Judas Priest

ε κοιτα επειδη αναφερεσαι και σε μενα φανταζομαι

  1. δεν με χαλασε απολυτως τιποτα στο reunion και δυστηχως δεν εχω καταφερει να τους δω με halford καμια απο τις 2 φορες για διαφορετικους λογους - αν και την δευτερη ειχα και τικετο - νουμερα 1 μαλιστα…(θα ηθελα να τους δω και με ripper live ααααν ποτε καθοταν)

2)δεν θυμαμαι να εχω πει οτι δεν μαρεσει το angel of retribution - ισα ισα ειναι και απο τα πολυ αγαπημενα priest album - τωρα για το νοστραδαμο δυστηχως δεν το εχω ακουσει οσο πρεπει και μαρεσουν κομματια μεμονομενα…

3)δεν θεωρω οτι μικρυναν οι priest λογο reunion - ουτε καν - ισα ισα μου δοθηκε η ευκαιρια να μπορεσω να τους δω οπως πρεπει αλλο αν δεν τα καταφερα

στο point of entry θα προσθεσω σε αυτα που ανεφερες και το hot rockin - αλλα το θεωρω το πιο αδυναμο τους

το turbo φιλος μαρεσει ολο με εξαιρεση τα hot for love και reckless (απλα λιγοτερο απο τα αλλα)

και το ram it down μαρεσει ολοκληρο - καποια songs λιγοτερο καποια περισσοτερο (αυτα που εγραψες)

τωρα απο την ripper era
demolition one on one - machine man -hell is home - bloodsucker - feed on me - lost and found (περισσοτερο απο τα αλλα) γενικα δεν εχω prob με τον συγκεκριμενο δισκο…

jugulator
burn in hell - blood stained - cathedral spires - death row -bullet train

σου αναφερω γενικοτερα οπως καταλαβαινεις ποια κομματια μαρεσουν γιατι δεν ειναι δυνατο να συγκρινουμε το ποια ειναι μεγαλυτερα οταν εχουν μεινει στην ιστορια 20-30 χρονια - παιζονται σε περιοδειες τοοοσα χρονια και γενικα ο οπαδος θα τα ακουσει πιο γρηγορα σε σχεση με αυτα της ριππερ ερα…

επισης επειδη μπορει να εχω παρεξηγηθει και να νομιζουν καποιοι οτι γραφω για να κραζω το reunion και λοιπα - απλα θα πω οτι ειμαι πριεστακιας και ειναι χαλαρα στις 3-4 αγαπημενες μου μπαντες-μαρεσουν ολες τους οι κυκλοφοριες - απλα καποιες λιιιιγο λιγοτερο…
αυτα…

Βασικα ρε Γιανν’, αυτο που μου τη σπαει ειναι οτι θετεις την αποψη σου σαν αντικειμενικη αληθεια.

Το '04 δε μ αρεσαν, νοσταλγησα το '01.

Cathedral Spires, Subterfuge.

Επισης ειμαι περιεργος ν ακουσω την αποψη σου για τo live του '01 και τι ακριβως δεν σου αρεσε τοτε.

Οκ δεκτον!

Οχι απλα δεν μπορω να καταλαβω (θα μου πεις γουστα οκ) απο ενα fan των Priest να μου λεει μαλακεια το Turbo το Demolition τα σπαει :stuck_out_tongue:

Η να μου λεει οτι νοσταλγησε το 2001 το 2004!Τι σε χαλασε πες μου please!Το painkiller δεν επρεπε να το λενε εκει θα συμφωνησω.Περα απο αυτο ομως?

Για να ξεκαθαρισω καποια πραγματα εγω δεν τους ειδα το 2001 αλλα εχω πληρη αποψη απο τα live που εχω ακουσει με ripper.

Οτι το παλικαρι εχει πολυ καλες φωνητικες δυνατοτητες δεν αμφιβαλλω.Και τα κομματια του Jugulator και του Demolition τα λεει αριστα αλλα στα περισσοτερα παλια δε μου αρεσει καθολου.

