Kακοποιήσεις ζώων

καλα,λεμε ρε παιδακι μου τωρα :stuck_out_tongue:
οποιον κι οποιον ανθρωπο οχι(αν ειναι καποιος δικος μας)αλλα τον μεσο ηλιθιο ανθρωπο(ναι ειμαι μισανθρωπος)θα προτιμουσα να τον ‘‘φαω’’ απο το να δολοφονηθει ενα αγνο πλασμα του Θεου.

φτάνετε στο άλλο άκρο. Και τα σκυλια έχουν δικη τους προσωπικότητα άρα ειναι τα “καλά” σκυλια και τα “κακα” σκυλια. Δεν θα σκοτώσεις όμως ένα σκυλι επειδη δεν έχει μάθει να κατουράει έξω απο το σπίτι και ούτε έναν άνθρωπο επειδη είναι ηλίθιος

Αυτος ο μαλακας ομως τα σκοτωσε… δεν διαβασες τι λεμε τοση ωρα? :?

Θα συμφωνήσω με τον Dark.Και οι δύο αντιδράσεις είναι ακραίες.Ούτε να σκοτώσεις ένα σκυλί επείδη π.χ. γαυγίζει,ούτε έναν άνθρωπο για οποιοδήποτε λόγο.

Πριν από λίγο καιρό είχα βγει για καφέ και ήταν κάτι “καλόπαιδα” που φτάσανε στο σημείο να κάψουν με τσιγάρο το αυτί ενός σκύλου επειδή δεν έφευγε από δίπλα τους(καθόντουσαν σε ένα παγκάκι και το σκυλί ήταν ξαπλωμένο δίπλα τους).Ε,εκεί ούτε εγώ ούτε η κολλητή μου κάτσαμε να βλέπουμε.Αλλά και πάλι τίποτα δεν άλλαξε.Γι’αυτό πρέπει να υπάρχει μεγάλη τιμωρία.

Και γω ειμαι εναντια στους σκοτωμους γενικα…Δεν εχω κοχονες φαινεται…Δεν μπορω να υπερασπιστω την πατριδα:p…Αλλα με τυπους που κανουν τετοιου ειδους πραγματα(ενταξει και ελαφρυτερα) δεν ξερω τι θα εκανα…Στην αρχη κανα μπουνιδι…

Ξεκίνησε το κυνήγι φώκιας στον Καναδά

Την επιβολή ακόμη και εμπορικών κυρώσεων φαίνεται ότι εξετάζει η Κομισιόν κατά του Καναδά, λόγω των απάνθρωπων μεθόδων με τις οποίες θανατώνονται οι νεαρές φώκιες, η γούνα των οποίων είναι περιζήτητο εξαγωγικό προϊόν.

Είναι αλήθεια ότι ο επίτροπος (για το Περιβάλλον) Σταύρος Δήμας εξετάζει το θέμα του απάνθρωπου τρόπου με τον οποίο θανατώνονται οι φώκιες και προετοιμάζουμε ένα κείμενο που θα παρουσιαστεί εντός των ερχόμενων μηνών και θα ανταποκρίνεται στο πρόβλημα αυτό, επιβεβαίωσε εκπρόσωπος της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, σημειώνοντας ότι ελπίζει πως το σχετικό κείμενο θα είναι έτοιμο πριν από το καλοκαίρι.

Η εκπρόσωπος της Επιτροπής δεν διευκρίνισε σχετικά με τα μέτρα που μπορεί να λάβει η ΕΕ.

Ωστόσο, η βρετανική εφημερίδα Γκάρντιαν γράφει την Τετάρτη ότι οι Βρυξέλλες εξετάζουν την επιβολή εμπορικών κυρώσεων στον Καναδά.

Στις αρχές αυτού του μήνα οι αρχές του Καναδά έδωσαν άδεια για να θανατωθούν φέτος 275.000 φώκιες, δηλαδή 5.000 παραπάνω από πέρυσι. Την απόφαση αυτήν καταδίκασαν πολλές οργανώσεις προστασίας των ζώων.

