Ποιό είναι το χειρότερο εξώφυλλο των Iron Maiden;

Οι Iron Maiden έχουν παρουσιάσει μια δισκογραφία με πολύ εντυπωσιακά εξώφυλλα. Νομίζω πως έχουν καταφέρει, και όχι μόνο χάρη στην μασκότ τους, τον Eddie, να προσφέρουν αναγνωρίσιμα εξώφυλλα, με ιδιαίτερη αισθητική. Αν δεν πρόκειται για τα «καλύτερα», σίγουρα πρόκειται για εξώφυλλα που προκαλούν το βλέμμα και δεν ξεχνιόνται.

Παρατηρώ ότι τα εξώφυλλά τους ακολουθούν καθοδική ποιοτική πορεία, τουλάχιστον κατά την προσωπική μου άποψη. Σας καλώ λοιπόν να ψηφίσετε αυτό που θεωρείτε το/τα χειρότερο/α εξώφυλλο/α της «κανονικής» δισκογραφίας τους, στο poll. Μπορούμε να συζητήσουμε και για άλλες κυκλοφορίες (singles, live, κλπ.), αλλά προφανώς το poll δεν θα είχε αρκετό χώρο για να συμπεριληφθούν.

Τί σας ενοχλεί λοιπόν; Τα παραλόγως αραιά δάχτυλα του τύπου στο “No Prayer For The Dying”; Η τσαπατσουλιά του “Iron Maiden”; Η «πλαστικούρα» του “Dance Of Death”; Η ανεδαφικότητα του “Vitual XI”; Το απρόσωπο του “Brave New World”; Τί;

Φαντάζομαι πως όλοι συμφωνούμε ότι τα “Killers”, “The Number of the Beast”
“Piece of Mind”, “Powerslave” και “Somewhere in Time” δεν έχουν κανένα λόγο να μπουν στο poll… Αλλά μιας και μένει μια κενή θέση… χε χε… βάζω μέσα το “The Number of the Beast”. :stuck_out_tongue:

ΥΓ: Το “Seventh Son…” είναι το αγαπημένο μου εξώφυλλο, αλλά το βάζω στο poll για να επιδείξω την αντικειμενικότητά μου (γκουχ).

Το υπερβολικα κακο και μολις-εμαθα-απο-κουμπουτερ εξωφυλλο του Dance Of Death. Δηλαδη δεν πιστευω οτι πληρωθηκε ανθρωπος για την κατασκευη αυτου του πραγματος.

Θυμαμαι χαρακτηριστικα που οταν πρωτοδιερρευσε 9/10 σε ενα φορουμ που ημουν τοτε, ηταν σιγουροι οτι ηταν fake και μαλιστα πολυ κακης ποιοτητας!

Πραγματικά το Dance Of Death είναι με διαφορά το χειρότερο τους. Ακόμα και το Best Of The Beast που στην ουσία είναι μία μίξη από παλιά σχέδια, το θεωρώ πολύ ανώτερο του Dance Of Death…

To X-factor…

To virtual xi & dance of death…

Το Virtual XI. Ηλίθιο ποδοσφαιρο-Videogameάδικο Concept με τον Eddie πιο κακοσχεδιασμένο, διεκπαιρεωτικό και απλά συνοδευτικό από ποτέ.

Το Brave New World είναι από τα καλύτερα τους εξώφυλλα, διαφωνώ με τον Vic σε αυτό.

Προβοκατόρικο θρεντ άνοιξες αδερφέ, θα πέσει πάνω μας η οργή των μαζών! :stuck_out_tongue:
Ψήφισα X Factor γιατί το βρίσκω πολύ ανέμπνευστο όπως και τον τίτλο του δίσκου.
Σε καταλαβαίνω για το Seventh Son, έχει στοιχεία που μου αρέσουν και εμένα αλλά καλύτερο θεωρώ το Βlade Runner-ικό Somewhere in Time. 8)

του dance of death ειναι το τρισχειρότερο και ακολουθουν x-factor & virtual XI

Δεν ειμαι φαν, και δεν τα’χω δει ολα. Αλλα ναι, το dance of death που χω δει ειναι πραγματικα αθλιο.

