Kαλύτερη σειρά ever

ελα ρε αυτο ειναι εκτός συναγωνισμού…
δεν ειναι δίκαιο για τους αλλους!!!
(σοβαρά μιλαω…)

Αυτό ακριιβώς!

Δεν έχω παρακολουθήσει και πολλές σειρές γενικά, αλλά με διαφορά οι αγαπημένες μου, από αυτές που έχω δει είναι:

[B]Firefly[/B]: Πρώτο και καλύτερο. Μία σεζόν μόνο με 14 επεισόδια, το ένα πιο γαμηστερό από το άλλο. Γουέστερν στο διάστημα. Πρέπει να δω κάποια στιγμή το Buffy. Ο Joss Whedon είναι θέουλας και απόλυτο ρισπέκτ.

[B]Twin Peaks[/B]: Από τις πιο παρανοϊκές σειρές από τον ΘΕΟ Ντέιβιντς Λιντς. Εθιστικό όσο δεν πάει.

[B]Married With Children[/B]: Γέλια μέχρι δακρύων και Al Bundy. Al Bundy λέμε ρεεεε! Τέλος!

σωστός για firefly. έχτιζε και χαρακτήρες που δεν ξεδιπλώθηκαν εν τέλει γαμώτο, αμαρτία.

Επειδή κάτι μου λέει πως κανείς δεν θα τη σκεφτεί / θυμηθεί / προτείνει, για μένα η καλύτερη ever, ήταν αυτή:

Φοβερό καστ, καλές ερμηνείες, βάθος χαρακτήρων, ενδιαφέρον θέμα, πολύ καλή σκηνοθεσία… Τη συνιστώ ανεπιφύλακτα.

The Sopranos τελεια και παυλα

http://www.youtube.com/watch?v=5VhfY_5YNV4

Εγώ έβαλα Lost. Δεν ξέρω, αλλά αυτή η σειρά με κράτησε ως το τέλος (αν και ίσως το τράβηξαν λιγάκι παραπάνω απ ότι έπρεπε). Περισσότερο με τράβηξε το μυστήριο που κάλυπτε όλα τα επεισόδια, ενώ χειρίστηκαν πολύ καλά και την ανάπτυξη / παρουσίαση των χαρακτήρων. Από τις καλύτερες και πιο έξυπνες δουλειές που έχουν βγει ποτέ…

[SIZE=“3”][B]Married with Children[/B][/SIZE]:D:lol:

x-files απο μενα…

χαλαρα MacGyver

Λείπει και το Doctor Who!!!
Επίσης Miami Vice και άλλα που πιθανόν να αναφέρθηκαν πιο πριν.
Θα επανέλθω :-k

edit: ο McGyver παιδικός ήρωας φυσικά! Ήταν και Φυσικός στο σήριαλ :smiley:

Απλά, εύκολα και χωρίς σκέψη THE WIRE.

Να αρχίσουμε πάλι την ανάλυση του γιατί δεν είναι εύκολη σειρά, γιατί γαμάει, γιατί είναι η καλύτερη όλων των κοινωνικών σειρών, γιατί μιλάμε στην πραγματικότητα για νουβέλα κι όχι τηλεοπτική σειρά, γιατί το βάθος και η ανάπτυξη των (πολλών) χαρακτήρων είναι ανεπανάληπτη δεν χρειάζεται και άλλωστε υπάρχει θρεντ. Προφανώς όσοι ψηφίζουν κάτι άλλο απλά δεν το έχουν δει. Κι αν το έχουν δει και δεν το ψηφίζουν να το ξαναδούν γιατί κάτι τους ξέφυγε. (Αγουέκιο επιχείρημα)

Από’κει και πέρα South Park στα animated, Seinfeld στα sitcom και ο μόνος λόγος που θα δεχόμουν το Black Adder ως ένσταση στο Flying circus για τα βρετανικά είναι η σεζόν που έφυγε ο John Cleese και η οποία δεν βλέπεται, καταστρέφοντας τον μύθο. Αλλά επειδή η πρώτη σεζόν είναι μνημείο της ανθρωπότητας προσωπικά οι Pythons βρίσκονται σε δυσθεώρατα ύψη.

μόλις είδα τα friends λέω αυτή θα έχει τις περισσότερες ψήφους. μακράν η καλύτερη σειρά.

Αν είσαι στην εφηβεία…

είμαι. γενικώς δεν έβλεπα πολύ παλιά, τώρα καίγομαι. κλασσικός 15χρονος να φανταστώ; :stuck_out_tongue:

Τα friends είναι σαν τους μέηντεν. Στην εφηβεία λες ότι είναι το καλύτερο συγκρότημα έβαρ, αλλά μετά ανακαλύπτεις Beatles, Miles Davis, Marvin Gaye, Neurosis, Sleep και καταλαβαίνεις ότι κάποια πράγματα δεν μπορείς να τα εκτιμήσεις στα δεκαπέντε σου… Αλλά πάντα θα τα γουστάρεις, έστω κι αν πλέον έχεις εικόνες και καταλαβαίνεις ότι δεν είναι το απόλυτο…

ασε μας ρε awake:razz:

δεν ξερώ για τους άλλους πάντως οι μπάντες που ανέφερες σίγουρα μου αρέσουν και δεν θεωρώ τους μαιντεν και τους μεταλλικα σαν τα καλύτερα συγκροτήματα:!:
εννοείται πως ακούω τα πάντα.
στο γυμνάσιο τις είχα ως καλύτερες μπάντες (όπως και κάθε παιδί σ’αυτήν την ηλικία).
από σειρές δεν βλέπω και πολλές, γενικώς δεν βλέπω πολύ τηλεόραση αλλά έχω βάλει σε πρόγραμμα να βλέπω μόνο φιλαράκια και ό,τι άλλο καλό έχει.
άλλο μουσική και άλλο τηλεόραση.

Eμενα παντως οι Maiden μου την σπανε…

[SPOILER]Ναι, ναι σπαμαρω στο δικό μου topic… :stuck_out_tongue: [/SPOILER]

Λοιπόν, όπως είπε και ο ad1stt, το καλύτερο σιριαλ εβερ ειναι το Wire γιατι όπως έχει πει και ενας σοφος:

“Το σεναριο ξεδιπλώνεται με τόσο μαεστρικό και πολυδιάστατο τρόπο που είναι σαν να βλέπεις να συμπληρώνεται μπροστά σου ένα παζλ. Και παράλληλα πρόκειται για ένα απλό και λιτό σίριαλ που δεν χρειάζεται να σε εντυπωσιάσει με ευκολίες στυλ Prison Break για να σε κερδίσει. (…) Είναι σίγουρα η πιο βαθιά σειρά που έχω δει. Πρόκειται για ένα σίριαλ που σε κάνει να κολλάς μαζί του χωρίς καν να το καταλάβεις και να σε προβληματίσει παράλληλα με την αληθοφάνειά του. Και αυτό είναι σπάνιο. Εγώ την προσκυνάω σαν σειρά, γουστάρω την αντιεμπορικοτητά της, γουστάρω το ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΔΟΜΗΜΕΝΟ σενάριό της, γουστάρω τις ερμηνείες των ηθοποιών, γουσταρω το γεγονός ότι αποτελείται από χαρακτηρες-αντιήρωες, γενικότερα πρόκειται για ένα εξαιρετικό σίριαλ”.