Killer be Killed - Killer be Killed (2014)

Tracklist
1. Wings of Feather and Wax
2. Face Down
3. Melting of My Marrow
4. Snakes of Jehova
5. Curb Crusher
6. Save the Robots
7. Fire to Your Flag
8. I.E.D.
9. Dust Into Darkness
10. Twelve Labors
11. Forbidden Fire

Εχω μεγαλο ενδιαφερον να το ακουσω αυτο, οι μεχρι τωρα κριτικες ειναι ενθαρρυντικες. Λες να βγηκε καλος δισκος που να συμμετεχει ο Max Cavalera μετα απο “δεν ξερω και 'γω ποσα” χρονια?

Καλό είναι αλλά όχι τίποτα τρομερό…

Μέχρι στιγμής, είναι ανάμεσα στα καλύτερα άλμπουμ που έχω ακούσει για την τρέχουσα χρονιά.

[B][U]Εδώ[/U][/B], μια κουβέντα με τον Max Cavalera γύρω από το εν λόγω project.

Και εγώ το έχω ψιλολιώσει, μου φαίνεται αρκετά καλό. Όταν είμαι σπίτι είναι απο τις πρώτες επιλογές για να παίξει.

http://www.metalhammer.co.uk/news/2014-05-07/exclusive-killer-be-killed-killer-be-killed-album-stream

Φοβερο αλμπουμ…!!!

καλο αλμπουμ
αλλα θα γουσταρα να ειχανε εναν καλο παιχτη στην κιθαρα

Καλό ακούγεται με μια πρώτη ακρόαση αλλά ρε γαμώτο αυτός ο Cavalera 20+ χρόνια τα ίδια και τα ίδια.

20 χρόνια τα ίδια και τα ίδια; Δε συμφωνώ σε καμία περίπτωση.

Μέχρι και το “Dark Ages” έχει μόνο δισκάρες. Από εκεί και πέρα (κοντά 10 χρόνια πλέον) ναι υπήρξε τέλμα και ανούσια κατ’εμε επιμονή στο πιο extreme κομμάτι της μουσικής του ταυτότητας.

Αλλά, το Killer Be Killed δεν είναι σίγουρα μια από τα ίδια και το θεωρώ ό,τι καλύτερο έχει κάνει από το “Dark Ages” και μετά, με άνεση.

Συμφωνώ στο ότι έχει βγάλει δισκάρες όλα αυτά τα χρόνια αλλά ακούμε συνέχεια τις ίδιες επαναλαμβανόμενες ιδέες. Σε φάση: riff - “um, dos, tres” - breakdown - tribal - riff. Πάντως σίγουρα αυτό είναι ότι καλύτερο έχει βγάλει τα τελευταία χρόνια αλλά σίγουρα έπαιξαν ρόλο και οι υπόλοιποι που είχε δίπλα του.

Με μια πρώτη ακροάση, αυτό που κάνει μπάμ είναι κάποια “μελωδικά” σημεία με καθαρα φωνητικά που μου παρακούγουνται φλώρικα. :? Κατα τα άλλα ΟΚ, δεν τρελάθηκα γενικά όμως.

Εμενα αυτα τα μελωδικά aka φλωρικα σημεία μου αρεσαν με μια ακρόαση…
Γενικά έμεινα ευχαριστημενος!

Κατά ένα μαγικό τρόπο με έκανε να το αναζητήσω αρκετές φορές και δεν απογοητεύτηκα, ίσα ίσα. Εκτός των άλλων αυτό που μου έμεινε ήταν ότι τα φωνητικά απ’ όλους γαμάνε και όλα κολλάνε με ένα ιδιαίτερο τρόπο. Εύγε

Τι ρεφραινάρα που χει το wings of feather and wax. Και ωραίος δίσκος στο σύνολο του.

Παρτε και το πρώτο βίδεο

δε μ’άρεσε ρε γαμώτο και του έδωσα πολλές ευκαιρίες, κάθε φορά με έπιανε μια βαρεμάρα “άντε να τελειώνει αυτό, να πάμε στο άλλο κομμάτι, να τελειώσει καμιά φορά ο δίσκος”, τι να πω :frowning:

Για μένα σταθερά και αμετάκλητα στο playlist μου και στα καλύτερα της χρονιάς.

Επίσης, το συγκεκριμένο τραγούδι στα αγαπημένα για το 2014.

κλάσεις ανώτερο από το άλλο supergroup που προωθεί η Nuclear, Devil You Know…

Σιγά το supergroup που είναι οι Devil You Know. Απλά, έχουν τον Θεούλη τον Howard Jones (μεγάλο παλικάρι).

Εννοείται πως οι KBK είναι κλάσεις ανώτεροι, αλλά μια χαρά βρήκα και το άλμπουμ των DYK.

Μια απ τα ίδια και από εμένα.