Kλείνει το θέατρο του λυκαβηττού?

Απο την πρώτη σελίδα του rocking

Ακολουθεί η επίσημη ανακοίνωση του Φεστιβάλ Αθηνών: Αιφνιδιαστικά και αδικαιολόγητα ο Δήμος Αθηναίων αποφάσισε σήμερα, 19 Ιουνίου, το κλείσιμο του θεάτρου του Λυκαβηττού προφασιζόμενος λόγους ασφαλείας. Προκαλείται συνεπώς το εύλογο ερώτημα «γιατί τώρα;» Όταν το φεστιβάλ έχει έγγραφα με τα οποία αποδεικνύεται η έγκαιρη – από 15ης Ιανουαρίου 2008 – ειδοποίηση προς την εταιρία τουριστικής ανάπτυξης (ΕΤΑ) περί ενάρξεως των εκδηλώσεών του στις 20 Μαΐου 2008. Από τις 3 Ιουνίου ως τώρα έχουν πραγματοποιηθεί αρκετές μεγάλες συναυλίες (Nick Cave, Mark Knopfler, Λαυρέντης Μαχαιρίτσας κ.λπ) χωρίς ο Δήμος Αθηναίων να προβεί σε καμία απολύτως ενέργεια.

Η απόφαση του Δήμου Αθηναίων για την σφράγιση του Θεάτρου, στηρίχθηκε σε έγγραφο της ΕΤΑ περί ανάγκης μελέτης ελέγχου για τη στατική επάρκεια των κερκίδων. Πλην όμως το έγγραφο τούτο ανακλήθηκε στην συνέχεια από την ίδια την ΕΤΑ με σχετική ειδοποίηση στον Δήμο, στην οποία μάλιστα επιβεβαιώνεται ότι δεν συντρέχει κίνδυνος από την λειτουργία του θεάτρου. Παρόλα αυτά ο Δήμος επέμεινε ανεξήγητα στην απόφασή του.

Είναι λυπηρό ότι ακυρώνεται μια σειρά σημαντικών συναυλιών, ενώ έχουν προαγοράσθεί εισιτήρια, έχει γίνει σημαντική διαφήμιση και τόσο οι οργανωτές όσο και οι φιλοξενούμενοι υφίστανται σημαντικές οικονομικές και όχι μόνο συνέπειες.

Είναι επίσης λυπηρό ότι η απόφαση για την σφράγιση του Θεάτρου υπήρξε προφανώς αποτέλεσμα ασυνεννοησίας μεταξύ του Δήμου και της ΕΤΑ. Η δυσμενής αυτή εξέλιξη τραυματίζει καίρια ένα καθιερωμένο θεσμό, όπως είναι οι εκδηλώσεις του Θεάτρου Λυκαβηττού, και ως εκ τούτου, όχι μόνο το κοινό αλλά και οι καλλιτέχνες φαίνεται να χάνουν για άλλη μια φορά την εμπιστοσύνη τους στις ελληνικές διοργανώσεις.


Αξίζει να σημειωθεί ότι οι δύο συναυλίες του James Blunt (σήμερα Πέμπτη και αύριο Παρασκευή) στο θέατρο Λυκαβηττού δε θα πραγματοποιηθούν, εκτός κι αν βρεθεί χώρος για την αυριανή εμφάνιση. Η ανακοίνωση της Hot Beez:

Θα θέλαμε να ενημερώσουμε το κοινό, ότι η αποψινή συναυλία του James Blunt στον Λυκαβηττό, δεν θα πραγματοποιηθεί.

Παρά το γεγονός ότι ο καλλιτέχνης είναι ήδη από χθες στην Ελλάδα και σήμερα το μεσημέρι έδωσε live συνέντευξη στο Love Radio, παρά του ότι η σκηνή της συναυλίας είναι στημένη από χθες το βράδυ, σήμερα το απόγευμα, εντελώς απροειδοποίητα και κατόπιν εισαγγελικής παρέμβασης, οι αστυνομικές αρχές σφράγισαν τις πόρτες του θεάτρου, μην επιτρέποντας την διεξαγωγή της συναυλίας.

Η διοργανώτρια εταιρία έχοντας ακολουθήσει όλες τις νόμιμες διαδικασίες, αυτή τη στιγμή αποφεύγει να καταλογίσει ευθύνες και εστιάζει στο να βρει έναν εναλλακτικό χώρο, όπου θα μπορέσει να πραγματοποιηθεί η συναυλία αύριο, ώστε να ικανοποιήσει το κοινό που θέλει να δει ζωντανά τον αγαπημένο του καλλιτέχνη. Ωστόσο, για να καταστεί αυτό εφικτό, θα πρέπει πρώτα οι αρμόδιες αρχές να μας επιτρέψουν την πρόσβαση στο χώρο, ώστε να αποξηλώσουμε και να μεταφέρουμε την παραγωγή!

Για την τέλεση της αυριανής συναυλίας, αλλά και για την εξαργύρωση των εισιτηρίων όσων δεν επιθυμούν να παρευρεθούν τη δεύτερη ημέρα, εφόσον αυτή τελεσθεί, θα επανέλθουμε άμεσα με σχετική ενημέρωση.

Επ’ ευκαιρια του ημιχρονου, ειδα αυτην την ειδηση (ή βασικα αλλη μια ιστορια ελληνικης τρελας#-o ) μολις τωρα στην αρχικη σελιδα του rocking και την παραθετω για συζητηση… Σχολια δεκτα μετα την ληξη του ποδοσφαιρικου αγωνα:p

Στον αγυριστο να πάνε!
Εγώ δεν το χάνω το Rock 'Em All! [-X

Δεν μπορούσα να περιμένω το τέλος του αγώνα…

Βασικά είναι μοναδικός συναυλιακός χώρος…:frowning: λογικά θα ανοίξει και πάλι μετά τους ελέγχους που θέλουν να κάνουν, αν είναι όντως αυτός ο λόγος…

Το θεωρώ ηλίθιο να μη κλείνουν νυχτερινά κέντρα με μηδαμινά μέτρα ασφαλείας και να κλείνουν θέατρα. Ευγε.

