Iron Maiden

Πάμε ένα ένα. Οι Maiden ανέκαθεν ήταν μία μπάντα που έδινε σημασία στο κομμάτι σκηνικής παρουσίας. Οι παραγωγές δεν φαίνονται ΤΩΡΑ ακριβές. Και στα 80s θεωρούνταν ακριβές για τα τότε βέβαια δεδομένα.

Πρέπει να καταλάβετε ότι είναι (και) θέμα έξυπνου marketing. Οι εκάστοτε γερολυκοι Maiden πρέπει με κάποιον τρόπο να ισοσκελισουν την επίπτωση που έχουν ο χρόνος και οι ηλικίες τους στην απόδοση τους on stage.
Άριστα δεν μπορούν να παίξουν πλέον σχεδόν τίποτα από τον κατάλογο pre '90s. Τα κομμάτια ήταν αλλιώς δομημένα, αλλιώς γραμμένα με αποτέλεσμα στην τωρινή κατάσταση πολλές εμφανίσεις τους να αποτελούν καρικατούρα του παρελθόντος. Βλέπε φετινό Ace’s High ή Halford και Painkiller. Πρέπει λοιπόν με κάποιο τρόπο να χορτάσουν και να “θολώσουν” τον ακροατή προκειμένου να φύγει ευχαριστημένος. Είναι και αυτός ένας λόγος που το τελευταίο υλικό της μπάντας (από FF και δώθε) έχει αυτό το αργόσυρτο tempo με μελωδικά αργά intro. Και ο Bruce δεν εκτίθεται έτσι αλλά και οι ίδιοι δεν αναγκάζονται μιάμιση ώρα να τρέχουν γύρω γύρω σαν ακέφαλα κοτόπουλα με γρήγορα κομμάτια (λόγια του ίδιου του Bruce).

Ουδέν γραφικό λοιπόν δεν βρίσκω επ αυτού. Να μου έλεγες γραφικό το γεγονός ότι αρέσκονται σε παλιακού είδους stage show με backdrops των 80s αντί για τεράστιες γιγαντο οθονες και projectors που είναι της μόδας, αυτό να το συζητήσουμε (που και δω υπάρχει αντίλογος αλλά είναι πιο υποκειμενική η φάση οπότε σηκώνει κουβέντα).

9 Likes

Το καταλαβαινω οτι το setlist είναι φτιαγμενο για να παιρνει ανασες ο Bruce και οτι πλεον αρκετα κομματια τα παιζουν πιο αργα.

Ομως θα προτιμουσα ενα πιο ενδιαφέρον setlist ή κάποιου ειδους δισκογραφικη πρωτοτυπία (βλ. Metallica S&M) ή καλυτερο ηχο στο live (βλ. παλι Metallica) παρα οσα προσφέρουν ως show.

[Ο Halford ειναι αγαπημένος μου τραγουδιστης αλλα απο το 2004 λογω lifestyle/υγειας/κακοποιησης της φωνής μοιάζει γέρος και σκιά του παλιου εαυτου του.]

2 Likes

Τι lifestyle κάνει ο Halford?

Σύμφωνα με τα λεγομενα του εκανε καταχρήσεις μέχρι το 1986. Ο Dickinson απο την αλλη δινει την εντύπωση αθλητή σε παλαιοτερα show.

Βγήκαμε off topic.

1 Like

Ο ήχος μαμουσε στην συναυλία

4 Likes

Και σε αυτη και στην προηγουμενη

3 Likes

Βεβαίως, agree on that.

Όχι, όχι, απλώς όχι! Βασικά δεν αποτελεί πλέον δισκογραφική πρωτοτυπία η εμπλοκή με συμφωνικές κλπ. Έχει γίνει πολλάκις από πολλές μπάντες αλλά πέρα από αυτό, δεν κατάλαβα ποτέ πως η σύμπραξη με ορχήστρες και συμφωνικές είναι σώνει ντε και καλά συνώνυμο της ποιότητας! Υπάρχουν περιπτώσεις που το υλικό έδεσε και το αποτέλεσμα ήταν εντυπωσιακό (Scorpions π.χ) αλλά και περιπτώσεις που ήταν τραγική η φάση (Accept στο Wacken).

