Khirki

Εγω θα πω πως μακαρι να αποκτησουν τοσο μεγαλο κοινο οσο οι (εξαιρετικοι) VIC εστω και αν τους κατηγορουν μετα πως ειναι

3 Likes

Θα τα πάνε τέλεια πιστεύω, είναι τρομερή μπάντα και το αξίζουν. Έχω και να καμαρώνω πως ήμουν ο γραφικός που έγραψε την πρώτη αποθέωση της Κτηνωδίας, τα μικρά πράγματα που κάνουν εμάς τους γραφιάδες να χαιρόμαστε!

Από εκεί και πέρα προτιμώ να μην χαλασω το πάρτυ, έχω λίγο διαφορετική άποψη για την folk μουσική και το πως πρέπει να “δουλεύεται” αλλά την κρατάω για μένα!

Σημασία έχει πως η μπάντα τα σπάει και αξίζει κάθε επιτυχία!

5 Likes

Εννοείται πως πρέπει να την γράψεις (την άποψη). Εγώ, τουλάχιστον, θα ήθελα πολύ να την διαβάσω (και δεν θα μου χαλάσει και κανένα πάρτυ, δηλαδή/τουναντίον).

Επίσης, κατανοώ τον παραλληλισμό με VIC (τους οποίους κι εγώ λατρεύω/γεια σου Λάτσε, μόρτη μου), αλλά -χωρίς να έχω αποκωδικοποιήσει ακόμη πλήρως το γιατί- μπορώ να πω ότι είναι αρκετά διακριτές περιπτώσεις.

Πάντως, οι Khirki είναι εθιστικοί, ρε παιδί μου.

1 Like

Γιατί την κρατάς για σένα μωρέ

Αυτά είναι τα πραγματικά ενδιαφέροντα

Με αφορμή ένα συγκρότημα ή ένα δίσκο να αρχίζει ευρύτερη κουβέντα περί μουσικής

1 Like

Τίποτα μωρέ, συνήθως οι rock/metal μπάντες ενσωματώνουν folk στοιχεία κάπως επιφανειακά νομίζω. Δανείζονται ρυθμούς και κλίμακες αλλά δεν διερευνούν το συναίσθημα της folk.

Όλα αυτά βέβαια στα δικά μου αυτιά ε.

3 Likes

Προσωπικά, βλέπω παραλληλισμούς, αλλά όχι να γίνουν οι νέοι VIC. Φαίνεται, ότι ακόμη έχουν πολλά να προσφέρουν και να το πάνε σε πολλά επίπεδα. Και φαίνεται αυτό στο δίσκο τους. Πατάνε λίγο από 'δω, λίγο από 'κει. Είναι πιο metal από τους πάλαι εμφανισθέντες στο Πολυτεχνείο της Θεσσαλονίκεις σε βραδιές με σουβλάκια και μπίρες.

1 Like

Τα έλεγα και στο παιχνίδι 52 και 9μιση βδομαδες : δηλώνω ενθουσιασμένος -χωρίς να έχω ακούσει ακόμη όλο το άλμπουμ - όπως επίσης και αισιόδοξος για το μέλλον της μπάντας. Τα πρώτα singles πολύ δυνατά, ωραίες και οι Συμπληγάδες σαν το κερασάκι στην τούρτα. Δεν τρελαίνομαι με την προοπτική να το γυρίσουν τελείως σε ελληνικό στίχο… Βέβαια αυτοί ξέρουν καλύτερα. Επιτέλους θα μπορέσω να τους δω και λάιβ σε λίγες ημέρες καθώς το είχα απωθημένο εδώ και χρόνια. Τζάμπα σχεδόν το εισιτήριο, χτυπήστε και τίποτα από το merch να ενισχύσουμε την μπαντάρα!

4 Likes

Αυτό είναι γνωστό πρόβλημα στο (πολύπαθο) folk metal σε διεθνές επίπεδο, αλλά θεωρείς ότι ισχύει και για την ελληνική σκηνή; Άσε που δεν νομίζω ότι μπορεί να χαρακτηριστεί folk metal (ή folk rock) κανένα από τα συγκροτήματα που έχουμε συζητήσει σήμερα εδώ.

Ναι, θεωρώ πως και οι VIC και οι Khirki χρησιμοποιούν τα folk στοιχεία με τροπο όμορφο μεν, επιφανειακό δε. Για το γούστο μου.

