Kamelot

Χοντρικα η πορεια των Kamelot θα μπορουσε να χωριστει σε 3 περιοδους με βαση το υφος των δισκων τους.

Η πρωτη περιοδος περιλαμβανει τους δυο πρωτους δισκους , Eternity και Dominion, με τον Vanderbilt στα φωνητικα οπου η μουσικη ειναι αμερικανικο heavy/power που θυμιζει αρκετα τους Crimson Glory.

H δευτερη περιοδος περιλαμβανει τους δισκους μεχρι και το Εpica, oπου πλεον με τον Roy Khan στα φωνητικα η μπαντα αλλαζει και στυλ. Αυτο που ακουμε ειναι power metal στα ευρωπαικα προτυπα, που ομως ξεφευγει απο το τυπικο μοτιβο εχοντας πολυ ιδιαιτερες μελωδιες και διαφορα συμφωνικα στοιχεια τα οποια εντεινονται και γινονται συχνοτερα στο Epica. Σε αυτην την περιοδο τα κιθαριστικα μερη ειναι εντυπωσιακα.

Στη συνεχεια, στο The Black Halo τα συμφωνικα στοιχεια αποκτουν ολο και μεγαλυτερο μερος καθως επισης οι συνθεσεις γινονται αρκετα progressive. To power metal υπαρχει ακομη αλλα εχει μειωθει σε σχεση με τις προηγουμενες κυκλοφοριες καθως στα περισσοτερα τραγουδια αυτου του δισκου οι ταχυτητες ειναι σε mid-tempo. Στο Ghost Opera πλεον το ατμοσφαιρικο/συμφωνικο progressive αποκτα κυριαρχο ρολο , ενω το power εντοπιζεται ελαχιστα. Τα τραγουδια επισης φενεται οτι στηριζονται περισσοτερο στην ερμηνεια του Khan σε αντιθεση με τους προηγουμενους δισκους οπου ο Joungblood οδηγουσε τα τραγουδια με τις εκπληκτικες κιθαριστικες μελωδιες.

Karma

Επιλεγω το Epica.

Δευτερο με μικρη διαφορα θεωρω το Karma

Karma και απο εδω και μετα επικα…Δεν τα εχω ακουσει ολα παντως…:wink: …Ο Καν φοβερος.Και στους conception!:roll:

Δύσκολο να πω πoιο είναι το καλύτερο αφού μου αρέσουν όλα. Πάντως αυτήν την εποχή θα διάλεγα
Eternity, Siege Perilous και Karma.

Epica πρωτο και μετα με μικρη διαφορα το The Black Halo

Η περίοδος 99-05 είναι αριστουργηματική. Μάλλον ξεχωρίζω το Karma. Χειρότερα, η μάλλον μου αρέσουν λιγότερο απ’όλα, τα Siege Perilous & Ghost Opera. Όσο για τα 2 πρώτα albums εντάξει καλά αλμπουμάκια, αλλά έχουμε ακούσει πολύ ανώτερες κυκλοφορίες στο US Power.

Epica πρώτο με διαφορά και μετά ακολουθούν Karma και Black Halo

karma

Αν και δεν είμαι φανατικός,Karma και απο μένα…απλά απτα καλύτερα τους…

ε ψηφισε το κιολας… :roll:

Ψήφισα κατά ηλίθιο τρόπο το fourth legacy, μόνο και μόνο γιατί το κομμάτι είναι το αγαπημένο μου απο Kamelot. Σαν άλμουμ γενικά προτιμώ χαλαρά το The Black Halo.

A-K-O-Π-A

Black Halo… Απλά δισκάρα!

Tην προηγούμενη δεκαετία σαφώς, στα '90s όμως ήταν από τα διαμάντια του είδους!

χαλαρα το Epica μετα παει το Βlack Halo

Kαταπληκτικοι οι Κamelot, απο τους ποιοτικοτερους σημερον ημερα…!