Το ετήσιο κυνήγι δεκάδων χιλιάδων νεαρών φωκιών από τον Καναδά προκαλεί την κατακραυγή των υπέρμαχων του περιβάλλοντος, οι οποίοι χαρακτηρίζουν μία από τις μεθόδους θανάτωσής τους, αυτήν που τις χτυπούνε μέχρι θανάτου στο κεφάλι, εντελώς απάνθρωπη.

Από την πλευρά τους, οι καναδοί αξιωματούχοι δηλώνουν ότι το κυνήγι της φώκιας δεν γίνεται με απάνθρωπους τρόπους και ότι είναι απαραίτητο τόσο για τον έλεγχο του πληθυσμού της όσο και για τη στήριξη των μικρών παράκτιων κοινοτήτων ψαράδων.

Το 2006 το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο είχε ζητήσει την απαγόρευση σε όλη την ένωση των εισαγωγών γούνας φώκιας.

Πολλές χώρες, όπως το Βέλγιο και η Ολλανδία, έχουν επιβάλει ήδη απαγόρευση στις εισαγωγές προϊόντων φώκιας και υπάρχουν και άλλες που εξετάζουν να το κάνουν.

εννοειται πως πρεπει να σταματησει ολο αυτο. Και μετα τετοιοι ανθρωποι θελουν να λεγονται ανθρωποι και οχι ζωα. Αφου ζωα σκετα ειναι.

Μολις μου στειλανε σχετικο email και ειπα να ποσταρω για το θεμα εδω…
Θα ποσταρα και φωτογραφιες που ειχε μεσα με αλλα μωρα φωκιας γδαρμενα κανονικα και αλλα να κολυμπανε σε μια κοκκινη απο το αιμα θαλασσα, αλλα ειπα ασε καλυτερα.
Η λεξη “απανθρωπο” ειναι επιεικης

το εχουν στειλει και σε μενα. θα το ποσταρω συντομα. ειναι φρικιαστικο

deite auta t video…re ein dinaton…ta gdernoun zontana re

ακυρο αλλα εχει δει κανεις σας το earthlings???

Ρε μαγκα μου δεν λέω οτι να ναι,απλα λεω οτι τους περισσοτερους τους πιανει η ευασθησια για καποια γεγονοτα αλλα δεν κανουν κατι για να αλλαξουν αυτο το πράγμα.
Σε καμία περίπτωση δεν υποστηριζω το αρχιδι που εκανε οτι εκανε…

απηντησα πανω.

Sorry που δεν ημουν μπροστα να τον σπασω στο ξυλο η που δεν ειμαι εισαγγελεας να του απαγγειλω κατηγοριες… Αν μιλαμε γενικοτερα, δεν ειναι κατι για το οποιο μπορω να κανω πολλα εγω ή εσυ… Ειναι κατι που πρεπει να προστατευθει περισσοτερο δια νομου. Υπαρχουν και Μ.Κ.Ο που ασκουν πιεσεις γι’αυτο το σκοπο σε μερικες απο τις οποιες ειμαι και μελος.

Έκανα κυριως ένα γενικό σχόλιο.
Δεν σε κατηγόρησα οτι εσυ δεν κανεις τίποτα.
Ουτε είπα οτι αμα κάνεις κατι εσυ θα αλλάξουν όλα,αλλα ας πουμε παιρνει καποιο ενα σκυλακι και το παραταει μετα απο καποιο καιρο και το βρισκει ενας καυλωμενος και του κανει οτι ειναι να του κανει…
Για να μην παρεξηγηθω δεν εννοω οτι αμα δεν παρατησεις το σκυλι σου εσυ ας πουμε αυτο θα λυσει το προβλημα.