Θες η βλαχοπροφορα,θελεις η χροια,θελεις οτι ακουγεται να γκαριζει καποιες φορες,θες οτι τον συγκρινεις με τον Halford,δε μου καθεται καλα!

Μωρε δεν αντιλεγω οτι δεν σου αρεσει, αλλα εκει θελω να καταληξω, οτι ακουγεσαι λες και πας να πεισεις τον αλλο οτι το Demolition δεν ειναι καλο album. Μπορει ρε παιδι μου να μη το εννοουσες ετσι, αλλα στο γραπτο λογο καπως ετσι σου εβγαινε. ;p

Το '04 δε μου αρεσαν, επειδη περιμενα τον Rob σε πολυ καλυτερη κατασταση, αλλα και γενικα οι Priest σαν συνολο δε με επεισαν εκεινη τη μερα. Οι Tipton / Downing μ ειχαν φανει πολυ πιο ορεξατοι το '01 και γνκ την ιδια εντυπωση ειχε κι αλλος κοσμος απο φλους και γνωστους - λεγαν επισης και το ‘‘ειδαμε πριστ με χαλφορντ φακ γιιεεεα’’, δεν εχει να κανει, οσα πιστευαν τα παραδεχοντουσαν εν μερει. ;p Μακαρι να μ αρεσαν και μενα τοτε δλδ, προσπαθησα πολυ να πεισω τον εαυτο μου, αλλα δεν. ;/ Το 08 μ αρεσαν πολυ περισσοτερο για δυο λογους 1) φανταστικη αποδοση απο Downing, 2) ειχα χωνεψει πλεον πως ο Rob κουραστηκε απο τα χρονια. Θα μου πεις μεγαλος ειναι δεν αντιλεγω, κι αν δε μ αρεσαν οι δισκοι με Ripper, και δεν τον ειχα δει live η γνωμη μου θα ηταν αρκετα διαφορετικη, αλλα εγω το γουσταρα εκεινο που καναν τη δεδομενη εποχη, επειδη μαζι με το Screaming For Vengeance ακουσα και το Soul Of A New Machine, για να προχωρησω στο Burn My Eyes κι ολο αυτο το mix νεων στοιχειων μου καθησε καλα εν τελει.

Edit: Καταλαβαινω παντως τα περι γκαριδας κλπ, και γιατι μπορει να μην αρεσει η ταδε φωνη σε καποιον, αλλα αυτο ειναι το θεμα, δε συγκρινω κανεναν, τους θεωρω πολυ διαφορετικους τραγουδιστες και τους αντιμετωπιζω ετσι. Ο καθενας μ αρεσει για διαφορετικα πραγματα. Απλα εμενα με εξεφραζε η συνθετικη αποψη εκεινης της εποχης, κι απο εκει που βγαζαν δισκαρες, για μενα παντα, ερχεται ενα Angel of Retribution απ το οποιο μ αρεσουν τρια κομματια με το ζορι, κι ενα Nostradamus με σωστα σημεια αλλα και πολλα παιδαριωδη λαθη για μια μπαντα επιπεδου Priest.

κραξατε…κραξατε…κραξατε…

και σκεφτηκα “ρε…[I]what the fuck did I miss[/I]?”

