Iron Maiden

Μιας και πιάσαμε τα περί γούστου έχω να πω ότι το Virtual XI ακούγεται πιο ευχάριστα απο το book of souls. Έχει μερικές μέρες που το ακούω και πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω γτ πολλοί το αντιμετωπίζουν ως πατάτα. OK ίσως λόγο ήχου (προσωπικα δεν με ενοχλεί η παραγωγή) και λόγο Blaze??(Μια χαρά είναι στο στούντιο)

5 Likes

Εγώ πάντως μετά τη χθεσινή συζήτηση, γουσταρα και άκουσα ξανά το Senjutsu που σιγά σιγά κλείνει ένα χρόνο κυκλοφορίας

Άκουσα μετά και το Book of Souls στο καπάκι , αλλά μέχρι το shadows of the valley γιατί είχε φτάσει 03:00

Δεν ξεφουσκωσε καθόλου, με ενθουσιάζει το ίδιο ακόμα .

Η κιθαριστική δουλειά είναι θαυμάσια, η παραγωγή καλύτερη από Book of Souls αν και λίγο θαμμένος ο Bruce …έχει ωραίους στίχους, ο Smith κενταει στα σόλο , έχει και μια κινηματογραφική ατμόσφαιρα

Δεν αλλάζω άποψη , το Senjutsu είναι ένας εξαιρετικός δίσκος

Επίσης η φωνή του Bruce κλάσεις ανώτερη από την περίοδο BoS στην οποία δεν θυμάμαι αν ηχογράφησε με το πρόβλημα υγείας που τον ταλαιπωρούσε, αλλά τότε δυστυχώς μου φαίνεται ότι γκαριζε . Όπως και στην εμφάνιση του στη Ρώμη τότε που νομίζω είχε κάνει την θεραπεία του . Υπάρχει μεγάλη διαφορά στα αυτιά μου και στα λαηβ και στον δίσκο αυτό

Αυτες οι ομορφιές που κάνει στο Senjutsu , πχ στο Parchment στο meet me there , το τελείωμα του Hell on Earth με το γρεζαρισμενο love in anger ( έπος ) κλπ δεν τα προσπάθησε καν στο BoS λόγω της κατάστασης προφανώς

Έχει και αυτό κάποιες στιγμές μεγαλείου αλλά δεν μπορώ να τα συγκρίνω, πολύ ανώτερο το senjutsu

Anyway, η καλύτερη μπάντα για τον καθένα μας είναι αυτή που μιλάει στη ψυχή μας , οπότε δεν μου καίγεται καρφί αν σε κάποιους το senjutsu μπορεί να χρησιμεύει για σουβέρ ξέρω γω

Εμένα , μεταξύ πολλών άλλων, αυτοί μιλάνε στη ψυχή μου

19 Likes

Δε μου έφτανε η μια καρδούλα απ το like γι αυτό που έγραψες.Πάρε κι άλλες :heart::heart::heart::heart::heart:

2 Likes

Διάβαζα την κεντρική του rocking και έπεσα πάνω εδώ. Είναι πριν 6 χρόνια η συνέντευξη αλλά λέει πολύ ενδιαφέρουσα πράγματα ο Nicko Mcbrain.

1 Like
3 Likes

H καλύτερη μπαντα στο πλανητη μαζι με τους Deep Purple η ταπεινη μου γνώμη
Δισκαρα το Senjutsu και εξαιρετικά τραγούδια

1 Like

Κάτι υποψιαστήκαμε!

1 Like

25 Αυγούστου 2006

Iron_Maiden_-_A_Matter_Of_Life_And_Death

14 Likes

Και σε πιο χιουμοριστικό τόνο , κάποιος στην παραγωγή του walking dead είναι maidenακιας

Πίσω από τον Negan στο δωμάτιο του , αφίσα του live after death :stuck_out_tongue:

8 Likes

Πάμε λίγο, γιατί 16 χρόνια πριν σαν σήμερα…

Λίγο πριν εκπνεύσει το καλοκαίρι του 2006 λοιπόν, οι Maiden κυκλοφορούσαν τον… λιγότερο καλοκαιρινό δίσκο τους! Το A Matter of Life and Death κυριαρχείται από μια σκοτεινή ατμόσφαιρα και χωρίς να περιέχει κάποια… χιτάρα, έχει να καυχηθεί πως ότι βρίσκεται εδώ είναι τουλάχιστον στο επίπεδο του πολύ καλού. Άλλωστε δείχνει να δικαιώνεται από τον Χρόνο, μιας και απολαμβάνει μεγάλης δημοφιλίας στις τάξεις των οπαδών, έχοντας σταθερά υψηλή θέση στις σχετικές λίστες!