Προσωπικά οι προσδοκίες μου πλέον από την μπάντα στρέφονται ξεκάθαρα στο κομμάτι live. Είναι ένα στοιχείο που είναι ακόμα πολύ δυνατοί και επιπλέον υπάρχει υλικό το οποίο ανά τα έτη έχει αδικηθεί, οπότε περιοδείες τύπου Early Years/Legacy είναι my cup of tea που λένε.
Στο συνθετικό κομμάτι τώρα τα πράγματα είναι αλλιώς. Υπάρχει μία στασιμότητα, υπάρχει μία τετριμμένη, η οποία δεν μου αφήνει προσδοκίες για μεγάλα πράγματα και εντυπωσιασμούς του παρελθόντος. Και δεν εννοώ απαραίτητα των 80s. Έχουμε BNW, AMOLAD. Ακόμη και το BNW μοιάζει τόσο ξένο με το Σουτζούκι. Δεν ξέρω δηλαδή αν έχουν την δυνατότητα πλέον να μας προσφέρουν κάτι διαφορετικό από mid tempo 9λεπτα τραγούδια με ακουστική εισαγωγή μπάσου. Εδώ ένα Writing βγήκε που είναι κάτι το διαφορετικό και είναι (για μένα) το clue και το καλύτερο κομμάτι του δίσκου!
Έχουν και αυτό τον γαμωηχο από τον Shirley οπότε live και πάλι live!

4 Likes

Μια χαρά τους είχα βρει εγώ

Οντοπικ , μόνο αψεγάδιαστο ήχο έχω ακούσει σε συναυλίες Maiden

2 Likes


12 Χρόνια :metal:

7 Likes


:joy::joy::joy:

10 Likes

Εγώ πάντως θα επιμείνω ότι σήμερα είναι η επέτειος κυκλοφορίας του Final Frontier, όπως άλλωστε μπορεί να εξακριβώσει κάποιος στο επίσημο site των Maiden και στη σχετική σελίδα της Wikipedia

final frontier

…όχι βέβαια ότι έχει κάποια ιδιαίτερη σημασία κάτι τέτοιο, ειδικά αν λάβουμε υπ’ όψιν ότι το FF είχε προκαλέσει τότε αισθητά μικρότερο ενθουσιασμό σε σχέση με τα προηγούμενα reunion album των Irons, και δεν νομίζω να ευθύνεται η αργία του Δεκαπενταύγουστου γι’ αυτό!

Παρεμπιπτόντως, έχοντας πλέον 6 post reunion LPs, νομίζω ότι η περιοδολόγηση της δισκογραφίας των Maiden μπορεί να “σπάσει” περαιτέρω, αφού υπάρχουν διακριτές διαφορές στο ύφος μεταξύ των τριών πρώτων (όπου εισήγαγαν και κάποια νέα στοιχεία) από τα τρία επόμενα.

6 Likes

Συμφωνώ. Σημαντικός παράγοντας γι’ αυτήν την ορθή παρατήρηση και η αύξηση της ηλικίας των μελών και ό,τι αυτό συνεπάγεται στην επάρκεια της ζωντανής απόδοσης.

Για να δούμε φίλτατε…

Κατ’ εμέ, από το καλύτερο στο χειρότερο, με δυο λογάκια για το καθένα:

  1. “Brave New World”

Έχουν περάσει πολλά χρόνια πια, πάει ο ενθουσιασμός της εποχής, πάνε όλα. Μένει μία τεράστια, αναλλοίωτη δισκάρα, η οποία «χτυπάει» άνετα και προ επανένωσης κυκλοφορίες του «θηρίου» (κυρίως από τα ‘90s).

