Katatonia-Night Is The New Day

Όχι ρε…δεν θα το θάψετε το τοπικ :stuck_out_tongue:

It can be revealed that the first single to be taken from the latest Katatonia album, ?Night is the New Day?, will be ?Day & then the Shade? & will see a release in late October. Full track details to follow.

Παιδες εχουνε βγει ολα τα τραγουδια στο youtube… Απλα απιστευτο…

το longest year μετραει!!

παω και στα επομενα

εχω ξενερωσει λιγακι με την παρτυ τους, τι παιζει πια μ’ αυτους τους μεσουγκες; εχουν βαλει το χερι τους παντου.
μακαρι παντως να μην εβγαινε αυτο το great cold, τους αλλαξε τον ηχο.
ενω ειχανε βρει τον ηχο τους στο βιβα εμπτυνες.

το μονο που βρηκα πραγματικα ομορφο ειναι στο τελειωμα του longest year που λεει και ο signal-05.

The power of Christ compels you!!! :papas:

Εδώ έχουμε να κάνουμε με μεγάλη δισκάρα…
Ειδικά τα πλήκτρα μου αρέσουν πάρα πολύ δίνουν κάτι διαφορετικό στον ήχο…Περιμένω να ακούσω και τα δύο τελευταία τραγούδια που δεν έχω βρει ακόμη, αλλά πάει χαλαρά στα καλύτερα του 2009 για μένα…

συγκλονιστικό album, ξεκινάει με ένα ασύλληπτο tribute song στους meshuggah και από κει και πέρα 8 παραλλαγές του ίδιου θέματος. πάμε να ακούσουμε viva emptiness, εκεί παίρναν ακόμα στα σοβαρά τους εαυτούς τους.

Δεν σου άρεσε κανένα τραγούδι δηλαδή?

Μα είναι προφανές. Οι Katatonia άξιζαν ως και το Dance of December souls. Πφ, τί άμπαλοι…

Λαθος!Ηταν μεχρι το Jhva Elohim Meth… The Revival

Βγηκαν και τα αλλα δυο τραγουδια.
Για μενα το τελευταιο φοβερο αλμπουμ Katatonia ειναι το Last Fair Deal και το Viva
πολυ καλο ειναι.Τα 2 τελευταια δεν μ’αρεσουν,τους αναγνωριζω ομως οτι προσπαθουν
να αλλαξουν/βαλουν νεα στοιχεια στην μουσικη τους.

ΦΟ-ΒΕ-ΡΟ…

ακόμα πιο πειραματικό…κρατάει ίσες αποστάσεις απο το great cold distance και πάει ένα βήμα παραπέρα…

σε στιγμές αισθάνομαι το ίδιο “πνίξιμο” με αυτό του discouraged ones…

αν κάποιος ξετρελάθηκε με το unfurl (b-side του great cold…) εδώ θα βρει τον παράδεισό του

Ωραιος δισκος

Καταφεραν και ενσωματωσαν και τα μπλιμπλικια με επιτυχια.ΕΙδικη μνεια στο Idle Blood
(a.k.a Opeth’s bastard child).

Η συγκριση με προηγουμενα albums πιστευω ειναι αδικη καθως οι Katatonia του 91 θα μπορουσαν να ειναι αλλη μπαντα με αλλο ονομα.

Μεγαλο ατου ο Jonas (αν και προτιμω την εποχη οπου ο Blackheim εσπερνε)

Edit:Ατου ο Jonas ΚΑΙ o μαγκας που του κανει το layering:p

NAI !!!

έχει κάνει πολύ μεγάλη πρόοδο…κάθε δίσκο και καλύτερος…
οι μελωδίες στα φωνητικά είναι “Θεέ μου σώσε με, δεν αντέχω άλλο”

έχω πάθει πλάκα…μάλλον βρήκα τον δίσκο της χρονιάς για το είδος…sorry κύριοι Lost και Βride, αλλά σας προσπέρασαν στο νήμα οι katatonia… (μακάρι να υπήρχαν και κάποιοι anathema στη σύκριση, αλλά αυτοί είναι πονεμένη ιστορία πλέον)

Υ.Γ. τα new night, inheritance και departer είναι απίστευτα δυσβάσταχτα…όλος ο δίκος βασικά…

μπορείς να πατήσεις το stop, shift delete folder και θα σωθείς χωρίς την δράση του θεού.

Gia mena diskara pantws eidika to Forsaker! milame gia epos… apo opou k an einai epireasmeno exei to Katatonia mesa tou san kommati… kai san diskos genika to vlepw san mia ‘logiki’ ekseliksi! marese polu kai tn exw psiloliwsei ton disko. afto kai to incident!!

τελικα το δισκακι μετραει

μου φερνει στο μυαλο εποχες last fair deal

Πολύ καλός δίσκος, προτιμήστε την έκδοση με το bonus track Ashen, εξαιρετικό κομμάτι. Πολύ καλός συνδυασμός heavy και ήπιων τραγουδιών. Η χρονιά για το είδος κύλησε εξαιρετικά, όλοι οι μεγάλοι του είδους έβγαλαν καλές δουλειές, ο καθένας στο στιλ του ( Paradise Lost, My Dying Bride, Amorphis, Katatonia). Συγχαρητήρια στην Peaceville, έχει στο ρόστερ της τρείς φοβερές μπάντες ( KATATONIA, MY DYING BRIDE, MADDER MORTEM). Oi ANATHEMA μόνο μας στεναχωρούν…

symfwnw apolyta… thelei xrono, alla opws kai na xei kapia tragoudia ksexwrizoun me mias kata thn gnwmh mou. to forsaker px kai to idle blood (poso pio opeth?). genika pantws einai para poly kalo.

εγω που το ακουσα δυο φορες μπορω να πω πως μου εμειναν 2 τραγουδια το forsaker kai promise of deceit…

παιδια τα τραγουδια μοιαζουν πολυ μεταξυ τους παντως,καποιος που ειπε χιουμοριστικα οτι ειναι παραλλαγη του πρωτου κομματιου δεν εχει και πολυ αδικο:p

ΥΓ:to ashen που το ακουσα πριν λιγο,οντως γαματο track!!