Ήταν μάλιστα και το πρώτο που επιχείρησαν να παίξουν από την αρχή ως το τέλος σε κάποιο σκέλος της τότε περιοδείας, πρώτη και τελευταία φορά έως σήμερα, αν και έχουν εκφράσει τέτοιες προθέσεις και για το Senjutsu!

Πάντως, όταν μας είχαν επισκεφθεί τον Μάρτιο της επομένης χρονιάς σε εκείνο το εντελώς ακατάλληλο για συναυλίες κλειστό γήπεδο, το setlist ήταν “μικτό”! Είχαμε τραγουδήσει και το Happy Birthday για τα γενέθλια του Harris την επόμενη μέρα - για καπνογόνα δεν θυμάμαι αν είχαν ανάψει, αν κρίνω από το καλό κλίμα που επικρατούσε μάλλον όχι!

12 Likes

Μακραν ο καλυτερος reunion δισκος τους για μενα, και σιγουρα αυτος με τον βαρυτερο ηχο που ειχαν ποτε οι Maiden. Ισως μεγαλο ρολο σε αυτο παιζει το οτι αποφασισαν να μην του κανουν ποτε mastering, και απλα το εβγαλαν οπως το ηχογραφησαν. Αν και μου αρεσουν και τα 10 τραγουδια, ο κακος χαμος γινεται στα 4 τελευταια, που ειναι και για μενα τα 4 καλυτερα του δισκου, και μπαινουν ολα σε οποιοδηποτε Best Of της reunion εποχης.

ΥΓ1. Ο δισκος βγηκε στις 25 Αυγουστου του 2006, κι οχι στις 28 Αυγουστου :stuck_out_tongue:
ΥΓ2. Και οι δυο ημερομηνιες αυτες απεχουν πολυ απο το τελος του καλοκαιριου, το οποιο ειναι στις 22-23 Σεπτεμβριου καθε χρονο :grinning: :sun_with_face:

3 Likes

Το These colours don’t run μπαίνει μέσα στην 20αδα των σπουδαιότερων κομματιών της μεγαλύτερης μπάντας στον κόσμο.Για να μην πω στην 10αδα…

3 Likes

Θεούλης ο συγκεκριμένος

2 Likes
5 Likes

Διπλός εορτασμός σήμερα!

38 χρόνια πριν λοιπόν και 10 χρόνια μετά την ίδρυση του ΠαΣοΚ (γεγονός… ορόσημο, ως γνωστόν!) κυκλοφόρησε το Powerslave και έβαλε ακόμα ένα λιθαράκι - ογκόλιθο για να είμαστε ακριβείς - στο μυθικό status των Maiden! Ο εν λόγω δίσκος έτυχε και τυγχάνει καθολικής αναγνώρισης και δεν είναι τυχαίο ότι εξακολουθούν να παίζουν τραγούδια από αυτόν μέχρι και στις πρόσφατες περιοδείες!

Επειδή όμως αν έχεις μεγάλη δισκογραφία και προτίμηση σε συγκεκριμένους μήνες, κάποια στιγμή τελειώνουν οι ημερομηνίες, σήμερα είναι και η πρώτη επέτειος του…

…πολύ νεαρό ακόμη το συγκεκριμένο, όμως όσο σίγουρο είναι ότι δεν πρόκειται να περιοδεύουν οι Maiden μετά από 38 χρόνια για να δούμε αν θα υπάρχουν τραγούδια του Senjutsu στο setlist, άλλο τόσο βέβαιο είναι πως οι Irons θα ακούγονται και τότε με ενθουσιασμό από τους fans!

