Iron Maiden

FB_IMG_1659820709293

2 Likes

Ωραίο θα είναι το Hell on Earth στο Wacken!!

3 Likes

Χρόνια Πολλά στον καλύτερο Frontman :heart:

13 Likes

Χρόνια πολλά στον μεγαλύτερο frontman , σε μια από τις καλύτερες μέταλ φωνές και στον πιο καλοβολο άνθρωπο ( NOT )

6 Likes

Χρόνια πολλά στον Μπρουσακο, να είναι καλά κι ας μας βρίζει, από… αγάπη το κάνει!

2 Likes

Άνθρωπο που σε λέει “Γκρικ καντ φακ φακ” μην τον φοβάσαι έλεγε η γιαγιά μου

Κατά τ αλλά ναι τεράστιος φροντμαν ναι ιδιότροπος πάντα ναι και γεροντοπαραξενος πλέον

6 Likes

Εγώ πάλι διαπιστώνω ότι για να είσαι frontman legendary metal μπάντας θα πρέπει να έχεις γεννηθεί Αύγουστο. Εκτός κι αν είσαι ο Ozzy.

3 Likes

Ο καλύτερος frontman-τραγουδιστής στο χώρο της hard rock και metal σκηνής, με τους υπόλοιπους να απέχουν έτη φωτός μακριά. Γιατί σκηνική παρουσία έχουν πολλοί. Να έχουν όμως ΚΑΙ φωνή σε τέτοιο επίπεδο, σε αυτή την ηλικία… Ουδείς!

6 Likes

Αγαπάμε Βρασιδάρα ό,τι και να μας λέει !

1 Like

Theatrical σκηνική παρουσία και φωνή με τέτοιο τεράστιο εύρος, ναι φυσικά, δεν υπάρχει άλλος. Αλλά, σκηνική παρουσία που σε καθηλώνει μη μπορώντας να πάρεις τα μάτια σου από πάνω του και ας κάνει δυο βήματα το λεπτό, φωνή με σχετικά περιορισμένο εύρος αλλά με ηχοχρωμα που σου ξύνει την ψυχή ΚΑΙ δεξί χέρι πιο ακριβές από του Τ-800 επίσης ΔΕΝ υπάρχει άλλος.

Εντίτ: Βάλε και τους στίχους, ε; Τι να λέμε τώρα…

1 Like

Καλά σίγουρα, ο Πρόεδρος είναι μία κατηγορία μόνος του :stuck_out_tongue_winking_eye:.

Τώρα, επειδή κατάλαβα ποιον εννοείς, προσωπικά μιλώντας, διαφωνώ για τον εξής λόγο:

Αυτό που έγραψες αντικατοπτρίζει πλέον αυτό που μου προκαλεί και μεταφορικά και κυριολεκτικά ο James. Δυστυχώς δεν δύναμαι να εκτιμήσω αντικειμενικά την ερμηνεία του, αλλά επειδή θα βγούμε off topic ας το αφήσουμε εδώ.

3 Likes

Steve Harris. Δεν παίρνεις τα μάτια σου από πάνω του, έχει το γρηγορότερο δεξί χέρι στον κόσμο απλά τρέχει λίγο παραπάνω στην σκηνή. Α ναι τραγουδάει κιόλας που κ που άρα είναι frontman :stuck_out_tongue_closed_eyes::innocent:

5 Likes

εγώ νόμιζα ότι λέτε για τον Araya :stuck_out_tongue:

Να πω τώρα unpopular opinion, ότι το εκτιμώ μεν αυτό που κάνει ( είναι εντυπωσιακό το ότι τρέχει και τραγουδάει όπως τραγουδάει ), αλλά από την άλλη μου μοιάζει χωρογραφία πλέον , το ίδιο πράγμα 40 χρόνια, ίδιες κινησεις με διαφορετικά κουστούμια, δεν μου βγάζει ψυχή, αλλά σόου ( που οντως είναι). Φυσικά φαινεται να δίνει όλο του τον εαυτο, αλλά οκ, δεν τρελάθηκα πλέον από αυτόν τον τύπο τραγουδοποιειας.
Ξαναλέω ότι είναι απίστευτο ότι το καταφέρνει ακόμα, και πως αν τον δούμε να κάνει λιγότερα θα πούμε “ωπ κάτι παίζει”, αλλά πλέον δεν με εντυπωσιάζει οπτικά. Αρκετές φορές μου φαίνεται υπερβολικό.

