Jazz συναυλίες

Νομίζω ταιριάζει σε τούτο το θρεντ: Κάτι άκουσα για Steve Smith, ισχύει?

Ταιριάζει, αλλά δεν έχω ακούσει τίποτα.:smiley:
Πριν 4 χρόνια είχε παίξει με τους Vital Information στον Φακανά, άρα δεν αποκλείω να ξαναέρθει εκεί.
Μόλις μάθω τίποτα θα το ποστάρω πάντως. :wink:

Tους ακουγα αρκετα λογω Gambale πριν κανα δυο χρονια αλλα τωρα συνδιασα απο που πηραν το ονομα τους :smiley:

Από τις καλές fusion μπάντες των τελευταίων 15 ετών, μακάρι να ξανάρθουν. :slight_smile:

Λοιπόν, τελικά ο Smith έρχεται για σεμινάριο και όχι για συναυλία, στις 24/9 στο ΑΝ.
Η είσοδος είναι λέει δωρεάν με πρόσκληση που πάιρνεις από το Drum Store.

Mule na kano mia dieykrinisi stin dieykrinisi sou.

Emeis kai ta proin meli mas den kanoume synaylies, mono seminaria dinoume :stuck_out_tongue:

Thanks man 8)

:lol:

:lol:

OK, αν “εσείς και τα τωρινά μέλη σας” έρθετε κατά εδώ για κανένα “σεμινάριο”,να ελπίζω να είναι και αυτό δωρεάν; :stuck_out_tongue:

Πήρα την προσκλησούλα μου και θα είμαι εκεί 8)

Από in.gr:
( http://www.in.gr/ath/mscenes/article5887.asp )

“Το Half Note Jazz Club, ανανεωμένο, έμπειρο, ανοιχτόμυαλο και πάντα πιστό στο μουσικόφιλο κοινό του, είναι έτοιμο να ανοίξει τις πύλες του, την Παρασκευή 3 Οκτωβρίου.
[…]
Μερικά από τα ονόματα που θα ανέβουν τη σκηνή του Half Note τη φετινή χρονιά:
Tonino Carotone, Melvin Sparks, Barbara Mendes, Brooklyn Funk Essentials, JB’s Soul Generals, Dr. Lonnie Smith, Phillip Walker Blues Band, Σαββίνα Γιαννάτου με τους Primavera En Salonico, Cindy Blackman, Lavey Smith, Lionel Loueke, Al Foster, Chico Freeman y New Guataca, Steve Lucky & The Rumba Bums, LaXula, Milo Z, Vagabond Opera, La Shica, Matt Wilson κ.ά.”

Για πείτε οι γνώστες τι αξίζει να έχουμε υπ όψην μας!

Eδώ μόνο εγώ πήγα απ’το φόρουμ?

Σε ευχαριστώ που το πόσταρες, είχα υπ’ όψη μου να γράψω κάτι για το φετινό πρόγραμμα του Half Note που φαίνεται από πέρυσι να πήρε κάπως τα πάνω του. 8)
Εγώ από αυτούς που αναφέρονται θα πάω σίγουρα ένα βράδυ στον Melvin Sparks την επόμενη εβδομάδα και εκτός απροόπτου σε Lionel Loueke (αυτότς δεν θα παίξει και μετην μπάντα τον Hancock εδώ τον Νοέμβριο; :-k), Al Foster, Chico Freeman, Lonnie Smith.

Eπίσης έχω μάθει κάποια πράγματα για το πρόγραμμα του Φακανά για φέτος, αν και δεν έχω δεί επίσημη ανακοίνωση: Φέτος θα υπάρχει τρόπος να δεί κανείς περισσότερα live εκεί με σημαντικά μικρότερο κόστος σε σχέση με τα προηγούμενα χρόνια και θα παίξει αρκετά αυτό που ξεκίνησε πέρυσι στο Κύτταρο: Ένας γνωστός ξένος καλλιτέχνης που θα παίζει ως καλεσμένος με την μπάντα του ίδιου του Φακανά. Έχω ακούσει για Frank Gambale στις 24-25/10.
Μόλις κάτι από αυτά ανακοινωθεί και επίσημα θα το ποστάρω εδώ.

