Jazz συναυλίες

Ναι πριν 2 χρόνια ήταν, ήμουν και εγώ εκεί. Καλός ήταν, γενικά ήταν ωραία μπάντα με Μacalpine,Forman, Philpot. Kατά τα2/4 θα είναι η ιδια μπάντα τώρα, αλλά τους αναγγέλουν ως Planet X γιατί θα είναι αυτή τη φορά ο Sherinian μαζί και λογικά θα επικεντρωθούν σε κομμάτια από την δισκογραφία των Planet Χ. Θα είναι πιό rock από ό,τι βλέπουμε συνήθως στον Φακανά.:wink:

Κοίτα, εννοείται ότι θα πάω, από τέτοιου επιπέδου μουσικούς ρουφάμε όσα περισσότερα μπορούμε :wink:
Τι παραπάνω εκτός από ημερομηνίες ξέρουμε για το λάιβ?

Αν εννοείς τιμές, από τον Φακανά μου έχουν πεί πως φέτος θα παίζει ένας τρόπος να μας έρχονται οι συναυλίες σημαντικά φθηνότερα αλλά άσε να το επιβεβαιώσω/ανακοινώσουν πρώτα και μετά το ποστάρω εδώ.

Θα ήθελα να δω αρκετά ονόματα αλλά δυστηχώς θα είμαι εκτός ελλάδος Νοέμβριο - Δεκέμβριο. Κρίμα Mule, Θα μπορούσαμε να τα πούμε εκεί. Δεν πειράζει, την “επόμενη φορά” θα τα καταφέρω :slight_smile:

Αν δεις πως “σου βγαίνει” να δεις κάτι πες μου. Πάντως οι SMV είναι 21/10. 8)

Ωραία αυτό το προλαβαίνω. Δεν έχω ιδέα για το γκρουπ όμως :? Δεν τη μπορώ τη μοντέρνα fusion, αλλά το συγκεκριμένο σχήμα ως super group έχει ενδιαφέροντα ονόματα :slight_smile:

Γενικά τί λένε;

Υ.Γ. Οι Kronos Quartet μάλλον κλασσική μουσική δωματίου παίζουν με κάποια κλίση σε απροσάρμοστες συνθέσεις (θα έχει ενδιαφέρον το Live τους). Δεν έχω παρακολουθήσει όλη τους την πορεία, αλλά μέχρι στιγμής δεν έχω δει να εισέρχονται στα τζαζ ύδατα. Τον Έλληνα καλλιτέχνη δεν τον ξέρω, έχει δει κανείς δείγματα γραφής;

Kαι βέβαια υπάρχει και το κλασσικό ρεπερτόριο του κάθε ενός που προσφέρεται για jams:

ΣΥμφωνώ για Kronos Quartet.
Ποιόν Έλληνα καλλιτέχνη εννοείς;

Ποιόν Έλληνα καλλιτέχνη εννοείς;

Τον Γιώργο Κουμεντάκη

Δεν μου λέει κάτι ως μουσική… Πάντως σίγουρα αξίζει να τους δει κανείς live. Θα προσπαθήσω να είμαι εκεί.

Για να το ανασύρουμε αυτό το thread:

SMV αύριο, ξεκινάει το πανηγύρι! :slight_smile:
Μαθαίνω πως υπάρχουν ακόμα εισητήρια.

Δείτε τα youtube links που έχω ποστάρει πιό πάνω.

Υπαρχουν ρωτησα κι εγω πριν λιγο, αλλα μονο 55αρια. Κι εγω θελω να παω, αλλα ξενερωνω λιγο με την τιμη! Θα δειξει!

Εκπληκτική συναυλία χθες βράδυ!

Μπορεί να ήταν η “βραδιά του μπασίστα” αλλά δεν νομίζω να υπήρξε μουσικόφιλος/μουσικός που να έμεινε δυσαρεστημένος.
Καταλαβαίνω πως σε αρκετούς ένα line-up με 3 μπάσα, drums, πλήκτρα (και σε ορισμένα σημεία σαξόφωνο από τον Marcus Miller) μπορεί να ακούγεται “κάπως”…
Το μόνο που έχω να απαντήσω είναι πως όσοι με ξέρετε -έστω και από το φόρουμ μόνο- γνωρίζετε πόσο γουστάρω κιθάρα. Χθες βράδυ δεν μου έλειψε καθόλου!

Oι τρεις βιρτουόζοι μας τρέλαναν, επικεντρώθηκαν κυρίως στο κοινό τους άλμπουμ “Τhunder” (έπαιξαν το ομώνυμο κομμάτι και τα Maestros de las frequencias bajas, Mongoose walk, Los tres Hermanos, Milano-με τον Clarke να παίζει παπάδες στο κοντραμπάσο -με δοξάρι και χωρίς- και αρκετά άλλα που τώρα δεν θυμάμαι) αλλά έπαιξαν και κομμάτια από την προσωπική δισκογραφία του κάθε ενός με αποκορύφωμα το School Days στο encore με τον Clarke να καλεί τον κόσμο να συμμετέχει και να σηκωθεί (επιτέλους!) από τις θέσεις του. Σε κάποια φάση πάνω στο School Days άρχισαν να παίζουν την αρχική μελωδική γραμμή από το Birdland!8O8)

Επίσης έπαιξαν και από ένα ασυνόδευτο σόλο ο κάθε ένας.

