Jon Oliva vs Zak Stevens

Ρε φίλε τη γκόμενα σου φαγε ο Ζαχαρίας και τόση εμπάθεια με την πάρτυ του? Η αναλογία είναι 1/4 σχεδόν υπέρ του Oliva, ο Zak είναι καταπληκτικός τραγουδιστής τον οποίο διαλέξαν οι ίδιοι οι Oliva Bros και το Edge Of Thorns ειδικά μπορεί να συγκριθεί με οποιοδήποτε άλλο Album των Savatage.

τι λες ρε φιλε???για ξανακουσε λιγο τα gutter ballet,sirens,hall kai power…Καταλαβαινετε τι λετε ρε /???ο Ζακ ανωτερος απτον Ολιβα???δεν παμεεε καλαααα…ο Ζακ δεν πλησιαζει καν τον Ολιβα…που φαινετε να το χετε ξεχασει οτι αν δεν ηταν αυτος δεν θα καναμε αυτη τη συζυτηση…

Φωνη σαν του Ζακ βρισκεις ευκολα… Φωνη σαν του Γιαννακη δυσκολα…οποτε ψηφιζω Γιαννη…

Sorry φίλος αλλά τα έχω ακούσει εδώ και καμιά 15αριά χρόνια(το Hall Of The Mountain King ήταν μέσα στις 4 πρώτες κασσέτες μου και ένα από τα 10 αγαπημένα μου Album Ever) αυτά που λες και παρόλο που έχω μια προτίμηση στον ελίτσα, ο Zak ήταν ο τέλειος αντικαταστάτης του και εξίσου Savatage με αυτόν. Α και τα Sirens και Power ούτε στο 1/10 δεν το αγγίζουν το Edge(ειδικά το Power είναι μάλλον κατώτερο απότιδήποτε έχουν βγάλει με το Stevens).

Συμφωνω με τον Δαρθ. Το Edge of thorns ειναι δισκαρος. Και δεν σημαινει οτι δεν εχω ακουσει το gutter ballet ή το hall of the mountain king. Ο Ζακ μου αρεσει πολυ σαν φωνη, πιστευω ειναι το καλυτερο replacement ή εστω ενα απο τα καλυτερα στο χωρο της μεταλ(αυτης που εχω γνωρισει μεχρι στιγμης τουλαχιστον :wink:)

Επισης ενα + στον dyingfreedom. Δεν αμφισβητει κανεις οτι ο Oliva ΕΙΝΑΙ οι Savatage, ή οτι σε σχεση με τον Στηβενς εχει προσφερει λιγοτερα, απεναντιας. Απλα αυτη η εμπαθεια με τον Ζακ μου την ψιλοσπαει, δεν σας σκοτωσε και τη μανα για να αρχισει αμεσως ενας καταιγισμος σχολιων του στυλ ‘‘Ε ΟΧΙ ΚΑΙ Ο ΣΤΗΒΕΝΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΛΙΒΑ ΠΩΣ ΤΟΛΜΑΤΕ ΝΑ ΣΥΓΚΡΙΝΕΤΕ ΤΟΝ ΘΕΟ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΓΚΟ’’ ή ξερω και γω τι.

Ενηγουεη, ψηφισα Oliva, γιατι χωρις αυτον δεν θα υπηρχε αυτο το poll.

+1

Και γενικά, Magellan και Handfull πολύ καλύτερα κα’ εμέ από τη πρώιμη περίοδο των Σαβαταζ.

Ρε σεις καλός ο Ζακ, αλλά ο Τζον είναι εκτός συναγωνισμού.

Προς όλα τα μέλη του Γραφείου Τύπου του Ζακ Stevens: Δε θιγει κανεις τον “πελάτη” σας :stuck_out_tongue: με το να λέει ότι είναι εξαιρετικός αλλα δε συγκρίνεται με τον JON OLIVA. Το αυτονόητο λέγεται. Είναι το ίδιο όπως όταν λέμε ότι ο Tim “Ripper” Owens είναι τρομερή φωνή αλλα δε συγκρίνεται με τον Metal God. Γι αυτό χαλαρώστε.

τρίχες το ίδιο είναι. ο στίβενς τραγούδησε πράγματα που ποιοτικά στέκονται στο ίδιο επίπεδο με το παρελθόν των σάβαταζ, ο ρίπερ τραγούδησε πολύ κατώτερα πράγματα από αυτά του χάλφορντ, παίζει κι αυτό ρόλο, γενικά ό,τι να ‘ναι παραλληλισμός. επίσης το “καλός αλλά όχι για σάβαταζ” άκυρο κι αυτό, ντιλίτ σ’ αυτούς που το γράφουν και μπαν. άλλη μπάντα στο hotmk, ακόμη και στα gb & streets, άλλη στο eot, στο οποίο κόλλησε σαν γάντι η φωνή του ζακ.

πάντως και γι’ αυτούς που λένε ότι το 'χει χάσει ο τζον, δεν ξέω τι παίζει τώρα τώρα, αλλά πριν μερικά χρόνια που είδα την μπάντα του λάηβ, αντεπεξήλθε με το παραπάνω [ακόμα και στα αρχαία σάβαταζ που έπαιξε].

edit: ontopic: tzon.

Ψηνομαι ν’ αρχισω παλι, αλλα καλυτερα οχι… θα κουρασω τους παλιους… :stuck_out_tongue: :lol:

Αν μιλάς για το live του 2005 στο gagarin, όντως ο τύπος έδωσε ρέστα.

Καλός, πολύ καλός ο Zak αλλά οι ερμηνείες του Oliva ήταν απίστευτες. Οπότε Jon αφού όποτε ακούω το The Dungeons are calling η τρίχα σηκώνεται κάγκελο.

Respect και στον Damond Jinya οποίος 2 φορές που τον είδα live με τους Savatage (rockwave 2001 και Σπόρτινγκ 2002) έδωσε ρέστα τραγουδώντας απίστευτα τα κομμάτια και των 2 frontmen. Γούσταρα τρελά να ακούσω Savatage άλμπουμ με αυτόν στο μικρόφωνο αλλά δεν έκατσε.

Πεεεεεστααα. Οχι τιποτ’ αλλο, εισαι ο πρωτος που πετυχαινω να το λεει. :lol: Κι ελεγα τι στο καλο, μονο σε μενα αρεσε τοσο;

αυτό είναι θρεντ παγίδα ε…

Aμα δε θες να κουράσεις τους παλιούς στείλε μου pm εμενα του καινούργιου. :smiley: Είμαι περίεργος να ακούσω τη γνώμη σου.

Κι εγώ πιστεύω πως Savatage ε’ιναι μονο Jon Oliva,!!! 8)

Ρε σεις ακούγοντας το Γουέν Δε Κράουντς Αρ Γκον καταλαβαίνει κανείς ότι ο Γιάννης είναι απλά ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ

Και οι δυο είναι υπέροχοι τραγουδιστές.
Αγαπάμε Jon Oliva που στέλνει τη φωνή του στο θεό, αλλά και Zak Stevens που έχει απιστευτα μελωδική φωνή :slight_smile:

All alone in here
But he’s not the only one
Lost inside
Forever hidden from the sun
Madness reigns
In the Hall of the Mountain King
Oh yeah
\:D/

και για άλλη μια φορά σε πολλ αποφευγω να ψηφίσω:)

Ολιβα γιατι η φωνη του ειναι μοναδικη και ανατριχιαστικη. Του Στιβενς ειναι απλα φωναρα. 8)

Jon giati o zac exei απλα φωναρα!!!Savatage forever!

Jon στα σημεία…