Judas Priest

παντως ολες οι συνθεσεις στο Jugulator ειναι των Glenn Tipton & K.K. Downing.και απο το 1990 του Painkiller μεχρι το Jugulator του 1997 ειναι 7 χρονια διαφορα,η μεγαλυτερη μεχρι τοτε για χρονικο διαστημα αναμεσα σε κυκλοφοριες τους.πιθανο ειναι να πιστεψαν οτι χρειαζοταν κατι διαφορετικο,κατι μοντερνο στην καινουργια τους αρχη με καινουργιο τραγουδιστη.οσο για τους Iced Earth,αν καταλαβα καλα,τα 2 αλμπουμς με τον Ripper δεν σου αρεσαν συνθετικα.το The Crucible of Man σου αρεσε?παντως τα μικροτερης εμβελειας συγκροτηματα που υπηρξε(υπαρχε) ο Ripper (Winters Bane, Beyond Fear ),’‘γαμουν’’.:D.Ακομα και ο Malmsteen πηρε την ανιουσα με τον ερχομο του Ripper.
Συμπερασμα για μενα??ηθελαν αλλαγη στον ηχο τους στα μεσα της προηγουμενης δεκαετιας,δεν επιασε,γυρισε και Ο Halford μετα,βγαλανε το Retribution που ηταν επιστροφη στον αρχικο τους ηχο αλλα μετα ηρθε το Nostradamus που παλι υπαρξε πειραματισμος

Χλωμό. Δεν συμφωνώ ότι χρειαζόταν ο Malmsteen τον Ripper για να πάρει την ανιούσα. Αλήθεια την πήρε? :-k Άσε που δεν συγκρίνετε με φωνάρες παρελθόντος που είχε ο Malmsteen (Soto, Boals, Edman, Turner).

οταν λεω την ανιουσα,εννοω σε σχεση με τα τελευταια του με τον Doogie White (Attack!!/Unleash the Fury).και δεν εννοω οτι βελτιωθηκαν οι δισκοι του Malmsteen εξαιτιας του Ripper,αλλα οχι οτι τον χαλασε κιολας οπως ειπωθηκε για του Judas/Iced)

Ok εμένα με χάλασε πάντως. Δεν μου κολλάει Malmsteen με Ripper.

Λουπέν, σακ μάι ντικ μπίααααατς.

Μπα, κι αυτό μια μαλακία και μισή είναι. =Ρ

Προφανώς η κατάρα δεν τους έχει αφήσει ακόμα. Κι ούτε πρόκειται βέβαια, αν θες τη γνώμη μου.

Dargaard πολύ σοβαρά το πήρες το θέμα! Χαλάρωσε ρε αδερφέ χαριτολογώντας τα λέμε! Όπως κ να’χει, άν θέλουμε να μιλήσουμε σοβαρά, χλωμό οι Iced Earth να μνημονεύονται ποτέ για το Crucible κ ακόμα χλωμότερο οι Priest για τα Jugulator/Demolition. Από 'κει κ πέρα άν αρέσουν σε κάποιους από μένα no problem. Τα λοιπά είναι για το χαβαλέ κ μόνο - chill out ντε! :stuck_out_tongue:

Πάντως ακόμα θυμάμαι τι κατάρες έριξα όταν πήρα το Juguly.
Μετά πήρα το single του demoly και δεν πήρα καν το album.
E και μετά ήρθε ο Rob και λάβετε τα 3 μου Ripper lovers και τέτοια…Έλεγα, δεν τα λέω σε κανέναν εδώ.
Αποκατάσταση ισορροπίας λέγετε και δε μπα να λέτε για τον άλλο το, κακό παιδι και παλιοχαρακτήρα.
Άντε να πατήσουν να πάτε.Γιατί μαλακασιοτησα δεν.Ποτέ ξανά.

