Jex Thoth live in Athens 3/6@kyttaro

http://www.facebook.com/deusvvv

απο fb του bowel of noise

Eπιτελους!

Γαμώτο και πάω Δανία για να την δω! Γαμώ! Επιτέλους!

ελπίζω να τα καταφέρω,το νέο έφτασε ακριβώς την περίοδο που έχω “λιώσει” με τα warrior woman και damned and divine.μοναδική φωνή και παρουσία,δίνει την καλύτερη έννοια στο πολυφορεμένο πια woman in rock-metal που θα μπορούσε να δώσει γυναίκα μουσικός. <3

Αχ, ωραία συναυλία! Μακάρι να τα καταφέρω!! :slight_smile:

Και μετά το μόνο που μένει είναι να “σκάσουν μύτη” και οι Blood Ceremony!! :smiley:

Καταλαβαίνω ότι το Bowel of Noise έκανε την κίνηση ματ να φέρει την Jex Thoth και να διοργανώσει το live και μπράβο τους αλλά τα support δεν είναι λίγο (έως πολύ) άκυρα ?
Και εκτός αυτού, το εισιτήριο δεν το λες και φθηνό…

Βέβαια να λέμε και του στραβού το δίκιο, αν εμφανιστεί η Jex όπως στο άνωθι πόστερ το βλέπω για sold out εύκολα ;p

Άκυρα support, αδικαιολόγητα ακριβό εισιτήριο.

Fail. [-X

Μάλλον θα έχει πάλι θεωρημένο από την εφορία εισητηριάκι όπως στους Devil’s Blood ε? Νόμιμα πράγματα…:stuck_out_tongue:

Αν εμφανιστεί όπως στην κάτωθι φωτογραφία όμως το βλέπω να αδειάζει όσο εύκολα γέμισε.

[SPOILER][/SPOILER]

Πείτε όμως ποια είναι τα support και πόσο το εισιτήριο για μας τους κατατρεγμένους από κάθε λογής proxy server.

Support Acherontas και Devathorn και εισητήριο 20 ευρώ.

Ε γιατί είναι άκυρα τα support, πάλι στόνερ θέλατε? :lol:
Αχέροντες μοιράζονται και κοινή θεματική με occult rock μπάντες γενικώς, DEVATHORN ντάξει λιγότερο σχετικοί.

Αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί είναι πρόβλημα να ακούσει το κοινό του headliner και κάτι διαφορετικό.

Εισιτήριο νορμάλ μου φαίνεται, ούτε φτηνό βέβαια αλλά ούτε ακριβό.
Ειδικά αν κρίνω από προσέλευση στους DEVIL’S BLOOD δε νομίζω να έβγαινε και αλλιώς.

όοοοοοοοοοοχι 8O:lol:

Το ότι έχουν κοινή θεματολογία δε λέει και πολλά όμως.
Δηλαδή άμα διοργάνωνε τη συναυλία πχ η Eat Metal, θα κόλλαγε να έβαζε support power/epic metal μπάντες ξερωγώ επειδή έχουν occult αναφορές ?
Δεν έχουμε να κάνουμε με φεστιβάλ όπου μπορούν να συνυπάρξουν διάφορα genres και ο καθένας ακούει αυτό που του αρέσει.
Εδώ έχουμε κλειστό venue με συγκεκριμένο κοινό που πάει να δει ένα συγκεκριμένο συγκρότημα.

Σκέψου και το αντίστροφο: Πόσο άκυρη επιλογή θα ήταν να παίξουν δύο stoner μπάντες κάτω από black metal headliner ?
Εμένα προσωπικά μπορεί να μη με χαλάει να ακούσω το διαφορετικό και να έχω την περιέργεια να μάθω αυτές τις 2 μπάντες, αλλά νομίζω πως η συντριπτική πλειονότητα δεν έχει αυτό το σκεπτικό.
Βασικά είναι άδικο και για τα συγκροτήματα αυτά να παίξουν είτε σε 30 άτομα είτε σε κόσμο που δεν ενδιαφέρεται, μιλάει συνεχώς και ίσως να χαχανίζει ηλίθια με το corpsepaint τους.

Και το εισιτήριο έχει 20 στην προπώληση. Στο ταμείο θα έχει 25…

edit: eNick, δεν έπρεπε να το κάνεις αυτό μαν ! [-X

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχουμε και καμία occult μπάντα για να άνοιγε το λάιβ. Οπότε κι εμένα δεν με ενοχλεί καθόλου η επιλογή. Η μόνη μπάντα που μου ταιριάζει λίγο στο στυλ είναι οι Universe217 αλλά εντάξει, όσο και να αγαπάμε, ας δούμε και κανέναν άλλο, κλάιν.

Σ’αυτό ακόμη κι εγώ θα συμφωνήσω… ;p

Το occult rock (πω, σιχαίνομαι τον όρο βασικά, αλλά για να καταλαβαινόμαστε) όμως βασίζει μεγάλο μέρος της δυναμικής του στη θεματολογία -ασχέτως αν πολλοί έχουν πηδήξει στο τρένο λόγω hype.

Γενικά σε πιο διεθνές επίπεδο η τομή ανάμεσα στα ακροατήρια του occult rock και (τμήματος έστω) του blackmetal είναι αρκετά μεγάλη, σε φάση να περιοδεύουν πχ στην Ευρώπη μαζί URFAUST με DEVIL’S BLOOD.

Τώρα βέβαια το ελληνικό κοινό είναι διαφορετική περίπτωση και αρκετά πιο διασπασμένο (ηλιθιωδώς κατά τη γνώμη μου), οπότε μάλλον θα έπρεπε να μπουν τίποτα LUCKY FUNERAL ή PLANET OF ZEUS για να έχουμε αλλαλαγμούς χαράς.

Καθαρά καλλιτεχνικά όμως, οι ACHERONTAS κατά τη γνώμη μου είναι πολύ πιο ταιριαστοί (άσε που όταν παίξουν το “Legacy Of Tiamat” θ’ αρχίσουν κάμποσοι ψίθυροι “ωπ, ρε συ, καλοί είναι αυτοί”).

Universe 217 ρε. Δυσκολα θα βρει κανεις ελληνικη μπαντα που να κολλα περισσοτερο.

Προσωπικά μου αρέσουν τόσο οι Jex Thoth που δεν με απασχολεί καθόλου το σαπόρτ. Απλά και εγώ πιστεύω ότι θα κόλλαγαν οι Universe ή κάτι σε doom τέλος πάντων. Ούτε η τιμή είναι κάτι ακραίο. Νορμάλ. Μακάρι να ταν πιο κάτω οι τιμές, αλλά αργεί ακόμα…