Judas Priest

Ναι αλλα το εγραψε ο τιπτον,

και λεγεται τζιγκουλεητορ συμφωνα με έγκριτο μεταλ αναλυτη του γιου τουμπ που μας οδηγει στο συμπερασμα με καποια πολυ μικρα αλματα λογικης οτι ο τιπτον εγραψε και το invisible shield παροτι 77 με παρκινσον

Σχεδον ετσι θα τα εβαζα και γω ,με ισως μια μικρη τραμπα μεταξυ του angel και του nostra,που για καποιο λογο το θεωρω απο τα καλυτερα αλμπουμ τους

1 Like

Είσαι μερακλής, μ’ αρέσεις

Έτσι, μεταλόπερα ρε αιδοία

1 Like

Συμφωνω 100%.
Αυτοι πρωτοι με Sad Wings κολλησαν το METAL διπλα στο HEAVY των Sabbath (ο ίδιος ο Iommi εχει δηλωσει οτι δεν θεωρει του Sabbath heavy metal band- οκ κατι θα ξερει)

Αυτοι φτιαξανε το NWOBHM και ακολουθησαν οι άλλοι, όχι το αναποδο. Επηρέασαν thrash (ρωτα slayer) και όταν στα 90’s όλα τα μεγαθήρια μαλακωσαν αυτοί έριξαν το Painkiller.

Σε όλες τις δεκαετίες (ακόμα κ τώρα) βγάζουν δίσκο για να διδάξουν σε όλους πως ΘΑ παίζουν σε λίγο και αυτοί.

4 Likes

Σας τα εξηγεί ωραία ο Πάνθηρας;

Μπορεί να το γράψε ΑΙ κιόλας.:rofl:

Μπορει να το εγραψε και ο κολλητος απο την αμερικη, μπορει και ο νικολακης ο πουλου. Μεγαλυτερες πιθανοτητες εχουν αυτα τα σεναρια απο το να το εγραψε ο τιπτον

Το Angel of Retribution το άκουσα πρόσφατα και έπαθα ΣΟΚ…!!!
Το Firepower δεν το χω ακούσει ακόμα, αλλά αν είναι καλύτερο από τα δύο τελευταία θα το βάλω ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ απόψε…

2 Likes

Το Firepower είναι το ένα από τα δύο τελευταία… :neutral_face:

5 Likes

αδικα χαλιεσαι.

εδω, εθεαθη ο glen στη σκηνη ανημπορος και ενω εμενα μου πιαστηκε η ψυχη, αλλοι εστησαν γλεντι για την τρομερη αποδειξη οτι εγραψε το καινουριο αλμπουμ.

για τη δισκογραφια:
μεγας φαν του jugulator.
δεν αντεχω καθολου το angel.
παντα ενιωθα οτι το εσπρωχναν με χιλλια ζορια,για να δικαιολογηθει η επανασυνδεση.
το demolition εχει πεντε θεικα. μην ξεχναμε και το close to you.
κλαμα.

1 Like

Μπέρδεψα το Firepower με το Retribution (τις χρονολογίες κυκλοφορίας). Τεσπα, αναφερόμουν στο Retribution και το Shield. ;p

Θα ακουστεί ίσως σκληρή η γνώμη μου, να δηλώσω όμως ότι είμαι μεγάλος φαν του οτιδήποτε έχουν κυκλοφορήσει μέχρι το Painkiller. Τα δύο επόμενα, πολύ εκτός του γούστου μου και δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα.

Το Angel, έχει κάποια κομμάτια που μου αρέσουν (Το ομότιτλο, το Judas Rising). To Nostradamus, δεν το έχω πιάσει, επειδή δεν είμαι φαν των progressive καταστάσεων. Το Redeemer δεν μου έχει πει και πολλά, με εξαίρεση Valhalla & Sword Of Damocles.

Εννοείται πως συμφωνώ στην άποψη πως το Firepower είναι πολύ δυνατός δίσκος, έχει πολύ δυνατά κομμάτια, ασυζητητί ένας από τους καλύτερους δίσκους τους, πραγματικά αξιοθαύμαστο το πώς κυκλοφόρησαν τέτοιο δίσκο στη μετέπειτα καριέρα τους.

Γενικά, απο το 2005 και έπειτα, με εξαίρεση το Firepower, μερικά μεμονωμένα κομμάτια από διάφορους δίσκους (εξαιρώ από την κουβέντα το Nostradamus καθώς δεν το έχω ακούσει), δεν θα έλεγα ότι έχω ενθουσιαστεί ιδιαίτερα από το υλικό τους καθώς, έχω την εντύπωση ότι θέλουν να κοπιάρουν απελπισμένα πολύ το Painkiller ενώ σε κάθε άλμπουμ τους μέχρι τότε, έκαναν και κάτι διαφορετικό, γι’ αυτό και δηλώνω μεγάλος φαν του υλικού που έχει κυκλοφορήσει μέχρι τότε.

