Jazz 'n' Fusion

Είναι άλλο ένα περίοπτο συγκρότημα της Rune Grammofon. Όλα τα φανταστικά που περιμένει κανείς από Νορβηγία μεριά δηλαδή. Ξεκινάς από το Silver Mountain του 2015 και πας είτε πίσω είτε μπροστά.

3 Likes

Απαραίτητη εισαγωγή γιατί μιας και ανέβηκε η κριτική του @Aldebaran στρώθηκα να ακούσω τον δίσκο.

Θα το έκανα έτσι και αλλιώς δηλαδή, γιατί όπως έγραψα και σε γειτονικό νήμα έχω αρρωστήσει με την πάρτη του κυρίου Gustafsson, αλλά κάτι μερικοί άλλοι παρεμφερείς δίσκοι (όλα στην ώρα τους :stuck_out_tongue: ) κάτι οι The End που ακόμη με σοκάρουν, κάτι που ο Αντώνης μου είπε πως είναι πιο στρωτό αυτή τη φορά, ε, το πήγαινα πίσω.

Στο θέμα μας. “Defeat (Only Further Apart)”. Ίσως ένα από τα τραγούδια της χρονιάς. Για μένα η κορυφαία στιγμή του δίσκου. Ίσως γιατί όπως λέει και ο Αντώνης στο κείμενό του, θυμίζει The End.
Το κλείσιμο δε με το “Alien (To My Feet)” είναι τόσο ψυχοφθόρο και έρπον συναισθηματικά, που με άγγιξε. Οι υπόλοιπες συνθέσεις νομίζω δουλεύουν καλύτερα στην διαδοχή τους, όχι μεμονωμένα.

Γενικότερα βέβαια, ο δίσκος δεν έχει εξάρσεις συναισθηματικές, ούτε τόσες ακροβασίες όσες ίσως να αναμένονταν. Είναι όμως ατμοσφαιρικός και άμεσος, και σε σημείο παρεξήγησης. Τα ρυθμικά μέρη είναι τόσο διεστραμμένα εύστοχα, που αποσυντονίζουν από τα πνευστά. Γενικότερα, οι ρυθμοί είναι το μεγάλο κέρδος, που βγάζουν μια απόκοσμη τελεττουργία με ουσιώδη κατάληξη.

Δεν ξέρω εν τέλει αν περίμενα περισσότερα, ξέρω πως, αυτή η αμεσότητα με έπιασε ελαφρώς απροετοίμαστο και ήταν μια ευχάριστη και όχι συντηρητική στροφή. Κέρδος, δηλαδή.

2 Likes

Ε, εγώ τα έγραψα ήδη, ας μην επεκταθώ πολύ!

Καλά τα λες και εύστοχα. Δεν έχουν σε αυτο το αλμπουμ τις noise και psych αναφορές των προηγουμενων δισκων αλλά μια φαινομενική “ηρεμία”. Βεβαια, τα φαινομενα απατουν γιατι ο Mats κανει τις τρέλες του αλλά, οπως ειπες, το αδιανοητο αυτο rhythm section θολώνει τα νερά.

Η ουσια ειναι πως προκειται για ακομα μια δισκαρα, μια σκοτεινή τελετουργική jazz polaroid.

2 Likes

Χαίρομαι που συμφωνούμε, γιατί όντως βρέθηκα προ εκπλήξεως.

Είμαι ακόμη σε μετρημένες ακροάσεις, δεν είναι εύπεπτο, για αυτό λέω άμεσο σε σημείο παρεξήγησης. Αλλά το rhythm section όντως αποπροσανατολίζει. Θα πρέπει κάποια στιγμή να επικεντρωθώ στα πεπραγμένα του κυρίου Gustaffson για να τον πιάσω. Είναι ωραίο αυτό το, σχεδόν tribal, συναίσθημα πάντως.

2 Likes

Πολύ ωραία τα λέτε για Fire! Μια φορά το άκουσα μόνο και είναι πιο προσβάσιμο.

