Judas Priest

Συμφωνώ μαζί σου. Σίγουρα όπως κάθε μπάντα είχαν και έχουν επιρροές. Αλλά τις έβαζαν/βάζουν με έναν μαεστρικο τρόπο στο στυλ τους και τις έκαναν/κάνουν δικές τους.

Οι Priest κατατάσσονται από όλους μας στις top 5 bands ever. Άλλος τους βάζει στο 1 άλλος στο 5 ανάλογα με τα κριτήρια του.

Εγώ τους έχω στο 1 γιατί τους έχω στην κατηγορία: ποια μπάντα αν δεν υπήρχε το metal θα ήταν κάτι τελείως διαφορετικό;;

Γιατί τι είναι metal ρε παιδιά;
Riffaρες solαρες, φωνή να σκίζει τον ουρανο στα μαύρα με καρφιά κ αλυσίδες.

Ε όλα αυτά τα κάνανε πρώτοι.

2 Likes

Δεν θα διαφωνήσω, από καλλιτεχνικής άποψης, η πραγματική συνεισφορά στο είδος, ήταν μέχρι το 1978, από κει και έπειτα, αποφάσισαν να γίνουν πιο catchy και ναι, ακολούθησαν τη ροτα των τάσεων της εποχής.

Το έχω αναφέρει και παλαιότερα, ευκαιρία να το ξαναπώ, τη δεκαετία του 70, ο Halford είχε ξεδιπλώσει την ερμηνευτική παλέτα του, από τη δεκαετία του 80 και μετά, απλά έκανε επίδειξη φωνητικών ικανοτήτων και κυρίως, το δολοφονικό φαλτσέτο του, δεν έδινε ερμηνευτική γκάμα, το ίδιο φυσικά και η υπόλοιπη μπάντα, ρυθμοί επαναλαμβανόμενοι, πολλές φορές, τα κομμάτια ακούγονται λες και έχουν βγει από την ίδια κοψια, πρακτικά ότι θα έγραφε και μια ΑΙ τη σημερινή εποχή.

Στο Turbo ακολούθησαν την τάση που επικρατούσε με το Hair/Glam Metal την τότε εποχή, με το γνωστό κράξιμο που είχε πέσει τότε και μετά, αποφάσισαν να βγάλουν κάτι πιο άγριο για να κλείσουν στόματα. Εκεί, έδειξαν ότι το έχουν ακόμα, νομίζω όμως πως ότι είχαν να πουν, το έχουν πει μέχρι το 1990, από κει και μετά, αναμασήματα, με κάποιες εξαιρέσεις από δω και από κει.

Προσωπικά μιλώντας, άκουγα πολύ φανατικά Priest, όποτε τύχει να βάλω να ακούσω οτιδήποτε από τη δεκαετία του 80, κουράζομαι στο 10λεπτο, αρκετά επαναλαμβανόμενα από ένα σημείο και έπειτα, καλλιτεχνικά όμως, οποιαδήποτε μπαλάντα και να έχουν βγάλει, το Before The Dawn, παίζει σε άλλη κατηγορία κατά τη γνώμη μου.

1 Like

Κάθε μπάντα έχει το στυλ της , τι εννοείς με το αναστήματα; Υπάρχει δλδ μπάντα που την μια παίζει death metal, μετά το γυρνάει στο power και μετά στο metalcore???

Άσχετα αν τα albums αρέσουν σε κάποιον ή όχι, τι σχέση έχουν μεταξύ τους το sad wings defenders, το point of entry ,το turbo, το Painkiller , το jugulator, το Nostradamus?? Άνετα θα έβαζα κ αλλά 2-3 στην λίστα.

Οκ την τελευταία χρόνια τα albums του έχουν ιδέες από τα παλιά τους. Ε λογικό δεν είναι; είναι στην 6η δεκαετία τους διαολε!!

3 Likes

Ω, σίγουρα θα υπάρχει :bangbang:

1 Like

Pyogenesis σε λένε και δε φοβάσαι τίποτα!

1 Like

Δεν εννοώ να ασχολούνται με διαφορετικό είδος κάθε φορά, σαφώς και θα επιλέξουν μια συγκεκριμένη φόρμουλα, άπαξ και δουν ότι λειτουργεί και τους βολεύει. Μέσα σε ένα συγκεκριμένο είδος όμως, φαίνεται πότε έχεις πραγματικά να πεις κάτι και πότε όχι.

