Kamelot

Μια απο τις λατρεμενες μου μπαντες!!! Εχω ολα τους τα cd και με τρελαινουν! Εσεις τι λετε? Ποια η γνωμη σας?

χαλια. απαισιοι. αισχος… :stuck_out_tongue:

καλα ντε. ενα αστειο ειπαμε. :stuck_out_tongue: πολυ αξιοπρεπης μπάντα. πηγα και στο λαιβ στο gagarin που χαν ερθει με kotipelto. γενικα μου αρέσουν τα δισκακια τους απο το fourth legacy και μετα. οχι οτι τα παλια ειναι κακα, απλα δε μου κανουν το κλικ.

το black halo δυνατος δισκος. γενικα βγαζουν δισκαρες απο το fourth legacy και μετα…απο τις πιο αξιοπιστες μπαντες στο ειδος…

To live cd one cold winters night ειναι πραγματικα πολυ καλο.Δεν τους ειχα ακουσει ποτε σε live και μου αρεσε

Αχ! :frowning:
Ξύνεις παλιές πληγές…

Είχα την τύχη (ή ατυχία) να τους μάθω από το ‘‘Eternity’’ στις αρχές 1996.
Έπαθα πλάκα με αυτό το δίσκο!
Maiden-ικά riffs, κορυφαία solos, μελωδία και συναίσθημα!
Πάντως, αυτό που δεν πιστεύαμε τότε στα αυτιά μας ήταν αυτή η ΦΩΝΗ!
Κάποιος τύπος με το όνομα Mark Vanderbilt είχε σκοπό να μας τρελάνει!
Ήταν ΙΔΙΟΣ με τον Midnight των Crimson Glory!
Στις συζητήσεις της εποχής ήταν από τα αγαπημένα μας θέματα να ψάχνουμε αν όντως ήταν ο Midnight ή όχι… :lol:
Βγαίνει και το ‘‘Dominion’’ στα τέλη 1996 (Γ’ λυκείου τότε εγώ, άντε να διαβάσω τα μαθήματα δέσμης με τέτοιες δισκάρες να μην με αφήνουν σε ησυχία… :stuck_out_tongue: ) και… αυτό ήταν! Πάνω από δέκα χρόνια έχουν περάσει και ακόμα το θεωρώ τον καλύτερο δίσκο του 1996!
Μεγάλη δισκάρα με καταπληκτικές τραγουδάρες, απίστευτες sol-άρες και μεγαλειώδεις refrain-άρες !!! (π.χ. ‘‘Crossing Two Rivers’’, ‘‘We Are Not Separate’’, ‘‘Birth Οf Α Hero’’)
Όλα δείχνουν ευοίωνα!

Αλλά… η μοίρα είχε διαφορετική άποψη… :cry:
Προς μεγάλη μου απογοήτευση ο Mark Vanderbilt στα μέσα του 1997 εγκαταλείπει την μπάντα!
(Τότε ήταν που ξαναφούντωσαν οι φήμες ότι είναι ο ίδιος ο Midnight και γυρίζει στους Crimson Glory, γιατί τον ίδιο καιρό οι C. Glory είχαν αναγγείλει ότι θα κάνουν reunion! :roll: )

Την άνοιξη του 1988 βγαίνει το ‘‘Siege Perilous’’ με τον Roy Khan στα φωνητικά και οι οπαδοί των Kamelot διχάζονται! Δεν είναι τόσο πρόβλημα η φωνή του Khan, αλλά η αλλαγή ύφους που προκάλεσε απογοήτευση!
Οι Kamelot δεν ήταν πια 100% Kamelot, αλλά 60% Kamelot και 40% Conception!
Δυστυχώς για τους παλιούς οπαδούς του group, o Khan επηρέασε πολύ τη δομή και το ύφος των καινούργιων κομματιών (ενσωματώνοντας πολλά στοιχεία από την πρώην μπάντα του) και στην ουσία το αποτέλεσμα ήταν μια power metal μορφή των Conception (για αυτούς που τους γνώριζαν) και όχι οι παλιοί καλόι maiden-ικοί Kamelot!
Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να τονίσω ότι δεν μου άρεσαν ποτέ οι Conception! :wink:

Από εκει και πέρα το ύφος τους είναι πάνω κάτω το ίδιο! Μόνο το ‘‘Fourth Legacy’’ έχει λίγη από τη μαγεία του παρελθόντος και μου αρέσει κάπως, τα υπόλοιπα δεν με άγγιξαν, αν και το ήθελα πολύ… :cry:

Αχαρακτήριστο το M. Ηammer που το 1995-1996 τους είχε ψιλογραμμένους και μόλις το power metal άρχισε να πουλάει τρελά στην Ελλάδα (1998 και μετά) άρχισε να τους εκθειάζει… :evil:

Εντύπωση μου έκανε πάντως και η στάση των Kamelot όταν τους έιχα δει live στο Bug το 2000. 'Επαιξαν μόνο 1 track από το ‘‘Eternity’’ και κανένα :evil: :evil: :evil: από το ‘‘Dominion’’!

Αρκετά με την νοσταλγία! :?
Επιστροφή στην πραγματικότητα, έχουμε και δουλειές! :wink:

Μονο με τον Khan μ’αρεσουν

Aπό τα ποιοτικότερα συγκροτήματα στον χώρο του Heavy/Power metal…To Βlack Halo ήταν φοβερός δίσκος,αλλά το αιώνιο hit τους για μένα είναι το We are not separate…

Χαίρομαι πού υπάρχουν άτομα πού μιλάνε και για τα πρώτα albums της μπάντας και όχι μόνο για τα 3, 4 τελευταία τους…

Αγαπημένα albums:

Karma
The Black Halo
Eternity

βασικά και τα πρώτα ήταν πολύ καλα…εμενα όμως η προσοχή μου έχει εστιαστεί στν περίοδο του roy khan. και το περίεργο είναι ότι είμαι αρκετά δυσκολος με τα "συμφωνικά"¨…

Maiden1979 δικε μου και εγω απο την αρχη τους ξερω, και χαιρομαι που βλεπω οτι κι εσυ το ακουσες οτι στα πρωτα Μaideνιζαν… ολοι με βγαζουν παλαβη! Αλλα τους παω με 1.000!!!

Black Halo ! ! !

ΔΙΣΚΑΡΑ ! ! !

Στα πρώτα δύο albums τα maiden-ικά στοιχεία είναι παραπάνω από εμφανή!
Ειδικά στο “Eternity”, σε κραυγαλέο βαθμό!!
Υπάρχει άτομο στον πλανήτη που δεν το καταλαβαίνει αυτό και σε θεωρεί παλαβή; 8O 8O 8O

Εμ… Ναι…

Τι να πώ; :?

Θα είναι μάλλον από αυτά τα άτομα που δεν "αντιλαμβάνονται " ότι π.χ. τα πρώτα Stratovarius έχουν Helloween στοιχεία, τα πρώτα (και όχι μόνο) Iced Earth έχουν Metallica / Maiden επιρροές κ.τ.λ.

Αδαείς! :lol: :lol: :lol:

:smiley:

Θέλω να τους δω ζωντανά. Τους ανακάλυψα ένα βράδυ που έκανα ζάπινγκ στην εκπομπή του Χάκου (μη βρίζετε, ζάπινγκ είπα ότι έκανα), συγκεκριμένα είδα το Abandoned live από το DVD τους και τους λάτρεψα. Έκτοτε όσα έχω ακούσει μ’ άρεσαν και συμφωνώ με όσους τους προτιμούν με το Ρόι. Όμως δεν τους ήξερα όταν ήρθαν Ελλάδα ρε διάολε, για φέτος να δούμε που βγάλανε νέο δίσκο αν θα’χουμε καμμια τύχη. Εξάλλου και στην Ιαπωνία που πάνε με ελληνικό συγκρότημα θα περιοδεύσουν (Firewind) …

As Kamelot gears up for the North American tour we are busy working on the next round of concerts around the globe. Together with our new booking agents ICS the dates for early 2008 are shaping up GREAT! We will announce the support acts and some of the first confirmed dates very soon, already penciled in are Greece, Serbia, Bulgaria, Norway, Finland, Sweden and much much more. This will be Kamelot’s longest tour of Europe ever! Stay tuned.

Aπο το official site τους…:smiley: :smiley: :smiley:

Θέλω πολύ να τους δω ελπίζω μόνο να ναι χειμώνα γιατί αν έρθουν προς καλοκαίρι θα τους χάσω μάλλον λόγω εξετάσεων:(

Ελπίζω σύντομα να έχουμε περισσότερες διευκρινήσεις στο θέμα

Οντως μη πεσουν τιποτα Μαιους και τετοια…
Bandαρα…εχω φαι κολλημα με το Forever απο το Karma αυτη την εποχη:)

Xmm, ας πω κι εγώ τη γνώμη μου για τους Kamelot… Τους έμαθα με το Eternity πριν μερικά χρόνια, το οποίο αγόρασα στα τυφλά λόγω του επικού ονόματος της μπάντας και του ωραίου εξώφυλλου!! :!:
Μου άρεσε αλλά δε με τρέλανε κιόλας τότε…

Έκτοτε ανακάλυψα και τα υπόλοιπά τους! Αγαπημένος δίσκος τους το Karma και μετά το Black Halo! Ως μεγάλος λάτρης των Conception δε θα μπορούσαν να μη μου αρέσουν… Όσο για την τελευταία τους δουλειά, είναι πολύ καλή αλλά ένα πολύ μικρό κλικ πιο κάτω από τις δισκάρες που έβγαζαν τελευταία.

για μενα μονο eternity και dominion αξιζουν…απορω παντως με την αποτομη μεταστροφη στον ηχο τους μετα τα 2 πρωτα album…υποχωρησαν αισθητα οι κιθαρες και αρχισαν οι ορχηστρες να κανουν τη δουλεια τους…-την κακη δουλεια τους-:wink: :wink: :wink: :wink: :wink:

παντως τραγουδια σαν το heaven,we are not separate,birth of a hero,eternity,proud nomad,red sands αποτελουν υπεροχο δειγμα μελωδικο power/epic metal:) :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile:

Βασικά,όταν αγόρασα το The black halo και μετά το άκουσα,συνιδιτοποίησα τη πατάτα είχα κάνει.Από τυος 5 χειρότερους δίσκους έβερ.Δεν τσέκαρα περαιτέρο για ευνόητους λόγους.

Πάντως έχουν ωραίους guest όοτε καλούν κσποιον.