Εσείς από πού ακούτε μουσική (π.χ. iTunes, Spotify, Foobar2000 κλπ.);

AIMP >>> Winamp >>> Foobar (έχει το εύκολο κι ωραίο σχεδιασμό του Winamp και με ένα σκιν μοιάζει ίδιο σχεδόν και παίζει καλύτερα απο foo.
Ακούω απο CD όποτε μπορώ. Αμάξι MP3.

2 Likes

Μέσα στη μέρα σχεδόν πάντα ακούγεται μουσική από το laptop. MP3 μόνο, μέσω Winamp. Όταν είχα αλλάξει laptop πριν λίγους μήνες (κι αυτό με το ζόρι μετά από ποοολύ πρήξιμο από τη δικιά μου), υπήρχε ένα πρόβλημα με τα γραφικά και μου έβγαζε το εικονίδιο του Winamp απίστευτα μικρό σε σημείο που δεν μπορούσα να δω τους τίτλους των κομματιών. Ήμουν έτοιμος να επιστρέψω στο παλιό μόνο και μόνο γι’ αυτό, τελικά μετά από πολύ ψάξιμο στο google με απίθανους συνδυασμούς λέξεων, βρήκα τη λύση σ’ ένα παμπάλαιο post σ’ ένα forum. Τώρα φοβάμαι να πάω το (καινούριο) laptop για φτιάξιμο (έχει κιόλας διάφορα προβλήματα), γιατί φοβάμαι ότι θα θέλει κανένα format κι έχω ξεχάσει που είχα βρει τη λύση στο πρόβλημα μου.

Συχνά-πυκνά και στερεοφωνικό. CD, κασέτες και βινύλια, εκεί δε συγκρίνεται ο ήχος, το απολαμβάνω πολύ.

Ακουστικά έχω κι εγώ ένα head set, το χρησιμοποιώ όταν κυρίως θέλω να ακούσω κάτι απερίσπαστα (πολύ δύσκολο πλέον, βέβαια).

MP3 της πλάκας με ψείρες όταν κοιμίζω/ταΐζω μωρά.

Το αυτοκίνητο CD παίρνει και λατρεεεύω να κάνω CD-συλλογές, αλλά ζήτημα να οδηγούμε μία φορά το δίμηνο.

Έχω σκεφτεί να παίρνω και το MP3 στο μηχανάκι, αλλά φοβάμαι μη σκοτωθώ. Αν ήμουν cult μπορεί να έβαζα ραδιοφωνάκι που να παίρνει MP3, αλλά δεν έχω φτάσει σε τέτοιο σημείο (η δουλειά μου είναι με μηχανάκι).

Αυτά τα spotify που λέτε είναι άγνωστες λέξεις για εμένα.

5 Likes

:smiley: Αθανατη Ελλαδαρα winamp κ μυαλα μπλεντε. Συγκινηση.

5 Likes

Spotify και YouTube αποκλειστικά και παντού, σε όλες τις περιπτώσεις και τα μέρη.

Εκτός αν βάλω βινύλιο, αλλά ψιλοσπανια.

Αποθήκευση για μελλοντική χρήση, σε συζητήσεις περί καπιταλισμού :sunglasses:

2 Likes

Η αλήθεια είναι ότι όταν το έγραφα για μια στιγμή είπα να το αλλάξω, αλλά τελικά επικράτησε η απέχθεια μου προς την πολιτική ορθότητα και η εμμονή μου στον αυθορμητισμό -παρ’ όλες τις ατέλειες/λάθη που καραδοκούν σ’ αυτόν.

5 Likes

Ωραίες απαντήσεις απ’ όλους. Αν και ομολογώ ότι σας περίμενα πιο κλασικούς…

Εγώ στο παλιό λάπτοπ κατέβαζα μουσική σε μορφή flac ή από mp3 έκανα μετατροπή σε flac μέσω online προγραμμάτων (δωρεάν). Και άκουγα από foobar2000 και εποπτεία από last.fm.

Με το καινούριο λάπτοπ (το χρησιμοποιώ κάνα 4μηνο) δεν μπορώ να κατεβάσω τραγούδια, οπότε χρησιμοποιώ το παλιό που, αν και υπερβολικά αργό, έχει εγκατεστημένα όλα τα προγράμματα.
Χθες, ας πούμε, μπήκα εκεί να κατεβάσω μουσικά αρχεία flac συγκροτημάτων που καραγούσταρα να ακούσω, αλλά τα μουσικά αρχεία κάθε άλμπουμ ήσαν ενιαία και όχι ξεχωριστά για κάθε τραγούδι και ξενέρωσα τη ζωή μου μετά από 3 ώρες που πάλευα να βγάλω άκρη.