Σαφώς και δεν περιμένω στα 50+ χρόνια καριέρας τους να ανακαλύψουν και πάλι τον τροχό, εκεί που θέλω να σταθώ, είναι στο γεγονός ότι η ανακύκλωση, έχει ξεκινήσει καιρό πριν, στο τώρα, είναι λογικό να υπάρχει.

Η τυποποίηση έχει ξεκινήσει καιρό τώρα, μέχρι το Painkiller, σε κάθε άλμπουμ έκαναν κάτι το διαφορετικό, από κει και έπειτα, αντιγραφή αυτού του προτύπου. Σαφώς και θα υιοθετήσουν μια φόρμουλα η οποία τους εξυπηρετεί, σκοπός όμως είναι να μη γίνει καραμέλα. Για να είμαι ειλικρινής όμως, το Painkiller έχει ανεβάσει τον πήχη τόσο ψηλά, λογικό είναι να θέλουν να πατήσουν πάνω σε αυτή τη φόρμουλα, ως πότε όμως, μέχρι εκείνη τη φάση, πειραματιζόταν και με κάτι διαφορετικό.

Για να μην παρεξηγηθώ, πολλά ακόμα αντίστοιχα κλασικά συγκροτήματα έχουν αυτό το θέμα, παίζουν για την πάρτη τους και καλά κάνουν, είμαι όμως της άποψης πως ότι είχαν να προσφέρουν, το έχουν προσφέρει και με το παραπάνω όλα αυτά τα χρόνια, δεν χρειάζονται ακόμα διαπιστευτήρια, ίσως για τις νεότερες γενιές για να καταλάβουν τι εστί αυτός ο θρύλος για τον οποίο μιλούν οι μεγαλύτεροι.

Στην τελική, υπάρχουν τόσα πολλά συγκροτήματα εκεί έξω, είμαι της άποψης ότι πρέπει να ακούμε οτιδήποτε έχει να μας προσφέρει το κάθε συγκρότημα, δεν ωφελεί να μένουμε κολλημένοι μόνο σε ένα συγκρότημα και οτιδήποτε μας προσφέρει. Στους Priest, με ενδιαφέρει το υλικό μέχρι το Painkiller, στους Maiden μέχρι το Seventh Son, στους Accept μέχρι το Russian Roulette κτλ, είναι όμως κάποια συγκροτήματα στα οποία, μπορώ να ακούσω ολόκληρη τη δισκογραφία τους, να βγάλω κάτι απ’ έξω (πχ Black Sabbath, Deep Purple).

Επειδή έχω ακούσει και άλλα συγκροτήματα, καταλήγω στο συμπέρασμα ότι ΓΙΑ ΜΕΝΑΝΕ, οι Priest προσέφεραν ότι ήταν μέχρι το Painkiller, αν για παράδειγμα άκουγα μόνο Priest, πιθανόν να άκουγα τον κάθε δίσκο που έχουν κυκλοφορήσει, έχοντας ανοίξει όμως ορίζοντες ως ακροατής, αρκούμαι σε πιο συγκεκριμένα πράγματα.

1 Like

Ναι σεβαστό και είναι λογικό έτσι όπως το αναλύεις!! Εννοείται ότι όλοι μας έχουμε τις αδυναμίες μας άλλα δεν ακούμε μόνο αυτά. Εγώ πχ από το 2000 κατά 80-90 % τα ακούσματα μου είναι black /death /thrash. Ίσως τώρα που το σκέφτομαι μπορει το κόλλημα μου με τους Priest είναι ότι μόνο αυτούς μπορώ να ακούσω με ευχαρίστηση πλεον

1 Like

@GRACCHUS_BABEUF να είμαι ειλικρινής το έβαλα χθες (το φαιαρπαουερ), αλλά δεν το άκουσα όλο, δεν με τράβηξε όπως το Angel of Retribution που από το 1 έως το 6 με καθήλωσε. Γούστα είναι αυτά βέβαια, θα χρειαστώ περισσότερο χρόνο για να αποφασίσω αν μου αρέσει όσο τα άλλα δύο που ανέφερα.