Περίεργο εμένα μου φαίνεται που αυτό συμβαίνει την εποχή που τα live της Didi γίναν ενώ 8α γίνουν ανταγωνιστικής εταιρίας τα οποία θα είχαν μεγάλη προσέλευση…μάλλον είμαι υπερβολικός αλλά με τους έλεγχους που είχε στείλει η didi στο fly beyond την προηγούμενη χρονία δεν ξέρω…μια σκέψη είναι που δεν παίζει να ανταποκρίνεται στη πραγματικότηα αλλά δεν πειράζει:p

ρε ειμαστε καλα? ειναι δυνατον αυτα τα πραματα? Ο καλλιτεχνης ειναι στην ελλαδα…και την ιδια μερα του κλειδωνουν τον χώρο? και αδιαφορω αν ειναι ο Blunt ή ειναι ο καθε blunt, αλλα αυτα ΜΟΝΟ εδω μπορει να γινουν…η προφαση ειναι εντελως ακυρη και αν στεκει, αυτα ελεγχονται πριν την εναρξη της σεζον και όχι παραμονη sold out συναυλιας… ΝΑ ΜΑΣ ΧΑΙΡΟΜΑΣΤΕ!

O δημος Αθηνων ειναι εκτεθειμενος με αυτην την αποφαση του (οχι οτι θα τους καει καρφι,anyway). Aν ισχυει οτι το θεατρο ειναι επικινδυνο, τοτε γιατι αφησαν 4 συναυλιες με μεγαλη προσελευση να γινουν κανονικα… Αν δεν ισχυει το οτι το θεατρο ειναι επικινδυνο, τοτε ο δημος Αθηνων οφειλει μια πειστικη εξηγηση γιατι σφραγισε το θεατρο.
Αλλο σημειο το οποιο διαβαζεις και σαστιζεις, ειναι οτι με το σφραγισμα του θεατρου, εχει μεινει εξοπλισμος μεσα της Hot Beez και η εταιρια αν και εχει την διαθεση ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να μεταφερει τον εξοπλισμο σε αλλον χωρο ωστε να γινει κανονικα εστω η 2η συναυλια του James Blunt, του οποιου οσο και αν μας φαινονται σε αυτο το φορουμ αδιαφορες οι εμφανισεις του στην Ελλαδα, δεν παυουν να ειναι ενα σημαντικο μουσικο γεγονος για τα συναυλιακα δεδομενα της χωρας.

και εχω τσαντιστει τωρα ειναι η αληθεια… ξεφτιλα πραματα

η προφαση θα ειναι του τυπου " θα επεφτε πολυ headbanging και οι κερκιδες δεν θα αντεχαν απο τα crowdsurfing και τα mosh pits στη λαιβ εμφανιση του Mr Blunt"

Απλά είναι παρακμή να ακυρώνονται συναυλίες στο παρά 5. Με το Rock Em All τελικά τι θα γίνει?

http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=7457&page=55

δεν γίνεται να είναι τυχαίο ότι αυτό συμβαίνει πριν τον Blunt! αν μάλιστα σκεφτεί κανείς ότι η συναυλία είναι sold out και γίνεται μετά από 2 μεγάλες συναυλίες της Didi οι σκέψεις έρχονται μόνες τους! όπως και να χει είναι απογοητευτικό, και σίγουρα πολύ αρνητικό για την φήμη των εταιριών στην Ελλάδα… έχω μεγάλη περιέργια να δω πως θα εξελιχθεί το θέμα και τι έλεγχο έχουν σκοπό να κάνουν. :-k

νταξει μη στεναχωριεστε

Ούτε συ να στενοχωρηθείς όμως αν κλείσει για παρόμοιους λόγους το terra vibe σε 5-6 μέρες. :slight_smile:

ολως τυχαιως σε 5-6 μερες??χαχαα!δεν κλεινει το τερρα ρε συ τωρα πλακα μου κανεις!:stuck_out_tongue:

Κάποιος δεν λάδωσε τον Δήμο Αθηναίων όσο έπρεπε… Θέλει λαδάκι για να λειτουργήσει το γκουβέρνο…

Ανοργάνωτοι, τουβλα…

Ενταξει, ειχα ακουσει πολλα για τον Κακλαμανη αλλα επειδη δεν ασχολουμαι με τους πολιτικους δεν μπορουσα να εκφερω αποψη.

Μετα απο αυτο για μενα ο ανθρωπος ειναι απλα γελοιος…

Για πάμε όλοι μαζί:

“Ένα μπουρδέ, ένα μπουρδέλο είμαστε” …

Θεωρίες συνωμοσίες θα μου πείτε, αλλά όντως το timing είναι από περίεργο έως πολύ περίεργο… Μια χαρά δηλαδή οι προηγούμενες συναυλίες και τους ήρθε η ειδοποίηση αυθημερόν στον Blunt; Κάτι βρωμάει πολυ άσχημα…

Αν όντως ισχύει αυτό που φανταζόμαστε, δεν είναι ν’ απορείτε γιατί τα συναυλιακά μας καλοκαίρια είναι τις περισσότερες φορές μίζερα και επαναλαμβανόμενα… Δεν έχουμε καν συνθήκες υγιούς ανταγωνισμού…

Νο comment…