Iron Maiden

Σε αντίθεση με την πλειοψηφία που θεωρεί το FF (στην καλύτερη) μέτριο εγώ το βρίσκω εξαιρετικό. Τραγούδια όπως το when the wild…(να μια κορυφή με τις τόσες αλλαγές σε ρυθμούς,μελωδίες κτλ) Starblind( δύσκολο τραγούδι για Maiden αλλά έπος), Talisman και το εκπληκτικό Mother of mercy για μένα αρκούν. Βάζω και το προσωπικά αγαπημένο the man who… και κλείσαμε. Ναι σίγουρα έχει και τραγούδια που έχω να τα ακούσω από τότε πχ the Alchemist, coming home,Eldorado(αυτό live ήταν καλύτερο με τον Dickinson να είναι απίστευτος στο en vivo) αλλά το έχω πάνω από το book of souls

4 Likes

Συμφωνώ, δε βρίσκω να έχει αδύναμο κομμάτι, αντίθετα, τα Isle of Avalon, Starblind (ειδικά αυτό) και το WTWWB τα θεωρώ αριστουργήματα, αν και το Book of Souls, προσωπικα, το έχω πιο ψηλά.

3 Likes

Έχει διαρρεύσει πουθενά ρε παίδες; 18 μέρες πριν την κυκλοφορία και έχουμε μόνο ένα single και κανένα leak. Μόνο ένα αφύσικο preview. Περίεργο.

Η παράδοση πάντως να κυκλοφορούν άλμπουμ Αύγουστο/Σεπτέμβρη και να προετοιμαζόμεθα για τη νέα σεζόν με ένα νέο Maiden album (η παράδοση αυτή άρχισε από το Dance Of Death) βγάζει ένα ωραίο συναίσθημα.

Διαρροές θα έχουμε μια εβδομάδα περίπου πριν την επίσημη κυκλοφορία που θα έχουν παραλάβει τα καταστήματα για να στείλουν τις παραγγελίες τους.

1 Like

Παιδιά, το FF έχει χαρακτήρα… Starblind, Mother of Mercy κομματαρες, WTWWB πολύ καλό αν και με τα χρόνια το βαρέθηκα, Coming Home τρομερή ερμηνεία Dickinson, Talisman παραμύθι, κι ένα Man Who Would… μέτριο, αλλά με εξαιρετικό οργανικό κομμάτι στη μέση με τέλεια σολίδια…

3 Likes

Όσοι γκρινιάζετε για τα μακρόσυρτα ακουστικά ίντροζ και κόβετε/ράβετε κομμάτια για να τα κάνετε μικρότερα, πείτε μια κουβέντα και για το Alchemist ρε που μπαίνει μαστουρωμένα και καβλωμένα (!)

Κατά τα άλλα, πριν λίγο γύρισα από ελτα, δεν πλήρωσα τίποτα για τελωνείο αν και το έστειλαν από UK, ελπίζω να γίνει το ίδιο και με τα υπόλοιπα μπλουζάκια Senjutsu

2 Likes

Νομίζω τα στέλνουν από Ιρλανδία και έτσι γλιτώνουμε τα κερατιάτικα

1 Like

Προσωπικά λατρεύω τα αργα/μελωδικα intros και outros. Το μόνο που με χαλάει κάπως στα 10 λεπτά είναι τα 3-4 σολιδια που συνήθως έχουν τα συγκεκριμένα κομμάτια

Εγω παρηγγειλα κατι απο Αγγλια την Πεμπτη και με χρεωσανε κανονικα ΦΠΑ. Οταν τους ρωτησα γιατι, μου εγραψαν: “We are signed up to the EU’s IOSS scheme and so VAT has been taken care of. You should not be charged additional VAT/handling fees for your order.” Οταν εχω νεοτερα, θα ποσταρω. Απο Αγγλια παντως θα μου τα στειλουν.

1 Like

Ναι, ο ΦΠΑ πάντα μπαίνει ως κόστος μετά την πρόσφατη αλλαγή της νομοθεσίας. Και τα τέλη τελωνείου μπαίνουν αν θυμάμαι καλά, αν ξεπερνά τα 150€.

