Killing Joke

Αναμφίβολα μες στο τοπ-5 των πιο αγαπημένων μου συγκροτημάτων, ένα γκρουπ που ξεκίνησε το 1980 με τον ομώνυμο δίσκο του και επιρρέασε όσο κανένα άλλο γκρουπ το ρεύμα του γκραντζ που ξεκίνησε στα μέσα του ‘80 αλλά και γενικότερα τη ροκ σκηνή που ακολούθησε.
Απλά ακούστε το Eighties http://youtube.com/watch?v=-Zlf_17hecY και πείτε μου αν σας θυμίζει τίποτα.
Παρ’ όλο που επιρρέσαν τόσους πολλούς, το γκρουπ ποτέ δεν ακούστηκε ιδιαίτερα, ίσως λόγω του χαμηλού προφίλ που κρατούσαν ίσως επειδή ο τραγουδιστής-φρόντμαν, Jaz Coleman, έπαιζε ξύλο με τη μερίδα τύπου που εκάστοτε τους πλησίαζε.
Τέλος να πω ότι διατηρούν εξαιρετικές σχέσεις με τους Ministry (οι οποίοι δηλώνουν τεράστιοι φαν τους και ότι αν δεν υπήρχαν οι Killing Joke δεν θα υπήρχαν ούτε οι ίδιοι) και ότι ο Al είναι κολλητοί με τον Jaz. Μάλιστα ο Al έχει δηλώσει πως θα κάνει ένα πρότζεκτ με τον Jaz και μετα θα αποσυρθεί τελείως από τη μουσική.
Επίσης, ο φανταστικός Paul Raven (RIP) που παίζει μπάσο στους 2 τελευταίους δίσκους των Ministry (στο The Last Sucker μάλιστα παίζει και κάποια κιθαριστικά μέρη ενώ βοήθησε και στην συγγραφή κάποιων τραγουδιών, όπως το απίστευτο κύκνειο άσμα, End Of Days Pt. II, στο οποίο παίζει όλο το βασικό ριφ του τραγουδιού) είναι ο μπασίστας των Killing Joke από το 1984 (νομίζω) και έπαιξε σε όλα τα άλμπουμ μέχρι και το τελευταίο τρομερό, Hossanas From The Basements Of Hell που βγήκε το 2005.
Προσωπικά αγαπημένο άλμπουμ είναι το ομώνυμο του 2003 το οποίο είναι ίσως για μένα το καλύτερο άλμπουμ που έχω ακούσει ποτέ μου. Άλμπουμ-χάσιμο, με ούτε μία αδύναμη στιγμή, άκρως πωρωτικό και άκρως εθιστικό.

Περιμένω να ακούσω γνώμες…

Εχω ακούσει μονο τα κλασικά τους κομμάτια,αλλα πιστευω οτι ειναι ενα group που δεν διστασε ποτε να πειραματιστεί με επιτυχή αποτελέσματα μολονότι δεν πηραν ποτέ την αναγνώριση που αξιζαν…(Ισως να ηταν και επιλογή των ίδιων…)

Oι Κilling Joke είναι από συγκροτήματα που άφησαν την “σφράγιδα” τους σε μια όλοκληρη σκηνή… Πέραν των πρώτων τους άλμπουμ γουστάρω πολύ και το Night Time αλλά και το Pandemonium. Αλλά δεν έχω ακούσει τίποτα από τα επόμενά τους, και από αυτά που λες μου κίνησες την περιέργεια για το άλμπουμ του 03… Να συμπληρώσω επίσης ότι είχαν πάρε δώσε και με τους θεούς Prong!

Και δεν ξερώ γιατί, αλλά επειδή νομίζω ότι κολλάει, ας πω ότι το κομμάτι The Chosen Few μιας πολύ - αγαπημένης μου μπάντας ακούγεται έτσι γιατί εκείνο τον καιρό ο Mille άκουγε πολύ το Love Like Blood…

Kαι ελεγα τι μου θυμίζει…Σωστός…

:wink:

Λατρεμενη μπαντα. Personal favourite το τελευταιο (Hossanas…).
Δεν εχω καταφερει ακομα να ακουσω ολη τη δισκογραφια τους δυστυχως…

Και το ομωνυμο του 2003 επος με κομματαρες οπως Asteroid, You’ll Never Get To Me, Dark Forces…

Γενικα η τριαδα Ministry/ KJ / Prong εχει δωσει απιστευτα πραγματα. Κριμα τον χαμο του Raven…

A! πέραν των Nirvana…να πω ότι η χαρακτηριστική μελωδία στην εισαγωγή του Εighties απαντάται και στο κομμάτι Dog Day Sunrise των Head Of David ( 1988, ένα γκρουπ με μέλη των Napalm Death και Godflesh ). Το κομμάτι βέβαια έγινε γνωστό από την διασκευή των - ξέρετε ποιων - …

:yes: :yes: :yes:

Σωστός, αλλά δεν θα έβαζα στο ίδιο τσουβάλι όλες αυτές τις μπάντες μαζί, απλά και μόνο επειδή οι KJ είναι άλλης εποχής και φάσης. οφφ τόπικ:
Το νέο Prong σου άρεσε? Εγώ το έλιωσα και ήταν από τα καλύτερα άλμπουμ που άκουσα πέρισυ.