Κ εγώ το έχω πει από πέρισυ με το φιάσκο των Motley Crue και την κατάμουτρη κοροϊδία… Κ το έχω τηρήσει - όξω γαμωχώραφο! 8)

ρε σεις,ειναι ο τροπος που μιλαω/γραφω σοβαρος(σοβαροφανης).φανηκα οτι το πηρα υπερβολικα σοβαρα?χαχα.δεν ηταν σκοπος μου.ο καθενας λεει την γνωμη του επιχειρηματολογοντας.αυτος ειναι και ο σκοπος ενος μουσικου φορουμ,ετσι δεν ειναι?σεβομαι τις γνωμες σας,ουτε εγω τρελαινομαι για Ripper,χαχα.απλα πιστευω οτι δεν εφταιγε η φωνη για την ποιοτητα των συγκεκριμενων δισκων που συζητησαμε.

Οταν ο Ripper πηγε στους Judas οι οπαδοι ηθελαν πισω τον Halford και οταν πηγε στους Iced Earth οι οπαδοι ηθελαν πισω τον Matt Barlow… Καταλαβαινω και στις 2 περιπτωσεις το γιατι, αλλα δεν φταει ο Ripper που δεν ειχαν εμπνευση οι συνθετες των συγκροτηματων, αυτος την δουλεια του μια χαρα την εκανε… Αξιζει οσκαρ γκαντεμιας παντως…

αρα καταληγουμε στο οτι και στις 2 περιπτωσεις η μπαντες ηθελαν τον “σωστο” τραγουδιαρη για να λειτουργησουν και αυτες “σωστα”…
Βεβαια, για την περιπτωση των Αμερικανων,χεστηκα.
αλλα με τους Πριστ, ουτε η επανοδος βοηθησε τελικα.

Δηλαδη αποκλειεις το γεγονος αν εμενε ο Halford, να εβγαζαν κατι παρομοιο με τα Jugulator και Demolition? Απλα η εμπνευση τους να ηταν τετοια σε αυτη την φαση? Ασε που τα Turbo, Point Of Entry και Rocka Rolla ειναι χειροτερα αυτων των 2 και ας ειναι με Halford…

ok…με το Turbo μου τα εχετε κανει ΤΣΟΥΡΕΚΙΑ και απλα θα το προσπερνουσα (καθως ΚΑΙ το Point of entry ΑΝ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΟ!)
αλλα ρε φιλε…

ΜΗ ΤΑ ΠΕΤΑΣ ΕΤΣΙ ΝΑ’ΟΥΜΕ…

θα σηκωθει καμια οθονη να μας κουτουλησει…
το Ροκαρολα ρε ?

τι να πω…

τι διαολο…
δε ξερω, [B]περιμενω τοποθετηση Γρακχου επι του θεματου[/B],μιας κι εγω θα γραφικουλιασω σαν τις φασεις με το Turbo.

edit: Οσο αφορα αυτο που λες, ΜΠΟΡΕΙ και οχι, μιας και ο Καραφλας το “style” αυτο (κατα προσεγγιση,ε), το εκανε πετυχημενα με τους Fight.

[B]EDIT #2[/B]
Βασικα, οχι, να πα’να γαμηθει…
ΕΙΣΑΙ ΑΜΠΑΛΟΣ ,ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ.
[B][I]Α-ΜΠΑ-ΛΟΣ![/I][/B]
αν δε σου κανει το ντεμπουτο μιας μπαντας που δεν ειχε καν “δικο της ηχο” εκεινη την εποχη, με κομματια μεσα οπως το Cheater,One for the Road,Rocka Rolla,Never Satisfied,Run Of The Mill…

αχαΧααχΑχααχαχαΧαχΑχα

μαν…

[SPOILER][/SPOILER]

:stuck_out_tongue:

Τα λεγαμε και την προηγουμενη βδομαδα, οχι δεν μου κανει το Rocka Rolla, δεν ειπα οτι ειναι κακο οπως τα Turbo και Point Of Entry, αλλα τιποτα το ιδιαιτερο. Προτιμω τα Jugulator και Demolition.