  1. “Dance of Death”

Ω, ναι!

Κάργα αδικημένη κυκλοφορία (ίσως και λόγω του επονείδιστου εξωφύλλου), πολύ ώριμη και με κάτι τραγουδάρες ΝΑ (με το συμπάθιο), οι οποίες για κάποιον μυστήριο λόγο λησμονούνται από πολλούς.

  1. “A Matter of Life and Death”

Στην «τρίχα» χάνει τη θέση #2. Τρομερός δίσκος, με την μπάντα να βρίσκεται ίσως στην καλύτερή της περίοδο μετά την επανένωση. Μάλλον πρόκειται για την πιο συνεκτική κυκλοφορία από τις έξι.

  1. “Senjutsu”

Το 60% του δίσκου είναι για κλάματα (τα καλά, της συγκίνησης εννοώ/όχι της απογοήτευσης). Δικαιωματικά, λοιπόν, αν και ο πλέον πρόσφατος δίσκος, στέκει περήφανα μετά τα προαναφερθέντα. Α… περιέχει και το καλύτερο κομμάτι της μπάντας μετά το 1988 (προφανώς, αναφέρομαι στο ομώνυμο).

  1. “The Book of Souls”

Άνισο, χαρακτηρισμός που δικαιολογείται και από τις εξελίξεις της περιόδου εντός της μπάντας. Τις έχει σίγουρα τις στιγμές του (κάποιες εξ αυτών μεγαλειώδεις), αλλά ο χρόνος μοιάζει να μην του φέρεται πολύ καλά.

  1. “The Final Frontier”

Για εμένα, δεν… Δεν δουλεύει αυτός ο δίσκος. Πάνω που κάτι πάει να γίνει, «προσγειώνεσαι» απότομα. Υπάρχει ψωμί, αλλά όχι παντεσπάνι.

4 Likes

Φλυαρεί υπερβολικά το Final Frontier , αν και μπορώ να πω ότι βρίσκω κάποια τραγούδια του εξαιρετικά

Το Talisman και το when the wild wind blows πχ . Μου αρέσουν πάρα πολύ

2 Likes



Ένας μήνας γμτ…:metal::metal::metal:

13 Likes

Εδώ δεν συμφωνώ προσωπικά. Το ύφος και στα 6 reunion είναι παρόμοιο, και ο ήχος με ελάχιστες διαφορές. Ναι μεν τα τρία τελευταία έχουν αυξημένη την μεγαλομανία και τις πιο μεγάλες και “προγκ” συνθέσεις, ενώ το BNW είναι πιο άμεσο σχετικά, αλλά αυτό αποτελεί λεπτομέρεια για μένα. Η βασική διαφορά για μένα είναι η ποιότητα , αφού τα 3 πρώτα reunion έχουν πολλαπλές κλασικές στιγμές Maiden πλέον στην δισκογραφία τους, όπως ίσως και το Senjutsu άλλωστε. Τα δύο ενδιάμεσα… Για μένα πέρασαν και δεν ακούμπησαν. Το Final Frontier το βρίσκω αχρωμο και κουραστικό, ενώ για μένα το Book Of Souls είναι ο πιο υπερεκτιμημένος δίσκος Maiden. Πολύ πιο καλά περνάω με το Virtual XI ή ακόμα και με το NPFTD

6 Likes

Εν τω μεταξύ, πολύ σωστά έβαλες το “προγκ” σε εισαγωγικά. Τι προγκ μωρέ, προγκ τα λένε όποιοι τα λένε έτσι επειδή είναι 10 λεπτά τα κομμάτια.

9 Likes

Το bnw για μένα στέκεται στο ίδιο επίπεδο με τα (πολυ) κλασικα τους των 80s. Είναι σε διαφορετικό στυλ, μόνο με το 7th son έχει μια συνάφεια, αλλά η μουσικότητα και οι μελωδίες του το κάνουν να κοιτάει στα μάτια οποιονδήποτε maiden δίσκο, έστω και αν χάνει στα σημεία από 2-3.