Eπίσης τον Νοέμβριο θα παίξει εκτός από τον Ηancock στο Μέγαρο κάποια στιγμή και ο Jack De Johnette. 8)

Εγώ πάντως δεν πήγα αφού θα ήταν σεμινάριο, δεν είμαι drummer. Γράψε εντυπώσεις.

6-7-8/11 PLANET X

DEREK SHERINIAN k
RUFUS PHILPOT b
VIRGIL DONATI d
ALEX MACHACEK g

ATHINA LIVE, ATHENS

Ωπ, καλά νέα!
Σε ποιό site το βρήκες;

[SIZE=“4”]Σορτσάκια έρχεται ο Donati! :p8)[/SIZE]

WTF??? Δώσε πληροφορίες! Αλλά τι να πάμε να δούμε τον Ντονάτι, οι “ντράμερ” θα βγούμε κλαίγοντας μετά! :-s

Ante me to paliopozeri. Teleytaia fora pou ton eida mas eixan stisei mia ora epipleon mexri na einai ikanopoiimenos o “megistos” gia na bgei. Edo den piges ston kyrio kathigiti, okso! Na sou pei o Shaman ti exases. Aplotita - Teleiotita. Eseis oi drummers eiste ta megalytera pozeria telika. Min deite sobaro kai metriopathi anthropo :stuck_out_tongue:

Steve Smith > Virgil Donati.
Nα τον χέσω τον Donati, μόνο τεχνική έχει, τον είχα δει πριν 2 χρόνια (τόσο δεν ήταν?) στο Φακανά.
Τον Smith τον λάτρεψα, και έκανε και ωραιότατο show, πρώτα παίζοντας και τραγουδώντας ρυθμούς παράλληλα, με μια… χμμ… μέθοδο ιθαγενών (αυτό το τελευταίο το λέω με κάθε επιφύλαξη, δε θυμάμαι καθόλου πώς το αποκάλεσε), παίζοντας το Anyway You Want It με νέο τρόπο, με απίστευτες πολυρυθμίες και γυρίσματα…

Steve Smith. Θεός. Το ότι ήταν clinic δε σημαίνει τίποτα, έπρεπε να έρθετε όλοι. Τσάμπα ήταν έτσι κι αλλιώς!

you’re lucky i dont have greek characters :lol: Tha prostheta ena lamda (paxy) sto telos. Kinky name 8)

Kalos einai kai o Donati kaloi einai ki alloi. Apla peirazo ton Cozy mas pou me leei pozera. Episis kapoios prepei na leei pragmata kai gia anthropous pou einai semnoi kai ypiretisan kai genres oxi toso “cool” san to commercial rock. Episis tha mou leipsei kai simera piso apo to drum kit oso ki an sympatho ton Deen. Shaman thnx pou mas moirastikes tin empeiria sou.

Στο Anyway You Want It μάλιστα, σε ένα σημείο έκανε το απίστευτο:
Έπαιζε κανονικά το κομμάτι σε 4/4, και ξαφνικά ξεκίνησε πολυρυθμίες
Και πήγε με τη σειρά, από 3/4 μέχρι 11/4, και το έκανε να φαίνεται τόσο απλό.

O Smith πλέον έχει καταφέρει να αναφέρονται σε αυτόν όχι ως “πρώην drummer των Journey”, αλλά “ο μεγαλύτερος εν ζωή all-around drummer”. Kι αυτό είναι μεγάλη μαγκιά.

Opos leei kai i ypografi sou J for Journey kai S for Smith. To kathe ti exei tin aksia tou…