Kαλύτερο σουηδικό συγκρότημα όλων των εποχών

OK, απλά στο δικό μου σύμπαν (που είναι τίγκα μέταλ I’m afraid!) πιάνουν δεκάδα και δεν θα είχα πρόβλημα να εκθέσω δημόσια την θέση μου, χωρίς καμία ντροπή. Όντως είναι λίγο σοκαριστικό στην πλουσιότατη και φοβερή μουσική παράδοση της Σουηδίας να βάζω τόσο ψηλά τους Wolf αλλά τόσο πολύ μου αρέσουν οι δίσκοι τους (και νομίζω ότι θα αρέσουν σε πολύ περισσότερο κόσμο που θεωρεί ότι δεν τον αφορούν) και τόσο καλούς τους θεωρώ αντικειμενικά. Δεν το συζητάω καν για το είδος που υπηρετούν και για την περίοδο που μιλάμε, εκεί βαράνε και πρωτιές. Τέλος, με τίποτα δεν θα χαρακτήριζα “ωραίο” το υλικό τους. ΚΑΙΕΙ το υλικό τους, σε αυτό θα επιμένω, έχουν ΚΟΜΜΑΤΑΡΕΣ, σόρι ρε συ, αλλά μου κάνει άνιωθο το assessment, φυσικά γούστα είναι αυτά και εγώ είμαι με δαγκωμένη λαμαρίνα αλλά… [-X :stuck_out_tongue:

Περί Maiden είπα την άποψή μου, δεν είναι Iron Maiden κλοπή αυτό το πράγμα, είναι επιρροή και μάλιστα πολύ λεβέντικη και ιδανικά αναμεμειγμένη με τον άλλο θεό και τις μπάντες του (Κing). Κατανοητό το σχόλιό σου πάντως!

Αυτός ο πυρήνας που λές (μέσα κι’εγώ) διακατέχεται απο μία 80’s παρελθοντολαγνεία, δέν είναι μονο η μουσική είναι και το feeling και η αισθητική που σου βγάζει μια μπάντα. Γι’αυτό δεν έπιασαν μπάντες σαν τους Hammerfall στην Ελλάδα και δεν θα πιάσουν οι Enforcer, White Wizzard, Stormwarrior κλπ. (Στο epic και doom είναι αλλιώς)

Tι εννοείς δεν έπιασαν οι Hammerfall? Το Glory μια χαρά είχε πιάσει, άλλο που μετά δεν επανέλαβαν το θρίαμβό τους και ξεφούσκωσε η υπόθεση.

Kαι δεν θα πιάσουν οι Enforcer? Ok, για τους δεύτερους δεν ξέρω ακριβώς τι παίζει τώρα αλλά ένας χαμούλης είχε γίνει νομίζω με το Diamonds (δικαιολογημένα :smiley: ).

Και το δευτερο Hammerfall δεν ηταν ασχημο, και το τριτο ειχε ωραιες στιγμες, αλλα απο εκει και περα οσο επεφταν οι δισκοι τους επεφτε και η δημοτικοτητα. Περι Enforcer, δεν τους εχει μαθει οσος κοσμος θα μπορουσε να ειναι δυνατο, παλαιοτερα οταν εβγαινε ενα καλο χεβυ μεταλ το ειχαν ακουσει ΟΛΟΙ. Ειναι στη φαση που η μπογια αυτης της μουσικης εχει περασει καπως και χρειαζονται δισκους και χρονο για να ανεβουν.

Οι Wolf ποτε δε μ αρεσαν και αδυνατω να καταλαβω γιατι τους γουσταρει αρκετος κοσμος που ξερω. Ενα τυπικο χεβυ μεταλ της σειρας μου φαινονται (στα δικα μου αυτια, το τονιζω), εχω και ενα cd τους, το Evil Star και καααθεται χρονια τωρα.

E, όχι και της σειράς ρε μαν.

Ριφφάτοι είναι, σολάρες έχουν, φωνάρα έχουν, συνδυάζουν σε δικό τους τελικό αποτέλεσμα Maiden, King Diamond/MF και Priest, ε, όπως και να το κάνεις αυτό το πράγμα δεν είναι της σειράς.