Μπορω να πω οτι ολα τους τα cd μου αρεσαν, αν και τους γνωρισα απο το Black Halo (θεϊκο) και εστι και μπορεσα να γευτω πραγματικα την μαγεια των πρωτων αλμπουμ… Αγαπημενο αλμπουμ το Fourth Legacy φυσικα και λιγοτερο αγαπημενο το Ghost Opera… Δεν ξερω γιατι αλλα με ψιλοαπογοητευσε το τελευταιο ους αλμπουμ… Δεν θυμιζε τους power Kamelot ηταν πιο symphonic και αυτο με χαλασε καπως… Και οι στιχοι των κομματιων δεν ηταν τοσο δυνατοι και πλουσιοι οσο των προηγουμενων δισκων… Τεσπα, αγαοημενα κομματι το καταπληκτικο, φοβερο, μοναδικο… CENTER OF THE UNIVERSE!

Το One Cold Winter’s Night πραγματικα ενα live για προσκηνημα… Μονο να δεις το παραμορφωμενο απο συναισθημα προσωπο του Khan οταν τραγουδαει, καταλαβαινεις οτι αυτοι οι τυποι εχουν να δειξουν κατι…

Ελπιζω να ξαναρθουν φετος Σαλονικα…! Θα πεθαινα να τους δω ζωνταν…

Μιλώντας για τους Kamelot, μιλάμε για δύο διαφορετικά συγκροτήματα. Ένα με και ένα χωρίς τον Khan, τον οποίο τον εκτιμώ απεριόριστα από την εποχή των Conception, όχι τόσο για το εύρος της φωνής του,όσο για το συναίσθημα που αυτή κουβαλούσε.
Η πρώτη εποχή περισσότερο επική και πολεμική, ανάμεικτη με μελωδία, η οποία έγινε πολύ περισσότερη όταν ήρθε ο Roy. Ο πρώτος δίσκος δεν με ενθουσίασε ιδιαίτερα, αλλά μετά για τους λάτρεις του είδους πέτυχαν κάτι απίστευτα δύσκολο. Έβγαλαν άλλους τέσσερις δίσκους με τον επόμενο, να είναι καλύτερος από τον προηγούμενο, με αποκορύφωμα το απίστευτο The Black Halo, κατά τη γνώμη μου τον καλύτερο δίσκο (είδατε πώς μιλάει ο γέρος; Όλες οι κυκλφορίες είναι δίσκοι, όχι cd) των 00’s. Και το ωραίο είναι ότι όταν είχε πρωτοβγει το ΒΗ δεν μου άρεσε στις πρώτες ακροάσεις. Τώρα σχεδόν 4 χρόνια μετά, το ακούω ακόμα με την ίδια ευχαρίστηση. Το τελευταίο δεν μπορώ ναπω ότι το θεωρώ σαν άξιο συνεχιστή τωψν προηγουμένων, αλλά όλοι έχουν δικαίωμα σε κάτι τέτοιο… Anyway, τους θεωρώ από τα καλύτερα γκρουπ των τελευταίων 15 ετών…

εμενα παλι μου ειναι αδιαφοροι…

Σωστοοοοςςς !!! :slight_smile:

Θα μπορουσα να γραφω σελιδες κατεβατες για τους Kamelot
Θα αρκεστω σε μια λεξη που ειχα ξαναπει: ΙΔΙΟΦΥΙΕΣ !!!
[SIZE=“2”]Για μενα ειναι το καλυτερο συγκροτημα των 00’s !!![/SIZE]

Και μερικα ‘‘στατιστικα’’:

:!:To ‘‘Center Of The Universe’’ ειναι 1 απο τα 2 πιο αγαπημενα μου τραγουδια της Μουσικης.
:!:Το ‘‘Εpica’’ ειναι 1 απο τoυς 2 πιο αγαπημενους μου δισκους της Μουσικης.
:!:Ο Τhomas Joungblood ειναι 1 απο τους 2 πιο αγαπημενους μου Καλλιτεχνες.

Νομιζω oτι δεν χρειαζεται να συνεχισω… :bow: