Jim Morrison vs John Lennon

Που κολλάει αυτό;
Μήπως αν ήταν πράγματι gay θα υπήρχαν άλλα σχόλια για τον ίδιο και την σεξουαλική του ζωή;
Για να χαλαρώνουμε λίγο με τους χαρακτηρισμούς?

kai o morisson remali tou kerata, exei piei ti zwi me to koutali

Άλλο να είναι κάποιος ρεμάλι και να έχει πιει με το κουτάλι [για να μην πω: βράσει στο κουτάλι] ό,τι ναρκωτική ουσία υπήρχε και άλλο να έχει ζήσει κάποιος την ζωή του!

Λοιπόν, πηγαίνω πολλά posts πίσω και θέλω να πω την εμπειρία με τη δισκάρα (πράγματι λίγος χαρακτηρισμός) " Revolver" που είχα. Την αγόρασα 16 ευρόπουλα, με ένα booklet που έχει δύο φορές τα τραγούδια του δίσκου, 4 φωτογραφίες, ενώ ο δίσκος έχει 35 λεπτά μουσικής, βγήκε το 1966, έγινε remaster ένας θεός ξέρει πότε και πάνω από τα μισά μέλη του συγκροτήματος έχουν πεθάνει (ελπίζω να μη σκότωσα κανένα καταλάθος), άρα δεν έχουν και απαιτήσεις για δικαιώματα. Δηλαδή αν ζούσαν και έβγαζαν νέο δίσκο, πόσο θα έκανε? 2 Ριβάλντο?(=1 Gonzales)

Πώς να μάθουν οι Έλληνες το μεγαλείο των Beatles? Καταλήγουν στο τέλος την αισθητική, τη μόδα και το γούστο μίας ολόκληρης δεκαετίας να την αναγορεύουν gay…

Aϊ στο καλό, τα πήρα τώρα… :x :x :x

sofi-k
Και ποιος λεει οτι δεν τα ακουγαμε κι αυτα;;; Embarassed Embarassed Embarassed
Και ναι εγω προσωπικα δεν ακουγα ποτε Mπητλς και επιβιωσα.

για αυτο εισαι ετσι… :smiley: :smiley: :smiley: (πλακα κανω)

misfit138
Oson afora to image metaksi beatles-doors milame gia mera me nyxta.
oi beatles xalaroi, pop idols kai gay style kai o morisson remali tou kerata, exei piei ti zwi me to koutali, megas POIHTHS + Fwnitika pou sigkrinete me elaxisto

ρε πας καλα??? 8O 8O oi beatles xalaroi, pop idols kai gay style
εχεις ακουσει τπτ η πλακα μας κανεις? αν ο morisson εχει φαει την ζωη με το κουταλι τοτε τι να πουνε οι αλλοι…

Epeidh toxo psaksei arketa to thema gia ton Mr.Mojo Rising, einai apla o kaliteros frontman, borei na min exei kai tin kaliterh fwnh alla itan sigoura aptis kaliteres kai pio xaraktiristikes. Epishs o savrovasilias itan to pio apeleftheromeno atomo stin epoxh tou kai itan kai megalos poihths.Den thelo na kripso vevaia oti htan kai megalo prezoni opos epishs kai megalos poths(apafta alloste kai pethane).Nomizw oti oi stixoi tou einai oti kalitero borei na vrei kaneis se rock kommatia kai eixe kai afto to kati pou itan poli xaraktiristiko kai terastio kai megalofies pou den to eixe, ute exei kanenas allos, einai kata ti gnomi mou o kaliteros kallitexnhs sth rock mousikh. Sevastos o Lehnon kai anagnorizw thn spoudaiothta tou kai den nomizw oti eiste (ute ego eimai) aksioi na kakologeitai kanenan apaftes tis megales morfes tis mousikhs, kai oxi mono skhnhs. Tora mi mou vazete dipla se Morrison kai Lehnon ton Osbourn, giati tha pathume kai tipota…

Zouglau, to crawling king snake, an kai megalo kommati den to egrapse o Morrison ute kanena melos aptus Doors, diaskevh einai.Opos kai to backdoor man kai to alabama song(whisky bar).