Καταλαβα τι ηθελες να πεις. Σου εφερα τον εαυτο μου σαν παραδειγμα για να δεις οτι ειτε εγω ειτε καποιος αλλος δεν μπορουμε να κανουμε παρα πολλα γι’αυτο το θεμα. Δεν ειναι σα τις εκλογες που λες “η κατασταση ειναι σκατα, δε θα σε ψηφισω”. Δεν ειναι ενα θεμα για το οποιο μπορεις ευκολα να πεις “δεν κανει κανεις τιποτα γι’αυτο”. Οι πιο πολλοι νορμαλ ανθρωποι ειναι σαφως κατα τετοιων περιστατικων και τα καταδικαζουν. Προσεχουν τα κατοικιδια τους (για το παραδειγμα που ανεφερες), δε σφαζουν γατουλες στο δρομο κλπ κλπ. Τωρα οταν αυτο συμβαινει, μια λυση ειναι να πιασεις το μαλακα που το εκανε και να τον σαπισεις. Βια θα σου πει ο αλλος. Αλλη λυση ειναι να τον στειλεις φυλακη, να τον βαλεις να πληρωσει προστιμο η κατι τετοιο, πραγμα που με τους νομους που εχουμε ειναι λιγο εως πολυ δυσκολο να γινει. Αλλα και να γινει, ειναι μεμονωμενα περιστατικα. Δεν ειναι μια κατασταση που λυνεται ευκολα σε πιο γενικο πειπεδο, η που μπορει ο καθενας να κανει κατι παραπανω για την τρελα και την αρρωστεια του καθενος.

Ένα από τα πιο έξυπνα άρθρα που έχω διαβάσει για το θέμα της κακοποίησης ζώων…

το έχω διαβάσει και πιο παλιά αυτό και πιστευω πως αν και έξυπνο είναι άστοχο…και δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να πιάνουμε το ένα άκρο για να δικαιολογήσουμε το άλλο άκρο…δηλ. όσοι αγωνίζονται για τα δικαιώματα των ζώων καταπατούν τα δικαιώματα των ανθρώπων?
ένα βασανισμένο ζώο το θεωρώ τόσο ακραίο θέαμα όσο ένα διαμελισμένο μωρό και αυτό γιατί και στις δυο περιπτώσεις δεν είχαν τη δυνατότητα να επιλέξουν,και το δικαίωμα να συνεναίσουν.
Και δεν πιστευω πως οι άνθρωποι είναι ανωτερα όντα.

Καταρχάς για να μην παρεξηγηθώ είμαι κάτα κάθε μορφής βίας, και δεν είμαι φιλόζωος.

Πιστεύω η ακραία μορφή φιλοζωίας από μερίκους αγγίζει τα όρια του ρατσισμού. Δεν έχει καμία διαφόρα ο “ανθρωπός” που λέει θάνατο στους μαύρους επειδή γενήθηκαν έτσι, με τον “φιλόζωο” που λέει θάνατο στο μαλάκα που κακοποίησε ένα ζώο. Υποκρισία στο μέγιστο.

Και δυστυχώς ο άνθρωπος είναι το ανώτερο ον σε αυτό το κόσμο, επειδή η φύση του έδωσε κάτι παραπάνω από τους άλλους οργανισμούς. Τη λογική. Την δυνατότηα της δημιουργίας και της καταστροφής…

Επίσης επειδή είμαστε όλοι βολεμένοι, καλύτερα να μας κουνίσει κάποιος από τη θέση μας, γιατί βλέπουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος.:wink:

Γι’ αυτό πρώτα πρέπει να μάθουμε να αγαπάμε τους ανθρώπους και μετά τα ζώα.

Xωρις να θελω να παρω θεση μιας και θα πρεπει να γραψω σεντονια η συγκριση σου ειναι αστοχη.
Ο ενας κατηγορει τους μαυρους οι οποιοι δεν εχουν δυνατοτητα επιλογης χρωματος.
Ο αλλος κατηγορει αυτους που κακοποιουν ζωα οι οποιοι το εκαναν αυτο απο αεπιλογη τους.

Εγώ πιστευω πως πρέπει πρωτα να μαθουμε να αγαπάμε τα ζώα για να αγαπήσουμε και τους ανθρώπους

Και διόρθωση αυτό που μας κανει ανωτερους απο τα ζώα είναι η θεωρια πως τα ζωα δε συνείδητοποιούν την ύπαρξη τους ενώ εμεις τη συνειδητοποιούμε.Αυτο δεν ισχυει γτ επιστήμονες απέδειξαν πως και τα ζωα εχουν συνείδηση της υπαρξης τους και καταλαβαινουν τον θάνατο.