Ρε την κουφαλα τον Cobain…:lol: Hξερε τι εκλεβε…

τους γουσταρει και ο mackintosh :wink:

Τους εβαλα ως τριαδα γιατι εχουν αρκετα παρε-δωσε μελων τα τελευταια χρονια.

Το Προνγκ το καινουριο δεν εχω προλαβει να το ακουσω οπως και αλλες 1127 κυκλοφοριες που θελω να τσεκαρω. :frowning:

Eπισης τους εχουν διασκευάσει φοβερά οι Metallica στο The wait…

καλά το ομώνυμο δισκάκι είναι από αυτά που γράψαν ιστορία και επηρρέασαν μία ολόκληρη εποχή… από το post punk, το thrash και το hardcore. είναι χαρακτηρισική η διασκευή που ανέφερε ο davidian πχ και όχι μόνο… το κομμάτι Wardance είναι από τα πρώτα hardcore κομμάτια που γράφτηκαν. Ακούστε και το blown out in the sky των (θεών) Exploited από το The Massacre και θα δείτε τι θα σας θυμίσει…

Προσωπικά αγαπημένο τραγούδι από τις πρώτες δουλειές τους είναι το απίστευτο Pssyche (από το live άλμπουμ Ha!). Στο συγκεκριμένο μάλιστα τραγούδι ξεκινάει και τραγουδάει ο Raven πριν αναλάβει ο Jaz.
Το κυρίως ριφ του τραγουδιού είναι απίστευτα πωρωτικό και αν και είναι μονότονο, αφού παίζει το ίδιο απλό ριφ καθ’ όλη τη διάρκεια του κομματιού, είναι μεγαλειώδες. Μου θυμίζει έντονα το ριφ του End Of Days Pt. II.

ενα απο τα επιδραστικοτερα συγκροτηματα ολων των εποχων κατα τη γνωμη μου,επηρεασαν μια ολοκληρη γενια μουσικων και συνεχιζουν να επηρεαζουν!!!απιστευτες κιθαρες απο τον Gordie,φοβερο rythm section,ο Coleman συγκλονιστικος,μιλαμε οχι απλα για μουσικη αλλα για μυσταγωγια!!!αποκαλυπτικη ατμοσφαιρα,tribal αισθητικη.πισω στα 80’ς οταν ο πρωην μπασιστας τους Martin “youth” Glover ρωτηθηκε να περιγραψει την μουσικη τους, απαντησε οτι ακουγονται σαν τον πλανητη Γη να ξερναει!!!προσωπικα μου αρεσουν ολες οι δουλειες τους με λατρεια στα "what’s this for,revelations,killing joke(2003)
ΠΡΟΣΚΥΝΩ ΤΑΠΕΙΝΑ

γκρουπαρα, γαμανε, τα σπανε και αλλα συναφη φανμποιστικα. Δεν υπαρχουν και πολλα να πω, τα ειπανε οι αποπανω

Εγω εχω το Killing Joke (2003) & Brighter Than A Thousand Suns.
Mου αρεσουν αρκετα.Δεν ειναι η αγαπημενη μου μπαντα αλλα τους ακουω
ανετοτατα.

Τεράστια μπάντα!
Καλά για τον πρώτο δίσκο, έχω να πω ένα πράμα. Αριστούργημα.
Επίσης, πολύ τους γούσταρα για το Outside the Gate, καθώς δίδαξαν τρέλα και έδειξαν ότι το πανκ και η αλητεία έχει κι άλλους δρόμους, πολύ παρανοϊκούς μάλιστα! (Ναι, τους θεωρώ πάνκηδες! Όσο αμφιλεγόμενο και αν είναι αυτό!)

Έχουν επηρεάσει μεταλάδες, πάνκηδες και χαρντκοράδες (και μάλιστα όχι τυχαίες μπάντες). Αυτό και μόνο και δείχνει την εμβέλεια αυτής της μπάντας.

Eεε χμμμμ ναι.
Δεος? Ανατριχιλα? Μεγαλειο? Χαρα? Τρελα?

Δεν ξερω τι να πω για την απιστευτη συναυλια που δωσαν, παιζοντας τα Killing Joke και What’s this for…!

Αυριο παμε για το Pandemonium :stuck_out_tongue:

TEΡΑΣΤΙΑ ΜΠΑΝΤΑ.-

Love Like Blood παίξανε???

Oχι. Ουτε σημερα, αλλα ουτε και αυριο θα το παιξουν.

Οι συναυλιες εχουν τα τραγουδια των παραπανω αλμπουμ που ειπα. :slight_smile:

Σου έχω πει εσένα ότι είσαι ο πιο σιχαμερός άνθρωπος του κόσμου;… Μην τολμήσεις να ξαναποστάρεις σε αυτό το τόπικ… ΑΠΑΙΣΙΕ!