Kαλύτερο σουηδικό συγκρότημα όλων των εποχών

Το Skydancer ειναι ωραιος δισκος! Αν και δεν φτανει τα Gallery και Mind’s I. Παντως οι DT διατηρουν με συνεπεια ενα σταθερα υψηλο επιπεδο κυκλοφοριων σε αντιθεση με τους In Flames. Των οποιων In Flames τα πρωτα 3 ειναι καταπληκτικα, τα Colony και Clayman ειναι αξιοπρεπη κι απο κει και περα πεσανε πολλα επιπεδα με το Reroute κι επειτα. Προσωπικη αποψη παντα…

Ε αφου δεν εχει Roxette ψηφισα Bathory! :slight_smile:

Δυσκολεύτηκα να επιλέξω ανάμεσα σε Candlemass, Bathory και At The Gates. Προσωπικά γουστάρω περισσότερο Candlemass και ATG αλλά ψήφισα Bathory γιατί απλά επηρρέασαν και διαμόρφωσαν σε τεράστιο βαθμό, δύο ολόκληρα είδη, epic και black.

Και τα δύο τα θεωρώ τρελλές δισκάρες και έχουν φάει άπειρο λιώσιμο, νομίζω ότι κερδίζει στα σημεία το εξαιρετικά αδικημένο Lunar Strain…

Τι ειπες τωρα!!!Μεγαλο respect στους Roxette!!!

ΤΕΡΑΣΤΙΟ γκρουπ! το ποπ-ροκ στα καλυτερα του! και τι φωναρα που ειχε η γκομενα…τι να μας πει και ο Κουορθον

ROXETTE = RESPECT

Bathory.
Πρωτομάστορας ο Quorthon (R.I.P.) και με απίστευτες δισκάρες (Bloοd On Ice , Twillight Of The Gods , Under The Sign) και με 2 άλλες (Hammerheart & Blood Fire Death) που απλά δεν θα ξαναβγούν.

Οι Cardigans, άνετα

Bathory, Dissection, At the Gates, Soilwork, Pain of salvation, Candlemass, Spiritual Beggars, Haunted, In Flames, Amon Amarth, Grotesque, Necrophobic, Vintersorg, Unleashed, Therion, Tiamat, Opeth, Amorphis, Nihilist, Arch Enemy, Sacramentum νομιζω ειναι οσα σουηδικα μπαντς ξερω, δηλαδη δεν μιλαμε για λιγα πραματα ε. Διαφορετικα ειδη, δεν μπορω να κρινω. (Καλα, ισως και να ψηφισω bathory:p)

Γενικα απο Σκανδιναβια κλπ υπαρχουν πολλα διαμαντια. Απο κει και το αγαπημενο μου folk metal band, ENSIFERUM :bow: , wintersun, norther, children of bodom, eternal tears of sorrow κλπ κλπ κλπ κλπ κλπ.

εδιτ: σκουρτζ οφ γκοντ, γιατι δεν αναφερεις nordlands? Σε μενα τουλαχιστον, το I εχει γινει φεηβουριτ :smiley:

+1 σ’ αυτό.

Γενικά η Σκανδιναβία έχει μεγάλη μουσική παράδοση, αλλά τι να λέμε τώρα, εκεί τη μουσική την παίρνουν στα σοβαρά ήδη απο τα σχολεία.

ΥΓ - Γιατί μόνο μέταλ bands στο poll? (με εξαίρεση τους Europe). A, και οι ABBA ήταν Σουηδοί! :stuck_out_tongue:

Οι Ιn Flames που ακούω εγώ και οι Opeth δεν υπάρχουν για κάποιο σημαντικό λόγο; :-k

Waterloo ρε! Θρησκεια! :stuck_out_tongue: :lol:

τους ανεφερα κι εγω και καμποσοι αλλοι πιο πριν, απλα ο δαβιδιαν κανει πολλς συμφωνα με τα δικα του γουστα, τι να κανουμε :roll:

Ψήφισα Candlemass γιατί επηρέασαν τους πάντες και έχουν ένα κάρο κλασικά κομμάτια, αν και ήμουν στο τσακ να ψηφίσω το Μεγάλο.

ace of base re!

In Flames reeeeeee

Πολλά μεγάλα συγκροτήματα έχουν βγει από τη Σουηδία αλλά τα τρία αγαπημένα μου είναι:

[ol]
[li]Candlemass
[/li]
[li]Bathory
[/li]
[li]At the Gates
[/li][/ol]

ε δεν θα τα πούμε και όλα…πολύ καλοί δίσκοι είναι και αυτόι…:stuck_out_tongue:

γιατί είναι απλά ιεροσυλία να τους συγκρίνουμε με τους άλλους. Και ας λατρεύω Opeth.

η 2η μου επιλογή θα ήταν…

:|:|:|:|

δεν εχει Entombed το poll [-X

Ε, νομίζω υπερβάλλεις. Εντάξει για τους In Flames υποθέτω πως αντικαταστάθηκαν από τους At the Gates. Αλλά οι Pain of Salvation, ας πούμε, γιατί θεωρούνται “καλύτεροι”, όσον αφορά το poll, από τους Opeth;

Υποθέτω πως έχουν μπει πρωτεργάτες της σκηνής, αλλά δε βρίσκω όμοια μπάντα με τους Opeth…

Μην το υπεραναλύουμε κάθε φορά. Τα polls είναι ενδεικτικά και ο μόνος λόγος που μπήκαν αυτές οι επιλογές και όχι κάποιες άλλες είναι γιατί έτσι του ήρθε εκείνη τη στιγμή του δημιουργού του poll

Eν προκειμένω, αφού το poll το έκανε ο davidian πάλι καλά να λέμεπλακίτσα:lol: :lol: :stuck_out_tongue: