Jammin'

Μακραν η καλύτερη μουσική εκμπομπή της ιδιωτικής τηλεόρασης.

Ιστορικές στιγμές αν και τότε δεν ήμουν ούτε καν ενήλικος ακόμα.

Θυμάμαι οτι κάθε Τετάρτη κάναν αφιέρωμα σε ένα συγκρότημα ή καλλιτεχνη και δεν το έχανα με τίποτα καθώς περίμενα πως και πως να ακούσω “[I][B]και σήμερα αφιέρωμα στους Doors[/B][/I]”, ή “[I][B]και σήμερα αφιέρωμα στους Rolling Stones[/B][/I]”…

Tελικά είχαν κάνει αφιέρωμα ποτέ σε αυτά τα δύο γκρουπ ;

Στην αρχή νομίχω οτι η εκπομπή κράταγε 1,5 ώρα από 5 έως και 6:30 με Στάθη Easy Παναγιωτόπουλο και Σωτήρη jo-Jo Βακάρο, μετά έγινε μόνο 1 ώρα με Βακάρο ( που είναι αυτή ψυχή ; ) και στην πρώτη περίπτωση σε καποια στιγμή της εκπομπής είχαν ενα γραφικό παιχνιδι που λεγόταν “Το παιχνίδι των Ζωων”, όπου τηλεθέατες έπαιρναν τηλέφωνο και έκαναν τη φωνή ενος ζώου και όπιος ηταν πειστικότερος κέρδιζε ένα cd…

Επίσης πρώτη φορά τότε ακουσα τη λέξηη “email”…το οποίο ουδόλως καταλάβαινα τι είναι…

Η χαρακτηριστικότερη και τιτανοτεράστια αναμνήση-στιγμή μου από αυτη την εκπομπή, είναι η εκπομπή της Πέμπτης 17 Σεπτεμβρίου 1998 την επομένη της συγκλονιστικής συναυλίας των Rolling Stones στο ΟΑΚΑ, όπου η εκπομπή ξεκινά με τον Βακάρο να έχει απομουρλαθέι τελείως, με μία τεράστια γλώσσα-γάντι στο ένα του χέρι με το Logo του συγκροτήματος, να χοροπηδα πανω κάτω και να ξεφωνιζει "[I]πω πω ρε φιλε τι ηταν αυτο ;[/I] ", “[I]καλά μιλάμε γκρουπάρα…[/I]”, “[I]έπαθα πλάκα[/I]”, “[I]σκάλες βγαίνανε, φωτιές άναβαν, λέιζερ αναβόσβηναν…[/I]” και να απευθύνεται στον Παναγιωτόπουλο :

“[I]Εσυ χθες δεν ήσουν εκέι[/I]”, με τον Παναγιωτόπουλο να του απαντα “[I]εγω όχι, τους έχω δει 5 φορες live όμως[/I]”…

[SIZE=“6”]ΓΙΓΑΝΤΕΣ !!! ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΥΤΑ !!![/SIZE]

Βασικά τότε ήταν η μοναδική εκπομπή που μπορούσες να ακούσεις τη μουσική που σου αρέσει. Εντάξει, το υπεργομάρι Βακάρος ήταν απλά θεός.
Θυμάμαι ιδιαίτερα και μια εκπομπή που καλεσμένοι στο στούντιο ήταν ο Kerry King και ο Bostaph (ο άλλος ντράμμερ των Slayer). Φοβερές ατάκες ο King.

Πάντως αυτό με το οποίο διαφωνούσα ήταν ότι όλες τις εγχώριες μπάντες τις θεωρούσαν φοβερες και τρομερές (ακόμα και καμένη να ήταν μια μπάντα, κάποιο καλό λόγο έβρισκαν να πουν), με αποτέλεσμα να γίνονται και λίγο γραφικοί, αλλά και αναξιόπιστοι.

Λείπει πάντως η εκπομπή.

