Kαλύτερο σουηδικό συγκρότημα όλων των εποχών

Diablo swing orchestra και μονον

Hmm…Tranquillity,In Flames:p

ABBA…

αυτο, που ειναι οι αμπα ρε αμπα-λοι?

Δεν υπάρχει καλύτερο, μόνο αγαπημένο!

Αγαπημένο λοιπόν Σουηδικό group στο:
[ul]
[li]'80s Hard Rock: Europe
[/li]

[li]'90s Hard Rock: Talisman
[/li]

[li]Glam / Sleaze Hard Rock: Crashdïet
[/li]

[li]Heavy As Fuck Hard Rock: Sister Sin
[/li]

[li]Mελωδικό Heavy / Power: VII Gates
[/li]

[li]Heavy Metal: Hammerfall
[/li]

[li]Epic Metal: Heavy Load
[/li]

[li]Doom Metal: Candlemass
[/li]

[li]Mελωδικό Death Metal: (πρώιμοι) Ιn Flames
[/li][/ul]

[SIZE=“1”]…κατά καιρούς μου αρέσαν και διάφοροι δίσκοι από Bathory, Hardcore Superstar, Yngwie J. Malmsteen, Hypocricy, Αmon Amarth, Dark Tranquility κ.ά… [/SIZE]

Tρελή ταύτιση με about music…K εγώ abba ετοιμαζόμουν να γράψω αλλα τελικά α…μπα…:stuck_out_tongue:

Hypocrisy, Amon Amarth, Bathory και Naglfar.
Είμαι ο μόνος που δεν του αρέσει το Gothenburgh Metal; Από όλη την σκηνή έχω μετρημένα τα τραγούδια που μου αρέσουν και η συντριπτική πλειοψηφία είναι At The Gates…

Oι Αt The Gates δεν ηταν Gothenburg Metal.Ηταν μια κατηγορια μονοι τους.Οι πρωτοποροι του
NWOSDM εχουν βγαλει αρκετα αξιοπροσεκτα αλμπουμ.

+10 . Περινω πολλα απο αυτους . Αν συνεχισουν ετσι θα γινουν πιο γνωστοι και ισως και οι καλυτεροι απο αυτη τη σπουδαια χωρα που εχει βγαλει τοσα και τοσα σπουδαια συγροτηματα .

αυτό ακούστηκε σαν να μιλάς για καμιά νεοσύστατη μπάντα ξέρω 'γω =ρ επτά δίσκους έχουν!

straight from the gothenburg scene :

Dark Tranquillity - The Gallery
Dark Tranquillity - The Minds I

δυα απολυτες δισκαρες που λατρευτηκαν απο οπαδους διαφορετικων ειδων του μεταλ.
απο αυτους τους δυο δισκους μονο καλες κριτικες θυμαμαι!!!2 φοβερα βιντεο για την προωθηση του the mind’s I
και μια βιντεοκασσετα απο ενα φεστιβαλ της osmose, το world domination tour,στο οποιο ητανε καταπληκτικοι!(και το μοναδικο λαιβ ντοκουμεντο του πρωτου κιθαριστα τους!!)

δεν μιλαω για In flames,soilwork καθως λογω εμπορικοτητας δεν κρινονται αντικειμενικα!!!

και επισης δεν μιλαω για decameron,ablaze my sorrow,ebony tears,gates of ishtar καθως λιγοι τους γνωριζουνε και ακομα λιγοτεροι τους γουσταρουνε!! :slight_smile:

Τους εχω σπιτι μου τους δισκους μαζι με το ep οποτε ξερω τι εχουν βγαλει :wink: . Περσι εβγαλαν τον καλυτερο τους δισκο . Καλυτερος οχι λογο παραγωγης αλλα λογο εμπνευσης και δουλειας πανω στη μουσικη και σε αυτο που γουσταρουν . Να σου πω μονο οτι μεχρι και το Fates of Nors τα μελοι του συγροτηματος δουλευανε καθημερινα για να βγαλουν τα προς το ζειν και στον ελευθερο τους χρονο ασχολιοντουσαν με τη μπαντα . Μολης 7 μηνες απο τη διακοπη της εργασιας και δουλευοντας πανω σε αυτο που πραγματηκα τους αρεσει (εχοντας τα χρηματα και την ελευθερια ) εβγαλαν ισως και το καλυτερο δισκο του 2006 (για μενα σιγουρα) το With Oden On Our Side . Οποτε περιμενω πολλα απο τους Amon . Ελπιζω να καταλαβες που βασιζεται το παραπανω ποτσ μου .

