Joy Division

Με αφορμή τη νέα ταινία Control που παίζεται στις αίθουσες των σινεμά από την Πέμπτη, πείτε τη γνώμη σας για αυτούς τους ¶γγλους.
Προτείνετε αγαπημένους δίσκους κτλ.
Εγώ έχω ακούσει μόνο μεμονωμένα κομμάτια

Eίναι ωραία η ταινία ( αν την έχεις δει )?

Πάντως το 24 hour party people ήταν αρκετά καλή. Έχει να κάνει εκτός με τους Joy Division, με την συγκεκριμένη μουσική σκηνή γενικως.

Όσο για κάποιο από τα 2 άλμπουμς τους, θα πρότεινα το Closer.

Όχι, αλλά επιφυλάσσομαι

ενταξει, θεοι απλα. Τι αλμπουμ να προτεινουμε, 2 εχουν ολα και ολα. Και τα 2 γαμανε. 8)

Δεν έχω δει την ταινία, αλλά άκουσα πολύ καλά λόγια απο μια φίλη που την είδε. Οι Joy Division, αν και με τόσα λίγα άλμπουμ (μόλις 2 κανονικά) είναι ένα απο τα πιο επιδραστικά βρετανικά συγκροτήματα της εποχής του post-punk.

Το Unknown Pleasures μου αρέσει λίγο πιο πολύ σαν δίσκος, κινείται λίγο περισσότερο σε punk μονοπάτια (όπως και οι δουλειές που έκαναν πριν, και βρίσκονται σε διάφορες συλλογές) και είναι περισσότερο ανεβαστικό σε σχέση με τον διάδοχο του. Το Closer ωστόσο θεωρείται το αριστούργημα τους απο πολύ κόσμο, η επιδραστικότητα αυτού του άλμπουμ στον ήχο των '80ς υπήρξε τεράστια.

Τhese guys from Manchester!!:slight_smile: Μου αρέσει πολύ το closer και ήταν και ο λόγος που μου άρεσε πολύ και το crow…ΓΚΡΟΥΠΑΡΑ!!Ευτυχώς υπάρχουν οι New Order να τους συνεχίζουν μιας και η καριέρα τους κράτησε μια τετραετία μόνο

Η σημαντικοτερη μπαντα του post-punk/goth ηχου. Αυτους αντεγραψαν ολοι. Δυο δισκαρες και πολλα φανταστικα singles. Οι New Order δε μου λενε σχεδον τιποτα, για μενα ολα τα λεφτα ηταν ο Curtis…

Φοβεροί οι New Order :wink: Πολύ υποδεέστεροι στιχουργικά και σαν φωνή απο τον Curtis, αλλά σε μουσικό/συνθετικό επίπεδο κυκλοφόρησαν σπουδαίες δισκάρες…

οντως η ταινια ειναι φοβερη.ολα τα λεφτα το τελος με τον morrissey!!!χαχαχα :lol: :lol: :lol:

Αυτο που με τραβαει ιδιαιτερα στους JD ειναι οτι παροτι μινιμαλιστες καταφερνουν να βγαζουν τοσο συναισθημα. Α, και αυτο το μπασο (αν και παναπλο) ποσο πολυ σε βαραει στο στερνο ρε φιλε!

Live εκτελεσεις:

Transmission/She’s Lost Control

New Dawn Fades

Φοβεροί και επιδραστικοί οι Joy Division,αλλά προτιμώ New Order…

Σεβαστο, ετσι κι αλλιως (και προς τιμην των New Order) δεν συνεχισαν να ειναι οι JD με αλλον τραγουδιστη αλλα εκαναν κατι διαφορετικο…

Αυτό νομίζω ότι ήταν και οι καλυτερη κίνηση στην καριέρα τους. 1ον γιατί το συναίσθημα και το βάθος της φωνής του Κερτις δεν ήταν ευκολό να ξαναβρεθεί και 2ον γιατί οι New Order κινούμενοι σε σαφώς διαφορετικούς δρόμους μας χάρισαν καταπληκτικά δικά τους τραγούδια βάζοντας και αυτοί ένα λιθαρακί στη σύγχρονη μουσική και γράφοντας και αυτοί το όμομα τους στην ιστορία, κάτω απο αυτό των Joy Division. Πάντως θα πω ότι ήταν τουλάχιστον καταπληκτικό το συναίσθημα να ακούς λαιβ τα Love will tear us appart, Shadowplay, Transmission, Ceremony έστω και έτσι, έστω και από άλλο συγκροτημα που τουλάχιστον τα μέλη του συμμετείχαν στις αυθεντικές εκτέλέσεις Αν δεν τα πουν αυτοί ποιοι θα τα πουν?
Εντάξει οι Joy Division έιχαν μόνο δυο άλμπουμ αλλά είχαν και άλλα κομμάτια. Εξάλου το μέγεθος ενός συγκροτήματος δεν το καθορίζει ποτέ η ποσότητα, αλλά η ποιότητα και η επίδραση τους πάνω σε αλλους, και απο επίδραση αλλο τίποτα. Είναι μακριά η λίστα.
Τώρα ως που θα μπορούσαν να είχαν φτάσει οι Division δεν μπορούμε να το γνωρίζουμε πάντως ο θάνατος του Κερτις σίγουρα τους έφερε στα όρια του μύθου…

Αλήθεια το Control το έχει δει κανείς ? Λέει τίποτα?

To είδα. Πολύ καταθλιπτική, σε πολλούς ίσως φανεί βαρετή. Εμένα μου άρεσε αρκετά, σκιαγραφείται πολύ όμορφα ο αυτοκαταστροφικός χαρακτήρας του Ian Curtis. Οπωσδήποτε είναι must για τους οπαδούς των Joy Division. Έχει πάρει ένα κάρο βραβεία σκηνοθεσίας κτλ οπότε δεν πρόκειται για τυχαία ταινία. Αδιαμφισβήτητα δεν είναι εύκολη αλλά σε ανταμοίβει.

Πολύ καλή ερμηνεία ο ηθοποιός που έκανε τον Ian. Kαι πολύ κ@@@λα αυτή που έκανε την Ανίκ! 8)

Δεσ την όπος + διποτε τροερή ταινία 8) 8) 8) 8)

(και ναι η ανετ είναι μ********α)

Δε μ αρεσουν καθολου οπως και γενικα τα γκρουπ αυτου του ειδους.Δεν εχω προβλημα με τον μινιμαλισμο οπως εκφραζεται πχ απ τον Brian Eno ή τον Phillip Glass,αλλα τετοιου ειδους μουσικες με ευνουχισμενες κιθαρες και καταθλιπτικο post-punk attitude,ειδικα στις απαρχες της δεκαετιας του '80,τις βρισκω τρομερα ανιαρες.
Τα ιδια πιστευω και για τους Depeche Mode και New Order κτλ,ασχετα με τις διαφορες τους με τους Joy Division.

Το να μη σου αρέσει η μπάντα είναι φυσικά δεκτό. Γούστα είναι αυτά. ΑΛΛΑ ρε πανίβλακα πριν πεις ότι έχουν ευνουχισμένες κιθάρες, άκου πρώτα μερικά κομμάτια όπως πχ. το interzone που διδάσκουν πανκ, και τα πρώιμα σαν warsaw, γαμώ τη μπανακόλα σου.

Αυτό που λες ισχύει ασφαλώς… Όλα τα post-punk συγκροτήματα ξεκίνησαν παίζοντας πανκ εξάλλου… Αλλά με αυτή τη γλώσσα σου θα προσβάλλεις κόσμο εδώ μέσα, και λογικό είναι…