ο βακαρος είναι σε μια εκπομπή(πρωινή?) στο μακεδονια Tv…δεν είναι μουσική

Δε ξέρω πόσοι απο σας έχετε δει [U][B]αυτό[/B][/U] το κατακαλτ βίντεο του Στάθη, προ Jammin εποχής, απο τις αρχές της δεκαετίας του '90…

Τον είχα ακούσει τις προάλλες να το σχολιάζει στο ραδιόφωνο και να λέει “πως ήμουν έτσι!” :lol:

edit

Ένα ήταν το κατεξοχήν γραφικό, αυτό το “μαμά βάλε τα μακαρόνια στον φούρνο” του Βακάρου κάθε φορά στο τέλος της εκπομπής. :stuck_out_tongue:

Καλή φάση πάντως, λείπει όντως μια ανάλογη μουσική εκπομπή.

Το Jammin’ εγώ δυστυχώς δεν το πρόλαβα και πολύ. Ίσα- ίσα θυμάμαι κάποιες χαρακτηριστικές σκηνές, δεν άκουγα ούτε rock ούτε τίποτα νομίζω τότε.

Αυτό που δεν ξέρω αν αναφέρθηκε είναι η εκπομπή του Στάθη που έκανε στις αρχές των ‘00s, οι [B]’‘Εξοχικές διαδρομές’’[/B]. Το έβλεπε κανένας αυτό; Δεν ξέρω αν έχω ακόμα τις βιντεοκασέτες, θυμάμαι ότι έγραφα κάθε επεισόδιο στο video. Πολύ καλή φάση ήταν αυτό, ιδίως για άτομα που πρωτοχώνονταν στο metal (όπως εγώ). Clip- άκια από Sepultura, Slayer, In Flames, Manowar, Metallica, Paradise Lost, συνεντεύξεις, νέα και πληροφορίες, και όλα αυτά σε μία εποχή που ακόμα δεν είχαμε μάθει (κάποιοι) τα μυστικά του Internet. Θυμάμαι ότι είχα στείλει και γράμμα και το είχε διαβάσει. :stuck_out_tongue:

Όποιος μου βρει βιντεάκι με την εμφάνιση των Μεθυσμένων Ξωτικών στο Jammin θα του δώσω φιλάκι!

???

Εισαι σιγουρος??Ο Βακαρος περα απ το Rockradio και τα Night Tracks.την εκπομπη δλδ που κανει εδω και καμια 20 αρια+βαλε χρονια,δεν νομιζω οτι ασχολειται με την τιβι,ποσο μαλλον με το τελειωμενο το μακεδονια tv.Τεσπα,δεν βαζω και το χερι μου στη φωτια,δεν παρακολουθω τα πραγματα της tv γενικα,απλα μου φαινεται λιγακι ακυρο.:-k

Φαση ειχε η εκπομπη παντως.Γουσταρα οταν καναμε κοπανες απ το σχολειο και πηγαιναμε στο στουντιο οταν ειχε καλεσμενους μελη απο γκρουπ και περιμεναμε γι αυτογραφα.Εκει εχω παρει γαματο αυτογραφο απ τον Ray Alder που μου ζωγραφισε πανω στο καυκαλο χελωνας απ το booklet του Inside Out κεφαλι,ποδαρακια και πουτσα.

Στην αρχη της παντως η εκπομπη ηταν αρκετα διαφορετικη.Επειδη εβγαινε απ τον δορυφορο της ΕΡΤ και κατα συνεπεια την εβλεπαν οι ομογενεις,ειχε κατι βλαχομπαροκ φασεις,με βλαχοπουλες να χορευουν,κατι αφιερωσεις στην οικογενεια του ταδε στο Παπαροχωρι με αγαπη απ την Νυρεμβεργη και τετοια γραφικα.

