Jon Oliva's Pain

μα ναι. δεν λέω οτι έτσι είναι. απλά μου φάνηκε κάπως. δεν περιμένει να πιάσει χρήμα απο αυτο. οτι κερδίσει(και αν…) απο κααααποιες πωλήσεις, τα βγάζει σε μισή μέρα απο του Trans-Siberian. απλα χτυπάει κάπως οταν το βλέπεις γραμμένο.

*διαστάσεις Jon Oliva μερικές απαντήσεις, αλλά έτσι πρέπει.

  1. Μακάρι να είναι αυτό. Άλλωστε όσοι πάρουν τα CD των Savatage, και τα ακούσουν, δώρο στον εαυτό τους κάνουν :smiley:

  2. Ισχύει ότι δεν είμαστε στη θέση του, όπου δεν είναι απλά ένας σόλο καλλιτέχνης, αλλά ταΐζει και τόσο crew και μουσικούς. Ένα όνομα τέτοιου μεγέθους (στο Αμέρικα) πρωτίστως είναι επιχείρηση και δευτερευόντως μπάντα.

  3. Μωρέ το κατάλαβα, απλά μου χτύπησε άσχημα ακόμα και ως παρομοίωση να μιλάει έτσι για τους Savatage. Εκτός κι αν ήταν χιουμοριστικό το ύφος και δεν πέρασε στο χαρτί όπως λες.

η πρώτη απάντηση ήταν 9 λεπτά #-o
λαλίστατος ο πούστης :lol:

ναι ρε γέλαγε οταν το έλεγε

Προβλεπόμενα δεν ξέρω αν είναι πολλά από αυτά που λέει, όπως π.χ. ότι το “Poets And Madmen” είναι το καλύτερο άλμπουμ των Savatage, χαχα.

Ούτε καθωσπρεπισμοί, ούτε τυπικούρες. Χείμαρρος ήταν.

Αυτός είναι και ένας από τους λόγους που αγαπάμε τόσο τον Mountain King.

Επειδή είχα την τύχη να πάρω και εγώ συνέντευξη από τον χοντρό και μάλιστα face to face, είναι άτομο που δεν κρύβεται, ούτε θα πει κάτι για να κερδίσει την εύνοια του κόσμου. Θα στα πει όπως ακριβώς είναι. Τίμια και ωραία. Μπορεί να μας στεναχωρεί αλλά έτσι είναι. Δεν μπορώ να μην δικαιολογήσω όλα όσα λέει.

Μόνο σε ένα δεν θα συμφωνήσω. Οκ. Οι Savatage σου χρωστάνε 1 μύριο. Ναι δεν ήταν σχεδόν ποτέ επικερδές συγκρότημα. Τώρα όμως έχεις στρώσει τη ζωή σου με ένα πολύ καλό εισόδημα κλπ κλπ. Δεν σου ζητάμε να πας και να κάνεις μία Savatage World Tour με 250 live… Έτσι και αλλιώς μόνο στην Ευρώπη έκανες όνομα. Έλα κάνε 10 γαμημένα live στην Ευρώπη και κλείσε το θέμα οριστικά. Πόσο μέσα μπορείς να μπεις ρε γαμώτο… Εγώ όσους οπαδούς των Savatage ξέρω θα έδιναν τα πάντα για ένα live οπουδήποτε!!!

αααααααχ

…γιατί στην Αμερική, αυτά είναι φυσιολογικά για ένα πετυχημένο καλίτέχνη, και δεν είναι δείγμα νεοπλουτισμού…γιατό μιλάει για τα λευτά, που δεν ερχόντουσαν για τους Savatage, αλλά για τους TSO, έρχονται με το τσουβάλι…ταξίζει πάντως ο τύπος και τα λευτά και την δόξα πού’χει κερδίσει:):!:

Ενα τελευταιο τουρ θα ταν καλα ρε γμτ. Σ εκεινο το λαιβ στο Σπορτινγκ δακρυσαν μεχρι και τα τσιμεντα, οταν εκανε αναφορα στον Κρις χτυπουσαν ολοι ρυθμικα τα ποδια τους και ετρεμε ολο το γηπεδο. Εφτακοσια λαιβ εχω δει, αυτο το πραγμα δεν το χω πετυχει.

Θα σταθω παντως στο θεμα του Νταμοντ για οσους τους ειχαν δει σε Ροκγουεηβ / Σπορτινγκ, παραδοξως αγνωστος τραγουδιστης με φωνη πολυ κοντα στον παλιο Ολιβα. Κριμα που δε βγαλαν δισκο με αυτον στο μικροφωνο, και απορω πως και δεν ετυχε να συμμετασχει σε αλλη μπαντα.

έπρεπε να είσαι Ρόδον το 1996, εκεί δάκρυσε ο ίδιος ο jon :wink:

Ειμαι αρκετα νεοτερος σου, και να ημουν δεν θα το ειχα ζησει οπως θα επρεπε. Υπαρχει παντως ενα λαιβ που το ξεπερνα σε συγκινηση γενικοτερα, το πρωτο Dead Soul Tribe. Ειδαμε επιτελους PW και ηταν υπεροχα και κλπ κλπ, αλλα αν με ρωτησετε τωρα που κατασταλλαξαν οι εντυπωσεις, τους PW τους ειδαμε κεινη τη μερα.

!!!

Εκτός από την αυθόρμητη εκτέλεση του My Grave η υπόλοιπη συναυλία ήταν ένα μαύρο χάλι και μια από τις χειρότερες που έχω παρακολουθήσει. Ήχος κακός, η μπάντα μετρίου επιπέδου και γενικά μια τυπική μετριοκακή συναυλία στο Αν, όπου οι θερμές αντιδράσεις ήταν 1000% στην προαίρεση και καύλα του κόσμου και όχι στο επίπεδο της συναυλίας.