20 Likes

Βγηκαν τα πρωτα pro shoot απο το χθεσινο Rock in Rio. Bruce πολυ ορεξατος αλλα πολυ κουρασμενος στη φωνη (ειδικα στο Writing on the wall).

3 Likes

Αν εξαιρέσεις το Rio του 2001 όπου ο Dickinson κατουρούσε τους πάντες σε όλα τα υπόλοιπα Rio ήταν κουρασμένος στα όρια του " δεν ακούγεσαι αγόρι μου"

1 Like

Είδα το show live με χρήση VPN γιατί ήταν ανοιχτό μόνο σε συγκεκριμένες χώρες το broadcast.Είναι φανερό ότι ο άνθρωπος έχει μεγαλώσει και απλά ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ πλέον να βγάλει ολόκληρο show στα γνωστά του στάνταρ, εάν δεν έχει μέρες ξεκούραστες πριν.Σε κάποια κομμάτια ήταν καλός σε κάποια δεν ακουγόταν (writing-aces high).Επειδή φέτος ήταν περίεργη χρονιά είναι κάπου λογικό.Όμως αν συνεχίσει τα ίδια και στο τουρ του χρόνου τότε ξεκάθαρα είναι καιρός για αποφάσεις από τον Smallwood.Δε λέω τον Harris γιατί είναι κοσμάρα σε τέτοια θέματα και νομίζει ότι είναι όλοι αθλητές.Εδώ δε του φτάνουν τα live των Maiden και περιοδεύει και με τους British Lion.Και χτες ήταν ΘΕΟΣ.Όπως και οι 3 κιθαρίστες.Πολύ υψηλό επίπεδο.Νίκο πάνω κάτω τα ίδια με Μπρους, με σκαμπανεβάσματα αλλά δε το καταλαβαίνεις εύκολα στα τύμπανα.

Προφανώς δεν εννοώ να τον διώξουν, δεν παίζει σαν option, δεν υπάρχουν Maiden το 2022 χωρίς Bruce, και στο στούντιο στο Σουντόκου έδωσε θεικές στιγμές (προφανώς μαζί με κάποιες πιο φλατ αλλά καμία κακή).Πρέπει όμως να σκεφτούν είτε downtuning είτε λιγότερες ημερομηνίες, πιο αραιές, είτε να πιεστεί να βάλει το κόμπλεξ του στην άκρη και να σταματήσει τα πάνω κάτω στη σκηνή λες και είναι 25 χρονών.Άλλωστε η καλύτερη φωνητικά περίοδος στην καριέρα του Βρασίδα ήταν αυτή των Accident-Chemical και εκεί είχε αρκετά ταπεινή σκηνική παρουσία εστιάζοντας περισσότερο στο τραγούδι.Επίσης χρειάζονται εξυπνότερες επιλογές στο σετ.Δεν είναι δυνατόν να βάζεις το Aces High τελευταίο κομμάτι.Απλά δεν γίνεται.Αν δε παίξει κάτι από αυτά μπορούμε να δούμε τρελές κατάντιες, επιπέδου σημερινού Bon Jovi ή Coverdale.Δεν είναι όλα εισόδημα Roddddd…

Θεωρώ πως η μπάντα όπως την είδα στην Αθήνα, έχει ακόμα 2-3 τουρ μπροστά της (Senjutsu-Last album-Farewell μάλλον), οπότε ας κοιτάξουν να τα κάνουν δυνατά και να μην γίνουν οι νέοι Purple.

15 Likes

Συμφωνώ σε όλα αν και πιστευω ότι η καλύτερη περίοδος του Bruce ήταν την περίοδο 81-83 και 97-2002 (στρίμωξε και την περιοδο του a matter…) Πιστευω ότι πρέπει να δίνουν περι τις 50 συναυλίες πάνω κάτω
edit παίξτε και κανα instrumental για να ξεκουράζεται ο Βρασίδα ρε

3 Likes

Ε όχι και ταπεινή σκηνική παρουσία μεταξύ accident chemical. Πάλι σκαρφάλωνε και δεν καθόταν σε ένα σημείο, απλά τα stage ήταν πιο μικρά

6 Likes