Kαλύτερο σουηδικό συγκρότημα όλων των εποχών

Ολα καλα μαν, τα ξερω τα κομματια τους , εχουμε διαφορετικη αντιληψη περι κομματαρας.

Τι να σου πω μωρέ, ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ. Χάλασες…

Όχι, ο ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ο Greg7 τα λέει σοφά. Ακόμα και σ’ αυτό που λέει για Candlemass, όπου υπάρχει διαφωνία καθαρά διαδικαστική, ας πούμε (για μένα είναι νο. 2 αντί για νο. 1, σιγά).

Οπεθάρα ε;

Πλακα κανω, ξερω. ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΟΛΟΣΩΣΤΟΣ

(και ελα ρε μλκ που βαζεις Heavy Load σπιτι σου, πιο ευκολα βαζεις Ενφορσερ, πες αληθεια. Νταξει καλη η νοσταλγια κι η φαση αλλα να αρχιζουμε να ποσταρουμε πραγματικες αντερρειτεεντ χεβι μεταλ κομματαρες τωρα;)

anti cimex

Όπως και να το δει κάνεις, η καλύτερη Σουηδική μπάντα είναι αντικειμενικότατα οι Samla Mammas Manna και τα reincarnation τους (Zamla Mammas Manna, Von Zamla).

ναι να ποσταρουμε

Παρτε και την αρρωστια

:expressionless:
Ενφόρσερ σπίτι μου ξέρεις πότε βάζω; Όταν έχω βαρεθεί να [U]λιώνω[/U] Heavy Load.

Ρε άστο σου λέω, δεν το σώζεις με τίποτα. Δεν εκτιμάς Accept όσο πρέπει, τώρα αποκαλύφθηκες και για τους Heavy Load (μία από τις σπουδαιότερες ευρωπαϊκές heavy metal μπάντες), δεν ξέρω τι θα κάνω με την πάρτη σου λέμε.

Aν βγαλεις τον ιστορικο παραγοντα, ΠΑΠΑΡΙΑ αποτιςσπουδιοατερεςευρωπαικεςμπαντες ειναι. Καθαρα μουσικα ειναι καλοι, σπουδαιοι δεν ειναι με τιποτα. Μη κοροιδευομαστε μεταξυ μας.

Εγω φταιω που δεν εκτιμω Ακσεπτ οσο πρεπει ρε μαλακα;

ριμεικ ολα με τον τωρινο

χωρισ να θελω να παρεμβω στην συζητηση μαλλον φταις λιγο

Για καλο το βαλες το συγκεκριμενο; Ρε δε μπορω Ουντο με τιποτα, πες το και κολλημα. Η φαλτσαδουρα στο χεβι περναει στο ντουκου και ετσι πρεπει αλλα αμα δε τη παλευεις με την ιδια τη χροια δε γινεται.

σε φανταστηκα να το λες ετσι

γίνεται κ αλλιώς?

Για άλλη μια φορά ο ΑΔΕΡΦΟΣ Greg7 τα λέει πολύ σωστά, και τα εξηγεί ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ.
Κολοκύθα με απογοητεύεις οικτρά, ειλικρινά λυπάμαι για λογαριασμό σου, και καλύτερα να πας ν’ ακούσεις κάνα στόνερ ή κάνα ποστ ροκ ξέρω γω.

Και ξέρεις πλάνκη, το να απογοητεύσεις ΓΡΑΚΧΟ μουσικά είναι κάτι το δύσκολο ή σε ρίχνει στα μάτια του κόσμου.

Παω να ακουσω Magus που ειναι απο την ιδια χωρα, ιδιο genre, κι οση εμπνευση εχουν μονο στο Like the Oar Strikes the Water δε την εχουν οι οι Λοουντ σε ο,τι εχουν γραψει. Τους οποιους Λοουντ καπως θα βγει οτι τους σιχαινομαι ενω τους υπερσυμπαθω απλα δεν εχω τη ψευδαισθηση οτι παιζαν σπουδαιο χεβι μεταλ. Γραφουμε σε θρεντ ‘‘Kαλύτερο Σουηδικό συγκρότημα όλων των εποχών’’ για τη χωρα που βγαλε Bathory, Candlemass, Entombed (μη πω και τιποτα αλλα και βγαλεις αφρους) και καθομαστε και και διαφωνουμε για Λοουντ.

Ikr

Τους βγάζω ήδη τους αφρούς!

Anyway, τι να γίνει; Εγώ εξακολουθώ να τους υπεραγαπώ και να θεωρώ ότι τα Death or Glory και Stronger than Evil είναι metal τελειότητες, απλά δε γίνεται να στο μεταδώσω. Weeeeeell… it’s not the first time.

Νομιζω οτι αν διαφωνουσαμε για τους λοιπους που αναφερεις θα ειχαμε μεγαλυτερο προβλημα.