Όλα δανεικά είναι σε αυτήν την ζωή φίλε άρα δεν μου λέει και κάτι αυτό που λες. Θα μπορούσα να είχα αναφέρει και κάποιο άλλο κομμάτι αλλά δεν έχει αυτό σημασία. Αυτό που ήθελα να πω ήταν ότι οι Doors είχαν μια στάση πιο "αλήτικη’’ ας το πούμε έτσι.

O John Lennon δεν συγκρίνεται εννοείται ούτε με τον Morrison ούτε με OΖΖΥ!! Και εννοειται οτι δεν ηταν gei οπως αναφερθηκε!

Οποιος γνωριζει απο μουσικη και ιστορια ξερει καλα ποιος ηταν ο LENNON!

Aλλωστε και o Ozzy εχει πει για τον Lennon τα εξής: " John Lennon, in my opion, is the greatest music legend to ever walk this Earth. My biggest regret in life is that i never got to meet him."

Αποσπασμα απο περιοδικο Q Νοεμβριου 2005.

Α Και για τους φιλους που λενε οτι οι BEATLES ηταν gei και ειχαν φλωρικα τραγουδακια. Ακουστε απο WHITE ALBUM: τα εξής κομματια:
HELTER SKELTER, EVERYBODYS GOT SOMETHING TO HIDE EXPECT FROM MY AND MY MONKEY,
BIRTHDAY, YER BLUES, HAPPINESS IS A WARM GUN,

Απο τον δισκο ABBEY ROAD: OH DARLING!, COME TOGETHER, I WANT YOU (SHE’S SO HEAVY),
KAI TO single REVOLUTION η ακομα και το single LONG TALL SALLY ΤΟΥ 1964!

ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΟΤΙ ΔΥΣΤΗΧΩΣ Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΩΡΑ ΠΟΥ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΤΩΝ BEATLES!
KΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΑΝ ΟΙ BEATLES ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΗΡΧΕ ΑΥΤΗ Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΣΤΗΝ ΜΟΥΣΙΚΗ…

Νομιζω οτι επισης ειναι ατοπη η συγκριση του lennon με τον morrison.
Ο Λεννον παλεψε με το συστημα και καταφερε και ΑΝΤΙΣΤΑΘΗΚΕ! δεν πουληθηκε!
αντιθετα ο jim προτιμησε την αυτοκτονια…
.

ΚΑΙ ΟΣΩΝ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙ ΠΟΙΗΣΗΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΑΚΟΥΣΕΤΕ
ΤΟΥΣ ΔΙΣΚΟΥΣ IMAGINE, PLASTIC ONO BAND, H ΤΟ BEST ΤΟΥ LENNON TOY 2005, H ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΙΣΚΟΥΣ ΤΩΝ BEATLES NA ΔΕΙΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΑΚΟΥΣΕΤΕ ΜΟΥΣΙΚΗ ΚΑΙ ΠΟΙΗΣΗ ΕΜΠΡΑΚΑΤΑ!! ΣΑΣ ΠΡΟΚΑΛΩ!

Ο John Lennon ήταν ο μεγαλύτερος συνθέτης του 20 αίωνα μαζι με τον Paul McCartney!

Αν θελετε μπορω να σας παραθεσω δημοψηφισματα απο tv, περιοδικα, ιντερνετ, ραδιο κτλ.
για πειστηρια αν και το βρισκω ανωφελο…

den tha ksereis pote ti protimise o Jim Morrison, den einai siguro oti aftoktonhse oute kan oti pethane.

