Judas Priest

Α το σκυφτός είναι για να χτυπάει κάποιεσ νότες πιο εύκολα. βολεύει η στάση.
Επίσης, τους έχουν πατησει πώς ? Πωλήσεις μπά…οι Priest πουλάνε 200-300 άρες ακόμα παγκοσμίως.
Απο θέσεις σε φεστ και αμοιβές ? Ούτε. Oi δίσκοι είναι υποκειμενικό καθαρά.

1 Like

Ε ναι υποκειμενικά μιλάμε πάντα, αν και δεν νομίζω να υπάρχουν πολλοί που πιστεύουν ότι τα τελευταία Priest είναι τόσο καλά όσο τα Accept.
Οι Saxon σπουδαία και τίμια μπάντα δεν το συζητώ, τους θεωρώ όμως ένα σκαλί κάτω από τους Accept

Καλοκαιριάτικα ακούμε priest γαμώ το thread σας μέσα :stuck_out_tongue:

6 Likes

To εμπορικό κριτήριο είναι σίγουρα σημαντικό. Ξεκάθαρα κάτι δείχνει. Και η μουσική όμως είναι σημαντικό κριτήριο επίσης. Δεν μπορούμε να κρίνουμε 100% με βάση την εμπορικότητα γιατί θα σου πει και ο άλλος ότι η Rihanna είναι μεγαλύτερο όνομα από τους Metallica.

Και εμπορικά τουλάχιστον είναι όντως μεγαλύτερο όνομα. Η Rihanna ήταν headliner στο Global Citizen Festival ενώ οι Metallica έπαιζαν σε πιο χαμηλή θέση. Επίσης είναι πιο ψηλά στις πωλήσεις και έχει και πολλά περισσότερα views στο youtube.

ps: Μετά το Metallica VS Megadeth είπα να κάνω ένα Rihanna VS Metallica :stuck_out_tongue:

όταν φτάσει 50 η ριχάνα θα κρέμονται τα βυζγιά της όμως…

3 Likes

Χαχαχα γιατί ρε δεν είναι ωραία με τέτοια ζέστη να ακούς το Painkiller​:stuck_out_tongue_closed_eyes::stuck_out_tongue_closed_eyes:

Βγάλε τα δερμάτινα ρε !

1 Like

Δεν ξέρω για τον αν είναι ένα σκαλί πιο κάτω οι τύποι βγάζουν δισκαρες και νομίζω ότι ανακοίνωσαν και άλλο δίσκο

1 Like

:grin:
ΙΝΣΕΨΙΟ! Ποστ στο ρόκιν για ένα ποστ στο μπλογκ που είναι ποστ από το ρόκιν!

3 Likes

Ωραία άρθρο ρε φίλε

Ευχαριστώ πολύ αλλά δεν το λες και άρθρο! Ποστ ήταν εδώ μέσα, λογικά υπάρχει ακόμα.

Καλή φάση όμως, ε; Το πετάω στο μπλογκ και τσουπ, γίνεται “άρθρο” και φαίνομαι και πολύ σοβαρός που λέει και ο Πιλαλί! :grin:

1 Like

επειδή παρεμπιπτόντως τους είδα λαηβ σε διάστημα ενός χρόνου ( είναι φρέσκες ακόμα οι εμπειρίες για μένα τουλάχιστον ) …και στις 2 περιπτώσεις έμεινα έκπληκτος από το πόσο υπέροχα αποδίδουν τα κομμάτια τους ζωντανά. Ένα λεβελ πάνω , ο ορισμός της λαηβ μπάντας

Αναφέρομαι σε Accept vs Saxon . Δεν με νοιάζει καθόλου η σύγκριση. Και οι 2 ισάξιες είναι για μένα

Οι Judas Priest είναι άλλη κλάση , όχι τόσο επειδή στις άλλες 2 λείπει η ποιότητα . Κάποιες λεπτομέρειες όμως κάνουν τη διαφορά

Επειδή αναφέρθηκαν και ο Οζζυ με τον Λεμμυ. Πρέπει να μπει μια κοινή συνισταμένη στην κουβέντα για να γίνει ουσιαστική. Αν μιλάμε για φωνητικές ικανότητες, οι πιο χαρισματικοί απ το “πανθεον” είναι ο Χαλφορντ & ο Ντιο . Αν μιλάμε για προσωπικότητες, φροντμεν κλπ, είναι ίδιου επιπέδου

2 Likes

Μου αρέσει που θεωρούσα ότι τα έγραψα με σαφήνεια κι από δύο φορές για να μην επανέρχομαι να τα επεξηγώ… Αφού ρωτάς όμως, ας τα ξαναγράψω με άλλα λόγια, μήπως και γίνω τώρα αντιληπτός.

Τι θέλει να πει εδώ ο ποιητής; Ότι οι Priest από το 1979 και μετά έχουν να επιδείξουν μόνο το Painkiller σαν ανώτερο από οποιονδήποτε αριστουργηματικό δίσκο των Accept. Πιο πριν, έχουν κι άλλους. Το Sad Wings που το έβαλα δεύτερο καλύτερο δίσκο όλων των εποχών στο metal στερέωμα, προφανώς και θεωρώ ότι υποσκελίζει όλη τη δισκογραφία των Accept. Τα ευκόλως εννοούμενα (θα έπρεπε να) παραλείπονται. Στο επόμενο σχόλιο προσθέτω και το Stained Class σε αυτούς τους δύο.
Το χρονικό ορόσημο μπαίνει γιατί είναι γενικά πιο δόκιμη η σύγκριση μεταξύ δίσκων που κυκλοφόρησαν την ίδια εποχή.

