Kαλύτερες κυκλοφορίες 2010 / ανασκόπηση της χρονιάς

οι σανοοο είναι απλά η εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα.πέραν του ότι δεν ήταν και τόσο heavy.θα μου πείς ότι οι kylesa έγιναν πιο “mainstream” με αυτόν το δίσκο, αλλά και πάλι το ότι τους έβαλαν στη λίστα είναι θέμα.

Μάλλον αντιλήφθηκαν το λάθος τους στον τρόπο που συμπεριφέρθηκαν σε Stankonia και Speakerboxxx/The Love Below το 2000 και 2003 αντίστοιχα, και φέτος απλά κράτησαν μία πισινή. Ούτως ή άλλως ο δίσκος του δεν έχει να ζηλέψει και πολλά από τα υπόλοιπα της δεκάδας.
Εξαιρετική επιλογή και αυτή του How To Dress Well.

δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με το φαινόμενο outkast, και από τη στιγμή που δεν έχω ακούσει και το δίσκο του big boi δε μπορώ να κρίνω.κάτι τέτοιο ίσως να συμβαίνει και με τον kanye west.

αυτό πιστώνεται στις φετινές ανακαλύψεις του pitchfork.και όντως, είναι ένας πολύ καλός dream pop δίσκος.

Ανοίχτε ένα θρεντ για τα καλύτερα του (μ)πίτσφορκ όμως.

πάντως, απλά κάναμε μια κριτική στη λίστα του pitchfork με τις καλύτερες κτυκλοφορίες του 2010, με βάση αυτά που θεωρούμε εμείς τα καλύτερα της χρονιάς.που ακριβώς βρίσκεται το off topic?
το ότι δε σου αρέσουν οι μουσικές του pitchfork είναι άλλο θέμα.

Και τέλος πάντων, δισκάρα είναι και αυτό:


[B]The Austerity Program - Backsliders and Apostates Will Burn[/B]

Λοιπόν, για όσους γουστάρουν Jesus Lizard και Big Black, είναι τρελή δισκάρα (EP βασικά)!
Δεν τους ήξερα, και τους ανακάλυψα τις προάλλες σε μια συλλογή της Hydrahead!
Μου φτιαξαν τη διάθεση! :smiley:

Ω ναι:!:

Για όποιον ενδιαφέρεται, οι ψήφοι μου στην ψηφοφορία του Rocking και κάποιες επεξηγήσεις:

  1. Robert Plant - Band of Joy
  2. Black Country Communion - Black Country
  3. Widespread Panic - Dirty side down
  4. Joe Bonamassa - Black Rock
  5. Devon Allman’s Honeytribe - Space Age Blues

H λίστα βαραίνει κάπως προς το blues rock και αυτό είναι εσκεμμένο για να στηριχτεί με ψήφους το είδος, χωρίς να σημαίνει φυσικά πως δεν με ενθουσίασε τίποτα άλλο. Η χρονιά είχε και καλούς metal δίσκους που μου άρεσαν (BLS, Halford, Armored Saint) αλλά αυτοί θα ψηφιστούν από στρατιές άλλων χρηστών (οι Armored Saint ίσως όχι…:roll:), η δική μου ψήφος μάλλον περίσσευε.
Επίσης επικεντρώθηκα σε στούντιο άλμπουμς, τα live θα έπρεπε να είναι μία ξεχωριστή κατηγορία από μόνα τους, για αυτό και δεν ψήφισα Mule, Transatlantic κλπ.
Δεν ψήφισα τον Hendrix γιατί παρά το γεγονός πως το 2010 είχαμε την ευτυχία να ακούσουμε ακυκλοφόρητο υλικό, το Valleys of Neptune (το album) ήταν κατά κύριο λόγο μία συλλογή από κομμάτια που είναι ήδη γνωστά, άρα δεν είχε νόημα να περιληφθεί εδώ.
Επίσης προσπέρασα τον πειρασμό να ψηφίσω τον Buddy Guy θεωρώντας πως έβγαλε έναν blues δίσκο και όχι έναν blues rock δίσκο. Αν τον περιλάμβανα θα έπρεπε να κάνω το ίδιο και για άλλες blues κυκλοφορίες, οι 5 επιλογές δεν θα έφταναν. Το ίδιο ισχύει και για τον Clapton και την παλιομοδίτικη δισκάρα του. Μπορεί βέβαια κανείς να μου πεί γιατί τότε ψήφισα τον Plant…:roll: Mία γρήγορη απάντηση είναι γιατί ο Plant είναι ο Plant, το όνομα του και η φωνή του είναι αυτά που είναι, και δίσκο με δημοτικά να βγάλει και πάλι θα μπορεί να ψηφιστεί στα rock! :lol: Προφανώς δεν τελειώνει αυτή η κουβέντα ποτέ… :wink:

ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΜΩΣ ! ! !

