Jason newsted

ποια η γνωμη σας για τον jason newsted,και τα οσα εκανε στους metallica,αλλα και μετα απ’αυτους?

μετά από αυτούς έπαιξε σε δύο από τους καλύτερους δίσκους των 00’ς.

εννοεις προφανως τα albums των voivod,τα οποια σπερνουν.μπορω να πω οτι εδωσε πολλα στους metallica οσο επαιξε μαζι τους,και οταν εφυγε αφησε μεγαλο κενο που ο trujillo δεν αντικαθιστα ευκολα.ελπιζω να επιστρεψει συντομα

ω ναι… αυτά τα δύο φανταστικά άλμπουμς των Voivod (είμαι φανμποής και φαίνομαι χαχα!). Ειδικά το ομώνυμο αποτελεί μεγάλο κόλλημα. Έχω την εντύπωση ότι κατά τις ηχογραφήσεις του είπε ο Piggy (RIP): “μεγάλε, παίξε όπως γουστάρεις”… και το αποτέλεσμα είναι οι μπασογραμμές του We Carry On πχ που οργιάζει χαχα!

Τώρα όσον αφορά στο κενό του στην πρώην μπάντα του, δεν ξέρω αν είναι δυσαναπλήρωτο ή όχι, αλλά αυτό που θέλω να πω είναι κ να έμενε στην μπάντα το St. anger πόσο διαφορετικό θα ακουγόταν πχ??? Όπότε τι να το κάνεις?

o Newsted πιστευω απο την 1η στιγμη που εφυγε οτι θα γυρισει
οσο καλος και να ναι ο Robert απλα δεν κολλαει με τους αλλους οπτικα , φανηκε στο λαιβ πολυ αυτο
πιστευω οτι εχει μετανιωσει και θα γουσταρε να γυρισει , αλλα δεν νομιζω να γινει συντομα αυτο
παντως θα λεγα οτι ειναι αχαριστος , δεν γινεται να μιλαει απαξιωτικα για τους πρωην συναδερφους του
που ηταν που εφτασε και που ειναι τωρα…(σε ενα ηλιιθιο talent - show ειναι νομιζω προσπαθει να κανει μπαντα)

Κριμα για τον Jason, επειδη εδεσε τρελά στους Voivod. Ισως ακουστω υπερβολικος, αλλα ειναι ο μπασιστας που ανεκαθεν επρεπε να εχουν. Ειδικα στο τελευταιο, η παρουσια του ειναι κατι παραπανω απο αισθητη. ‘‘Γεμιζει’’ τρελα τον ηχο. Οπως και οι ιδιοι λενε, το επομενο αλμπουμ θα ειναι και το τελευταιο τους, συνεπως μενει ανεργος. Οι SuperκατιΝοβα δε μου γεμισαν το ματι.

Θα γουσταρα παντως να τον ξαναδω σε καμια μπαντα τυπου Flotsam and Jetsam.

Πολυ καλος μπασιστας, κριμα που James και Lars δεν τον αφησαν να αναπτυξει περισσοτερο τις ιδεες του στους Metallica…

Πολύ καλός μπασίστας, μόνο που φαντάζομαι τι θα γινόταν αν συμμετείχε περισσότερο στους Metallica με πιάνει ίλιγγος. Τις δουλειές του με Voivod δεν τις έχω ακούσει.

Όσον αφορά τους πρώην “συναδέλφους” του μετά τη σκατένια συμπεριφορά τους προς αυτόν νομίζω έχει κάθε δίκιο να μιλάει γι`αυτούς όπως θέλει…

Θεωρώ τον Jason πολύ υποτιμημένο μπασσίστα/μουσικό. Ελάχιστοι γνωρίζουν το album των Floatsam & “Jetsam Doomsday for the Deceiver”, όπου πραγματικά μαμάει και δέρνει… δίνει ρεσιτάλ thrash παιξίματος! Και είναι ίσως και μια απόδειξη του περιορισμένου ρόλου που είχε στους 'tallica

Όσο για την απόδοση του στην σκηνή… Ήταν απλά σκέτη πόρωση να τον βλέπεις!

πωπω τη αλμπουμαρα ειναι το doomsday . απλα εκπληκτικο και ο jason ηταν απιστευτος .και το No Place for Disgrace ηταν πολυ καλο αν και μου φενετε δεν ειχε newsted αυτο . και στους voivod μου αρεσε πολυ ,ειδικα στο katorz. απλα οπως και να το κανουμε ο newsted στο πικ της καριερας του , εφτασε με τους tallica .

ακουγοντας συνθεσεις σαν το blackend και το my friend of misery(η μελωδια στο μπασο ειναι μια απο τις καλυτερες ever)καταλαβαινει κανεις τι θα μπορουσε να δωσει αν τον αφηναν οι metallica,και δεν τον περιοριζαν.και το echobrain ηταν πολυ καλο αν και διαφορετικο

Ώπα? Θρεντ για τον μεγαλύτερο μπασίστα των Μετάλλικα? Αυτά είναι8)

Εύχομαι για το reunion κάποια μέρα, μπας και πάρουμε πρέφα τι παιζόταν στο Live Shit.

Πολύ καλός μπασίστας, με ε-κ-ρ-η-κ-τ-ι-κ-ή ενέργεια μέσα του. Βόμβα έτοιμη να σκάσει.

Και το My Friend Of Misery ΕΠΟΣ!

ηρθες στα λογια μου ρε μεγαλε,μακαρι να γυρισει πισω,εκει που τον θελουν πολλοι οπαδοι των metallica.τα back vocals του μας ελλειψαν στο live,και η παρουσια του το ιδιο

OW YEAH! :yes:

Για μονιμα στη μπαντα με την καμια,το πολυ πολυ για κανα live και αυτο μετα απο πολλα χρονια… :wink:

OW YEAH! :yes:

OW YEAH! :yes:

Να συμπληρωσω μονο οτι εκει που λειπει πραγματικα ο Jason ειναι στα Live της μπαντας μιας και ο Kirk με τον Rob εχουν σκατενια φωνητικα.Για να μην πω για την ενεργεια…

Μεγάλος μουσικές με μεγάλες στιγμές εντός και εκτός Μetallica. Όταν άκουσα το 13 των Voivod, σκέφτηκα ότι ο Piggy (r.i.p.) με τον Newsted θα έκαναν παπάδες στο στούντιο. Και το Katorz, το ίδιο ισοπεδωτικό.
Οι F & J θα είχαν λαμπρή πορεία αν ο Newsted δεν πήγαινε Metallica.

Γαμάτος μπασίστας. Κρίμα που τα σπάσανε έτσι με τους Μετάλλικα. Όσοι έχουν δει/ακούσει το Live Shit καταλαβαίνουν τι έκανε ο άνθρωπος στο μπάσο!

Έτσι!
Το Live Shit είναι φοβερή στιγμή της μπάντας. Καμμία σχέση με το S&M.

Μα καμία όμως. Ντάξει, και το S&M μου αρέσει πολύ, είναι διαφορετική φάση, αλλά το Live Shit είναι το ΑΠΟΛΥΤΟ METAL DVD. Αυτό, τέλος.-

Ναι, καλό το S&M, αλλά όχι όσο θεικό παρουσιάζεται. Συμφωνώ.

http://youtube.com/watch?v=8lxW2F9deJE

Respect στον μεγαλύτερο μπασίστα των Metallica!