Τέλος πάντων, κι εγώ από YouTube, iTunes και Spotify ακούω (το γύρισα σε premium ένα βράδυ, αλλά το μετάνιωσα και το ξαναγύρισα σε free, και δε θα πληρώσω και θα το χρησιμοποιώ για κάνα μήνα ακόμα χωρίς διαφημίσεις και τις κλασικές μαλακίες)…Ευελπιστώ το spotify να το χρησιμοποιήσω μελλοντικά με τη φοιτητική έκπτωση, ενώ αμφιταλαντεύομαι με το iTunes, γιατί παρότι με βολεύει περισσότερο +μπορώ να διορθώνω τίτλους, όνομα καλλιτέχνη κλπ., όποτε το θεωρώ σκόπιμο (σε δουλειά να βρισκόμαστε!), έχω την αίσθηση ότι το spotify προσφέρει λίγο ποιοτικότερο/καθαρότερο ήχο.

Όσον αφορά το headset, επειδή κι εγώ άκουγα μια ζωή από earphones της πούτσας και κάνα χρόνο τώρα από απλά ενσύρματα ακουστικά, κλειστού τύπου, της Marshall, τίμια μεν αλλά λίγο τσιμπημένα για αυτό που προσφέρουν (γύρω στο 60αρι), θέλω να αγοράσω σοβαρά open back ακουστικά της Sennheiser +έναν τίμιο ενισχυτή/ντακ, αλλά δεν ξέρω αν αξίζει να δώσω 500-700 ευρώ για όλα αυτά για να ακούω μουσική ως επί το πλείστον από YouTube και τα σχετικά.

Με αυτά που γράφετε νιώθω πλούσια, που προφανώς και ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ, αλλά ομολογώ ότι σας περίμενα πιο προσκολλημένους στα παραδοσιακά μέσα.

Σκοπίμως το έγραψα έτσι.
Αγαπητέ μου κουίντομ, η μαλακία έχει περάσει πλέον στο πετσί μου, έχει γίνει ίδιον του χαρακτήρα μου. :stuck_out_tongue:

4 Likes

CD Wave ή Medieval CUE Splitter είναι δύο προγράμματα με τα οποία μπορείς να κόψεις το flac σε tracks. Βέβαια, το πολυεργαλείο VLC ίσως και να παίζει αυτά τα flac αρχεία που κατέβασες, αν υπάρχει διαθέσιμο το cue, σα να είχες το CD. Για δοκίμασέ το…

Αυτό δεν προσφέρει τίποτα ποιοτικά :grinning:. Όταν έχει γίνει mp3 το αρχείο, έχει χαθεί η πληροφορία την οποία είχε όταν ήταν wav ή flac, δηλαδή μη απωλεστικά συμπιεσμένο. Ό,τι και να το κάνεις μετά, θα έχει το πολύ την ποιότητα που έχει ως mp3.

7 Likes

Σε ευχαριστώ, Παντελή! Θα τα δοκιμάσω τα προγράμματα, να μου φύγουν όμως πρώτα τα νεύρα από χθες και για τις ώρες που σπατάλησα. :stuck_out_tongue:

Αναφορικά με το δεύτερο σκέλος της απάντησής σου, έχεις δίκιο, δεν παρατηρούσα καμια διαφορά στην απόδοση των κομματιών. Τείνω να πιστέψω ότι με ωθούσε περισσότερο ο ψυχαναγκασμός μου παρά κάποιος άλλος λόγος συνυφασμένος με τον ήχο ή τη μουσική. Μάλλον τα χάπια δε βοηθάνε αρκετά. :stuck_out_tongue:

3 Likes

That makes 2 of us… κατσε, μεταφορικα λεμε ε?

Προσωπικα εχω αυτα οσον αφορα wireless earbuds, που ειναι και μονοδρομος ως επιλογη πλεον.

This Is The Way

https://www.amazon.com/Xiaomi-Bluetooth-Headphones-Anti-Sweat-Microphone/dp/B08HN383BP

Ειχα στο παρελθον και headphones και δε με ενοιαζε ουτε στο ελαχιστο το αν θα με κοιτανε περιεργα ο κοσμος, κυριως γιατι δεν ειμαι στην Ελλαδα οποτε δε με κοιτουσε κανενας περιεργα :stuck_out_tongue: , αλλα για μενα η διαφορα στην ποιοτητα του ηχου ειναι τοσο μικρη που δεν αξιζε να κουβαλαω ολο το οικοδομημα και να πιανουν φωτια τα αυτια μου το καλοκαιρι… οποτε το γυρισα στα earbuds.