Πραγματικά θα του έδινα άλλη μια ευκαιρία, κάνε την καλή!

Σχετικά με τον υπόλοιπο κόσμο δέν πιάσαν οι Hammerfall στην Ελλάδα που έχουμε κοινό απο τα μεγαλύτερα στο heavy/power, εγώ δεν ξέρω κανέναν die hard Ελληνα οπαδό τους. οκ και εγώ το εχω το glory αλλά ώς εκεί. Εξω είναι τεράστιοι, εδώ ούτε θυμάμαι απο ποτε έχουν να τους καλέσουν για live.

Θα του δωσω αλλη μια ευκαιρια μηπως και. Αυτο περι Hammerfall ισχυει, αλλα γενικα δεν τους ακουω πλεον, οποτε δεν μπορω να εχω γνωμη περι του αν αδικουνται ή οχι.

Εγώ δεν λέω αν αδικούνται ή όχι οι Hammerfall και οι Wolf στην Ελλάδα απλά δίνω μία εξήγηση γιατί δέν έπιασαν στην Ελλάδα. (και εγώ πάντως τους θεωρώ μπάντες της σειράς)

To Glory to the Brave για μένα δεν είναι της σειράς. Μπορεί να σπρώχτηκε ανηλεώς και να απέκτησε η μπάντα ένα ρεύμα που δεν ανταποκρίνεται στο εκτόπισμα της μουσικής αλλά είναι δισκάρα. Το Legacy of Kings έχει και αυτό κάποια πολύ ωραία κομμάτια αλλά είναι καρμπόν το πρώτο και από εκεί και πέρα εγώ δεν ξανασχολήθηκα. Όταν έπεφτα τυχαία σε κομμάτια τους έκτοτε πάντα βαριόμουν.

Τους Wolf τους θεωρώ τρείς σκάλες πάνω και σε χαρακτήρα και σε ποιότητα και σε διάρκεια.

Εγώ λέω Dark tranquillity, από το Poll μάλλον at the gates

Δισκάρα!

Candlemass χωρις δευτερη κουβεντα!

Αντικειμενικά είναι οι Bathory, Opeth & Candlemass.
Οι πρώτοι για τους θρυλικούς δίσκους τους και την τρομερή επιδραστικότητά τους.
Οι 2οι είναι από τις ελάχιστες μπάντες που όλοι τους οι δίσκοι είναι εξαιρετικοί ως αριστουργήματα.
Οι 3οι… είναι οι Candlemass…τι άλλο δηλαδή να πεις.

“Αντικειμενικά” οι Opeth, ε;

[SPOILER][/SPOILER]

Γιατί ρε, θα μπορούσε ποιος έχει τόσες δισκάρες σερί εδώ και χρόνια;

Ξέχασα και [B]Entombed[/B] βεβαίως βεβαίως.

OK κοίτα. “Αντικειμενικά” είναι οι μόνο οι Bathory και οι Candlemass. Άντε και οι Entombed. Χμμμμ, άντε και οι At the Gates. Από κει και κάτω μιλάμε μόνο υποκειμενικά.

Οι BATHORY γιατί?

Αρχικά βαράγαν κατσαρόλια και μετά αντιγράφαν (έλα εντάξει, επηρεάστηκαν :razz: ) τους ΘΕΟΥΣ :!:

Άρα μόνο Κάντλεμαςς. Αντε και Εντουμπντ. Δηλαδή Νίχιλιστ. Δηλαδή Μόρμπιντ.

.-

Οι Bathory δεν είναι συγκρότημα…
οπότε

  1. Heavy Load
  2. Candlemass

Ψυχεδελικά ποστ λοιπόν :!:

Δεκτόν. Γενικά έχει τόσα είδη που έχει παράγει η χώρα και ο καθένας θα πει το δικό του, είτε από απόδοση, επιδραστικότητα κλπ.
Ακόμη και τους At The Gates που δεν τρελαινόμουν ποτέ καταλαβαίνω να τους πει κάποιος λόγω του δίσκου που επηρρέασε (και δημιούργησε) έναν ολόκληρο ήχο.