Iron Maiden

Η προπαραγγελία έχει γίνει ήδη από αρχές του μήνα. Δε θα μπορούσε να γίνει διαφορετικά, η συλλογή θα ήταν ελλιπής. :slight_smile:

2/2 προς ώρας και για μένα. Δοκίμασα να τα βάλω back to back στο spotify (για καλύτερο ήχο, στο youtube είναι πολύ μπουκωμένα), όπως ακριβώς θα είναι και στο δίσκο δηλαδή, και κυλάνε πολύ όμορφα.

3 Likes

Μάλλον υπάρχει κόσμος που περιμένει απο τους σημερινούς maiden να γραψουν κανα mariner και τον μπρους να πιάνει ψηλές εκείνης της εποχής…χαλαρώστε λίγοι τύποι. Μια χαρά είναι το κομμάτι. Μην κάνουμε σαν μανιακοί. Ναι η φωνή είναι μέτρια, ναι η παραγωγή είναι κάπως, ναι τα σόλο δεν λένε κ πολλά…αλλα σκεφτείτε οτι αυτό που κάνουν αυτοί σε τέτοια ηλικία, άλλοι δεν μπορούν να το κάνουν ούτε σε νεότερες φάσεις… ελα λίγο…μόνο μέιντεν!
Σαν τον άλλον που κάνει reaction κάθε φορά καο έχει βαλθεί να μας τρελάνει με τα ποσταρίσματα του στο fb οτι η μπάντα δεν λέει κ τέτοια…

3 Likes

Η παραγωγή είναι μια χαρα. Οργανικός φυσικός ήχος (κάτι που δεν πέτυχαν στο BOS) με τα όργανα να ακούγονται οπως πρέπει χωρίς κάποιο να “καβαλαει” κάποιο άλλο. Ο Bruce στα χαμηλά είναι απόλαυση ενώ στα ψηλά το έχει μια χαρά. Η χροιά του προκαλεί ακόμα ανατριχιλες αλλά όπως και στο writing on the wall ετσι κ δω δεν μπορώ να καταλάβω τι τραγουδάει στο μεγαλύτερο μέρος του τραγουδιού. Το ρεφρέν είναι έπος κ μου αρέσει πολύ που το δεύτερο του μέρος έχει άλλους στίχους με τις αρμονιες στα φωνητικά . Τρομερές κιθάρες στο intro κ γενικά απο χθες παίζει συνέχεια το τραγούδι.

8 Likes

Σήμερα το άκουσα λόγω έλλειψης ίντερνετ.
Το μόνο που θα πω είναι ότι έρχεται μεγάλο τρομπόνι για μια ακόμη φορά από την μεγαλύτερη μπάντα στην ιστορία της ανθρωπότητας.

7 Likes

Edit Ένας τύπος στο fb γράφει ότι το κομμάτι είναι καλό αλλά του λείπει ενα δυνατό ρεφρέν…θεουλης

7 Likes

Πολύ τίμιο το stratego.

Όποιος γουστάρει Maiden , σίγουρα θα γουστάρει και με το Stratego (ΟΚ κάπου έχει κάτι άκυρα πλήκτρα και μια κιθαριστική μελωδία οριακά εκνευριστική μαζί με την φωνητικές μελωδίες του Bruce, αλλά είναι λεπτομέρειες που δεν αλλάζουν την μεγάλη εικόνα).

Καλύτερο και πιο “maiden” από το Writing που μου φάνηκε κάπως μίζερο και μεγάλο σε διάρκεια (ενώ έχει πολύ ωραία solos).

Αρκετά descent.

2 Likes

Εμενα μου αρεσε το κομματι αλλα με τα σχολια που διαβαζα εδω μεσα περιμενα κατι πολυυυυ καλυτερο. Τιμιοτατο παντως, μια χαρουλα.

2 Likes

Ocean Is Black The Devil’s Track…
Bruce μας γαμησες πάλι.

4 Likes

Εμένα με τις ακροάσεις έχει αρχίσει και μου αρέσει και το writing περισσότερο, που στην αρχή με είχε ξενίσει λίγο.

Το stratego γαμαει και δέρνει, είναι κομματαρα από την αρχή μέχρι το τέλος, μακάρι να το ακούσουμε και live !

#μεηντενρεμουνιαδενθασωθουμεποτε

7 Likes

Κι εμένα το ίδιο ομολογώ . Στην αρχή είχα εκτιμήσει μόνο το ωραίο intro , τώρα μου αρέσει και γενικότερα

3 Likes

Κάποιοι δεν μπορούν να διαβάσουν τι γράφω.

Lead Guitarist = Κυρίως ο κιθαρίστας που παίζει τα solos. Στα rhythm (riffs) και σε κάποια επαναλαμβανόμενα θέματα που πάνε να «σολίσουν» (βλ. Dance Of Death από το 3:00 και μετά) ο Gers είναι μια χαρά. Απ τη στιγμή όμως που θα πάει να παίξει σόλο, θα ακούσεις μια μπουρμπουλήθρα με βαβούρα που είναι για πέταμα.
ΑΥΤΟ ΕΙΠΑ.
Και συγκρίνετε με Smith, Michael Schenker, Jordan Macarus, κ.α. Ανούσια σόλος εν γένει.
Ο Πετρούτσι btw δεν μ’αρέσει ως Lead Player αν και 1000 φορές καλύτερος τεχνικά απ τον Gers στα σόλος.

Εξηγήθηκα και δεν το συνεχίζω.

Τώρα κάτι σχόλια για το «είναι 60 χρονών, τι να περιμένουμε» ή «ξέρουμε τη βάση από το 2000 και μετά» τι να τα σχολιάσω… Γιατί το BNW δεν γάμαγε σχεδόν όλο (εκτός απ το Mercenary που επαναλαμβανόταν μέχρι αηδίας). Ή δεν είχαμε Paschendale, Brighter Than A Thousand Suns (το καλύτερο ρεφραίν από το 2000 και μετά), Journeyman, The Man Who Would Be King (ΝΑΙ ΡΕ) ή Talisman.

Για σχολίασε αυτό με τη “βάση” που είπα, γιατί δεν ξέρω πώς το εξελαβες το σχόλιο μου.

Καλύτερο ρεφρέν το Brighter…?χμμμ οκ γούστα είναι αυτά. Ως καλύτερο ρεφρέν μετα από το stratego θα έβαζα αυτό του Rainmaker. Επίσης χαίρομαι που εκτιμούν κ άλλοι το a man who would be a king(και εδω εχουμε και γαμω τα ρεφρεν). Περι Gers αν και δεν είμαι κιθαρίστας και δεν γνωρίζω κτλ τολμώ να πω πως αν δεν ειχε αυτον τον βρώμικο ηχο στα σολο του τότε θα μιλούσαμε για κιθαρίστα τοπ επιπέδου

1 Like

Αρκετα καλό κομμάτι τo stratego. Για μένα το writing on the wall αρκετα μέτριο (για maiden εννοείται).

Ως προς τα φωνητικά δε μου αρέσει τη τοποθέτηση τους στη μίξη. Θεωρώ ότι έχουν γίνει εγκλήματα στην παραγωγή των δίσκων των maiden διαχρονικά και δυστυχώς εδώ δεν έχουμε εξαίρεση.

Επίσης θεωρώ ότι μιας και ο Bruce ακούγεται αρκετά strained πρέπει να γίνουν λίγο toned down τα κομμάτια πλέον. Είναι κρίμα να ταλαιπωρεί τη φωνη του έτσι.

2 Likes

τα παίζουν ήδη πιο αργά. ίσως είναι καλή ιδέα η απόσυρση. Η να πάρουν τον μέντεζ για δεύτερα. εδώ ο κοβερντειλ πλέον μόνο αυτός δεν τραγουδάει λαίβ.

Δυστυχώς (η καλύτερα ευτυχώς) δεν υπήρχε internet την εποχή που κυκλοφόρησαν τα Somewhere in time η ακόμα καλύτερα το Seventh Son…σήμερα θα γελαγαμε με τις απόψεις και όλα αυτά που ακούγονταν από τους οπαδούς της μπάντας τότε.
Χαλαρώστε λίγο και απολαύστε ένα ακόμη Maiden album, που εάν όχι τώρα μπορεί κάποια στιγμή στο μέλλον όλο και κάτι να μας πει. :stuck_out_tongue:

Όσο για τον Βρασίδα, ο άνθρωπος αυτός είναι 63 πλέον, τραγουδάει πάνω από 40 χρόνια, έχει 20+ album στο ενεργητικό του, χιλιάδες συναυλίες (ειδικά η περίοδος Beast on the Road- Slavery Tour με album - περιοδεία - album τον διέλυσε), πέρασε καρκίνο, (και που ε;) είναι businessman, κοκ και κάνει αυτό που κάνει και το κάνει καλά. Δεν νομίζω κάνεις μας να έχει την απαίτηση να βγάζει τις ψηλές του παρελθόντος. Να πω μόνο για κάποιο λόγο νιώθω ότι το Book Pf Souls ακούγεται πιο πολύ σαν προσωπικός δίσκος του παρά σαν Iron Maiden, και κάπως έτσι ένιωσα με το
Wotw. Νομίζω όμως εάν και ακόμα το Stratego το έχω ακούσει στα πεταχτά, “ένιωσα” το μπάσο του αρχηγού. Πιστεύω την άλλη Παρασκευή θα διαρρεύσει και θα έχουμε μια ολοκληρωμένη άποψη. Peace.

