Εσείς από πού ακούτε μουσική (π.χ. iTunes, Spotify, Foobar2000 κλπ.);

Μόνο δωρεάν εννοείς μάλλον. Αν έπρεπε η digital μουσική να πληρωθεί όπως πληρωνόταν η μουσική σε φυσικά μέσα, οι απόψεις θα ήταν διαφορετικές. Η πρότερη κατάσταση απείχε πολύ από το “δίκαιο” του ανταλλάγματος για να μπορείς να ακούσεις τη μουσική που ήθελες. Η τωρινή, επίσης απέχει, απλώς προς την άλλη μεριά (και όχι τόσο πολύ όσο η προηγούμενη, αν με ρωτάς). Στη μέση είναι οι καλλιτέχνες. Οι οποίοι ανεξαρτήτως του τι έβγαζαν παλιότερα, το σίγουρο είναι ότι πλέον κανείς τους δε βγάζει σχεδόν τίποτα από τις studio δουλειές του, τουλάχιστον στον δικό μας χώρο (rock κλπ).

@Silent_Winter, τσέκαρα τη VLCάρα και παίζει κανονικά τα cue files, είναι σα να έχεις το CD μέσα, βλέπει όλα τα κομμάτια, μπορείς να επιλέξεις ποιο θέλεις να ακούσεις και σε πάει ακριβώς σ’ εκείνο το σημείο του ενιαίου flac αρχείου.

4 Likes

Ο Fourier δεν υπήρχε, ηθοποιός ήταν :stuck_out_tongue:

Προφανώς το digital είναι πιο εύκολο και μπορείς να βρεις πάρα πολύ καλή ποιότητα, αλλά και το πικάπ βγάζει πολύ ωραίο ήχο.

4 Likes

σπιτι v.1-pc/καρτα ηχου/μονιτορ ηχεια

σπιτι v.2-παλιο καλο sony hi-fi,cd pick n roll με πικαπ…

σπιτι v.3-ακουστικα μονιτορ

με σειρα προτιμησης-συλλογη mp3/cd/youtube/δισκοι/κασσετες(ναι ξερω…αλλα…ε,να…) σε ολες τις στασεις… :sunglasses:

αυτοκινητο-cdακια/ραδιο

μηχανη(τραγικο αλλα το κανω ειδικα το καλοκαιρι)-κινητο με ακουστικα αυτα με τις ψειρες… :grinning:

για να καλυψω και το πως ανακαλυπτω καινουργια μουσικη μιας και στα παραπανω προδιδω πανω κατω την ηλικια μου…οτι ακουσω και μου τραβηξει το ενδιαφερον απο εδω και εκει θα το ψαξω,εεεε και νομιζω ολοι εχουμε αυτους τους εκλεκτους φιλους που μεσα σε μια ωριτσα σε εχουν βομβαρδισει με χιλιες καινουργιες κυκλοφοριες…εε,ενα δυο να σου αρεσουν,κερδος ειναι… :slightly_smiling_face:

4 Likes

Εχω απαντησει ηδη:

Εχω δωσει λεφτα σε αρκετους synthwave καλλιτεχνες, στην Susanne Sundfor, σε κανα 2-3 ερασιτεχνες που τους πονεσε η ψυση μου γιατι βγαζουν τιμια μουσικη, στον Garm και σε μερικους ακομα… δε θα δωσω λεφτα ποτε ξανα στους Dream Theater ας πουμε :stuck_out_tongue:

Explain.

Εμενα δε μου αρεσει, ενταξει? :stuck_out_tongue:

Το χαμε καταλαβει απο το ονομα :sunglasses:
Οταν λες κασετα, εννοεις Ραξ Πετρακης κτλ φαση?
Blast from the past απο πριν 25 χρονια?

2 Likes

Προφανώς και μέχρι της αρχές της χιλιετίας μας είχαν ξεβρακωσει σε όλα τα φορμάτ. Εξίσου προφανές είναι ότι το streaming είναι ξεφτίλα για τους καλλιτέχνες. 20 ευρώ για 5000 streams. Από τα οποία πληρώνονται όλοι. Προσωπικά η ψηφιακή έκδοση μουσικής δεν μπορεί σε καμία διάσταση να εξαφανίσει το αναλογικό φορμάτ. Ειδικά του βινυλίου. Ειδικά τη στιγμή που απολαμβάνεις το artwork. Τα ίδια που ισχύουν και στο βιβλίο πάνω κάτω. Κατά τα άλλα κατεβάζω ή youtube για να τσεκαρω πρώτα μπάντες. Αναγκαστικά ψηφιακή μουσική για απομόνωση στη δουλειά, αλλά στο σπίτι παίζει μόνο βινύλιο.

6 Likes

blast from the past κανονικα…οπως τα λες,denon tdk maxwell,αυθεντικες και μη,εχω και πολυ υλικο που θελω να μεταφερω σε ψηφιακη μορφη(ηχογραφησεις,προβες,παρειστικα,ντεμακια),οποτε …εεε πρεπει να ακουσεις αναγκαστικα μεχρι να βρεις τα sweet spot,το κανω ωστοσο στον ελευθερο χρονο και ειναι ωραιο και διασκεδαστικο το συναισθημα… :cowboy_hat_face:

4 Likes

Τουλάχιστον μην ποστάρεις φωτογραφία :slightly_frowning_face:

1 Like

Γιατί όχι; :frowning:

1 Like

Χαχαχχα… ε ναι είναι νωρίς ακόμη… δύσκολο να το φορέσεις αλλά βγάζει μια ζεστασιά :rofl::rofl::rofl:

5 Likes

Κλαιω απλα

5 Likes

σπιτι κυριως CD…αγοραζω απο το 1994…μπορω να καταλαβω την ευκολια να τα εχεις ολα ψηφιακα, αλλα δεν μπορω να αντισταθω στην φυσικη μορφη…δεν υπαρχει συγκριση…διαβαζω μεχρι και τα “thank you”…

σε καποιες περιπτωσεις στον υπολογιστη κατεβασμενα Mp3…(κατα 99% θα τα εχω ηδη σε cd) και αρκετα πιο σπανια youtube…(συνηθως αν θελω να τσεκαρω κατι νεο)

οταν ειμαι εξω ή σε λεωφορειο απο mp3 κατεβασμενα…εχω περιπου 100 γιγα μουσικης στο κινητο…

11 Likes

Το καλο με τη ψηφιακη μουσικη σου δινει τη δυνατοτητα να αποφασισεις αν θες να επενδυσεις σε φυσικη μορφη η οχι.
Θυμαμαι εποχες πισω οταν δεν ειχα ακομα pc και η ενημερωση ηταν σχεδον ανυπαρκτη(απο καμια εκπομπη η metal hammer) πηγαινα στα τυφλα για αγορες! :slightly_smiling_face:

8 Likes

…η στιγμή που καταλβαίνεις ότι μόλις πέταξες τα λεφτά σου !!! χαχα πάνε αυτά πλέον
Βέβαια ίσχυε και το αντίστροφο (που ήταν και ο κανόνας βεβαια)

2 Likes

Τίποτε δεν συγκρίνεται με την αίσθηση του να παίρνεις το βινύλιο στα χέρια σου, να χαζεύεις το artwork διαβάζοντας ταυτόχρονα τους στίχους, να απολαμβάνεις την οσμή του δίσκου (!) πριν τον βάλεις στο πικάπ για να τον ακούσεις!

(Απαραίτητη διευκρίνηση: όταν λέμε “τίποτε δεν συγκρίνεται”, εννοούμε τίποτε που να αφορά ακρόαση μουσικής, μην παρεξηγούμαστε!)

Τώρα μ’ αυτές τις επανεκδόσεις σε διπλό LP κάποιων δίσκων με διάρκεια 50-55 λεπτά, έχει γίνει λίγο εκνευριστικό να σηκώνεσαι κάθε λίγο ν’ αλλάζεις πλευρά, αλλά το παραβλέπουμε!
Και τα CD καλά είναι πάντως! Εξυπακούεται βέβαια ότι πλέον δεν πάμε στα τυφλά να αγοράσουμε, εκτός κι αν πρόκειται για αγαπημένο συγκρότημα!

