James - τι γνωμη έχετε

James λοιπόν. Ανοίγω αυτό το τόπικ λόγω και της επερχόμενης συναυλίας τους την άλλη βδομάδα την οποία περιμένω πως και πώς.Όποιος είχε πάει στο λαίβ τους την προηγούμενη φορά το έχει σημείο αναφοράς. Εγώ πάλι αρχισα να τους ακούω περισσότερο μετα την διάλυση τους και έχασα την εποχή που ήταν στα πάνω τους. Πιστεύω ότι είναι από τα αρκετά υποτιμημένα γκρούπ που δεν είχαν την αναγνώριση που τους άξιζε. Εσείς τι γνωμη έχετε γι αυτούς

Βασικα ισχυουν πανω κατω τα ιδια που εχω πει για τους Placebo. Μπαντα που ξεκινησε ελπιδοφορα, εχουν γραψει πολυ ομορφα κομματια αλλα τελικα και σε αυτην την περιπτωση ο χωρος του alternative pop/rock αποδεικνυεται πολυ περιορισμενος οποτε τα συγκροτηματα καταληγουν να επαναλαμβανονται (εκτος κι αν τους λενε Muse :D)…

Παντως ειναι απο τις ιδανικες επιλογες για χαλαρα ακουσματα ενα καλοκαιριατικο μεσημερακι/απογευμα οποτε πιστευω πως και η συναυλια θα ειναι επιτυχημενη…

Μερικά από τα τραγούδια τους που παίζονται μου αρέσουν όπως το getting away with it, αλλά τους έχω ψάξει ελάχιστα…

Για να ακους κανα κομματι στο ραδιο στην δουλεια η στο αμαξι ειναι οκ!
Κατα τα αλλα μου ειναι αδιαφοροι!

Ωραια χαλαρα τραγουδακια, αλλα μεχρι εκει εχω κατεβασει το Best of τους και δεν με ενδιαφερει να ακουσω κανονικους δισκους.

Χαλαροί κι ωραίοι!Το senorita με τρελαίνει.

ο hetfield?γαματος ειναι:lol: :lol: 8O #-o [-X

Μετά και το χθεσινό λαιβ, έχουν μπεί για τα καλά στην τοπ λίστα των αγαπημένων μου γκρούπ. Λυπάμαι που τους έχασα στο peak τους αλλά πιστεύω ότι ακόμα έχουν να δώσουν πράγματα και ελπίζω να μην διαψευστώ. Ανεξάρτητα απο αυτό νομίζω ότι θα έπρεπε να ανήκουν στην ελίτ του χώρου τους, μαζί με τα μεγαλα ονόματα όπως U2, REM κτλ

εγω τους εμαθα, οταν εμαθα οτι το πες κατι ειναι διασκευη απο το say something…ενταξει, αυτα που λεει ο ChrisP νομιζω ειναι σωστα

αξιοπρεπεστατο συγκροτημα…τους ακουω οταν ειμαι χαλαρος…δεν εχω δισκο τους αλλα εχω αρκετα τραγουδακια στο πισι…μου αρεσουν πολυ περισσοτερο απο μπαντες οπως πλασιμπο και μιουζ…επισης θα πηγαινα και στο λαιβ τους αν ηταν τσαμπα και ημουν αθενς…το gettin away with it ειναι τραγουδαρα…

Απο το χρονοντούλαπο του φορουμ λοιπόν…Oi james είναι απο τα συγκροτήματα που για μένα θα έπρεπε να έχουν γράψει ιστορία στη μουσική…Δε θα την χαρακτήριζα απλώς χαλαρή τη μουσική τους,αλλα “εντεχνη” με όλη τη σημασία της λέξης…Ο Booth είναι απο τους πιο αξιόλογους βρετανούς μουσικούς κ performer, όποιος ήταν στο λαιβ φέτος με καταλαβαίνει…όπως κ να χει ο καλλιτέχνης απο το λαιβ κρίνεται…!!Δυστυχώς έχουν μπεί στη λίστα των συγκροτημάτων B.I.G. (Big in Greece) για χιτάκια όπως Say something k Getting away αλλα η μουσική τους δεν περιορίζεται εκεί…Είναι ίσως μια απο τις πιο κοτυφαίες 80’s rock μπάντες …
υ.γ.Τσεκάρετε το σολο άλμπουμ του Boothμε τον Βantalamenti…:wink:

indeed!!!
Εμένα δε θα με χάλαγε πάντως να τους ξαναέβλεπα του χρόνου…

Χαλαρότατα!!!Απ τα πολύ ωραία λαιβ!Πολύ όμως…:wink:

Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί το ελληνικό κοινό είχε τόση μαζική προσέλευση στους James, και για το live Smashing Pumpkins - Manic Street Preachers η προπώληση πήγαινε τόσο μέτρια… Τόση πια σημασία έχουν τα γνωστά χιτάκια? (βλέπε “getting away with it” κλπ).

