Iron Maiden

Μέχρι πριν 1-2 βδομάδες εδώ σουλάτσαρε ο Clairvoyant. Έκανε απλώς like χωρίς να σχολιάζει.

1 Like

Λείπει…

2 Likes

Τι ΚΑΝΕΙ ρε το παλικαρι παλι… Πραγματικα τον αγαπω αυτον τον τυπο.

1 Like

Για ποιο λόγο είναι μείωση όταν ο ήχος είναι περισσότερο punk παρα μετ(σ)αλ
Είναι κατώτερο το punk?

1 Like

Ignore και μόνο που γράφεις “μετ(σ)αλ”. Δεν ήξερα ότι και το family έχει το τρολλ του.

Το έχω ξαναγράψει: αν σε κάποιον δεν αρέσει η χ-ψ μπάντα, όπως στους δύο αποπάνω οι Maiden, δε χρειάζεται να μπαίνει να ενοχλεί όσους ασχολούνται.

Back to the topic, τα περισσότερα κομμάτια του Di’Anno τα προτιμάω με Di’Anno - κάτι που συμβαίνει και με τον Blaze. Μια εξαίρεση είναι αυτό:

5 Likes

Τι φαση, εγω που ακριβως ενοχλησα και με πηρε η μπαλα? :sweat_smile:

Δεν νομίζω ότι είναι θέμα μείωσης. Είναι περισσότερο ότι έχει κουράσει αφάνταστα η φάση punk όσον αφορά τους 2 πρώτους δίσκους. O Harris ουδέποτε ήθελε να παίξει punk. Το γεγονός πως η punk μουσική βρίσκεται στα προσωπικά ακούσματα του DiAnno, έχει δημιουργήσει μια τεράστια “φούσκα” που έχουν μπει τα δύο άλμπουμ. Η ταχύτητα και η δομή που έχουν κάποια τραγούδια δεν νομίζω ότι αρκούν για να τα καθορίσουν punk. Ούτε σαν είδος, ούτε καν σαν επιρροές.

3 Likes

ελπίζω μια άλλη να είναι το sign of the cross :crossed_fingers:t3:

2 Likes

Όχι με το post προφανώς, αλλά με την ενθάρρυνση (καρδούλα στον άλλο επειδή έγραψε μετσαλ; επειδή σοβαρά ρωτάει αν είναι κατώτερο το punk; ποιος ξέρει).

Live σίγουρα είναι και βασικά το σκέφτηκα αμέσως αφού πόσταρα το βίντεο από το Remember tomorrow. :slightly_smiling_face:

Αλλά για στούντιο δεν ξέρω. Έχω τόση αδυναμία στο X-Factor εν γένει, που μου αρέσει και με τις “ατέλειές” του.

Ο οποίος DiAnno κι αφού έφυγε από τους Maiden, δεν κυκλοφόρησε και τίποτα punk, σωστά; Δηλαδή να είχαμε να λέγαμε. Το Killers έτσι κι αλλιώς είναι τελείως metal. Στο ομώνυμο, περι ου ο λόγος, υπάρχει μόνο το Running free που είναι ας πούμε πιο “απλοϊκό”, έχει αυτόν τον χαρακτηριστικό ρυθμό και τους στίχους και δεν έχει κανονικό solo. Ακόμα κι έτσι, αυτή η κάτι-σαν-δισολία στη μέση πρέπει να είναι άπιαστο όνειρο για να την παίξει ο “καλύτερος” (αν υπάρχει κάτι τέτοιο) punk κιθαρίστας. :rofl:

1 Like

Νταξει αν φτασουμε να μας ενοχλουν και τι καρδουλες μπαινουν σε αλλα ποστς τοτε καπου εχουμε χασει λιγο την μπαλα :kissing_heart: Παρε ΚΑΙ φιλι ΚΑΙ καρδουλα να κανεις την ανατροπη στο σκορ με 2-1.

Οποτε γραφω σε αυτο το τοπικ γραφω για να πω ειλικρινη αποψη για εκαστοτε κυκλοφορια/τραγουδι των Μεηντεν, οι οποιοι μου αρεσουν σχετικα, χωρις να με τρελαναν ποτε.

2 Likes

Και γιατί το punk να είναι κατώτερο; Δηλαδή η Sheena που είναι punk rocker είναι κατώτερη; Ήρεμα ρωτάω.

Η Σινα είναι η βασίλισσα της ζούγκλας , τώρα αν είναι και πανκ ροκερ δεν ξέρω

2 Likes

ναι είναι κατώτερο το πανκ :sunglasses:

ολη η φιλοσοφία γύρω από το πανκ είναι τελείως ακυρη. επανάσταση απέναντι στην τεχνη και την έννοια της μουσικής, επανάσταση για την επανάσταση.
Ιδεολογικα κολλημένη μουσική, δηθεν και στρατευμενη τέχνη.

επί της ουσίας όμως δεν είναι επανασταση αλλά επιστροφή στο ροκαμπίλι. οπότε συντήρηση.

1 Like

Άκου μια Propagandhi :wink:
Edit: από πάνε, κάνε edit, λες πολλές μπαρουφιτσες.

5 Likes

Οι Ramones έτσι λένε ότι είναι πανκ ρόκερ.

2 Likes

τι φάση ;; Πάλι ψέματα λέει η τιβι ;;
images

2 Likes

Για το πανκ τα είχε πει καλύτερα από όλους ο βρασίδας.

“they need to learn how to play their instruments”

Βέβαια τα τελευταία χρόνια έχει υπάρξει μεγάλη βελτίωση

Ιδεολογικά άλλη ιστορία όμως νομίζω δεν τίθεται θέμα όσο αναφορά το τι έχει προσφέρει το κάθε είδος μουσικά, στιχουργικά και γενικότερα σαν ένα είδος τέχνης. Το μέταλ είναι απλά σε άλλο επίπεδο.

2 Likes

Oi propagandi είναι ωραίοι!!

1 Like

To είπε μόλις πριν λίγα λεπτά και ο Schaffer απ’ τους Iced Earth αυτό.

“For God sake, turn your television off. It’s just lying to you”.

Αναρωτιέμαι, έχουν και στην Αμερική Σία Κοσιώνη;

1 Like