13 Likes

Ακριβως. Το digital προιον, γενικοτερα οχι μονο στη μουσικη, ειναι υπερβολικα βοηθητικο κυριως για αυτο το λογο, αλλα και για το πρακτικο του ζητηματος (ελλειψη χωρου πχ). Ειναι πολυ πιο βολικο να εχεις 5 εξωτερικους σκληρους που λεει ο λογος συγκεντρωνοντας απειρο υλικο, απο το να εχεις δισκοθηκες, βιβλιοθηκες και αλλα παρομοια.

Παρ’ ολα αυτα, η απτη μορφη δεν προκειται να αντικατασταθει ευκολα ειτε μιλαμε για δισκους, για βιβλια, για κομιξ, οτιδηποτε. Η σχεση που αναπτυσσεις με τη φυσικη μορφη ειναι σε εντελως, μα εντελως αλλο επιπεδο, το βλεπεις στο ραφι φτιαχνοντας τη μερα σου, το ξεφυλλιζεις, εχεις το artwork με τους στιχους, και οσο γραφικο και να φανταζει σε καποιους, η ‘‘ιεροτελεστια’’ της ακροασης ισχυει, αν και δεν ειναι και τοσο ευκολο να απολαμβανεις τη μουσικη με αυτο τον τροπο πλεον.

5 Likes

Νομίζω είμαι ο μοναδικός που θα αναφέρω ότι ακούω πλέον (σχεδόν στο 80%) μόνο σε Apple Music (διαφορετικό από το iTunes ε!). Το υπόλοιπο 20% είναι βινύλια και bandcap. Βινύλια όταν έχω χρόνο και διάθεση. Εκτός από κάποια βινύλια που θέλω να τα έχω για συλλεκτικούς λόγους (συνήθως κλασικά albums), πολλά τα αγοράζω ως μορφή στήριξης σε καλλιτέχνη που έχω ήδη ακούσει σε streaming μορφή.

Ακούω μουσική παντού και συνέχεια εξ ου και οι μεγάλες λίστες με τα αγαπημένα της χρονιάς κάθε Δεκέμβρη :grin:

Τώρα για ηχεία κι ακουστικά:

  • Για τα πάντα πλην τρέξιμο (κι αμάξι προφανώς, όπου συνδέω το κινητό με Apple Music με τα ηχεία) χρησιμοποιώ τα Bose Quiet Comfort 35 που είχαν (την εποχή που τα αγόρασα) την καλύτερη ισορροπία σε απόδοση ήχου με noise cancellation. Τα ακουστικά αυτά είναι το καλύτερο δώρο που μου έχουν κάνει ποτέ. A και σε ΜΜΜ προφανώς και τα παίρνω μαζί μου καθότι κάνουν το ταξίδι πολύ πιο ξεκούραστο από το θόρυβο της πόλης και του μεταφορικού μέσου.

  • Για τρέξιμο και workouts χρησιμοποιώ αυτά εδώ τα bluetooth earbuds με ενισχυμένο κράτημα γύρω από το αυτί κι ακούω πάλι Apple Music από το ρολόι μου :relaxed:

  • Για ηχοσύστημα σπιτιού, επειδή δεν είχα μεγάλο μπάτζετ και χώρο όταν έκανα την αγορά και επειδή ήθελα έναν μόνο ενισχυτή και για βινύλια και για streaming, πήραν έναν από τους λίγους Yamaha (RX-V479) που έχει ταυτόχρονα κι αναλογική έξοδο για το πικ απ και AirPlay για να στριμάρω απευθείας από κινητό/υπολογιστές/tablet. Τα ηχεία είναι passive (χρειάζονται ενισχυτή) και είναι τα Dali Zensor 1

Το θέμα με τα mp3 είναι ότι πολλές φορές δεν είχα χρόνο να περάσω μουσική από τη μια συσκευή στην άλλη, να συγχρονίσω albums, περάσω εξώφυλλα και λοιπά στοιχεία με TagScanner (anyone?) γιατί είμαι ψυχαναγκαστικός με αυτά και τέλος υπήρχε θέμα χωρητικότητας μετά από κάποιο σημείο (btw κατέβαζα σχεδόν αποκλειστικά με SoulSeek).