ακουσα καποιους να λενε lennon. αλλους να λενε οτι ο morisson ειναι απλα ενα πρεζακι και να τον συγκρινουν με τον ozzy. αυτά ρε μαγκες ειναι πρωτακουστα πράγματα. οσοι ακουν metal (οχι οτι δεν ειμαι κι εγω μεσα σ’αυτους) δεν πρεπει να υποτιμουν μεγαλα ονοματα οπως τον jim morisson. βεβαια και ο lennon καλος ήταν αλλα μιλουσε για αλλα πραγματα για τα οποια εχω καποιες αμφιβολιες

Εξαρταται ως προς τι τους συγκρινουμε. Στιχοι και μουσικη, υπερ του Λενον. Ο Μορισσον απο την αλλη ειναι καλυτερος τραγουδιστης και φροντμαν.

το σιγουρο ειναι οτι ο Lennon ηταν πιο οργανωμενος στην ιδεολογια του και σ’αυτα που πιστευε γενικα, ο αλλος ηταν(αν εχει οντως πεθανει) πιο αρ-μπακολα και πιο χαλαρος και light.

κατι αλλο που ξεχασα να γραψω ειναι οτι στο θεμα των ναρκωτικών λιγο πολύ ολοι ξερόυμε οτι και ο lennon δεν πηγαινε πίσω. πολλοι μαλιστα υποστηριζουν οτι το ολο σκηνικο της επαναστασης του lennon οφειλεται στην εξαρτηση του απ’τα ναρκωτικα

τι εννοεις???

συμφωνω με τις αποψεις του περι ειρηνης και λοιπα αλλα δεν μ’αρεσει οταν καποιος ειναι ΚΟΛΛΗΜΕΝΟΣ!!! η ιστορια μας εχει δειξει οτι χωρις πολεμο δεν γινεται τιποτα. ακομα και η ρωμαικη αυτοκρατορια μετα απο την pax romana η οπως αλλιως λεγεται αρχισε να παρακμαζει. το ξερω οτι αυτα δεν ειναι λογια ενος ροκα. ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΦΙΛΟΠΟΛΕΜΟΣ, αλλα ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΚΟΛΛΗΜΕΝΟΣ.

Πραγματικά λυπάμαι για το αποτέλεσμα αυτού του poll. Ντροπή!!!

εχεις δικιο χωρις πολεμο δεν γινεται τιποτα.ειναι καλη φαση να σκοτωνονται εκατομυρια ανθρωποι χωρις λογο.να μην εχεις να φας…να κυνηγας γατες και σκυλους για να χορτασεις. να ακους σειρηνες και να κρυβεσε στα καταφυγια…ρωτα κανα παλιο που εζησε στη κατοχη να σου πει.τελικα χωρις πολεμο δεν γινετε τιποτα.αντε γαμησ… κολημενε lennon

+1


@ vedder

Όταν υπάρχει πόλεμος, η οικονομία μίας χώρας ακμάζει. Υπάρχει συνεχής κατανάλωση (κυρίως πολεμικού υλικού) και το κόστος της παραγωγής ελαχιστοποιείται, αφού οι πολίτες δέχονται να δουλεύουν περισσότερο για λιγότερα (λόγοι πατριωτισμού τους πείθουν να παραβλέψουν το γεγονός ότι η ποιότητα ζωής τους έχει πιάσει το Ναδίρ). Αυτό είναι γεγονός. Το να λες όμως ότι δίχως πόλεμο δεν υπάρχει πρόοδος είναι μακράν ότι πιο χαζό έχω διαβάσει από τότε που γράφτηκα στο forum. Επειδή η λογική επιβάλλει να μην έχω καταλάβει σωστά εγώ και όχι να εννοείς εσύ αυτό που έγραψες, please εξήγησε μου τι εννοείς… :?: :?: :?:

(Φιλικά τα λέω… :stuck_out_tongue: )

John Lennon

Ο Λένον ήταν καλύτερος μουσικός αλλά έχω περισσότερη αδυναμία στον Μόρισον οπότε… ΜΟΡΙΣΟΝ.

Βασικά όντως πολύ άκυρο Poll…
:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:
O συγχωρεμένος ήταν άθλιος…

Θα φάνταζε πιο θεμιτό ένα poll John Lennon - Ian Astbury…

[size=1]OK όρεξη έχω πάλι[/size]