Jon Oliva's Pain

Βασικά, σύντομα έρχεται μια χορταστική συνέντευξη με τον Jon Oliva, που αποδεικνύει γιατί είναι αυτός που είναι.

Πιο σύντομα, το review του άλμπουμ, που πραγματικά αξίζει, αλλά όποια σύγκριση με Savatage μόνο να το αδικήσει μπορεί.

Συμπαθητικό απλά. Ασυνήθιστο για το πως έχω μάθει εγώ τουλάχιστον τον χοντρό. Θα μπορούσε κάλλιστα να είναι σε δίσκο των Pallas.

Θα το ακούσω και 2η φορά αλλά δε με βλέπω να παίρνω το δίσκο.

ουυ μια χαρά! παίζει να τον ξαναδούμε live ή μαύρα μάτια?

Έβγαλε η AFM Youtube trailer για τον δίσκο: http://youtu.be/lbsyiHiJiE8

Βασικά για μένα δείχνει μόνο πως περίπου θα ακούγεται ο δίσκος και όχι αν θα είναι καλός, αλλά έτσι κι αλλιώς trailer είναι…

…περιμένω Δευτέρα-Τρίτη, τον προσωπικό του δίσκο…δεν έχω ακούσει νότα…αναμένω με αγωνία:):!:

για Oliva δυστυχώς δεν είναι αυτό που περίμενα, έχει κάποιες πολύ καλές ιδέες, αλλά πολύ μέτρια κιθαριστική δουλειά (κανένα solo δε μου έκανε αίσθηση) και γενικά prog φιλοσοφία αλλά χάνεσαι κάπου και κουράζεσαι. :frowning: ένας caffery θα βοηθούσε [SPOILER]και παρεπιπτώντος (ασχετο) τί κάνει αυτό το παιδί?[/SPOILER]

Ήθελα πάρα πολύ να είναι γαμάτο album, απλά μένουμε σε 2-3 καλά κομμάτια πχ (can’t get away - που τα έχει για πλάκα ο τεράστιος). Αυτά τουλάχιστον στην πρώτη ακρόαση. Μακάρι να ανέβει στη πορεία…

edit: το soulchaser φέρνει πολύ σε κάτι doctor butcher meets deep purple και με χαροποίησε ιδιαίτερα

Αυτό είναι θετικό ή αρνητικό; :roll:

…μετά την πρώτη ακρόαση, και θα ακολουθήσουν κιάλλες, μπορώ να πω ότι μάρεσε αρκετά ο δίσκος, με τα Soul Chaser, Big Brother, Can’t Get Away, και το bonus The Truth, νάναι τα πιο αγαπημένα
…είναι ένας δίσκος με υπέροχες συνθέσεις, και ας υστερεί σε σόλος και σε ριφς
:):!:

επίσης να συμπληρώσω ότι στο ten years περίμενα να ακούσω μετα το refrain και το υπόλοιπο κομμάτι ΑΠΟ ΤΟ MORPHIN CHILD :stuck_out_tongue:

H συνεντευξη εγινε τελικα? Θα ανεβει συντομα?

Ωπ, τώρα το είδα αυτό.

Αύριο, αύριο.

Βγήκε λίγο σε διαστάσεις Jon Oliva η αλήθεια είναι, αλλά νομίζω αξίζει και με το παραπάνω τον κόπο.

…ωραία, αναμένουμε:):!:

Όσο πιο πολύ τόσο πιο καλά :slight_smile:

[B][U]Here[/U][/B] it is.

Take your time… 8)

…την διάβασα…βγάζει κιεδώ συναίσθημα, ο τυπάρας:):!:

Πολύ ωραία συνέντευξη. Ελαφρώς αναμενόμενα αυτά που απαντούσε, κλασική ξενέρα στο θέμα των χρημάτων και των πωλήσεων, αλλά πούστη χοντρέ ποτέ δε θα σου κρατήσω κακία. Και αν όντως πίσω απ’ όλο το εγχείρημα υπάρχουν τόσοι άνθρωποι (που είναι και το προφανές, με τέτοιο show και παραγωγές) και δεν είναι μόνος του ο Jon, λογικό είναι να μην είναι τόσο εύκολο να το διαλύσει. Και εννοείται ότι οι Savatage, πέθαναν μαζί με τον Criss, και αυτό φάνηκε ΚΑΙ μουσικά. Απλά εκφράσεις του τύπου “κουτσό σκυλί οι Savatage” και “δεν μας ακολούθησαν οι οπαδοί” καλό είναι να αποφεύγονται.