και εκαψα λοιπον ενα σιντακι, με τα δυο του Ριπερ για να τα ακουσω χθες βραδυ και σημερον στο αμαξι.
μια δευτερη ευκαιρια ρε αδερφε…
και [B]εκλαψα[/B]…
εκλαψα απο χαρα που οι “κομματαρες” μερικων-μερικων απο εδω μεσα απλα δε με αγγιζουν.
ρε ποιο Bullet train και κουραφεξαλα?
αν οι Priest ειχαν βγαλει αυτους με τον Καραφλα, η αληθεια ειναι οτι μπορει να μιλουσαμε για πολλες διαφορετικες εκδοχες.
[I]“ΑΝΑΜΑΣΗΜΑΤΑ, ΑΠΟΤΥΧΙΑ ,ΕΛΛΕΙΨΗ ΕΜΠΝΕΥΣΗΣ,ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΚΑΤΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ”[/I] κτλ…
το γεγονος ομως ειναι οτι ΔΕΝ εβγαλαν αυτους τους δισκους με αυτον αλλα με τον κλωνο.
(ΟΚ γαμαει ο ανθρωπος…αλλα ερχεται 2ος ρε ανθρωποι.τελος!)
και γι’αυτο και δε χρεωνω 4 δισκους στη μπαντα αλλα μονο 2.
Moνο τους 2 τελευταιους.
Δεν προκειται ποτε να πω οτι ειναι καλοι,μονο και μονο επειδη γυρισε ο πισωκουνας…
Δε μου αρεσαν γιατι δεν με συνεπηραν.δεν με "ΕΦΤΙΑΞΑΝ"
Μπορω ομως να περιμενω…
Για ποιο πραγμα?
Για να δω απλα αν με τη τριτη θα μπορεσει να παρει μπροστα η ΜΠΑΝΤΑΡΑ που χαθηκε μετα το break.
MOY ΛΕΙΠΟΥΝΕ ΡΕ!
θελω ενα αλμπουμ να παραμιλαω!
να γινω εμετικα γραφικος και να μη με νοιαζει τιποτα!
και γι’αυτο και περιμενω…

Μαζί σου μεγαθήριε, κ εγώ θέλω, απλά το θέμα είναι πως μια παράμετρος θα λείπει: τα screams του Halford (έδιναν κ αυτά πολλά στον ήχο της μπάντας - μη γελιόμαστε…)

αυτο συμβαινει ουτως η αλλως, πιστευω

[SPOILER]ελα αφου το ξερεις μ αρεσει να σε πειραζω :p[/SPOILER]

ποιός μιλάει για το jugulator; έχω εμπειρίες με αυτό το αλμπουμ και δεν θέλω συγκρίσεις ριππερ-χαλφορντ

death row, dead meat, burn in hell, cathedral spires = ΑΓΑΠΗΜΕΝΑ

ρε παιδια…ειπαμε ΚΑΛΟ αλμπουμ το Τζουκουλεϊτορεϊντ.
αλλα οχι για PRIEST.
δεν αντιλεγω, εχει βγει πολλα χρονια πλεον και παιζουν πολλα με την παρτη του και τους οπαδοι.
Αρκετοι το ακουσαν νωρις στα βηματα τους σε αυτο το ιδιωμα.
Αλλοι νωρις στην ηλικια τους.
Αλλοι παλι (ναι για τον σπασαρχιδα τον Ανγκμαρ λεω) απλα δεν εχουν γουστο.
Δεν εχει βεβαια να κανει με την ηλικια…
και αυτο το λεω γιατι και πριν 10 χρονια ,σε μια σχολη σχεδιου τα ιδια ελεγα σε ενα τυπακι που προσκυνουσε το αλμπουμ και με κοιταζε λες και του ελεγα οτι η Γη ειναι κουφια!
Επισης,μπορει πολυ ευκολα να θεωρηθει ληξαν το θεμα με μια και μονο συγκριση…(οχι,δε θα πω για το Τουρμπο!)
Συγκρινεται (περα απο τη παραγωγη) με τον προκατοχο του?
I think not…
Ισχυει οτι εχει μεσα στοιχεια που ΚΑΘΕ ΑΛΛΟ παρα Priest θυμιζουν?
Ι think it does…
ΔΕ ΠΑ’ΝΑ βαρατε το κωλο σας χαμω?
Η ΜΠΑΝΤΑ ΑΥΤΗ, ΕΙΝΑΙ ΙΣΤΟΡΙΚΗ!
ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΔΕ ΤΟ ΞΕΡΕΙ, ΝΑ ΠΑ’ΝΑ ΤΖΟΥΓΚΟΥΛΕΪΤΩΘΕΙ!
(φορτσα Πανιωναρα !)

Μη το κανετε θεμα,δεν ειναι ντροπη.απλα αποδεχτειτε οτι ΔΕΝ πηγαν μπροστα με αυτο το αλμπουμ.
στα @@ μας ποιος τραγουδουσε στην τελικη (αφου ειναι “αδικη” η συγκριση πισωκουνα-κλωνος), μιλαω για τη μπαντα.