Με κάθε σεβασμό στις απόψεις των καλών φίλων και συμφορουμιτών που γράφτηκαν παραπάνω, να πω ότι η τελευταία φορά που οι Priest καθόριζαν τις εξελίξεις στο metal ήταν κατά την φοβερή για αυτούς τριετία 1976-‘78 που όντως επέκτειναν τα όρια του νεαρού τότε είδους και έθεταν τις βάσεις και για κάποια πιο ακραία παρακλάδια.
Έκτοτε στην προσπάθεια τους να παραμείνουν επίκαιροι απεμπόλησαν αυτή την πολύ ωραία seventies ποικιλομορφία που τόσο τους κολάκευε, προκειμένου να συμπορευθούν με το NWOBHM αρχικά αλλά και λοξοκοιτάζοντας (αλληθωρίζοντας ίσως) προς το pop/glam metal αργότερα στα 80s με απόλυτο ναδίρ την συνεργασία με τους Stock, Aitken και Waterman (παραγωγοί των Kylie Minogue, Jason Donovan, Rick Astley μεταξύ άλλων! ) που ξεκίνησε στο ίδιο πνεύμα, αλλά τελικά δεν δόθηκαν στη δημοσιότητα οι καρποί της. Στο Painkiller είπαν (με χρονοκαθυστέρηση) να βάλουν και thrash στοιχεία και αργότερα εναγκαλίστηκαν το τότε μοδάτο groove metal, μέχρι την επανασύνδεση και την προσκόλληση στη μανιέρα έκτοτε.
Τα αποτελέσματα κατά περίπτωση μπορεί να ήταν από θλιβερά, μέτρια, καλά έως θεϊκά (το Painkiller που λέγαμε) η ουσία όμως είναι ότι οι Priest κατά το μεγαλύτερο μέρος της καριέρας τους ακολουθούσαν τις εξελίξεις,
Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, είμαι κι εγώ οπαδός των Priest,(η γνώμη μου γι αυτούς είναι καταγεγραμμένη στο 52for52), όμως κάποια πράγματα είναι πολύ προφανή για να τα αγνοήσουμε!

6 Likes

Νομίζω πως το British Steel, ασχέτως αν έχει κακογεράσει για κάποιους, όρισε το 80’s heavy metal. Ήταν ένα ακόμα άλμπουμ οδηγός (και για τους ίδιους). Αυτό το βαρύ, κοφτό heavy riffing, ακόμα ακολουθείται από άπειρες μπάντες.

1 Like

Το British Steel βγηκε το 1980…απλα θυμήσου τι δίσκοι βγήκαν την ιδια χρονιά

1 Like

Μιλάω για τεχνοτροπία, όχι ποιότητα. Ίσως δεν σε έπιασα.

Έχω την εντύπωση ότι έχετε όλοι δίκιο ταυτόχρονα. Οι Priest έπαιρναν πράγματι στοιχεία από την εκάστοτε εποχή, τα συνέθεταν με τον δικό τους ήχο και, τελικά, το αποτέλεσμα ήταν (επίσης) πράγματι πρωτοποριακό. Ακόμα και στα 70s, πολλά στοιχεία από Queen, Pink Floyd, Who, Led Zeppelin και Black Sabbath, αλλά το αποτέλεσμα ήταν οι Priest να προσφέρουν κάτι διαφορετικό ως τελικό προϊόν που οι υπόλοιποι ακολούθησαν σε μεγάλο βαθμό. Το ίδιο έκαναν και αργότερα μέχρι και το Painkiller.

Ας πούμε, το Killing Machine κυκλοφόρησε το 1978 με καθαρά NWOBHM ήχο, ίσως -χρονικά- το πρώτο ολοκληρωμένο άλμπουμ με κλασσικό Heavy Metal ήχο από την αρχή ως το τέλος.

Πόσα NWOBHM σχήματα είχαν δισκογραφήσει ως τότε; Συν του γεγονότος ότι και πριν το Killing Machine τα Sin after Sin και Stained Class είχαν ήδη δείξει προς τα που πορεύονταν.

7 Likes

Επιμένω…
Για περισσότερες λεπτομέρειες ακούστε την NWOBHM '79 revisited συλλογή
Μην την πάμε ομως μακριά την κουβέντα, προφανως επηρέασαν κόσμο και κοσμάκη, δε νομιζω να διαφωνει κανενας σε αυτό

Κι εγώ επιμένω. :yum:

Κανείς δεν το πατεντάρισε αυτό το πράγμα όπως οι Priest στο British Steel. Γι’ αυτό και μιλάμε σήμερα για Priest-ικά riff. Όσο κι αν αγαπώ Saxon, Diamond Head, κτλ.

3 Likes

Εγώ απλά θα προσθέσω πως κομμάτια όπως τα ripper, tyrant, deceiver, island of domination τα παίζανε ήδη από το 1976 πριν οποιοσδήποτε άλλος παίξει σε αυτό το στυλ.

Και δυο χρόνια αργότερα με το stained class επηρέασαν/έβαλαν τα θεμέλια για speed metal (σε πολύ πρώιμη μορφή και για το thrash) και με το killing machine επηρέασαν όσο κανείς άλλος το nwobhm λίγο πριν κάνει το μπαμ του (από το οποίο σίγουρα πήραν πράγματα, αλλά καινοτόμησαν με τον κλασικό 80s Priest ήχο με τα BS/SFV/DOTF που επηρεάζει μπάντες…ακόμα και σήμερα)

3 Likes