ε…κι εγω δεν ειπα τπτ!
:stuck_out_tongue:

και εγω μαζι σου man…
αν και το turbo μαρεσει αρκετα…

Α ρε μαν, τί να πω; Μια χαρά τα λες και μόνος σου. Πόσο δίκιο έχεις αναφέροντας τις κομματάρες του Ρόκα Ρόλλα…

Για το Τούρμπο, μάλλον θα το θυμάσαι, παλιότερα παίζαμε διαδικτυακές μπουνιές, λολ, αλλά πρέπει να πω ότι όσο περνάν τα χρόνια το εκτιμώ και περισσότερο. Τελικά τείνω να καταλήξω στο ότι είναι συνολικά ανώτερο και από το Ram it Down, και από το Point of Entry (μιλώντας για τα τιμημένα Πριστικά 80’ς -για τα υπόλοιπα τρία γνωστά, ε, εδώ που τα λέμε, ούτε λόγος, έτσι;), παρ’ όλο βέβαια που δεν έχει ούτε Blood Red Skies, ούτε Desert Plains…

Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί χαλιέσαι με τις κοτρώνες του Άνγκους. Δεν το χω πει εγώ ρε εδώ και πόσον καιρό; [B]Κανονικά στην “πόρτα” αυτού του θρεντ πρέπει να ανέβει επιγραφή “απαγορεύεται η είσοδος σε αθεράπευτους Μαϊντανούς”.[/B]

Ας απαντήσουμε όμως σε [U]μία[/U] από τις κοτρώνες του, έτσι, [I]κουβέντα να γίνεται[/I] (αχ… τί ωραία φράση, μου χει μείνει από χτες με τα άλλα τα σπαμμέρια!): [I][U]“πού ξέρεις αν οι Πριστ δεν είχαν βγάλει Jugulator και Demolition και με το Ρομπ στη φωνή”[/U][/I] ; ΧΑ! Ότι δηλαδή οι Πριστ μετά από τον καλύτερο δίσκο της καριέρας τους θα κάνανε 7 χρόνια να ξαναβγάλουν δίσκο ξέρω γω! Κι οι πέτρες ξέρουν/καταλαβαίνουν ότι η αισθητή αλλαγή στον ήχο των Θεών ήταν αποτέλεσμα α) του άνευ προηγουμένου σοκ από τη μοιραία διάσπαση και του πολύ μεγάλου χρονικού διαστήματος που χρειάστηκαν οι εναπομείναντες μέχρι να συνέλθουν από το χτύπημα, και β) της ακόμα μεγαλύτερης αμερικανοποίησης που σηματοδότησε η έλευση του βλαχογιάνκη Ρίππερ, όπως έλεγε τις προάλλες και ο σύντροφος John1987… =Ρ

Άσε ρε ασχετάκια εσύ… που’σαι κ μαζί του… :stuck_out_tongue:

Μ’έχουν υπερκαλύψει ο Γράκχος κ ο μεγαθήριος. Οι υπόλοιποι είναι άμπαλοι. Δε φταίω εγώ ούτε αυτοί, είναι γονιδιακό το θέμα… Απλά υπάρχουν! :stuck_out_tongue:

ασε ρε… τα εχουμε συζητησει και απο κοντα αυτα…
ισως να γουσταρω τοσο πολυ εποχη ripper (κυριως live in londn - demolition) επειδη μαυτα ξεκινησα να ακουω priest και ηρθε το μεγαλο σκαλωμα…
τα υπολοιπα τα αγορασα χρονολογικα…
λατρεια defenders…

Ελα μωρε ποιο defenders τωρα,demolition και τα μυαλα στα καγγελα:p

Συμφωνω με GRACCHUS BABEUF και megatherion.

Αλλα επειδη με τσιγκλισατε ερχομαι να ρωτησω…

ΤΙ ακριβως σας χαλασε στο reunion?

Οι συναυλιες που εδωσαν στη χωρα μας?Οτι πριν βγαζανε δισκαρες και τωρα πατατες?

Η κανεις αναπολησε την εμφανιση του ripper στο ποδηλατοδρομιο βλεποντας το original line-up το 2004 και το 2008?

Μηπως μικρυναν οι Priest συναυλιακα ή ως ονομα λογω του reunion?

Και για να τελειωνουμε με τα albums με Ripper.

Το point of entry εχει heading out to the highway,desert plains,solar angels.
Το turbo το ομωνυμο το out in the cold και κατι αλλες ενοχες απολαυσεις:p
Το Ram it down εχει το ομωνυμο,το i am a rocker,το BLOOD RED SKIES

Ποια απο τα κομματια με Ripper ειναι εξισου μεγαλα με τα παραπανω?