Το DoD συνεχίζει με την ίδια ορμή, αλλά με λίγο λιγότερο γαμάτες συνθέσεις, και είναι σε παρόμοιο επίπεδο με το (πιο αγαπημένο νομίζω στο φόρουμ ) amolad.

Μέχρι και το amolad αισθανομουν μια φρεσκάδα στο υλικό τους, που χάθηκε στα επόμενα δύο.

Το FF ενώ έχει ωραία κομμάτια είναι κάπως κουραστικό στο σύνολο του. Το εναρκτήριο και τα τρία τελευταία (talisman, the man, wtwwb) ομως γαμούν. Κάποια ακόμα ίσως είναι ωραία ( η τριπλέτα alchemist -coming home-starblind και το αδίκως κραγμενο τοτε που βγήκε λίγο τυρενιο αλλά καθόλου άσχημο el Dorado)

Το Book of souls είναι ο πιο κουρασμένος δίσκος τους, σώζονται τα τρία πιο “διαφορετικά” κομμάτια του, το chemical wedding-ικο when eternity, το μακρυσκελες red and the black (soundtrack των αθλοπαιδιων μας ίσως ) και το φανταστικό empire of the clouds του Βρούτου. Τα υπόλοιπα, όπως και όσα στο FF δεν ανέφερα, δεν είναι καθόλου άσχημα, αλλα στο σύνολο κουράζουν.

Τέλος, το Senjutsu πλέον έχει περάσει ένας χρόνος περίπου, είναι η επιστροφή τους σε δισκαρες για μένα, τα 2 συντομα-γρηγορα του είναι απολύτως εύστοχα, έχει 2 ύμνους (Senjutsu, Parchment), μερικές μεγάλες κομμάταρες (Darkest hour, Death of the Celts, Hell on earth), ένα διαφορετικό με σολαρα (twotw), φανταστική κιθαριστική δουλειά και ένα Βρούτο γερασμένο μεν, επιβλητικό δε. Το βλέπω για εμένα long term να έχει μόνο το BNW απο πάνω του στα post -reunion ή έστω να είναι παρέα με dod-amolad.

8 Likes

Χέσε μας ρε “Φανούρη Εξηνταβελόνη”

1 Like

Agree 100%!

Also agree 100%!

Well said, respect :pray:

Εδώ αρχίζουν οι ενστάσεις! Δεν θεωρώ ότι είναι για κλάματα (ούτε απογοήτευσης και σίγουρα όχι συγκίνησης) αλλά σε 5 (και πολλά λέω) χρόνια δεν θα θυμόμαστε ούτε νότα πλην ομώνυμου. Άντε χαριστικά και Hell on Earth.

Χμμμ…Οκ, ναι, μάλλον ισχύει.

Τι ψωμί?? Ούτε καν παξιμάδι!!! Ιδέες μηδέν, παραγωγή υπό το μηδέν. Δεν σώζεται από πουθενά. Για κάτι Talisman και κάτι Starblind, είναι κομμάτια που πρέπει να γράφτηκαν στην τουαλέτα στο 5λεπτο. Προσωπικά απορώ πως μνημονεύονται ως στιγμές του άλμπουμ. El Dorado και TWWB ίσως βγαίνουν κάπως από τον σωρό. Coming Home νεροβραστη μπαλάντα που δεν πρέπει καν να συγκρίνεται νομίζω με το Out of the Shadows του προηγούμενου.

Γενικά τα 3 τελευταία άλμπουμ πάσχουν από φλυαρία και ύπαρξη έντονου “λίπους” στις συνθέσεις. Και στα τρία ισχύει αυτή η προσγείωση που αναφέρει ο @The_Black_League.

1 Like