Το σοκ που είχα πάθει με το Unreleased? (Με τον Jim O’ Rourke) περίπου 10 χρόνια πριν, μου είναι αξεπέραστο. Μετά έμαθα και το άλλο προσωπείο τους, σαν Orchestra δηλαδή και προτιμούσα τους «σκέτους». Ήρθε όμως αυτό το αδιανόητο πράγμα με τίτλο Arrival πριν δυο χρόνια και κατέκτησε πολλές κορυφές μέσα μου.

Παρόμοιο σοκ με το Unreleased? Ήταν και το Silver Mountain από Elephant9 (που πρότεινε ο amazing_journey λίγο πιο πάνω) και βάζω πλώρη προς το τελευταίο τους.

Για πείτε και άλλα διαμαντάκια από Rune Grammofon.

Η Rune Grammofon είναι η μονη εταιρεια που ξερω που μπορείς να κανεις top 10 χρονιάς, απλώς με αυτά που κυκλοφόρησε. Γενικως, βλέπεις τι βγαζει και ακους, χωρις δευτερες σκεψεις.

Το νέο Elephant9 δεν με έχει κερδίσει…γενικως ειναι γκρουπαρα ομως.

Το Arrival ειναι αδιανοητο αριστουργημα…

1 Like

Άκουσα σημερα αυτο το άλμπουμ και το βρήκα φανταστικό

Patty Waters - Sings

Ο φιλος που μου το προτεινε μου ειπε οτι πρωτη φορα ξερναει απο το αγχος με κομματι jazz. Περιμενα κατι σε John Zorn και jazz grindcore οπως μου ειχε προτεινει ο Martial σε ενα exchange ή κατι σε fusion φαση που σε πιανει ιλιγγος απο τις πολλες στροφες αλλα καμια σχεση

Side A: 7 κομμάτια, 14 λεπτά
αιχμαλωτικη, ηρεμη, σαγηνευτικη vocal jazz κι εκει που ειμαι απορημενος με το παραπανω σχολιο ξαφνικα με χτυπησε

Side B: 1 κομμάτι, 14 λεπτά
στην αρχη μια Rosemary’s Baby ατμοσφαιρα και σιγα σιγα εξελισσεται σε φουλ στομαχοπονο

και ενα rym review

spotify, youtube

edit: συνιστώ να το ακουσετε ολοκληρο. Μην πατε κατευθειαν στο τελος. Αφηστε το να δουλεψει

4 Likes

Jaimie Branch - Fly or Die Fly or Die Fly or Die ((world war))
(2023)

Στους καλυτερους jazz δισκους της χρονιας

3 Likes

Η πιο γαμάτη ethiojazz μπάντα επιστρέφει στις 9 Φλεβάρη. Χορέψτε μωρέ!

1 Like

John Surman - Words Unspoken (2024)

image

νωρις νωρις ξανα ο υποψηφιος jazz δισκος της χρονιας. Δεν εχει fusion αλλα εχει ecm jazz με κλαρινετο και σαξοφωνο. Μου εβγαλε κατευθειαν κατι απο Anouar Brahem (χωρις το ουτι) και φυσικο ηταν καθως συμμετειχε στο καταπληκτικο Thimar του 1998

Αγγλόφωνος jazz δισκος από Νεφέλη Φασούλη

1 Like

Δύο εκπληκτικοί νέοι Jazz δίσκοι.

Συγκλονιστικός Amaro Freitas, μπαίνει σε free jazz μονοπάτια και γράφει μουσική για τον Αμαζόνιο.

Και το υπέροχο νέο άλμπουμ του Julian Lage ειναι σίγουρα το πιο εκλεκτικό του.

1 Like

Ok, ειμαστε λίγοι οι της jazz εδώ αλλα αυτό είναι άχαστο.

Άλμπουμ απο τον Shabaka στις 12 Απριλίου και το πρώτο δείγμα είναι ότι ωραιότερο έχω ακούσει φέτος.

2 Likes

3 Μαΐου έρχεται και νέο άλμπουμ από τον Kamasi Washington.

3 Likes