Εσείς από πού ακούτε μουσική (π.χ. iTunes, Spotify, Foobar2000 κλπ.);

Μεγαλη κουβεντα το “zero”. Αποκλειεται να ειναι zero :stuck_out_tongue:

2 Likes

spotify, i tunes/mp3 και cd σε αυτοκίνητο και καθιστικό
Εννοείται πως προτιμώ cd κυρίως επειδή με ένα καλό σετ απο ακουστικά …πως το να το πω ακούς περισσότερα πράγματα από τις άλλες μορφές αναπαραγωγής (πλην βυνιλίου που δεν έχω ολοκληρωμένη άποψη)

2 Likes

χεχε ανάλογα ποσό θες μα το τραβήξεις :sweat_smile: εγώ αναφέρομαι στο οτι ως καταναλωτής δεν πετάς ζελατίνες , πλαστικουρες… κλπ όποτε πρακτικά είναι zero waste.
Τώρα αν μου πεις για τον αντίκτυπο των data centre που είναι hosted οι ψηφιακές βιβλιοθήκες, ε είναι άλλη κουβέντα χαχα.

4 Likes

Απλά τα σκουπίδια είναι αλλού, όχι δίπλα σου. Δε λέω αν είναι λιγότερα ή περισσότερα ε, ας μη μπούμε σε αυτή την κουβέντα. Υπάρχουν πάντως. Data centers, τηλεπικοινωνιακά δίκτυα κλπ.

1 Like

Για παράδειγμα

6 Likes

Η από πάνω δήλωση έκανε πολλές μπάντες να στραφούν εξ ολοκλήρου στο bandcamp (πχ Sumac, Boris που παρακολουθώ).

Το Πικάπ μου είναι χαλασμένο καμιά 20αρια χρόνια, το cd player γύρω στα 10, το κασετόφωνο παραδόξως λειτουργεί κανονικά αλλά δεν ρισκάρω να παίξω κασέτες 30-35 χρόνων… αν και πέρυσι που τσέκαρα το Wiped Out των Raven ακουγόταν μια χαρά!

Αρα αποκλειστικά mp3 και flac με player το Audacious (αν και ψιλοαγοραζω cd τα οποία ripp-αρω) μεσώ του Technics SA-EX320 και των B&W DM602. Η καρτα ήχου βεβαία είναι η ενσωματωμένη VIA VT1818 της μητρικής και αναρωτιέμαι αν έχει νόημα η αγορά μιας dedicated ως προς το τελικό αποτέλεσμα, σε γενικές γραμμές είμαι ικανοποιημένος πάντως.

Bandcamp, Spotify και youtube χρησιμοποιώ μόνο για να ψάχνω και να τσεκάρω νέες κυκλοφορίες, αν κάτι μου γυαλίσει το θέλω έστω και ως mp3.

Όταν είμαι έξω χρησιμοποιώ για mp3 player το κινητό…

4 Likes

πραγματικα ομως…παραδοξο…αλλα εχω καταληξει στην σκεψη οτι πιθανον να εχει μεινει στο πετσι ο ηχος της κασετας που καποτε λιωσαμε και μετα η αντιστοιχη cd εκδοση,απλα δεν “κουμπωσε” οσο η κασετα,που ελιωσε στην εκαστοτε ηλικια,ισως και αυτο να παιζει ρολο…ανεξηγητο παντως… :smiley:

4 Likes

Χαίρομαι που δεν είμαι ο μόνος περίεργος :stuck_out_tongue:

1 Like

Πέρασε καιρός από το τελευταίο ποστ.

Για Spotify σκεφτειτε το ενδεχομενο ενος “οικογενειακού” λογαριασμού. Πέντε φίλοι, ένα 35άρι ευρώ περίπου, ένας χρόνος συνδρομή και τέλος. Έτσι έχω κάνει με συνάδελφο, βάλαμε δύο οικογένειες (δύο ζευγάρια και ο αδερφός του) στο πακέτο και ξενοιάσαμε. Ίσως το φάμιλι να δέχεται έως έξι, δεν θυμάμαι.

Με το spotify έπαψα να ασχολούμαι με το κατέβασμα. Το δοκίμασα πρώτη φορά με μία τρίμηνη συνδρομή με 1 ευρώ ή κάτι τέτοιο, δεν με κράτησε. Τη δεύτερη φορά που το επανέλαβα, είδα το φως το αληθινό. Τότε ακολούθησε το family pack. Το ποτάμι δεν γυρίζει πίσω πια.