Στο σπιτι ακουω απο υπολογιστη desktop με ΚΑΛΑ ηχεια Logitech με subwoofer εννοειται, που μου πηρε δωρο φιλος μου πριν 4 χρονια και αποδιδουν ακομα αψογα. Το μπασο δονει την ψυχη μου.

4 Likes

Μεταφορικά, χαχα.

Εγώ που ζω μια ζωή στην Ελλάδα και που με κοιτάνε, ούτως ή άλλως, στο δρόμο (προφανώς όχι για την ομορφιά μου :stuck_out_tongue:), δε νομίζω ότι θα είχα πρόβλημα για το τι σκέφτεται ο κόσμος, μου είναι πλέον αδιάφορο, δεν έχει τύχει όμως να βγω στο δρόμο και να ακούω μουσική.

Αυτό για εμένα θα ήταν και ριψοκίνδυνο, γιατί είμαι αφηρημένη σε τέτοιο βαθμό που θα σκοτωνόμουν το δίχως άλλο.
Παρ’ όλα αυτά, τα headphones με βολεύουν πιο πολύ, αφενός γιατί είναι πιο σταθερά και αφετέρου γιατί περνάω ώρες μπροστά στο λάπτοπ κάνοντας διάφορες δραστηριότητες και αυτά παρέχουν καλύτερη ηχομόνωση, αλλά τα νιώθω και πιο ξεκούραστα, χωρίς να χρειάζεται να σηκώνω κάθε τρεις και λίγο τα χέρια για να τα σφηνώνω στα αυτιά μου +η ποιότητα ήχου που τελεί σε συνάρτηση με την τιμή βεβαίως.

4 Likes

Στα μερακλικια, ετσι:

Στο λαπτοπ, που ειναι και το πιο συνηθισμενο λογω ευκολιας, flac με vlc κι ενα ζευγαρι Ultrasone headphones που κανουν μια χαρα τη δουλεια τους.

Δουλεια δεν ακουω μουσικη ποτε. Στο αυτοκινητο ακουω ραδιοφωνο.

Παντως το συμπερασμα στο οποιο εχω φτασει με πολυ μεγαλη, θεωρω, ασφαλεια, ειναι οτι πλεον ελαχιστοι αγοραζουμε μουσικη σε φυσικα μεσα. Ελαχιστοτατοι. Και τα εσοδα των συγκροτηματων απο εκει ειναι πλεον πρακτικα μηδενικα.

Αλλα αυτα ειναι θεματα για αλλο τοπικ.

5 Likes

Ηλπιζα να μη βαλει ποτε και κανενας πικαπ στο θρεντ, αλλα ηταν δυστυχως αναμενομενο.
Τουλαχιστον δεν μιλησες για πιο “ζεστο ηχο” , κατι ειναι κι αυτο, μια μικρη νικη.

6 Likes

Εδώ είμαστε για να ξαναβάλουμε :sunglasses:

Ναι ρε, τέλειο είναι που δε βγάζουν λεφτά τα συγκροτήματα :+1:

3 Likes

Εγω που εχω πικαπ (του πατερα μου δλδ) αλλα δεν εχω ουτε ενα βινυλιο! :slightly_smiling_face:

2 Likes

Ποτέ δεν είναι αργά για να αποκτήσεις.

3 Likes

Ουτε καν ποτε δεν ημουν φαν.

2 Likes

Ποτε δεν ειναι αργα να το πουλησεις (το πικαπ)

Ειναι τελειο που δεν βγαζουν απο φυσικα μεσα, ναι. Και αν μετατραπουμε σε μια κοινωνια που τα υλικα θα αποτελουν ολο και μικροτερο κομματι της ζωης μας σε καθε εκφανση της, εγω θα ειμαι χαρουμενος. Μονο digital η μουσικη, τελος.

3 Likes

Δεν ειναι δικο μου :laughing:

Α εγω τα αγαπαω ακομα τα cdακια.

2 Likes

Κάνω like, lol. Πιστεύω όμως ότι το πικαπ έχει την γοητεία του. @razor7

Μια φορά κι έναν καιρό, οι γονείς μου είχαν βινύλια, αλλά όχι πικαπ να τα παίξουν και τα δάνεισαν - δανεικά και αγύριστα, που λέει και ο σοφός λαός. :stuck_out_tongue:

2 Likes

4 Likes