10 Likes

Για το Brighter εννοούσα η καλύτερη αλληλουχία Γέφυρας/Ρεφραίν και μετά το δεύτερο ρεφραιν μπαίνει και η σολαρά του Smith!
Αν τα κουπλέ ήταν και πιο προσεγμένα στα μέτρα θα ήταν για μένα τοπ 5 στα Maiden γενικά.

Sofa_King ούτε την εποχή του Brave New World είχαμε ίντερνετ (με την σημερινή έννοια εννοώ : του να περιμένεις να ληκάρει, ή να ακούς 2 τραγούδια επίσημα πριν βγει το άλμπουμ απ το ιντερνετ), αλλά θυμάμαι είχε βγει το Wicker Man και είχε γίνει της ΠΟΥΤΑΝΑΣ απ όλο τον κόσμο! Και δεν διάβαζα ούτε Χάμερ ούτε άκουγα κάποιον μέντορα να μου λέει αν θα μου αρέσει.
Και όταν αγόρασα το άλμπουμ θεωρούσα το Mercenary βαρετό, και ακόμα το θεωρώ. Το μόνο καλό που είχε, ήταν πως σε τρόμαζε έτσι όπως έμπαινε από το γλυκό τελείωμα του Blood Brothers. :laughing:

@ManosOrff εγώ κατάλαβα πως η βάση από τα 2000 και μετά είναι αρκετά χαμηλότερη από το 1980-1988 (λόγω ηλικίας που είναι απολύτως λογικό) οπότε να μην διαμαρτυρόμαστε.

Ρε σεις δεν λέω πως πρέπει να ανακαλύπτουν συνεχώς τον τροχό, αλλά προσωπικά δεν μπορώ να ακούω μια πατάτα και να την εκθειάζω επειδή είναι Maiden. Mε το Stratego χάρηκα πολύ περισσότερο και διαβάζοντας το preview περιμένω 2-3 songs να ναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ (9-10άρια δηλαδή)

Days of Future Past
The Time Machine
Hell On Earth

ελπίζω να προσκυνήσω γιατί είναι το συγκρότημα που μου άλλαξε τη ζωή!

Αλλοίμονο εάν συγκρίνουμε τις τωρινές κυκλοφορίες με αυτές.

Σε κάθε περίπτωση ναι προφανως έχει καταπονηθει ο Bruce και για αυτό προτιμάω να τον ακούω σε πιο χαμηλές συχνότητες παρά να τον βάζουν να γκαρίζει…

Εγω την τελευταία 5ετια βλέπω μια πτώση στη φωνή του παντως - πριν τον θεωρούσα εξωγήινο.

Όπως είπε και ο φίλος από πάνω ναι θα ασκούμε κριτικη ακόμα και στο αγαπημένο μας συγκρότημα κι αυτό δε μας καθιστά ούτε γραφικούς ούτε haters.

Εγω τι να πω δηλαδή για τον Halford που είναι ο αγαπημένος μου τραγουδιστής; Ότι τραγουδάει όπως μέχρι το 2000;

Κράζετε πάντως για τα μεγάλα σε διάρκεια τραγούδια, ιδρωνετε όταν βλέπετε το όνομα του Harris όμως για ρίξτε μια ματιά στο αποτέλεσμα για τα 10 καλύτερα τραγούδια των Maiden στην αρχική του rocking

3 Likes

όχι, εννοούσα πως ξέρουμε ήδη ότι οι Maiden την τελευταία εικοσαετία θα έχουν σίγουρα τικάρει κουτάκια ποιότητας σε κάθε κυκλοφορία τους, και το θέμα είναι πόσο ποιοτικός θα είναι, κι όχι αν θα είναι. Δηλαδή, έχουμε μία σίγουρη βάση πάνω στην οποία χτίζουν μετά με ιδέες. Και στο Book of Souls ξέραμε τι να περιμένουμε, κι είχε κι ένα Empire of the Clouds για να μας συνταράξει και να ανατρέψει τις προσδοκίες μας.

4 Likes