Κινητό + γραφειο παίζει σχεδόν αποκλειστικά spotify. Στο τρέξιμο μόνο αυτό. Στο σπίτι παίζει και youtube, αλλά κυρίως χάρη στις προτάσεις σας μέσω φόρουμ. Στο αυτοκίνητο cd, αλλά συνήθως ακούως ραδιόφωνο και όχι μουσική. Πρέπει να επενδύσω όμως σε ένα καλύτερο ηχοσύστημα.

ΜΚ2 + δίσκοι υπάρχουν, στο τσακίρ κέφι γυρίζω κανένα βινύλιο. Αλλά δεν υπάρχει πολύς χρόνος. CD player χάλασε πρόσφατα, cds υπάρχουν. Αυτά βγάζουν ήχο από έναν 220άρι ενισχυτή Sansui και δύο μέτρια 50αρια ηχεία. Κασέτες υπάρχουν, κασετόφωνο όχι.

Πώς ακούω; Ακουστικά (headset) στο γραφείο, ακουστικά και μικρή ηχομπάρα στο σπίτι, in ear μέσω κινητού στο τρέξιμο ή όταν είμαι on the move γενικώς.

6 Likes

Εγώ πάντως θα αγοράσω αυτά, με ενισχυτή. Κατεβασμένη μουσική έχω, θα κατεβάσω κι άλλη όμως… Το spotify σου λύνει τα χέρια, σε μένα ο ήχος ακούγεται καλύτερος σε σχέση με το iTunes, αν και το τελευταίο υπερτερεί σ’ άλλους τομείς.

1 Like

8-tracks υπαρχουν, συσκευη δεν υπαρχει :stuck_out_tongue:

7 Likes

Επειδή ξέχασα να σε ρωτήσω τις προάλλες. Όταν λες iTunes τι εννοείς; Ότι αγοράζεις μουσική (άλμπουμς ή τραγούδια) στο iTunes και τα ακούς εκεί; Ή εννοείς Apple Music; Επίσης έχεις συσκυεή/ες Apple ή Android/Windows;

1 Like

Σπίτi: Spotify, mp3, bandcamp ή βινύλια.
Commuting / γραφείο - προ Covid: Κυρίως mp3 ή Spotify. Έκανα και μια επένδυση σε καλά ακουστικά με noise cancelling (Sennheiser Momentum 3) και βρήκα την υγεία μου.

Γενικά προσπαθώ να περιορίσω το streaming όταν έχω άλλες επιλογές λόγω carbon emissions κλπ.

on topic ερώτηση, έχει δοκιμάσει κανείς το Tidal;

1 Like

ο ήχος του spotify είναι πιό καλός απο του youtube?

Δεν είμαι βέβαιη, αλλά νομίζω πως κάπου είχα διαβάσει ότι YouTube/spotify/iTunes αναπαράγουν ήχο σε μορφή AAC. Οπότε, θεωρητικά όχι, στην πράξη η διαφορά τους είναι αμελητέα. Εμένα μου ακούγονται το ίδιο πάντως, με ελαφρώς καθαρότερο ήχο το spotify.

Έχω Windows, όχι Apple (συσκευή). Απλώς κατέβασα την εφαρμογή, έκανα εγγραφή και κάνω streaming. That’s it. Για τρεις μήνες μπορώ να ακούω δωρεάν απεριόριστη μουσική, δεν ξέρω όμως αν θα το κρατήσω (πληρώσω) η τσαμπατζού. :stuck_out_tongue:

1 Like

OK Apple Music έχεις :stuck_out_tongue:

Ωραία άρα δεν είμαι ο μόνος εδώ μέσα… Αν το κρατήσεις μόνη σου, δεν αξίζει. Βρες άτομα να μοιράσετε τη συνδρομή αλλιώς είναι αρκετά ακριβό (εδώ είναι 14,99ε το μήνα).

1 Like

Χαχαχα, ναι. Είμαι άσχετη.

Πάντως, εγώ 6,99 ευρώ, θυμάμαι, τί στον π…? :joy:

Εννοειται - στο YT τα περισσοτερα ειναι συμπιεσμενα ενω στο spotify 320kbit/s.

2 Likes

Έχεις δίκιο, δε θυμόμουν ότι υπάρχουν κι άλλα πακέτα:

Για το family pack στην Ελλάδα είναι 10,99 (14,99 είναι εδώ που μένω) και το μοιράζονται 6 άτομα.

1 Like