Από εκεί και πέρα οι Priest έχουν βγάλει κι άλλες δισκάρες, εννοείται, όχι όμως κάτι ισάξιο με τα κορυφαία των Accept.

Ας το κάνουμε και σχηματικά να είναι πιο απλό:

Sad Wings, Painkiller, Stained Class > οποιοσδήποτε δίσκος των Accept

Restless and Wild, Breaker, Balls to the Wall > οτιδήποτε από την υπόλοιπη Priest δισκογραφία

Μεγαλύτερο ειδικό βάρος φυσικά οι Priest, εκ των βάσεων του metal “καταστήματος” (ελπίζω να μην βρεθεί κανένας να μου πει ότι αποκάλεσα το metal κατάστημα) αλλά από αυτά που μόλις αναφέρθηκαν δεν στοιχειοθετείται διαφορά “πολλών επιπέδων” μεταξύ των δύο σχημάτων όπως ισχυρίζεσαι, Αυτό λέω, τα είπαν κι άλλοι, τα λέει κι ο Vic το σχόλιο του οποίου σε εντυπωσίασε. Αν υπάρχει κάποια διαφωνία επ’ αυτών το ξανασυζητάμε.

2 Likes

Νομική ε;;;

Επίσης αποκαλεσες το μέταλ κατάστημα. Αισχος :thumbsdown::expressionless:

Τελικά ψοφαμε για συγκρίσεις και Band A vs Band B

Είχα να μπω απ το πρωί και είδα 43 νέα ποστ . Ρισπεκτ

3 Likes

α) Όχι, Πολιτικός Μηχανικός! (αυτό με τη Νομική πάντως μου το ΄χουν ξαναπεί!)

β) Η ατάκα με το κατάστημα είναι από παλιά ελληνική ταινία! Για να δούμε, θα την βρει κανείς;

γ) Ω, ναι!

δ) Εγώ βρήκα 67! Μέχρι να τα διαβάσω όλα…

2 Likes

Καλά, δεν θα κάτσω να κριτικάρω κριτίρια κόσμου…
Εχω γνωστους κισσάκιδες που δεν άκουνε πραγματα γενικά, αν δεν έχουν να κάνουν με κιςς, και αν τύχει και ακουσουν κάτι θα το ακουσουν ΧΡΟΝΙΑ μετά.
Εχω δει άτομο που μου έλεγε οτι πχ Manilla Road είναι γαμάτοι, να μου στραβώνει με power μπάντα που είχε μεσα μετατροπία που θύμιζε Theater και γενικά “μουσικά” εβγαζε μάτια, επειδή το έβρισκε “μοντέρνο” βλέπε drop C και δεν ήταν “τρού” φαλτσο-επικ, άλλα Αμερικάνικο. Απο την άλλη αποθεώνουμε τον καλό μεν αλλα όχι και υπεργαμάτο Σαφερ επειδή έτσι και του συγχωρούνται εύκολα και μαλακοδηλώσεις αλλα και σειρα μετριων δίσκων.
Αυτά το “ενα είναι καλύτερο απ τ 'αλλο …” ειναι κουραστηκά. Σχεδόν όλοι είναι κολλημένοι με αυτά που ακούνε και δεν θέλουν να βγούν απο το κομφορτ ζοουν. Ετσι κι αλλιώς αφου ελάχιστοι αγοράζουν, δεν καταλαβαίνω προς τι όλη η μιρλα.
Αν δεν υπήρχαν οι Priest που όλοι οι γερμανοί κάνουν καμψεις όταν τους ακούνε ΔΕΝ θα υπήρχαν ποτέ οι ACCEPT. Απλά. Saxon άλλου παπά ευαγγέλιο. Πάντως στην Βαρκελώνη που τους είδε ένας φίλος ήταν Βασιλικοί.

Σόρι αλλά Accept θα υπήρχαν γιατί υπήρχαν και κάποιοι Scorpions, λέω εγώ τώρα

1 Like

Χεχε όχι ρε ποιό Painkiller, προτιμώ να ακούω τα υπόλοιπα, αυτό το ακουμπάω σε ιδιαίτερες περιπτώσεις πλέον, είναι όντως Painkiller!!! To κακό με τα priest είναι οτι θέλουν ένταση γαμώ και όλα είναι ανοιχτά στο σπίτι. Με τα techdeathmetal μου μια χαρά την παλεύω στα χαμηλά, με τους priest ακόμη κι όταν μπαίνει πχ το “μέτριο” Hellrider δεν γίνεται να μη το δυναμώσεις.

@drenie Αφού ξέρεις δε μπορώ χωρίς δερμάτινο όταν ακούω metal :stuck_out_tongue:

3 Likes

Όταν κατέβεις Αθήνα θα ακούσουμε μέχρι τελικής πτώσης παρέα . Και ας μην είμαι τρου !

1 Like

Χέχε, θα γίνει κι αυτό κάποια στιγμή :sunglasses:

1 Like