Μορφη της εκπομπης ο "ιντερνετ"guy Κουτσουριδης.Νερντ και βλακοφατσα απ τις λιγες,παιδι της καρπαζιας με τερμα καλτ ατακες.

Ο Σταθης καααποτε με το"Μεταλλουργειο" αποτελουσε σχολειο για οσους απο μας μεγαλωναμε τοτε χωρις ιντερνετ και τετοια.Αυτος και η “Μetal Mania” του σωσια του Ραστι του κλοουν,του Δημητρη Κατη.Επειτα αρχισε η καθοδικη πορεια με εκπομπες μαγειρικης κτλ,μεχρι το τωρινο εκτρωμα του Ραδιο Αρβυλα που κανει την γλαστρα του Κανακη με τα κρυα αστειακια.

Ο Βακαρος απ την αλλη,αφου εχεσθη στο ταλαρο οταν πρωτοανοιξε ο σταθμος(με τις ευλογιες της Church Bank),μια και αποτελουσε μονοπωλιο μεχρι να ανοιξει ο 1055rock,πηρε κι αυτος την κατιουσα,αφου η playlist νοοτροπια του και η επαναληψη της επαναληψεως αυτης,απομακρυναν αρκετο κοσμο.Επισης δεν δινει σεντ τσακιστο σε κανεναν απ τα παιδια που κανουν εκπομπη στο σταθμο του.

Κοινως καλα κρατησαν οσο κρατησαν,αλλα πλεον δεεεε…

βασικά…ναι…:smiley: τον έχω δει μερικές φορές…έστω για λίγο…

να και αυτό που βρήκα…
[B]
Anevaseto[/B]

[B]Περιγραφή: Blog ? tainment[/B]
[B]Παρουσιαστής:[/B] Βασίλης Γαλανός,[U][B] Σωτήρης Βακάρος[/B][/U], Σοφία Γκόσιου, Μαίρη Αργυριάδου

εκτός να κάνω κάποιο τραγικό λάθος.

[B]EDIT[/B] παίζει αυτή τη στιγμή

Αγαπήμενη εκπομπή το Jammin’, όπως και ακόμα παλιότερα το Μεταλλουργείο.
Επίσης στην ΕΤ3 έπαιζε μια εποχή (μέσα προς τέλη 90’s, αν θυμάμαι καλά) μια μέταλ εκπομπή με 2 καμένα παλικάρια. Θυμάται κανείς πως λεγόταν;

:!:

Ακου να δεις πραγματα…!Οκ παω πασο!Ρε τον Βλακαρο…[-X

Μια σελιδα πριν ξερωγω :stuck_out_tongue:

Πόσο όμορφες εποχες ρε πουστη… :slight_smile:

2 σελίδες πριν και 4 χρόνια νωρίτερα… :stuck_out_tongue:

Ναι Monsters of rock! Γαμάτο ήταν! Πάνε πια αυτά από την τηλεόραση (τώρα μόνο tv war και hbb, από το τίποτα κάτι είναι κι αυτό, αλλά δεν συγκρίνεται).
Μέχρι και το jeronymo groovy tv (που το θυμήθηκα τώρα) είχε μια εποχή κάθε παρασκευή βράδυ μια εκπομπή με έναν φοβερό τυπά με μουστάκι, που παρουσίαζε μια ροκ/μεταλ εκπομπή. Πως τον λέγανε να δεις…

Βασικά πάλι καλά που υπάρχουν και αυτές οι 2 εκπομπές και βλέπουμε κάτι, αλλιώς δεν θα παλευόταν με τίποτα.
Θεϊκή εκπομπή πάντως και το Monsters of Rock που προαναφέρθηκε, ακόμα θυμάμαι το αφιέρωμα Savatage σε 2 δύο εκπομπές.
Πάντως, καλώς ή κακώς (μάλλον κακώς), ο αέρας της καλτίλας που επικρατούσε εκείνα τα χρόνια έχει χαθεί. :frowning: