Jesu, Godflesh

Δυο μπαντες διαφορετικες, στην ουσια η μια (Jesu) εξελιξη της αλλης (Godflesh). Κοινος παρονομαστης φυσικα ο Justin K. Broadrick. Ομολογω οτι με τους Godflesh εχω ασχοληθει ελαχιστα αλλα τους Jesu τους αγαπω αφανταστα και τους θεωρω ο,τι καλυτερο εχω ακουσει στον χωρο του post rock…

Κυκλοφοριες:

[ul]
[li]Heart Ache EP
[/li][li]Jesu
[/li][li]Silver EP
[/li][li]Conqueror
[/li][li]Jesu/Eluvium split EP
[/li][li]Sun Down EP
[/li][/ul]

Τα δυο τελευταια δεν τα χω ακουσει ακομα, αλλα θα σπευσω…

Το φετινο Conqueror ηταν ενα ακομα αριστουργημα, αλλα κατ εμε μισο κλικ παρακατω απο το Jesu. Αν και προσωπικο αγαπημενο ειναι το Heart Ache EP (τι EP δλδ, παροτι αποτελειται απο 2 κομματια διαρκει 40 λεπτα).

Οι γνωστες των Godflesh ας δωσουν περεταιρω πληροφοριες/προτεινομενες κυκλοφοριες κτλ…

To Streetcleaner των Godflesh, βασισμένο κυρίως στο industrial, με πινελιές από grindcore και death τα σπάει πάρα πολύ άσχημα.

Το Silver είναι πολύ αξιόλογο δισκάκι,ότι πρέπει για ταξιδιάρικες στιγμές.Αξίζει και με το παραπάνω.

Εγώ τό συγκρότημα πο έπαιζε ο Justin Broadrick και ψάχνω να βρώ είναι οι Head of David,τους οποίους έχουν δυασκευάσει και οι Fear Factory με το Dog Day Sunrise.Έχει ακούσει κανείς?

Ε το περιμενα το τοπικ απο τον Κρισπ για τους Jesu.Καταρχας φιλε Chrisp εχεις μεινει πισω.
http://justinkbroadrick.blogspot.com/
Ερχεται και ερχεται και το ΕΡ Lifeline.Τερμα με τα στοιχεια.Παμε στο παρασυνθημα.
Απιστευτη,ανυπερβλητη,τελεια,καταπληκτικη μπαντα.
Οι κυκλοφοριες τους ειναι απο πολυ καλες εως φοβερες.Το φετινο Conqueror το λατρεψα.
Το split με Eluvium εχει αρκετα ηλεκτρονικα στοιχεια.Αυτη η μπαντα βαζει συνεχως καινουργια
πραγματα στην μουσικη της χωρις να χανει την ταυτοτητα της.Σπουδαιο πραγμα.
Οσον αφορα τους Godflesh αναγνωριζω οτι ηταν τεραστιοι αλλα δεν με συγκινει ο χωρος του
industrial.Οποτε δεν μπορω να κανω σωστα/αντικειμενικα σχολια γιαυτους.Σιγουρα πρωτοποροι
και σιγουρα μεγαλοι.

Ελα περιμενε.Το εχω.Ζιππαρω,upload-αρω και στελνω λινκ.Οποιος αλλος το θελει μιλαει.

  1. :smiley: :wink:

Λοιπόν, άκουσα σε πρώτη δόση το ομότιτλο και το Heart Ache EP… Το EP το βρήκα πολύ καλό, μπορώ να πω πως μου άρεσε πιο πολύ απο το άλμπουμ, το οποίο σε σημεία μου φάνηκε κάπως κατατονικό. Είχε ωστόσο ορισμένες πολύ καλές στιγμές… για παράδειγμα το Man/Woman! :slight_smile:

Θα τσεκάρω και το Silver για πιο ολοκληρωμένη άποψη…

ellanor τα επομενα ειναι αλλη φαση. πιο post ηχος και εχει χαθει αρκετα η αρρωστια των πρωτων.

αυτο το friends are evil απο τον πρωτο δισκο, τι κομματαρα ρε γμτ. οσοι τους ειδαμε στους isis ειχαμε την χαρα να ακουσουμε λαιβ το heatache απο το ep. συγκινηση. το επομενο λαιβ τους στο αν δυστυχως δε μαζεψε κοσμο, αλλα στα ***** μας στην τελικη. τρομερα αξιολογοι, και το θεωρω λιγο μλκια το οτι οι godflesh δε γιναν ποτε γνωστοι στο ευρυ κοινό, ενώ τους jesu τους εμαθε ο κοσμος στο “μπαμ”. καλο αυτο βεβαια για τον justin, αρχισε ο ανθρωπος να πουλαει μετα απο 500 αιωνες που παιζει μουσική…

επίσης το Dead Eyes απο το Silver ειναι αυτο που λεμε παναγια και χριστε μου. απιστευτη μπαντα, και ελπιζω να γινουν αφορμη να τσεκαρει ο κοσμος κι αλλα καλα γκρουπ του χωρου…

Πω ρε πουστη μου εγω τους εμαθα περισυ και δεν τους ειδα καμια απο τις 2 φορες που
εχουν ερθει.Ελπιζω να μας ξαναρθουν.Παντως πολυ παραγωγικοι ειναι οι τυποι.

Παραγωγικοι και παντα ποιοτικοι. Το split με Eluvium και το Sun Down/Sun Rise δεν τα βρισκω στο Amazon. Help anyone?