αυτό για μένα ισχύει γιατί ήταν το πρώτο τους αλμπουμ που άκουσα στο γυμνάσιο. όσο για το τουρμπο λοβερ το βγαλαν για να ναι ποιό εμπορικοί και δεν είναι καθόλου πριστ, τέλος πάντων είναι ένα ελεεϊνό τραγούδι που δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με πριστ. :stuck_out_tongue:

ξερεις ρε συ ομως τι αποτυγχανεις να δεις?
οτι μετα το δεντρο της “εμπορικοτητας” του Τουρμπο…παιζει το δασος του ηχου/χαρακτηριστικων…που ειναι PRIEST.
Γιατι, ΟΚ , ΤΙΓΚΑ εμπορικο αλμπουμ…αλλα ΤΟ ΝΙΩΘΕΙΣ οτι ειναι της μπαντας αυτης.
ΤΟ ΟΥΡΛΙΑΖΕΙ!

ο μονοι λογοι για τους οποιους εχω ταχθει υπερ αυτου του αλμπουμ ειναι απλοι και ξεκαθαροι.
Ειναι η επιτομη του χαρακτηριστικου 80s ηχου, απο μια μπαντα που λατρευω και το κανουν καλα.
Το αλμπουμ ειναι σχεδον οτι πιο “απελευθερωμενο” εχουν βγαλει ποτε.
Δεν εχει το "πρεπει να ειμαι τιγκα μεταλλος"
και επισης απο αποψη ψυχολογιας…το αλμπουμ ειναι μεγαλο θεραπευτικο ματζουνι!

Στο “τιγκα μεταλλος” του Jugulator, απλα χανω τη μπαντα.

Κρίμα ρε γαμώτο. Νέο παιδί να ακούει πρώτο-πρώτο από Πριστ το Jugulator. :frowning:

Τυχεροί εμείς που πρωτακούσαμε Painkiller, Defenders, Unleashed, British Steel, Screaming, Killing Machine, Sad Wings…

:drunk:

ε,οκ ρε…
εχει να κανει και με τη προβολη, το πως εχει φτασει (ο ακροατης) να ειναι τελικα αυτο,το πρωτο που ακουει απο τη μπαντα.

Ο ΧΑΚΟΣ ,ο Βληδινγκ και το συναφι τους φταινε!

φίλε μου ξεκίνησα με jugulator, angel of retribution, screaming for vengeance, painkiller, british steel (τα γράφω ολόκληρα μπας και δεν θυμάσαι κανένα)

ε…ΕΚΕΙ ειναι που τρως καρτα…

ΚΑΛΑ το πρωτο…
ΑΛΛΑ ΔΕΥΤΕΡΟ το ANGEL?
:lol:

ολα βεβαια δεν εχουν κανενα νοημα αν επαιξε overlap στις περιοδους ακροασεων.

δεν τα χω βάλει με την σειρά :stuck_out_tongue:

Ok!

Πιστεψε με και εγω ηλπιζα οτι γενικα ο Rob θα κρατιοταν σε καλυτερη φορμα αλλα μετα το tour του Resurrection η πτωση εναι μεγαλη…

Ωστοσο,στο live ηταν τετοια η πορωση που δεν το σκεφτηκα ιδιαιτερως παρα μονο στο painkiller.

Γενικα ο fanboy-σμος ειναι κακο πραγμα.Μπαινεις στο forum του Halford και λενε προχθες που τον ειδα γαμησε,μην περιμενετε να ειναι οπως στα 70s,80s κτλ.Διαφωνω ριζικα,θα μπορουσε να ειναι πολυ καλυτερος,αλλα εχει καει η φωνη του δυστυχως.

Τωρα για το ορεξατοι ειναι θεμα συγκυριας.Γενικα μου φανηκαν και μενα καλυτεροι το 2008 και ο Rob μαλλον τραγουδησε καλυτερα.