Αφενός είναι θέμα απόστασης(άλλο Μαλακάσσα άλλο το ΟΑΚΑ),αφετέρου- δε θα είμαι αντικειμενική-αλλα οι james είναι συγκρότημα που ξεκίνησε το 82, ενώ οι έτεροι 2 ειναι κάπου στις αρχες του 90 πράγμα το οποιο σήμαινει μεγαλύτερη δισκογραφία…Δέχομαι οτι κάποιοι πήγαν για τα 3-4 χιτ αλλα δε δέχομαι οτι θα πρεπε να αντιμετωπίζονται ως “1 hit group”…K εγώ απορώ (κ προσωπικά για τους S.Pumpkins πήρα 2 εισιτήρια για 2 αναβληθείσες συναυλίες)για την μέτρια προπώληση αλλα σκέψου οτι οι 2 συναυλίες ήταν στον απόηχο ενός πολύ εντονου συναυλιακά καλοκαιριού

Οι James είναι πιο mainstreem συγκρότημα αφενός και είναι και στην κατηγορία των κολληματων του Ελληνικου κοινου αφετέρου. Επίσης ήταν πολυ σημαντικός ο αντίκτυπος που είχε αφήσει η 1η τους συναυλία στο Λυκαβητό (και μία απο τις τελευταίες πριν απο την διάλυση τους) και όλοι είχαν τεράστιες προσδοκίες από τη φετινή. Το κοινό ήταν απίστευτα ετερόκλητο από 40αρηδες με μικρά παιδιά μέχρι πιτσιρικαρίες, από κοριτσάκια που οι μόνες συναυλίες που έχουν δεί είναι τα Mad music awards μέχρι ροκάδες που έχουν γυρίσει την Ευρώπη ολόκληρη. Συν και το γεγονός ότι οι περισσότεροι ήταν θετικοί απέναντι σε μια καινούρια εταιρία μπας και δούμε και κάτι διαφορετικό. Ακόμη είναι σηματικό ότι πρόκειται για γκρούπ των 80’s οτι και να σημαίνει αυτό, απλά δες την προσεέυση που είχαν τα τελευταία χρόνια Duran Duran, Μetallica, Depeche Mode κ.α.

Πάντως δεν περίμενα να το έλεγες αυτό για τα χιτάκια. Εχουν στοκ τραγουδιών που νομίζω θα σου άρεσαν αν το έψαχνες…

Η αλήθεια είναι πως τους έχω συνδέσει στη μνήμη μου με τα χιτάκια. Και είναι γεγονός πως και γω αντιδρώ όταν μου λένε το ίδιο άλλοι για συγκροτήματα που αγαπώ, και τους λέω οτι χρειάζεται να τους ψάξουν περισσότερο… Κάποια στιγμή θα τους ψάξω πιο πολύ, ίσως να μου αρέσουν κιόλας και να δικαιολογήσω την προσέλευση του κόσμου…

Απλά με είχε απογοητεύσει το χαμηλό ενδιαφέρον του κόσμου για Pumpkins-Manics και έκανα αυτή τη σύγκριση. Έχετε δίκιο πάντως, κυρίως για το οτι είναι ένα σημαντικό συγκρότημα απο τα ‘80ς το οποίο πήγαν μέχρι γονείς με τα παιδιά τους να δουν (αν και τα κοριτσάκια δεν αμφιβάλλω καθόλου οτι πήγαν για τα χιτάκια…). Είναι και πιο maistream σ’ ένα βαθμό. Πολύ σωστό επίσης οτι άλλο Μαλακάσα, άλλο ΟΑΚΑ… (ειδικά όταν η συναυλία γίνεται Οκτώβρη μες στο κρύο…)

Βασικα για μενα ηταν θεμα χρονικο. Εδω ολοκληροι Muse στο απογειο της καριερας τους και δε μαζεψαν ουτε 10000. Αν πχ. γινοταν τον Ιουλιο, θα ειχαν υπερδιπλασιο κοσμο. Το ιδιο ισχυει και για Pumpkins, Preachers…

Προφανώς θα είχαν πολυ περισσότερο κόσμο αλλά και πάλι δεν νομίζω ότι οτι θα εφταναν σε τέτοια νούμερα παρα το γεγονός ότι οι Muse έχουν απήχηση και στους φαν του μέταλ που είναι και το πιο ενεργό συναυλιακά.
Αυτό που είναι άξιο απορίας είναι το θέμα του αντιτίμου καθώς έίδαμε συναλίες των 25 ευρώ να μαζευούν 3000 max και άλλες των 60 και 80 να μαζευουν πάνω από 15000…

Ε, οι Metallica ηταν, οχι οποιοι κι οποιοι…