6 Likes




12 Likes

πάμε για νέο κομμάτι σήμερα

13 Likes

Ναι, για να δούμε

Παλιότερα μόνο η… προνομιούχος τάξη επιλεγμένων δημοσιογράφων και περιοδικών είχαν την ευκαιρία της προακρόασης ορισμένων τραγουδιών από ένα επερχόμενο album. Εδώ και κάποια χρόνια, στην εποχή όπου ο έντυπος Τύπος έχει χάσει μεγάλο μέρος της επιρροής του και εξ ολοκλήρου την αποκλειστικότητα της μετάδοσης της πληροφορίας, δίνονται στη δημοσιότητα επίσημα πια, κάποια κομμάτια διαθέσιμα για όλους.

Στο σημείο αυτό θα προσέθετα ότι χαλάει όλο το σασπένς της προσμονής του νέου LP, αλλά ποιος μπορεί να αντισταθεί στον πειρασμό; Για να δούμε λοιπόν και το Stratego!

6 Likes

Για εμενα λειτουργει θετικα η ακροαση 2-3 κομματιων ενος δισκου πριν την επισημη κυκλοφορια του, οπως κανουν πολλες μπαντες. Οταν ειναι καλα τα κομματια δημιουργουν προσμονή, όταν δεν είναι ελπιδες για ανατροπη, και στις δυο περιπτωσεις ιντριγκαρουν (εκτος ειναι ειναι χαλια, οκ!).

Σε καθε περιπτωση μιλαμε για τους Maiden και εναν πολυαναμενομενο δισκο που θα ακουγαμε ουτως ή αλλως με προσοχη ακομα και χωρις ιντριγκα και μαρκετινγκ και τα κολπα των Βρετανων βεβαια! Διαβασα στο fb των Maiden πως το κομματι βγαινει στις 6 το απογευμα σε βρετανικη ώρα (δηλαδή 8 το βραδυ σε ελληνική)

4 Likes

Έτσι είναι, ένα πράγμα μας έχει απομείνει που να εμπεριέχει “a sense of wonder”, ας το απολαύσουμε

2 Likes

Για την αγαπημένη μου μπάντα (pl) το έχω κάνει μερικώς υπό την έννοια ότι άκουσα τα singles από μία δύο φορές και τέρμα (μαχαίρι) , ώστε όταν βγήκε ο δίσκος δεν σκίπαρα ως χιλιοακουσμένα τα κομμάτια αυτά και έτσι άκουγα το δίσκο στην ολότητα του. Με ένα δίσκο όμως που κρατάει 80 και πλέον λεπτά νομίζω , δεν θα σου χαλάσει την ιδιαίτερα την ακρόαση έαν γνωρίζεις πολύ καλά 2-3 songs

2 Likes

To κομμάτι αποτελεί σύμπραξη του Αρχηγού με τον Gers. Γενικά, ο Αρχηγός έχει συνεργαστεί πολύ με τον Janick σε παρελθοντικές συνθέσεις (είτε ως δυάδα, είτε ως τρίο, με τη συμμετοχή του εκάστοτε τραγουδιστή) και η αλήθεια είναι ότι έχουν γράψει μαζί τόσες κομματάρες που άνετα γέμιζαν έναν -μην πω και δύο- δίσκους. “Lord of the Flies”, “Look for the Truth”, “The Edge of Darkness”, “Ghost of the Navigator”, “Dream of Mirrors”, “Montségur”, “Dance of Death”, “The Legacy”, “The Talisman”, “The Book of Souls”… Ας ελπίσουμε ότι το ποιοτικό σερί θα συνεχιστεί. Θα δούμε, ή ορθότερα θα ακούσουμε, απόψε.

12 Likes

On topic,

219230681_259439945563988_791105663790566444_n

το έχασα πριν 25 χρόνια σε μετακόμιση, αν το έχει κάποιος το αγοράζω όσο όσο

7 Likes