1 Like

Το Firepower είναι με διαφορά το καλύτερο Peiest album μετά το Painkiller.
Είναι το μόνο που αν πω θέλω να ακούσω Priest μπορεί και να επιλέξω.
Είναι στο επόμενο σκαλί από τα απόλυτα αριστουργήματα της μπάντας.
Τα υπόλοιπα κάποια είναι αρκετά καλά (Angel of retribution), καποια ψιλοαδιαφορα (Redeemer) και κάποια κακά με λίγες εξαιρέσεις ( ripper περίοδος και Nostradamus).
Το καινούριο δεν το βρίσκω στο επίπεδο του Firepower, έχει όμως κάποια καλά τραγούδια, έχει τον ήχο και τη Φωνή αλλά δεν με αρπάζει όπως το Firepower.
Και ειλικρινά δεν με ενδιαφέρει αν παίζει ο Tipton…

3 Likes

Nostradamus και Redeemer δεν έχω ακούσει ακόμα. Οι κριτικές σας, επίσης, με αποθαρρύνουν προς το παρόν. Firepower θέλει προσοχή, για πρώτη φορά όμως μου άρεσε.

2 Likes

Παλι αναδρομη στα παλια κανετε,ακουστε το καινουριο και γουσταρετε αυτο πρωτα. :crazy_face:

2 Likes

Θα συμφωνήσω με τους φίλους σε ορισμένα σημεια.

  1. Εκπληκτικοί Judas Priest στα 70s. Μελωδικοί, πρωτότυποι, εμπνευσμενοι, halford από άλλο πλανήτη ερμηνευτικά και ως φωνητικές δυνατότητες.

  2. Μετά το 1990 υπάρχει η τυποποίηση του Painkiller (που δεν μπορεί να τυποποιηθει γιατί γαμαει τα πάντα) και δυστυχώς πάμε σε thrash μονοπάτια που δεν ήταν ποτέ το forte μου.

  3. Στα 80s υπάρχει τυποποίηση αλλα και εύρεση ταυτότητας και τρομερές σύνθεσεις. Ακόμα και τα μέτρια albums έχουνε τρεις κομματάρες μεσα που βάζουν κάτω πολλα τραγούδια post reunion.

  4. Ενα best of του Nostradamus είναι ενας απίθανος μελωδικός δίσκος.

  5. Ενώ όλα τα post reunion albums είναι σίγουρα καλά δε με συγκινει κανένα όπως πχ αντίστοιχα το Brave New World.

5 Likes

ας κάνω και εγώ μια ανασκόπηση καριέρας:
5F251AF6-7D71-441D-8477-598AF53CB47A.gif

:wave:

12 Likes

Εσυ και ενας ακομα για τζαγκουλειτορ. :rofl:

να πω κι εγω την αποψαρα μου…

σαφεστατα στα 70ς επηρέασαν το μεταλ παρακλαδι,ηταν πιο απροβλεπτη η φορμουλα που χρησιμοποιουσαν, αλλα μην βγαλουμε κιολας οτι στα 80ς,ακολουθούσαν τους αλλους!
το british steel πχ , με εξαιρεση 2 εμπορικες σουπιτσες, ειναι ο ορισμος του μεταλ , ετσι πως εμεινε στις συνειδήσεις μεχρι και σημερα.
φυσικα κατι point of entry,turbo, δεν ακουγονται (απο μενα), αλλα τα υπολοιπα, ειναι απο καλουτσικα (ram it down) , εως θεικα (defenders).

επισης να σημειωσω,οτι μου κανει εντυπωση ο τροπος με τον οποιο εχει “μεινει” η 70ς περιοδος τους,οσον αφορα το ρολο τους στη διαμόρφωση του μεταλ ηχου.
φυσικα και δεν θελω να μειωσω την τεραστια επιρροή τους, αλλα θεωρω οτι μεχρι και το sin (τουλαχιστον) , ειχαν πιο πολλα ροκ/hard rock στοιχεια στον ηχο τους.
και δεν υπολογιζω το rocka rolla που ειναι καθαρα ροκ αλμπουμ.

1 Like

Ενώ ποιες άλλες μπάντες το '77 είχαν περισσότερα “μέταλ” στοιχεία στον ήχο τους.

3 Likes

ωραια ερωτηση!
τι λες για riot;

ΥΓ: να μην παρεξηγηθω!
δεν λεω οτι δεν ειχαν στοιχεια,ετσι;

image

2 Likes

τηλεπαθεια;

1 Like

χαχαχα εντελώς!
θα μπορούσα να βάλω μέσα και UFO, Scorpions, Thin Lizzy…