Στο θέμα τώρα της μουσικής του Criss, σίγουρα εγώ σαν φαν του θέλω να ακούσω οτιδήποτε έχει βγάλει. Ακόμα κι αν δε ζει, και δεν ξέρουμε αν και πως θα ήθελε να χρησιμοποιηθούν αυτά τα riffs-τραγούδια-μελωδίες κλπ.

ΥΓ

[B]- Πώς περνάει ο Jon Oliva την ώρα του όταν δεν παίζει ή γράφει μουσική;[/B]

  • Δεν ξέρω, γιατί ποτέ δεν σταματάω να ασχολούμαι με τη μουσική. [COLOR=“Magenta”]Μπορεί να κολυμπήσω στην πισίνα μου και αυτό είναι όλο.[/COLOR] Για να είμαι ειλικρινής μαζί σου, πάντοτε ασχολούμουν με τη μουσική. Πάντοτε έγραφα και πάντοτε κάνω κάτι σχετικό, ποτέ δεν είπα ότι σταματάω να κάνω μουσική για δύο ή έξι μήνες. Ποτέ δε μου συνέβη αυτό. Δεν ξέρω πως να σου απαντήσω.

[B][SIZE=“5”]ΓΙΑΤΙ ΡΕ JON??? ΠΕΣ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ???[/SIZE][/B]

:stuck_out_tongue:

Πολυ ωραια συνεντευξη, πολυ καλα τα λεει ο Γιανναρας σε γενικες γραμμες.

καλή η συνέντευξη.απλά θα μπορούσε να μην πει, δυο φόρες κιόλας, αν δεν πάρεις το cd δεν εισαι οπαδός των savatage. μου φάνηκε σαν φθηνό κόλπο.

*αυτόματη διόρθωση??
[I]Τα τελευταία δέκα χρόνια [I][B]πώρωσαν [/B][/I]πολύ γρήγορα[/I]

Βαγγέλη προφανώς ο Όλιβα δεν έχει την παραμικρή ανάγκη από χρήματα οπότε ίσως (λέω εγώ τώρα σκεπτόμενος αγνά και μεταλικά :stuck_out_tongue: ) απλά να θέλει να ακούσει ο κόσμος την μουσική του και τιποτα παραπάνω.

τώρα στο επίμαχο θέμα των Savatage

σαν τρελαμένος οπαδός τους εννοείται και θα έκοβα το ένα … κάτι τελοσπάντων, για να τους δω ξανα live και γιατί όχι να βγάζαν και κανένα δισκάκι να γουστάρουμε. Από εκεί και πέρα θεωρώ απίστευτα ειλικρινή τα όσα λέει και αν βγάλω το οπαδιλίκη από τη μέση πιστεύω πως καλά κάνει και εγώ το ίδιο θα έκανα

τωρα για αυτό που είπε για το κουτσό σκυλί που λέει ο Πάνος παραπάνω… μια παρομοίωση έκανε ο κακομοίρης για τις πωλήσεις και την αποδοχή των 2 συγκροτημάτων μην τον παίρνεις από τα μούτρα:roll:

απίστευτος χαβαλές και ευγενικός μέχρι αηδίας. ειλικρινά αν άκουγες το ηχητικό και όσα μου έλεγε θα έπεφτες στα πατώματα κάποιες στιγμές από τα γέλια. Κρίμα που αυτό δεν μπορεί να περάσει στον γραπτό λόγο.

συνέντευξη επιπέδου Blitz (αυτό είναι το δικό μου ταβάνι μέχρι στιγμής)

Κήτος είναι, βουτιές θα κάνει :stuck_out_tongue: