator, Brave New World, Blood Brothers, Dream Of Mirrors που δεν γινεται να μην τα γουσταρεις, εχω τρελη αδυναμια στο The Fallen Angel και το Out Of The Silent Planet, ενω γουσταρω πολυ και τα εναπομειναντα The Mercenary, The Nomad και The Thin Line Between Love & Hate. Σιγουρα ειναι ο καλυτερος δισκος της μπαντας απο το reunion και μετα με το The Book Of Souls να ακολουθει. Και επισης για εμενα μεσα στους 10 καλυτερους δισκους των 00’s.

Στο θεμα με την εταιρεια με το video game δεν υπαρχει κατι να συζητησουμε, εχει 1000% δικιο η μπαντα και καλα εκανε και τους μηνυσε.

Για το θεμα των χρηματων που πρεπει να πληρωσει μια μικρη μπαντα στο μεγαλο ονομα για να μπει στο tour το θεωρω τραγικο και απ’ οταν ειχα μαθει οτι ετσι λειτουργει εδω και χρονια η φαση ειχα ξενερωσει παρα πολυ, καταπτυστη τακτικη δεν υπαρχουν δικαιολογιες.

6 Likes

Μάλλον συμφωνώ με αυτήν την σειρά, τον άκουγα προχθές και είναι όντως εξαιρετικός δίσκος, μου έφερε πολλές αναμνήσεις από εκείνο το καλοκαίρι που τον έλιωνα. Ήμουν 18 και τώρα έχουν περάσει 19 χρόνια από τότε…

Σε λιγο θα μας πειτε και οτι σας επηρεαζει το οτι ειναι ο πρωτος δισκος Μεηντεν που ακουσατε οταν βγηκε…

2 Likes

Εμένα ο τρίτος μαν μου

1 Like

Τριτος; Αρα Νο Πρειερ πρωτος; Ελα ρε!!

2 Likes

Χαχαχαχαχα X Factor (δισκάρα) και Virtual XI (αυτό οκ 9,5) :stuck_out_tongue:

4 Likes

εεεεεεμ δεν ειναι ολοι παλιοι !

Ας ευχηθούμε χρόνια πολλά και στον πάντα αγαπητό Nicko McBrain που συμπληρώνει σήμερα τα 67 έτη και ακόμη δεν λέει να “βάλει μυαλό”!

Iron-Maiden-nicko15

12 Likes

Αιώνια έφηβος… Πολύχρονος και υγιής να είναι κι αυτός

8 Likes
3 Likes

Προς το παρόν υπάρχει προγραμματισμένη η SUPER κοινή περιοδεία Ozzy Osbourne - Judas Priest. Για μένα ό,τι καλύτερο στο θέμα live για το 2020.

Οζζυ? Ακόμα παίζει? :stuck_out_tongue:

1 Like

Nαι! Είναι στα πιτς προς το παρόν (αναρρώνει βασικά) και επιστρέφει δριμύτερος (:wink: το 2020. Οι συναυλίες που είχαν ακυρωθεί επαναπρογραμματίστηκαν.

Το λοιπόν…

Με την δική μου οπτική ο πραγματικά καινοτόμος δίσκος των Μεηντεν είναι το Somewhere in Time

Οι 2 πρώτοι είναι pure nwobhm που ξεχωρίζει απ τον σωρό για τους λόγους που γενικά ξεχώρισαν οι Μεηντεν απ τους υπόλοιπους. Μπασογραμμες δισολιες κλπ

Το Heavy metal και ειδικά το στυλ των Μεηντεν είναι κάπως λιγότερο εύπλαστο. Θεωρώ λοιπόν εξαιρετικά σημαντικό και groundbreaking αυτά που έκαναν στα 3 επόμενα άλμπουμ τους και απόλυτα λογικό που έφτασαν στη στρατόσφαιρα με αυτά… Δισολιες, σόλα, ριφφ, φροντμαν τον καλύτερο εβερ, επικνες, θεματολογία, φανταστικό και μοναδικό μπάσο που δεν ήταν συνοδός αλλά έπαιζε δικά του θέματα ως χαλί… Δεν ήταν για μένα τόσο καινοτόμα όσο inspiring… Και φυσικά όσο πρόσθεταν στοιχεία τόσο περισσότερο επηρέαζαν και απομακρύνονταν απ τη μάζα

Μετά έγινε κάτι πολύ φιλόδοξο και τολμηρό . Guitar synth κλπ. Το 7th son φυσική εξέλιξη αυτής της διάθεσης να φτιάξουν κάτι διαφορετικό

Εξαιρετικά ενδιαφέρον και διαφορετικό ειδικά για Μεηντεν ήταν και το AMOLAD. Δεν ξέρω αν έχουν παίξει άλλοι παρόμοια αλλά ξέφυγαν λίγο απ το στυλ τους, έφτιαξαν κάτι πιο σκοτεινό χωρίς να χάσουν την ταυτότητα τους

Ίσως γράψω και για άλλους δίσκους αν βρω χρόνο

Τις απόψεις σας

10 Likes

Ο καλπασμός των ριφ στο piece ειναι ΟΛΟ ΜΑ ΟΛΟ το αμερικανικο power metal.

4 Likes

Μεγάλοι δίσκοι πολλοί, καινοτόμο μόνο το Somewhere.

1 Like

Καρδούλα γιατί συμφωνώ αλλά τι ξεκαρφωτο post είναι αυτό??

Περάστε έξω κύριε, από πότε μέλος του φόρουμ επιτρέπεται να μην διαβάζει ΟΛΑ τα νέα ποστ του thread των Metallica; Ground rule no1: πρώτα θα διαβάζετε το thread των Metallica και μετά όλα τ’ άλλα, γκεγκε;