Dance of Death και X-Factor…

Θα ψηφίσω το 2ο :smiley:

Το x-factor…Δεν ειναι ο eddie αυτο το πραμα…
Το brave new world ειναι γαμάτο

To X-factor θα ειπώ κι εγώ. Σαν αφίσα χολυγουντιανής ταινίας τρόμου-μαλακίας. Τελείως παιδικό.Συγκρίνεται τώρα με "Somewhere in Time’’ ή “Powerslave”? A ok για το εξώφυλλο του “Dance of Death”, αλλά οι φώτο στο booklet είναι πολύ καλές. Για προσέχτε τις.

Το X-Factor θυμίζει περισσότερο κάτι ταινίες τύπου Saw ή Hellraiser παρά Maiden.

Το No Prayer For The Dying είναι απλά κακό σαν ιδέα, με έναν επίσης κακό Eddie, και ο τύπος στο πλευρό είναι για κλάματα. Αν το πάνω θυμίζει τις ταινίες που είπα, το συγκεκριμένο θυμίζει Φρέντυ Κρούγκερ νο.4 (είχαν εξάλλου το bring your daughter to the slaughter στο soundtrack).

Το Dance Of Death είναι κομπιουτερίστικο, αλλά δεν είναι αυτό το πρόβλημα. ΟΛΑ τα εξώφυλλα λίγο πολύ σήμερα γίνονται σε μικρότερο ή μεγαλύτερο βαθμό με υπολογιστή. Το κακό με το συγκεκριμένο εξώφυλλο είναι πως απλά δεν είναι καλό κομπιουτερίστικο. Οι φιγούρες φαίνονται πολύ ψεύτικες και πλαστικές και σου απονπέει μια ψυχράδα.

Αυτά είναι για μένα τα τρία χειρότερα, απο τα οποία ψηφίζω το X-Factor.

Το Iron Maiden είναι ανώριμο αλλά καλτ και μας αρέσει. Το Brave New World επίσης το βρίσκω εξαιρετικό. Το Virtual XI μου είναι αρκετά συμπαθές θα λεγα, χωρίς να είναι απο τα “καλά” τους πάντως.

Εγώ θεωρώ ότι τo Virtual XI έχει εξωφυλλάρα ειδικά όσοι είχαν προλάβει την τρισδιάστατη έκδοση πίσω στο '98 θα συμφωνήσουν πιστεύω.
Η ψήφος μου στο Dance of death γιατί ήταν το πρώτο ανυπόγραφο εξώφυλλο στην ιστορία των ΙΜ σκεφτείτε ότι ο δημιουργός του δεν ήθελε να του δωθούν credits επειδή το θεωρούσε φοβερά ελλειπή.Αν είναι δυνατόν.

Χ-Factor παιζει τελικο με Dance Of Death και κερδιζει στα πεναλτυ

Δε θα πρωτοτυπήσω φαντάζομαι.

Τρεις λέξεις.

Dance

of

Death

#-o

Συμπαθητική ιδέα, άθλια εκτελεσμένη.

Επίσης συμφωνώ με ellanor. Tο ομώνυμο είναι καλτίλα της λατρεμένης εποχής του NWOBHM, δεν το πειράζουμε όσο ξεπερασμένο κι αν φαίνεται. Και το “Brave New World” είναι πολύ πιο ωραίο από τα δύο τελευταία.

Και το “Number of the Beast” θα τα σπάει εις τους αιώνας των αιώνων (αμήν), πρόσεχε τί λες ωρέ vic.

Off topic (περίπου δηλαδή): για μένα τα δύο καλύτερα είναι μακράν το “Powerslave” και το “Somewhere in Time”.

Scourge τσίμπα με, κι άλλο μειντεν θρεντ!:lol:

Ρε θα το ανοιξω το θρεντ που έχω στο μυαλό μου, μη με προκαλείτε:p

DOD με διαφορά. Μας αποζημιώνει με τις κομματάρες που έχει μέσα βέβαια 8)

Dance of Death! Δεν μοιαζει καν με Μειντεν… Χαλια ειναι

Το λατρεύω το Somewhere In Time, είναι απο τα αγαπημένα μου εξώφυλλα έβερ! 8)

ωχ, λέτε να ανοίξει τώρα θρεντ με αγαπημένο μας εξώφυλλο maiden? :-s

Dance of Death είναι χάλια.

Κορυφαίο μακράν το εξώφυλλο του Powerslave.