4 Likes

Mp3tag εδω :smiley:

3 Likes

Εγώ τον τελευταίο μήνα έκανα premium στο Spotify και πραγματικά δεν γυρίζω πίσω στο mp3 και στο downloading

Με εξυπηρετεί απόλυτα σε όλους τους τομείς. Είχα κι εγώ θέματα αναστολών όσων αφορά τους καλλιτέχνες αλλά κοίταξα λίγο και τον εαυτό μου . Μου έλυσε τα χέρια το Spotify , αυτοκίνητο / κινητό / pc και σχεδόν όλη η δισκογραφία που με ενδιαφέρει.

Είμαι της γενιάς που γενικά ουδέποτε είχα δισκοθήκη και δεν αγόραζα δίσκους . Έχω βαριά 50-60 CD’s . Στηρίζω τις μπάντες στις συναυλίες με το εισιτήριο μου και από το merch αν με ενδιαφέρει κάτι

Για ταινίες είμαι ακόμα άκρως αντίθετος γιατί υπάρχουν διαφορετικές πλατφόρμες με αποκλειστικότητες και δεν έχω διάθεση να ασχοληθώ

Το θέμα των ακουστικών και των ηχείων με ενδιαφέρει πάρα πολύ, δεν έχω κάτι ακόμα αλλά θέλω να κοιτάξω περισσότερο προς recording και να γυρίσω όλη την κιθαριστική μου μελέτη στο pc οπότε θα πάω μάλλον προς studio monitors και headset τέτοιου στυλ ( συν τα περαιτέρω που χρειάζονται ) παρά σε κάτι απλά για ακρόαση μουσικής . Οπότε θέλει ψάξιμο γιατί υπάρχουν διαφορές φαντάζομαι

5 Likes

Εγώ συνεχίζω να κατεβάζω, ακούω λίγο spotify στο αμάξι ή περνάω στο κινητό κάνα δίσκο και παίζει μέσω bluetooth, στο σπίτι συνήθως παίζει Youtube, vlc, ή CD ε και καμιά κασέτα ( ναι έχω ακόμα κασετόφωνο) με κάποιες μάλιστα να έχουν καλύτερο ήχο από το CD πχ Youthanasia, Number Of The Beast, Justice κτλ.
Είναι γεγονός όμως ότι πλέον αγοράζω CD μόνο από αγαπημένες μπάντες.

5 Likes

Πολύ ενδιαφέρον θρεντ … έχουμε διαβάσει για κόσμο που αγοράζει ακόμα CD, Winamp μέχρι και φλοπι τισκ η ραξ πετρακης . Καμία κριτική - όπως αρέσει στο καθένα - αλλά μου φαίνεται πολύ περίεργο.

Προσωπικά όπως έχω γράψει κ κάπου άλλου μόνο streaming.
Spotify premium - από τη 1η μέρα UK - και Bandcamp stream/αγοραστά πολλά για βοήθεια στις μπάντες. YouTube μόνο για κανα λαιβ η άμα βαριέμαι κ θέλω να χαζέψω μουσικά.
Φυσικά όλα linked με last.fm.
Που κ που ράδιο για παρέα /background noise.

Σαν αρχή πάντως έχω σταματήσει καιρό το παράνομο κατέβασμα και περιμένω τα releases όταν βγουν .
Θα μου πεις και το Spotify κλέβει τους καλλιτέχνες - Ε οκ τουλάχιστον εγώ πλήρωσα όμως με τη συνδρομή και στηρίζω μέσω μερτς κ bandcamp.

Streaming = zero waste επίσης:)

7 Likes