το fate το είχα λιώσει κι εγώ και ήταν σίγουρα στα αγαπημένα της τότε χρονιάς. το περσινό το άκουσα ελάχιστα είναι η αλήθεια, αλλά από αυτό το λίγο, αυτόπου με χάλασε ήταν η παραγωγή. πολύ πλαστική μου είχε φανει =\

κάποια στιγμή πρέπει να το ακούσω καλά όμως.

Βασικα ειναι η καλυτερη παραγωγη που ειχαν ποτε αλλα παραλληλα και τα επικοτερα κομματια πουχουν γραψει τοσο στοιχουργικα οσο και μουσικα και πιστευω πως οφειλεται στο γεγονος οτι παρατησαν τις δουλειες τους . Σε αυτο το σημειο να πω πως συμφωνω με τις αποψεις του Angmar περι download και επιβραβευσης του καλλιτεχνη και οτι το συγροτημα αυτο , αποτελει ζωντανω και προσφατο παραδειγμα . Το προτεινω σε ολους και ειμαι σιγουρος πως θα ειναι ενα απο τα καλυτερα της δεκαετιας που διανιουμε .

[SIZE=“1”]
Charge your horses across the fields
Together we ride into destiny
Have no fear of death, when it’s your time
Oden will bring us home when we die!
[/SIZE]

Kαλα οι Dark Tranquillity ειναι θεοι!Τα 2 αλμπουμ που αναφερεις ειναι τελεια!Καλα δεν μπορω να ειμαι και
πολυ αντικειμενικος με τους κυριους αυτους.

Οσον αφορα τις υπολοιπες μπαντες επειδη δεν προλαβα το πρωτο κυμα του gothenburg metal δεν εχω
καταφερει να ακουσω αυτες τις μπαντες.Δεν μπορω να τις βρω ουτε στο νετ.Εννοειται οτι cd ουτε για
πλακα δεν βρισκεται.Μονο gates of ishtar βρηκα ενα αλμπουμ του 97 πριν κατι μερες τυχαια σε ενα σαιτ.

Οσον αφορα τους Amon Amarth επειδη τα εχω και εγω ολα τους.Η μπαντα συνεχως βελτιωνεται σε ολους
τους τομεις.Το περσινο ειναι σιγουρα το πιο ωριμο τους,δεν ξερω αν ειναι το καλυτερο τους.Γενικα ειναι
μια μπαντα που μερα με την μερα μεγαλωνει σαν ονομα και καλα κανουν γιατι τα σπανε κανονικα.

καλα δεν ζεις και αθηνα!
νομιζω το metal era φερνει τετοιες κυκλοφοριες και γενικα θυμαμαι οτι γουσταρε τον ηχο αυτο!

οσο για dark tranquillity νταξει ειναι θεοι και δυστυχως πολυ τους γνωριζουνε για τον τωρινο ηχο τους!
και αλλοι ειτε πορωνονται με αυτον τον ηχο ή αλλοι επειδη δεν τους αρεσει δεν μπαινουν καν στον κοπο να ψαξουνε τα πρωτα τους αλμπουμ.
συγκεκριμενα θυμαμαι κατι τρελες κριτικες στο Invader που αποθεωναι τα αλμπουμς αυτα!!!
α ρε που ναι αυτα τα χρονια???

Eγώ είχα ένα cd από invader που είχε βάλει ένα ντέμο τους και απλώς έσπερνε.

ναι ναι το θυμαμαι
νομιζω το the trail of life decayed demo!
τοτε νομιζω τραγουδουσε ο friden

To cd που λεει ο Παναγιωτης ειχε εκτος απο το Demo των DT και τα Demos των Infernal Majesty &
Dark Angel.To περιοδικο ειχε παρει την αδεια απο τις μπαντες για να τα κυκλοφορησει.
Ποσο σας αρεσουν τα ντεμπουτα των Dark Trannquillity & In Flames ?