Kamelot

RP, εκτός από προκατειλημμένος έχεις αρχίσει να γίνεσαι και γραφικός με αυτά πού γράφεις.

Δλδ τι έγραψα?Πρέπει να μου αρέσουν με το ζόρι?Τα τραγούδια τους μου ακούγονται υπερβολικα χλιαρά,και τουλάχιστον για 'μένα δεν είναι κάτι που με συγκίνησε.Δεν λέω ότι έχω δίκιο,αλά αυτή είναι η γνώμη μου για αυτούς,αφότου πλήρωσα για δίσκο τους και άκουσα τα κομμάτια του.Άσε που πέρα του forum,δεν θυμάμαι να έχω ακούσει κάποιον να τους θεωρεί ποτέ κάτι το τρομερό.Τι γραφικότητα που την είδες?

Κι εννοείται ότι δεν σου επιβάλλει κανείς να σου αρέσουν.

Οκ,βασικά δεν το είπα απλά για να το πώ,αλλά πραγματικά δεν μου άρεσε σε αυτό το σημείο.Δεν ξέρω,ήταν πολύ μελό(φαντάζομαι τον έχεις ακούσει το δίσκο),με την κακή ένοια.Πολύ ‘εμπορικά’ φωνιτικά,μελωδίες,κτλ.Εδώ μέσα θάβουμε μπάντες σαν τους HIM ας πούμε για τέτοια στοιχεία,γιατί οι Kamelot να αποτελούν εξαίρεση?

8O 8O 8O [SIZE=“2”]ΕΓΩ ΠΡΟΣΚΗΝΩ ΚΑΜΕΛΟΤ!!! [/SIZE]ΚΑΤΩ ΤΑ ΠΛΟΚΑΜΙΑ ΣΟΥ ΒΛΕΔΙΡΕ!!!

Νομίζω ότι κάπου χάνεται η μπάλα αν συγκρινουμε Κamelot με HIM…

Καταπληκτικη μουσικη οι Kamelot !!! Τους θεωρω μουσικες ιδιοφυιες !
Φοβερος συnθετης ο Joungblood !

Το ‘‘καρμα’’ ειναι πιο ευθυ power metal , σχεδον ολα του τα τραγουδια ειναι καταπληκτικα.
Το ‘‘black halo’’ με την πρωτη ακροαση δεν με εντυπωσιασε, αλλα στη συνεχεια καταλαβα οτι ηταν ενα αριστουργημα! Περισσοτερο ατμοσφαιρικο kai progressive απο τα προηγουμενα …

Red puramid την ασχετοσυνη σου την εδειξες για ακομη μια φορα συγκρινοντας Kamelot με HIM ! #-o
Eλεος ε…

Πιστευω οτι εχεις αλλαξει γνωμη απο τοτε…:wink:

Όχι,το ίδιο βαρετό μου ακούγεται.Εμένα πάντοτε,όχι σε άλλους.Για 'μένα όμως δεν άξιζε τα 16,5 ευρώ που έδωσα.

Τα περί ασχετοσύνης πέστα αλλού,δεν κάνω κουβέντα με άτομα που από ότι δείχνουν δεν θέλουν παρά να επιβάλλουν την άποψη τους στον άλλο.Τόσο απλά…

Απλα σε ρωταω αν βρισκεις οτι η μουσικη των Kamelot εχει καμια σχεση με το εμπορικο ποπ των HIM ?

