Iron Maiden

Το πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχει αντικειμενικό threshold πέρα από το οποίο καλό θα ήταν να σταματάει κάποιος μουσικός τα live.

Για τον ίδιο τον μουσικό πιθανώς είναι πέντε λεπτά πριν πεθάνει, για μένα αν δεν μπορεί να σταθεί όρθιος λόγω γήρατος ξέρω γω, για άλλον αν δεν μπορεί να τραγουδήσει όπως στο δίσκο κτλ.

3 Likes

Έπρεπε να αναβάλει την περιοδεία :stuck_out_tongue:

Είπαμε 3-4 καλά παραδείγματα :stuck_out_tongue:

Αν εσύ είσαι οκ με αυτό το θέαμα, πάσο. Ναι, για μένα έπρεπε να σταματήσει. Εκείνος με τον δικό του εγωισμό και στάση, όπως και όσα παραδείγματα ανέφερες, επιλέγουν αλλιώς. Οι οπαδοί χειροκροτούν συγκινημένοι. Όλα καλά.

Από το να λέει “τελευταία περιοδεία, σταματάω” και “τελευταία περιοδεία, σταματάω” κάθε δεύτερη χρονιά, πιο τίμιος. Ήθελε να πεθάνει στη σκηνή. Το ξέραμε. Όποιος ήθελε, πήγαινε, όποιος δεν ήθελε, δεν πήγαινε. Μετά από λίγο, τελειώσανε όλα αυτά, οπότε όλα καλά.

Ο Malcolm δεν καταλάβαινες ότι ήταν άρρωστος. Αλλά ήταν, και μάλιστα πάρα πολύ σοβαρά.

3 Likes

Οκ, αν οι επιλογές είναι αυτές οι 2, ναι, ξερω γω.

Περί Malcolm, προφανώς κρίθηκε πως μπορούσε να ανταπεξέλθει στο έπακρο, και μάλιστα το έκανε.

Οι IM, και οι κάθε IM, έκριναν το ίδιο, και θεώρησαν πως δεν είχαν λόγο να ενημερώσουν.

Το κοινό θεώρησε πως ήταν κομπλέ το αποτέλεσμα. Δεν ξέρω πόσο τζόγος είναι, αλλά όλα υποκειμενικά είναι. Δεν είχαν και κανένα άλλο μέλος για αλλαγή να κάτσει πάγκο βέβαια :stuck_out_tongue:

Καλα και ο Αποστολης δεν λεει οτι ειναι αντικειμενικο το θεμα, σε αυτον δεν αρεσει. Σε αλλους αρεσει και παμε στις συναυλιες ολα καλα. Εγω τους αφορισμους δεν μπορω γενικα.

Πληθαίνουν οι φήμες για Maiden του χρόνου Αθήνα, πλέον το λέει και αυτός

Αλλά από που πηγάζουν;

1 Like

Αραγε απο την ιδια πηγη που λεει οτι θα ερθουν και οι Μεταλλικα; Θα μαθουμε συντομα, φανταζομαι.

1 Like

Ετοιμάστε φωτοβολίδες, πυρσούς κτλ

3 Likes

Λέϊζερ να πάρουμε ;

1 Like

Fine, i’ll tell you. Σπαμάρω τα social τους όλο το καλοκαίρι βάζωντας την ελληνική σημαία, ή γράφωντας greek cunts. Αυτό οδήγησε στην δημιουργία μίας ιδιωτικής συνομιλίας με τον Rod στον οποίο ανέλυσα γιατί πρέπει να έρθουν του χρόνου στην Ελλάδα, με την προυπόθεση ότι ΔΕΝ θα παίξουν το ATG. Χέστηκα κιόλας.

Μου ζήτησε ενα ιρλάνδικο μπάρ για τον Janick, ενα spitfire για τον Bruce, την εντεκάδα του euro 2004 για να παίξουν μπάλα με τον αρχηγό, ενα γήπεδο golf για τον Nicko και τον Dave και μια ψαρότρατα για τον Andrian.