Ακομα θυμαμαι το σολο του sinner απο Downing :slight_smile:

Περαν απο το θεμα της ορεξης,ειναι πολυ σφιχτοδεμενο ηχητικα αυτο που ακους live.Και ειναι λογικο καθως ειναι 30 χρονια μαζι.

Για ποια πραγματα σου αρεσει ο ripper?Και γιατι ειναι τοσο διαφορετικοι τραγουδιστες?

Εμενα παντως το AOR και ο Nostradamus μου αρεσουν παραπανω απο αυτα με Ριππερ.Ωστοσο,κανενα απο τα δυο δεν εχει μεγαλο κομματι πιστευω.

ps Συμφωνω με megatherion!!!
Βεβαια και το Painkiller ειναι “τιγκα μεταλας” φαση αλλα ειναι τοσο μα τοσο καλο…Για μενα αυτο μου φανηκε οτι προσπαθησαν το στυλ του painkiller (thrash) να το ξαναπαιξουν με Ripper.

Πρωτο αλμπουμ που ακουσα ολοκληρωμενα ηταν το Killing Machine!

Την πρώτη μέρα κυκλοφορίας τους να υποθέσω? :stuck_out_tongue:

Eγώ από Defenders και μετά ναί! :wink:
Και στην πρό-internet εποχή αυτό σήμαινε… καραούλι στο Happenning!
Bέβαια από τα όσα αναφέρει ο Γράκχος μόνο με το Painkiller είναι που εκστασιάστηκα με αυτό το άκουσμα της πρώτης μέρας. Το turbo μου φάνηκε “κάπως” και το ram it down… ακόμα πιό “κάπως”!

Βγαζουν πολυ διαφορετικο συναισθημα. Ενα απ τα αγαπημενα μου Priest ας πουμε ειναι το Take These Chains (παροτι δεν ειναι δικη τους συνθεση), ε αυτο δε θα μπορουσε ποτε να το τραγουδησει ο Ripper οπως θα το ηθελα, επειδη η χροια της φωνης του δεν δενει καθολου στα πιο ‘‘συναισθηματικα’’ κομματια των Priest. Στο συγκεκριμενο πχ η ερμηνεια του Halford ειναι το 60% του κομματιου -για να μη πω παραπανω-, παιρνει ενα ηδη καλο κομματι και το ανεβαζει δυο σκαλες πανω, σε σημειο που ο Ripper δε μπορει, επειδη… ‘‘Dreams Come True’’ πχ, απο το album των Beyond Fear, πολυ ωραια συνθεση, ωραια ερμηνεια, με πολυ χαρακτηριστικο υφος φωνητικων που βγαζει ωραιο συναισθημα, αλλα εκει το κομματι εχει γραφτει στα μετρα του εξ αρχης, αν μ εννοεις. Μεγαλη εξαιρεση βεβαια αποτελει το Diamonds & Rust απο Live Meltdown, αλλα πετυχε, σε οποιο βαθμο μπορει να εκφραζει καποιον, ακριβως επειδη το κομματι το αλλαξε και το εφερε στα μετρα του. Το γρεζι που χαλα τους περισσοτερους παντως εμενα μ αρεσει, και το τονιζω πως αν δε μ αρεσαν τα Jugulator / Demolition τοσο πολυ, δεν θα ειχα την ιδια αποψη, εκει ειναι οι ερμηνειες που λατρευω. Το Jugulator βσκ αργησα πολυ να το εκτιμησω και μλκια μου.

Μμ, βσκ αρκετα μεγαλο κομματι απ αυτα θεωρω το Worth Fighting For, αλλα ειναι το μοναδικο που μ αρεσει τοσο. Και το Alone μ αρεσει πολυ, και το Judas Rising, αλλα Worth Fighting For, κι εκει ερχομαστε στις μπαλαντέ ερμηνειες του Halford που λεγαμε.

Edit: Killing Machine & Sin After Sin οι πιο υποτιμημενοι παλιοι δισκοι των Priest χαλαροτατα.

Αυτο το Burnin’ Up.