Με τους Isis ηταν εκπληκτικοι, που να τους βοηθουσε και ο ηχος. Την αλλη φορα ημουν αρρωστος γαμωτο!

w re seis egw akousa prwth fora tetoia pragmata (genika akouw palio death) otan agorasa sthn tyxh to ep heartache apo to metropolis,ti gamisterh mizeria kai apaisiodoksia,baras eneseis me ayto to 40lepto,meta phra kai to disko sth synaylia(sto an)poly kalos ,ta ypoloipa den mou aresoun,nomizw exei allaksei kai o idios o broadrick sto endiameso.sth synaylia sto an epaiksan monoi tous,egw hmoun prwth seira(mazi me allous 4 !!!),mesa htan oute 50 atoma kai kwlogoustara san mikro paidaki.an sas endiaferei h peiramatikla pou bgazei o palios broadrick psakste ta 3 cd pou exei bgalei me to project toy ,tous final,to 3o to exw brei mono sth synaylia toy,to 2o hmoun apisteyta kwlofardos kai to phra apo to jimx sta eksarxeia,an 8elete na parete mia geysh psakste sto http://www.avalancheinc.co.uk/finalmain.html gia kana 2 tragoudakia.apo godflesh goustarw eleeina kai to messiah,ena 100% sapio ep pou eixan bgalei,poly baria mousikh genika oi godflesh,poly pio baria apo arketa grind-core-brutal-death-skata-metal sygrothmata.

Για Final δε τις κοβω ιδιαιτερα. Σε πιανω παντως, και γω τα δυο πρωτα μαλλον γουσταρω περισσοτερο απο Jesu. Οχι οτι τ’ άλλα ειναι άσχημα, αλλά ούτε κανα “Heartache” εχουν, ούτε κανα “Friends Are Evil”. Ειδικα στο δευτερο, τα σπαει ο τρόπος που ‘‘χωνει’’ το μπασο με φουλ distorsion :smiley:

Ειχα την τυχη να τους δω σε εκεινη τη συναυλιαρα με Isis και Tim Hecker στο Ροδον. Νταξ, απιστευτο ρισπεκτ. Ανεβηκαν πολυ στην εκτίμησή μου εκτοτε. Και γενικα αυτο το λαιβ ηταν ενα απ τα καλυτερα πακετα που εχουν περασει απο Ελλαδα.

To Streetcleaner είναι από τους πιο επιδραστικούς δίσκους στον χώρο του industrial και όχι μόνο ( βλ. Kreator, Slayer ). To Pure του 92 είναι και αυτό μια χαρά. Ένα κομμάτι που λέγεται Mothra είναι από τα αγαπημένα μου από αυτούς. Όταν ακούω αυτόν τον δίσκο μου έρχεται στο μυαλό το κομμάτι Personal Jesus των Depeche Mode ( ??? ).
Πέραν αυτών έχω ακούσει και το τελευταίο άλμπουμ τους Hymns, που είναι αρκετά heavy!

Με τους άλλους που λέτε δεν έχω ασχοληθεί καθόλου… άκουσα ωραία σχόλια όμως. για να δούμε…

Τι κεφαλαιο επιασες ρε Παναγιωτη… που το θυμηθηκες… κριμα που επρεπε να κανει τους Jesu τοσα χρονια μετα για να αρχισει να ‘‘πουλαει’’ σαν σωστος καλλιτεχνης…

Το τελευταιο μου live στο Ροδον! :frowning:

Τοτε παντως εμεινα με την εντυπωση οτι οι Jesu ειχαν πολυ μετριο ηχο, γενικα δεν τους βοηθησε καθολου. Μπορει να φταιγε βεβαια κι οτι εκεινο το βραδυ ημουν πτωμα μετα απο μπαλα…

Νταξ, δεν ειχαν και τον ηχο των Isis αλλα εδω που τα λεμε το τοτε υλικο τους ηταν τιγκα στο distrortion αρα δεν ενοχληθηκα ιδιαιτερα. Ηταν καλυτεροι σε σχεση με το δευτερο λαιβ by the way.

Πρσφατως λιωνω το Lifeline EP, το οποιο ειναι εξοχως ομορφο και ταξιδιαρικο. Κομματαρα το You Wear Their Masks και φανταστικη ερμηνεια απο Jarboe στο Storm Comin’ On.

Το Lifeline Ep ειναι απιστευτο πραγματικα.Τελευταια κυκλοφορια για μια εκπληκτικη χρονια
για τους Jesu οπου μαζι με το αλμπουμ βγαλανε αυτο το ep ενα Split και ενα αλμπουμ με
ακυκλοφορητα τραγουδια.

Εγω προτεινω παντως το Lifeline να το ακουσουν και οσοι εντυπωσιαζονται απο μπαντες σαν τους Arcade Fire. Πιστευω οτι θα ανακαλυψουν κατι που θα τους αρεσει…

Συμφωνα με το http://justinkbroadrick.blogspot.com/ ο κυριος Broadrick
εχει στα σκαρια τα εξης.

JESU / BATTLE OF MICE - split EP on Robotic Empire
JESU - EP on Caldo Verde
JESU - ‘Why Are We Not Perfect’ (HHR) songs from split with Eluvium on CDEP with bonus mixes.
JESU / ENVY - Split EP on Daymare Japan

8O 8O 4 κυκλοφοριες!

Απο Jesu μονο γιατι εχει και αλλες κυκλοφοριες που συμμετεχει με καποιο τροπο.
Tο Split με Envy το παρουσιασα στο γνωστο τοπικ.Τα υπολοιπα δεν εχουν βγει ακομα.
Αλλο ενα καλοκαιρι τρομοκρατιας απο αυτη την μπαντα.