Αντίθετα, οι Need, όοοοοταν βάζουν παραδοσιακά στοιχεία το κάνουν τέλεια. Διότι, εμφανέστατα, ο Ravaya (πρέπει να) είναι fan του ΤΕΡΑΣΤΙΟΥ Γιάννη Σπάθα.

6 Likes

Σε έπιασα. Θέλεις πιο subtle καταστάσεις εσύ (που όντως έτσι ξηγιούνται οι Need).

Εγώ δεν έχω θέμα και με την πιο έτσι “grandiose” φάση.

3 Likes

Ξεκιναει το Συμπληγάδες και λες αυτο ειναι καρφι Mastodon. Κόμματος!

6 Likes

Ναι ρε, έχω ringtone το Your Majesty.
Οι Stonebringer, μιας και πιάσαμε ψιλή κουβέντα, είχαν ενσωματώσει άψογα στις συνθέσεις τους όχι την αμιγώς παραδοσιακή μας μουσική, αλλά ιερά τέρατα του ελληνικού πεντάγραμμου. Πίστευα πως θα κάνανε καριέρα αλλά δυστυχώς χαθήκανε.

3 Likes

Αν εννοείς ο πρώτος γραφιάς, ίσως :stuck_out_tongue:

Εγώ του έχω κάνει μόνο 2 ακροάσεις (από επιλογή δεν άκουσα τα singles) κι έχω ενθουσιαστεί πιο πολύ με τα «εύκολα» στο αυτί τραγούδια του, δλδ κυρίως το Your Majesty, το Featherless, το Pumping the Vein… Εννοείται ότι θα επανέλθω με άποψη και για τα υπόλοιπα.

Σίγουρα πάει για πολλές ακροάσεις, ακούγεται εθιστικό, είναι ανεβαστικό (όπως και το ντεμπούτο) κι άκρως συναυλιακό…

Έχω όμως κι ένα-δυο μικρά παράπονα. :stuck_out_tongue:
Αρχικά, μου ακούστηκαν λίγο γραφικά 1-2 σημεία με χορωδιακά φωνητικά - «οοοο οοο» αλλά ίσως αυτό είναι θέμα προσωπικού γούστου.

Το «Συμπληγάδες» μόνο σε μένα θυμίζει στο ακουστικό ριφ (1:38) το Wolf’s Lament (που θυμίζει Υπόγεια Ρεύματα, ξέρετε ποιο :stuck_out_tongue:);

Επίσης, αν και προφανώς έχουν βάλει νέα πράγματα στον ήχο τους (πχ όντως πλέον οι επιρροές Mastodon υπερισχύουν πια τον επιρροών Kvelertak), δε βλέπω τοση μεγάλη εξέλιξη σε σχέση με το ντεμπούτο. Πράγμα που δεν είναι απαραίτητα κακό γιατί δε χρειάζεται να είναι όλες οι μπάντες σαν τους Rush ξερωγω.

Τέλος, νομίζω (αλλά δεν είμαι σίγουρος ακόμα) ότι προτιμώ την πιο ισορροπημένη και μοντέρνα μείξη του Κτηνωδία… Εδώ έχουν πιο παλιακή μείξη και δεν ξέρω ακόμα αν τους ταιριάζει ή όχι.

Για να μην τελειώσω με γκρίνια όμως, σίγουρα δικαιώθηκαν και έβγαλαν έναν δίσκο που είναι τουλάχιστον ισάξιος με το εκπληκτικό ντεμπούτο τους.

5 Likes

Έχουν και πολύ καλή τιμή στο βινύλιο και σε ωραίες επιλογές για όσους ψήνονται να το τσιμπήσουν, θεωρώ ότι του αξίζει.

1 Like

Ε το τσίμπησα.

3 Likes

Το ακούω αυτό, αλλά σ’ εμένα π.χ. για κάποιον απροσδιόριστο (ή και όχι) λόγο θύμισε Sabbath εποχής Martin.

Και λίγα λες.

1 Like

Εκτος απο bandcamp δεν παιζει πουθενα αλλου? Προτιμω να δωσω τα 7 ευρω του κουριερ στην μπαντα… :man_shrugging:t3:

1 Like

Ο δίσκος παίζει στο repeat ε

5 Likes

Πολύ καλά πάει αυτό :partying_face:

2 Likes

Στο live τους ίσως?

1 Like