Ο ήχος ήταν σε ικανοποιητικό επίπεδο, σίγουρα καλύτερος από την σόλο συναυλία του Stanley Clarke στον ίδιο χώρο πριν από 18 μήνες.

Γενικά η προσέλευση ήταν πολύ καλή, ειδικά αν αναλογιστούμε και τα ακριβά εισητήρια. Το εντυπωσιακό είναι πως οι μπροστινές σειρές που ήταν και οι πιό ακριβές (85-95? :?) είχαν όλες ξεπουλήσει.:!:

Κάτι πρέπει να γίνει επιτέλους και με τα Waffen SS που περιπολούν στο Παλλάς ως ταξιθέτες. [-X Προσπαθούν να ξετρυπώσουν και τον τελευταίο θεατή που θα προσπαθήσει να βγάλει φωτογραφία με το κινητό του χωρίς φλας. Για απόπειρες βιντεοσκόπησης δεν συζητάμε…
Είναι απαράδεκτο να γίνονται ντου με φακούς που “τυφλώνουν” θεατές μέσα στο σκοτάδι για να διαπιστώσουν μήπως κάποιος τραβάει φωτογραφίες…
Eίναι ακόμα πιό απαράδεκτο, να απαιτείται εκείνη την ώρα υψηλόφωνα από θεατές που τελικά φωτογράφιζαν να σβήσουν όσες φωτογραφίες τράβηξαν εκείνη την ώρα για να το δεί και ο ταξιθέτης-Ιαβέρης. Τα ίδια χάλια και το καλοκαίρι στον Coleman. Δεν είναι δυνατό στη διάρκεια jazz μπαλάντας ενώ ο drummer παίζει με “βούρτσες” να ακούω ένα τσουτσέκι δίπλα μου να φωνάζει “σβήστο τώρα”! [-X#-o
Έχει καθαρά να κάνει με την πολιτική της εταιρείας που διαχειρίζεται τον χώρο (Ελληνική Θεαμάτων). Εδώ πολλοί από τους καλλιτέχνες που παίζουν στον Παλλάς επιτρέπουν την ελεύθερη διακίνηση audience recordings των συναυλιών τους στο internet! Δεν νομίζω να έχουν ιδιαίτερο πρόβλημα αν κάποιος θεατής τους φωτογραφίζει από θεωρείο με κινητό χωρίς φλας. #-o Eίναι αρκετά ξεκάθαρο πως η φωτογραφιση δεν γίνεται για εμπορικούς σκοπούς…

Κατά τα άλλα χάρηκα πολύ που επιτέλους γνώρισα και από κοντά τον Texas Flood.8)
Επίσης χάρηκα πολύ που γνώρισα και τον Pataphonie αν και δυστυχώς δεν προλάβαμε να μιλήσουμε περισσότερο. Next time! :wink:

Αχ… και School Days, ε;

Συμφωνω απολυτως με αυτα που λεει ο mule. Επισης χαρηκα πολυ που σε ειδα και μιλησαμε απο κοντα εστω και για τοσο λιγο.
Για την συναυλια δν εχω να πω τπτ. Τα ονοματα μιλανε μονα τους. Απλα ανατριχιαζα συνεχως. Και ειδικα στο schooldays που πεταξαν το θεμα του μπασσου απο το birdland οι τριχες μου εφτασαν ως το stage.

[SIZE=“5”]ΘΕΟΙ[/SIZE]
[SIZE=“6”]SMV![/SIZE]

http://www.rocking.gr/article5113.php :wink:

Ευπρόσδεκτος ο Κισατζεκιάν στο Rocking!
Πολύ ωραίες οι φωτογραφίες.
Μόνο που θα ήταν καλό να συνεχίσουν τα live reports σας να περιλαμβάνουν και το set list. :wink:

Όποτε είναι δυνατόν θα γίνεται. Απλά, ειδικά σε μία jazz συναυλία που δεν υπάρχει αυτό που λέμε “τραγούδι”, είναι μάλλον δύσκολο να φωτογραφίζεις και να έχεις το νου σου πια σύνθεση παίζεται εκείνη την ώρα και να σημειώνεις μαζί! :stuck_out_tongue:

Ον τόπικ τώρα. Για Corea και McLaughlin έχουν μείνει μόνο των 85. Και από αυτά 2-3, όχι περισσότερα :frowning:

Υπάρχουν αναγνωρίσιμες συνθέσεις, άλλο αν οι μουσικοί τις “εγκαταλείπουν” για ώρα και “επανέρχονται” :p:wink:
Τεσπα, ένα set list μπορεί να είναι και ενδεικτικό.

Λογικό είναι. Πρόκειται για ιστορική συναυλία. Προσωπικά των 85 πήρα και ξέρω και άλλον “τρελό” από εδώ μέσα που έκανε το ίδιο!
Ελπίζω να το έκανες ήδη και εσύ ή να προλαβαίνεις να το κάνεις! :slight_smile:

Και 90 και 100 θα δινα αν προλαβαινα εντελως μπροστα :lol: Παντως εχουμε πολυ καλες θεσεις μπορω να πω και το λαιβ απεχει λιγοτερο απο μια βδομαδα 8O

Μολις μπηκα στο site tis ellthea και ειναι completely sold out εκτος απο μια VIP θεση…

Nαι ρε, σούπερ είναι οι θέσεις μας! :wink:
Τις χάζευα προχθές από ψηλά από το θεωρείο και “φτιαχνόμουν”! :p:D