Καλά μιλάμε ο δίσκος είναι καταπληκτικός. Τι μπαντάρα θέε μου,ανοίξτε κάποιος ένα thread για τον δίσκο ρε παιδιά(είμαι πολύ τεμπέλης για να το κάνω εγώ :stuck_out_tongue: )

@ Mule:

Στο Monster Magnet έριξες καμιά αυτιά?
Δεν είναι για τα καλύτερα της χρονιάς σίγουρα αλλά παίζει να σ’ αρέσει. :wink:

Εγώ πάντως εστειλα την παρακάτω λίστα στην “blogovision”:

  1. The Sword - Warp Riders
  2. High on Fire - Snakes for the Divine
  3. Cathedral - The Guessing Game
  4. Kvelertak - Kvelertak
  5. Kylesa - Spiral Shadow
  6. Volbeat - Beyond Hell Above Heaven
  7. Electric Wizard - Black Masses
  8. The Dillinger Escape Plan - Option Paralysis
  9. Black Tusk - Taste The Sin
  10. Stone Sour - Audio Secrecy
  11. Samsara Blues Experiment - Long Distance Trip
  12. VA - Scott Pilgrim VS The World
  13. Rotting Christ - Aealo
  14. Evelyn Evelyn - Evelyn Evelyn
  15. Zoroaster - Matador
  16. Gonjasufi - A Sufi and A Killer
  17. Grinderman - Grinderman 2
  18. Slough Feg - The Animal Spirits
  19. Harvestman, US Christmas, Minsk - Hawkwind Triad
  20. My Chemical Romance ? Danger Days: The True Lives Of The Fabulous Killjoys

Εντάξει, το τι έμεινε έξω και τι άλλο θα μπορούσε να μπει… Ας πούμε πως είχα σκεφτεί και αυτά:

Intronaut - Valley of the Smoke
Howl-Full of Hell
Darkthrone - Circle the Wagons
Black Label Society - Order of the black
Electric Litany-How To Be A Child & Win The War
Black Rebel Motorcycle Club-Beat The Devils Tattoo
Slash-Slash
Black Keys - Brothers

κ.α.

Άμα δεν έχεις beach house και kanye west στη λίστα σου, τζάπα την έστειλες :stuck_out_tongue:

:smiley:

Πλάκα πλάκα, τόσες λίστες εδώ μέσα, αν στέλνατε κάποιοι θα ανακατευόταν η τράπουλα. :wink:

τελικά έβαλες το sword στο 1 ε?
ναι, συμμετέχω κι εγώ στη blogovision. :p8)

λίγα τα λόγια σου για τους beach house φίλος:!:

Και ήταν και η μόνη σίγουρη επιλογή! :smiley:

τελικά μ’άρεσε περισσότερο από όταν το είχα πρωτοακούσει, αλλά τελικά όχι τόσο όσο οι προηγούμενες κυκλοφορίες τους.πάντως το τσίμπησα και σε βινυλιάκι. ;p
είχες ωραίες επιλογές πάντως στη blogovision.εγώ εξήγησα κάποια posts πριν γιατί τελικά άφησα έξω sludge/stoner.
anyway, νομίζω πως θα χώραγε και το “ashes” των suma στη λίστα σου στη θέση των rotting christ, αλλλά εντάξει, μην τα θέλουμε και όλα δικά μας. :stuck_out_tongue:

Όχι αν και όσα έπαιζαν μέχρι τα μέσα της περασμένης δεκαετίας μου άρεσαν πολύ και σε όλα τα live τους μου άρεσαν από πολύ (99, 2004) ως αρκετά (2008).
Μάλλον επηρεάστηκα από σχόλια για “αναμάσημα” και το εξώφυλλο μου ενίσχυσε αυτό τον φόβο… :roll:

Θα επανορθώσω!
Ευχαριστώ 8)

οι τελική μου 20δα…
με τελευταία στιγμή είσοδο οι Damned Things που το αμπλουμ τους γαμαει!!!:smiley:

1.Crippled Black Phoenix - [B]I, Vigilante[/B]
2.Dillinger Escape Plan - [B]Option Paralysis[/B]
3.Arcade Fire - [B]The Suburbs[/B]
4.Kylesa - [B]Spiral Shadow[/B]
5.The Virginmarys - [B]Cast The First Stone (EP)[/B] (χαλαρά η έκπληξη της χρονιάς)
(αυτα έστειλα και για το επίσημο τοπ5…)

6.Avenged Sevenfold -[B] Nightmare[/B]
7.Kvelertak -[B] Kvelertak[/B]
8.Samsara Blues - [B]Experiment Long Distance Trip[/B] (credits horror)
9.Deftones - [B]Diamond Eyes[/B]
10.Daughters - [B]Daughters[/B]
11.Circa Survive - [B]Blue Sky Noise[/B]
12.Fatso Jetson - [B]Archaic Volumes[/B]
13.Zoroaster - [B]Matador[/B] (credits awake)
14Monster Magnet - [B]Mastermind[/B]
15.StoneSour -[B] Audio Secrecy[/B]
16.High on Fire - [B]Snakes for the Divine[/B]
17.Klaxons - [B]Surfing The Void[/B]
18.Alter Bridge - [B]AB III[/B]
19.The Damned Things - [B]Ironiclast[/B] (credits mr_ )
20.whores of tijuana - [B]Psycholongevity[/B] (credits thevoid)

σωραιος =Δ