Χωρισ φυσικα να θελω να παρεμβω η συγκριση με grand magus κρινεται δυστηχως αρκετα αστοχη, ισως προκαλεσει και χαμογελα συγκαταβασης.

Κουοτάρω εδώ, αλλά το λες γενικά. Τι πρεμούρα είναι αυτή ρε ντάλας με την απήχηση και τη δισκογραφική παρουσία? Απήχηση έχουν οι Avenged Sevenfold που είναι γελοίοι, απήχηση έχουν και οι Metallica που είναι θεοί. Και αν θες πολλούς δίσκους, ε άκου Tangerine Dream που βγάζουν ένα δίσκο το μήνα τι να σου πω. :stuck_out_tongue:

Ο μερακλής Γράκχος σας μαθαίνει μπαλίτσα και σας τα εξηγεί ωραία και από κάτω, και γενικά γατάκια Περσίας. Θα 'λεγα το ίδιο και για τον Γκρεγκ αλλά ντρέπομαι να το παραδεχτώ. Γράκχε, αν με βρεις στο UTH θα υποβάλω τα σέβη μου πάνω από ένα ποτήρι ζύθου.

Για το πρώτο quote: Γιατί ρε ‘συ, τι έχει το basic heavy metal? Αυτό δεν είναι που γουστάρουμε σ’ αυτό το είδος? Κάτι απλό, κολλητικό χωρίς πολλή φλυαρία, για να περάσουμε καλά τη βραδία μας και να κατεβάσουμε τις μπύρες (ακόμα) πιο εύκολα. Δεν είναι προγκ για να ψάχνεις κάτι το εξεζητημένο. Βλέπω βέβαια ότι δε γουστάρεις ούτε Accept οπότε πάσο. Εγκυκλοπαιδική ερώτηση: τα ίδια ντροπιαστικά πιστεύεις και για άλλους της φάσης πχ Saxon?

Αυτό στο δεύτερο quote το κάνω εγώ, αλλά εγώ είμαι και νεανίας σαν τα κρύα τα νερά!

[SIZE=1]Και τώρα που ο Γράκχος ξέσπασε αλλού την οργή του να πω ότι τελικά το 'ριξα Talisman γιατί πονούσε η ψυχή μου να τους βλέπω τόσο αδικημένους.[/SIZE]

Γιατί με τη δικαιολόγηση που δίνεις στο γιατί αξίζουν οι (τίμιοι μέχρι κεραίας) Λόουντ τους κάνεις να ακούγονται σαν μια μπάντα που η μόνη της αξία είναι αυτή. Είπαμε, να έχουμε και κάτι πιασάρικο να ακούμε για κοπάνημα, αλλά αν το να πίνεις μπύρα ανενόχλητα με τη μουσική τους είναι αυτό που τους κάνει μπαντάρα, ε, ο πάμπκη έχει θέσει το γιατί είναι ανώτεροι οι Solstice σε περίπτωση 2 δίσκοι κι όξω. Οι Λόουντ έγραψαν αυτά που έγραψαν, στο κοινωνικό τους πλαίσιο, στήριξαν κάποιες μπάντες που την ψάχνανε στο μη-προβεβλημένο και μέχρι εκεί, χωρίς να αλλάξουν κανένα ρου της μουσικής, μεγάλη μπάντα ΔΕΝ είναι, μα απολύτως εκτιμητέοι.

Και στην κόντρα Quorthon-Leif, το ρίχνουμε στο Home of Once Brave.

Μια χαρα συγκρινονται, χεβι μεταλ επαιζε ο ενας, χεβι μεταλ παιζει και ο αλλος. Διαφορετικου υφους, σε διαφορετικες εποχες ναι, αλλα μια χαρα συγκρινονται. Αυτια εχουμε, για μενα οι κορυφες των Magus ειναι πιο πανω, για τον Μανο πιο κατω. Σιγα μη βαλω και ειδικες παραμετρους για να συγκρινω τετοια πραματα. Δε συγκρινα Χοζιερ με Πεστιλενς. Η ορθογραφια σου κρινεται οριακα πιο αστοχη.

Ο Μανος καταλαβε οτι λεω κατι πολυ συγκεκριμενο και γι’αυτο συμφωνησε οτι διαφωνουμε. Οπως και ο Φοιβος. Εσυ παλι, δεν καταλαβες. Που ακριβως ‘‘ντροπιασα’’ τους Heavy Load; Η συζητηση αρχισε με αφορμη την παρουσιαση των Heavy Load ως υπερμπανταρα, διαφωνησα ως προς αυτο, εφερα ενα παραδειγμα και αυτο ειναι ολο. Τιποτα κακο δεν εχει το basic heavy metal, οι πολλες μπυρες ισως λιγο excess abdominal fat αλλα κλαιν. Ολα καλα.

Και γλουτένη.