Αλλά όσο θερμός και συγκινημένος να ήσουν ρε συ, δεν λέγεται “τους PW τους είδαμε κείνη τη μέρα”, δηλαδή ο Buddy μόνος του σε καλύπτει για όλη την μπάντα;

Και ΟΚ, εγώ ξενέρωσα πολύ με τον ήχο στο Fuzz αλλά και πάλι σαφώς ανώτερη εμπειρία από τους Dead Soul Tribe… Και δεν συζητάμε για το λέβελ της μιας μπάντας και της άλλης…


Οντόπικ, έχω ακούσει μόνο ένα πολύ συμπαθητικό κομμάτι από τον δίσκο και κάποια στιγμή ψήνομαι να τον ακούσω όλο. Και πάντα θα έχω τεράστια, σαν τον όγκο του, συμπάθεια στον Τζον. Πολύ χαίρομαι που λέει ότι οι Savatage μετά τον Criss δεν είναι Savatage πραγματικά, είχα την αίσθηση ότι υπάρχει μια παράλληλη πραγματικότητα στο θέμα…

…και μετά λέει για το Poets and Madmen και αναιρεί και τον εαυτό του #-o:lol:

ε όχι, ούτε καν, ότι λέει ο vic, είχα ξενερώσει όσο δε πάει, μόνος του με τους sessionάδες πιτσιρικάδες από την αυστρία, νταξ το ξέραμε ότι βλέπαμε άλλη μπάντα αλλά ήταν ένα πραγματικά κακό live εκείνο, το μόνο συν η κουβέντα μαζί του πριν το live, προσγειωμένος και φιλικός

Ενταξει, προφανως η συναυλια στο Φαζζ στεκεται ταβανι φαση, ειχα τον Νταν Ροκ να μου σολαρει Χεηζ Ουαν στα πεντε μετρα αποσταση, τι να λεμε τωρα. Αλλα παιδες η συγκινηση εκεινου του λαιβ ηταν μνημειωδης, θα συμφωνησω οτι ο κοσμος επαιξε τον πρωταρχικο λογο, αλλα το γενομενο παραμενει, η συγκινηση εκεινου του λαιβ ηταν μνημειωδης. Δεν πιστευω πως ειναι το καλυτερο λαιβ που εχω δει, ουτε καν πως η μπαντα επαιξε σωστα, αλλα ειχε μια ατμοσφαιρα που δεν υπηρχε στο Φαζζ και μου ελειψε λιγο μπορω να πω.

Εντάξει ο καθένας βλέπει κάποιες καταστάσεις διαφορετικά. Πχ, η συναυλία του Jon πριν κάνα 5άρι χρόνια, κάπου στα Πατήσια, μου έμεινε αξέχαστη και σίγουρα δεν ήταν η καλύτερη που έχω δει… Μου έβγαλε όμως κάτι…

Όσο για τη συνέντευξη, τίμιος με φάνηκε. Τι να πει; Ποιος μουσικός δεν θέλει να κάνει λεφτά; Ελάτε τώρα, μην γελιόμαστε… Μόνο κάνας αριστερός ιδεολόγος, πριν γνωρίσει τον Τσίπρα…

Και ήθελα να ανοίξω topic αλλά με προλάβατε…!
Λοιπόν με αφορμή τον προσωπικό δίσκο του Jon ο οποίος για μένα είναι πολύ καλύτερος από τα 2 τελευταία των pain,Και για όσους τους φάνηκε κάπως, ας ψάξουν να βρουν τα demos των avatar, πριν κατασταλάξουν τα δύο αδέρφια στον ήχο τους είχαν αρκετό πειραματισμό. Όσο για τις δηλώσεις του,είναι πάντα ειλικρινής, κάποιοι πιο πιτσιρικάδες ίσως τους κακοφαίνεται, αλλά η αλήθεια είναι ότι πεθαίνοντας ο criss τελείωσε κ η μπάντα, μεταλλάχθηκε στους tso, Κ κάπως έτσι έσβησε,κ δεν είναι κυνικό να μιλάς για κέρδη, ο καθένας μας το ίδιο θα έκανε,σημασία σε όλα αυτά έχει η μουσική, κ εγώ είμαι ευχαριστημένος με την πορεία του Jon μέχρι στιγμής

Sent from my Xperia Tipo using Tapatalk 2

στις συναυλίες των TSO πουλάνε μπλουζάκια με logo Savatage 30ευρώ ε.

ναι, βγάζεις όσα δεν έβγαλες ποτέ και μπράβο, αλλά λίγος σεβασμός στον μαλάκα οπαδό που σε έφτασε εδώ ρε γαμώ.

δεν νομίζω πάντως οτι προκύπτει από κάπου πως δεν σέβεται του οπαδούς των savatage

η πρώτη σειρά στο προηγούμενο ποστ μου δηλαδή είναι ένδειξη σεβασμού.

απο πότε έγινε υποχρεωτικό να αγοράζεις μπλουζάκια στις συναυλίες;

edit γιατί πολύ γκρίνιας έχω γίνει και πρήζω τζάμπα συκώτια, apologies.

Λοιπόν το Raise The Curtain είναι ένας πολύ καλό άλμπουμ ε. Σίγουρα καλύτερο από όσα έχει βγάλει με τους pain πριν. Το μόνο κακό είναι, όπως νομίζω ήδη κάποιος έχει αναφέρει, ότι τα έχει αναλάβει όλα μόνος του. Αν είχε ένα καλό κιθαρίστα να δουλέψει λίγο καλύτερα τα μέρη του το αποτέλεσμα θα ήταν ακόμα καλύτερο.