Γιατι δεν νομιζω οι ΗΙΜ να εχουν γραψει τα πολυεπιπεδα τραγουδια οπως το ‘‘The Haunting’’ και ‘‘Soul Society’’, oυτε power metal songs οπως τα Nothing Ever Dies kai When The Lights Are Down αυτου του δισκου…

Η σύγκριση που ήτανε ένα τυχαίο παράδειγμα ήταν όχι στη μουσική των HIM ή των Kamelot αλλά στο ότι αντιμετοπίζουμε συγκροτήματα με 2 μέτρα και 2 σταθμά,οπότε θεωρούσα ότι δεν είναι δίκαιο απ’ την μια στο τόπικ των HIM ή των κάθε HIM να γράφετε ότι βρισιά είναι και όλα να ‘ναι καλά ενώ απ’ την άλλη στο τόπικ ενός άλλου γκρούπ να γράφετε κάτι αρνητικό και αμέσως να γίνετε σαματάς…αν δεν κάνω λάθος υπάρχουν άνθρωποι που ακούνε τα 2 αυτά γκρούπ οπότε είναι κρίμα να διαβάζουνε βρισιές για τα αγαπημένα τους συγκροτήματα…

Ναι δικιο εχεις αλλα εξαρταται και ποιο ειναι το γκρουπ ή γενικοτερα ο καλλιτεχνης για τον οποιο μιλας αρνητικα…

Οι ΗΙΜ δικαιολογημενα προκαλουν την υποτιμηση πολλων ( αν οχι των περισσοτερων) αφου τα τραγουδια τους ειναι τοσο νεροβραστα οσο δεν παει + το σταριλικι που πουλαει ο τραγουδιστης τους… Καμια σχεση ομως με την προσπαθεια και επιτυχια των Kamelot να επεκταθουν μουσικα…

Αυτή είναι η γνώμη σου(την οποία δεν σημερίζομαι πάντως) και απολύτος σεβαστή.Αυτό όμως δεν δικαιολογεί να θάβεις με τρόπο προσβλητικό για το οποιδήποτε γκρούπ,όπως και δεν δικαιολογούτανε όταν το έκανα εγώ…τώρα δεν μπορώ να σου πώ κάτι άλλο,έχει τραβήξει πάααρα πολύ το θέμα και τουλάχιστον απ’ την πλευρά μου ότι ήτανε να γράψω το έγραψα…

OK.
Αλλωστε αρκετοι δεν γουσταρουν και σνομπαρουν τους Scorpions οι οποιοι ειναι η πρωτη μου μεγαλη αγαπη , αφου αυτοι με εβαλαν στο ροκ-μεταλ ! Εγω ομως δεν καθομαι να απανταω στον καθενα…

Το ghost opera δεν μου πολυαρεσε…κατα τα αλλα ομως σεβασμος και περιμενουμε τον Απριλη…

πολυ ωραιο group και το ghost opera ειναι πολυ ωραιος δισκος:)

Πρωτο τους σιντι που αγορασα ηταν το Καρμα!Φοβερο δισκακι το ακουω αντεα ακομα ολοκληρο αν και δεν ακου ιδιαιτερα παουερ.Μετα πηρα και το epica που αρχικα δεν μ αρεσε αλλα αργοτερα μπηκε μαλλον πανω απο το καρμα!Απο εκει τους εχασα…Ασχοληθηκα με αλλα πραγματα και εχασα επαφη εχω ακουσει βεβαια καποια δειγματα.
Επισης ειχα ακουσει και το fourth legacy το οποιο ομως ητνα πολυ μονοδιαστατο και euro power κ δν μ εντυπωσιασε…

Οι conception σπερνουν!:smiley:

Black Halo ακούστε ρε…

Κανονικά σ’ αυτό πρέπει να καταλήγει κανείς, όχι να ξεκινά! Είναι το αριστούργημα τους!

Ως τέτοιο το ανέφερα… :slight_smile:

Μου αρέσουν πολύ όλα τα άλμπουμ τους. Μου τη σπάει όμως που δεν παίζουν ζωντανά κομμάτια από την πρώτη τους περίοδο(και πλέον ούτε και από το Siege Perilus). Όπως και να το κάνουμε οι Kamelot έχτισαν τη φήμη τους πάνω στα eternity και dominion και δεν πιστεύω ότι δεν τους εκφράζουν πλέον τραγούδια όπως τα Birth of a hero, crossing two rivers, call of the sea. Ακόμα και το Siege Perilus έχει μέσα κομματάρες μέσα που μπορούν να τις παίξουν λάιβ.