3 Likes

Με σεβασμό παντα, αν δεν σας αρεσουν οι maiden και ο bruce γιατι ειναι show σε αντιθεση με τους manowar ή τους slipknot που ειναι ψυχη, στον πουτσο μας

4 Likes

Ούτε οι Manowar ούτε οι Slipknot είναι ψυχή, διάλεξες και τα 2 παραδείγματα που είναι show.
Δεν είπα ότι δεν μου αρέσει ο Dickinson, αλλά ότι πλέον έχω φτάσει σχεδόν 40 και δεν με εντυπωσιάζει κάτι που εντυπωσίαζε πριν 30-40 χρόνια ή μικρότερες ηλικίες τώρα, που δεν εχουν ξαναδεί κάτι αντίστοιχο.
Αν ξανάρθουν σε 2-3 χρόνια, ίσως πάρω και τον μικρό μαζί, που θα τον εντυπωσιάσει ίσως, αλλά πλέον μου φαίνεται κάτι σαν θεατρικό, με στάνταρ κινήσεις και 0 αυθορμητισμό ( βέβαια είχαμε και αυθορμητισμό εδώ στην Ελλάδα).
Αν θες να είσαι σε ένα φόρουμ που όλοι χύνουν κουβάδες για τον Μπρουσαρο, σορυ δεν είναι εδώ.
Έλα, ακόμα και συ ψιλοξενερωσες με το τελευταίο λάιβ. Λίγο το κακό σετλιστ, λίγο ο κομπλεξισμος του Μπρουσαρου.
Εκτιμώ την προσπάθειά τους, αλλά δεν εντυπωσιάζομαι από κάτι τέτοιο. Στα αρχιδια σας, το ξέρω, όπως και στα αρχιδια μας για το ότι κάποιος θεωρεί τον Dickinson μεγαλειώδη. Που είναι ο άνθρωπος, αλλά είπαμε έχουμε όλοι από μια άποψη.
Απο την άλλη,η ζωή μας γινεται ελαφρώς καλύτερη όταν συζηταμε.

Ξενερωσα και με τα δυο και το εχω πει. Επισης ειπα οτι ειναι και κουφαλα γιατι δεν εκανε μανουρα στο fear ή στο hallowed που τα καπνογονα ηταν δεκαδες. Βρηκε εναν και αρχισε να του την λεει. Εκτος απο κομπλεξικο θα τον ελεγα και μαλακα

1 Like

Μπάντες σαν τους Μεηντεν έχουν χτίσει την ιστορία τους επειδή έδιναν και δίνουν μνημειώδη λαηβ. Εγώ προσωπικά που δεν συμμερίζομαι τον ίδιο βαθμό λατρείας για αρκετές δισκογραφικές τους δουλειές όσο άλλοι, μόνο διθυράμβους είχα να δώσω για το 2008, συναυλία η οποία λόγω σετλιστ για μένα και τα δικά μου γούστα δεν γίνεται να ξεπεραστεί ποτέ από τους Maiden.

Όλα αυτά μπορεί να είναι ταυτόχρονα αλήθεια και με μια κάπως πιο αυστηρή κριτική για τον Bruce όσον αφορά την συμπεριφορά του. Όσον αφορά το show, παιδιά όλοι show κάνουν. Λίγο άδικο να τρώει κριτική το κομμάτι του κατά πόσο είναι show μια συναυλία για μένα, γιατί ακόμα και μπάντες με κοινό 200 άτομα δινουν το δικό τους show.

Από κει και πέρα ο διάλογος μάλλον θα έπρεπε να έχει να κάνει περισσότερο με το ποιο είδος show αρέσει στον καθένα , δίχως κανένα είδος να είναι χειρότερο από το άλλο. Ούτε μένα με τρελαίνουν οι ταρζανιες του Bruce, δεν προσθέτουν κάποια αξία στην συναυλία. Αλλά κάποιος άλλος μπορεί να τις γουστάρει και καλά κάνει. Εδώ υπάρχει κόσμος που γουστάρει την τρουηλα που πουλάνε οι Manowar :stuck_out_tongue_winking_eye:

4 Likes

Ψιλο-συμφωνω με την αποψη του παραπάνω φιλου για το “φαντασμαγορικο” show.

Οντως η παραγωγη πλέον ειναι και φαινεται ακριβη αλλα ολα αυτα με τις φωτιες/σκηνικα κλπα και τον Eddie μου φαίνονται γραφικα.

Ως οπαδος της μπαντας παω στη συναυλία οχι για να δω μια ακριβη παραγωγη αλλα την αγαπημενη μου μπαντα να παιζει ΑΡΙΣΤΑ αγαπημενα τραγούδια.

Έχοντας δει τους Maiden τρεις φορες θα προτιμουσα ενα πιο φρέσκο setlist (κι ας λειπουν τα κλασικα κομματια) παρα να πεταει φωτιες ο Bruce.

Επίσης οταν παιζεις 40 χρόνια ενα κομματι ειναι αστείο να μιλαμε.για ψυχη κλπα.

το ακούω το 2ο , για το 1ο το κάνουν ούτως ή άλλως και τα υπόλοιπα είναι εξτραδάκι

1 Like