Jon Oliva vs Zak Stevens

Ειμαι ενας απο τους ηρωικους 4 8)

Τι να πω, ισως επειδη τους γνωρισα με το Wake Of Maggelan, ισως γιατι λατρευω και τα το Edge Of Thorns-Dead Winter Dead και οχι τοσο τα παλια κλασσικα τους (δισκαρες, μην παρεξηγηθω), ισως γιατι ποτε δεν ημουν φαν των πιο “power” φωνων (οχι οτι ο Jon ειναι συμβατικος) παντα μου εκανε κλικ πολυ περισσοτερο η φωνη του Ζακ, γι’αυτο με χαλασε απιστευτα οταν εφυγε!

Flame on!:stuck_out_tongue:

Τελικά ψήφησα Zak. Τους λόγους τους έχω εξηγήσει πίσω κάπου. (συνοπτικά: θέλω να δω Ζακ λάιβ και το Edge Of Thorns είναι ο αγαπημένος μου δίσκος τους)

Παραπλανητικό πολλ πάντως. Πρώτον γιατί ο Jon ήταν πάντα κάτι παραπάνω απο απλά “φωνή” των Savatage. Δεύτερον, γιατί ακόμα και όταν τραγουδούσε ο Zak, o Jon συμμετείχε κι αυτός. Ο Jon ήταν πάντα παρόν.

oliva

Πολύ ωραίο poll. Ο Jon Oliva είναι τρομερά ιδιάζουσα περίπτωση…Εγώ βασικά δεν ακούω παρά ελάχιστο μέταλ…οπότε νομίζω ότι έχει ενδιαφέρον η γνώμη μου…Εχω ακούσει πάρα πολλές φωνες από αρκετά διαφορετικά είδη μουσικής. Ο Jon Oliva δεν είναι κανάς τεχνικός τραγουδιστής, ο Stevens μάλλον μου φαίνεται πιο “επαγγελματίας”, εντούτοις ο Oliva είναι μάλλον από τις πιο συναισθηματικά έντονες φωνές που έχουν ακουστεί ποτέ…Το συναίσθημα που βγάζει στις ερμηνείες του δεν υπάρχει…είναι απλά μοναδικός…Πιο ανατριχιαστικές τσιρίδες απο αυτές του When the crowds are gone δύσκολα θα βρεi κανείς…Τώρα ο Zachary δεν τίθεται σύγκριση, δεν είναι οι Savatage, του λείπει η προσωπικότητα…αν και ταίριαξε πολύ μα πάρα πολύ η φωνή του με το σχήμα…Απίστευτα μελωδική φωνή πολύ γλυκιά στα μελωδικά σημεία και στα πιο βαριά ανταπεξέρχεται…Αλλά ο Οliva Οliva…

Ο Ζακ ταίριαξε πολύ καλά στην μπάντα και το Edge Of Thorns είναι ο αγαπημένος μου δίσκος από Savatage μαζί με Hall Of The Mountain King.Ο Ζακ έχει όντως πολύ μελωδική φωνή αλλά ο Jon έβγαζε απίστευτο συναίσθημα σε Gutter Ballet και Hall Of The Mountain King.Ακόμα,ο Jon μαζί με τον Criss (RIP:() ουσιαστικά ήταν οι Savatage οπότε η ψήφος πάει σε Jon.

αυτοοοοο…+1…