Είμαι σε συνομιλίες με τον Νίκο Κοκλώνη για να το κλείσουμε τις επόμενες ημέρες.

Αν είχες γράψει μόνο αυτό θα σε πίστευα

3 Likes

Πάντως οι Maiden αν θυμάμαι καλα , είχαν ακυρωσει συναυλίες όταν είχε σπάσει το χέρι του ο Gers το 2000.

Μάλλον τοτε πίστευαν (λεω Μάλλον γιατι δεν γνωρίζω το σκεπτικό τους ) οτι τα live δεν θα έβγαιναν όπως θα ήθελαν και ηταν και τίμιοι απέναντι στον Γιαννικο. Ολοι ξέρουμε οτι τα live τους μπορούν να βγουν και με 2 κιθαρίστες- μεχρι το 1999 , 2 είχαν.

Το ίδιο πιστεύω οτι έπραξαν και με τον Νίκο αλλα απο την αντίθετη μερια.
Τα live βγήκαν οπως τα είχαν προγραμματισει και συμφωνα με τα υψηλά στάνταρτς τους ( κορυφαία μεταλ μπάντα που γεμίζει γήπεδα είναι, δεν κάνουν αρπαχτές) και τίμιοι απέναντι στον Μακμπρείν .

11 Likes

Λογικά Κατερίνη Long Beach Festival (ναι αυτό που ακυρώθηκε φέτος) όπου και δίπλα είναι όντως κοντά ο τόπος γέννησης του Αλέκου. Για Αθήνα δεν το κόβω αλλά την κάνουμε την εκδρομή.

1 Like

Σιγά μην πάμε και στο τελωνείο Ευζώνων για τους ΙΜ :stuck_out_tongue_winking_eye: :smile: :grin:

όπου και να παίζεις θα σ’ ακόλουθω … :drum: :notes:

6 Likes

7 Likes

final frontier

Πέρασαν οι μέρες και κάπως μας ξέφυγε η 13η επέτειος της κυκλοφορίας του Final Frontier (προφανώς η @evanthia συνεχίζει τις διακοπές της!)
Παρόλο που είχε εξαρχής προκληθεί “θόρυβος” λόγω του τίτλου αλλά και μιας παλιάς δήλωσης του Ηarris που έθετε ως όριο τα 15 studio album και γεννήθηκαν φήμες μήπως αυτό θα ήταν ο τελευταίος τους δίσκος (φήμες που εκ των πραγμάτων διαψεύστηκαν), το FF δεν έγινε δεκτό με τον ίδιο ενθουσιασμό που είχαν προκαλέσει τα προηγούμενα του reunion LPs - στην χώρα μας μάλιστα το… κρέμασαν στα μανταλάκια στην κυριολεξία, αφού βγήκε και σαν “περιοδικό” στα πέριπτερα!
Ίσως επειδή είχε καταλαγιάσει ο αρχικός ενθουσιασμός της επανένωσης, ίσως λόγω της απουσίας ενός καθαρόαιμου Ύμνου, το αποτέλεσμα είναι ότι το FF κατατάσσεται συγκριτικά στα “χαμηλά πατώματα” της Maiden δισκογραφίας, διαθέτει όμως κι αυτό τις πολύ δυνατές στιγμές του.

10 Likes

οτι χειρότερο έβερ. 1,5 καλό κομμάτι, με τα ζόρια, χάλι εξώφυλλο, γενικά πάτος. απλά ο πάτος όταν σε λένε μειντεν ή μεταλλικα ή οτιδήποτε άλλο μεγάλο θα πουλήσει.

1 Like

Με κομμάτια σαν το Starblind, The Alchemist, και Where the Wild Wind Blows, μια χαρά ύμνους είχε στα δικά μου βιβλία

7 Likes