Killing Joke

αυτο :!:

[SPOILER]και αυτο :!:

και γενικα θεουληδες :!:[/SPOILER]

α ρε paul

Η διασκευη των Metallica στο The Wait(απο την οποια κακα τα ψεμματα τους εμαθαν πολλοι οπως κι εγω)ειναι μονο ενα δειγμα του ποσο μεγαλη μπαντα ειναι.Ακομα και το ομωνυμο comeback album τους του 2002(με τον Grohl στα τυμπανα)ειναι δισκαρα.

Οριστε και λιγες φωτος απ’την εμφανιση τους στο Hellfest που εσκισαν.

Μπράβο ρε outlaw! Ωραίες φώτο!

Πάω να ακούσω night time τώρα να γουστάρω!

Προσκυνάμε Killing Joke!
Από τα επιδραστικότερα συγκροτήματα!

Α ρε Paul…

σπουδια μπαντα, ευγε που ξεθαφτηκε το θρεντι.

εγω ψηφιζω αυτο:

Τα γράφω κι εδώ, για να μη χαθεί η επαφή με αυτή την υπερμπάντα και εν αναμονή του νέου άλμπουμ:

Το νέο πολυαναμενόμενο άλμπουμ των ΘΕΩΝ Killing Joke, πάει για Σεπτέμβρη τελικά.

Είχε ανακοινωθεί αρχικά για μέσα Απριλίου αλλά αναβλήθηκε για διάφορους λόγους που ο Youth, μπασίστας και ιδρυτικό μέλος των Killing Joke εξηγεί εδώ: http://blogs.myspace.com/index.cfm?f...ogID=530414170

Το νέο άλμπουμ θα ονομάζεται, Feast Of Fools και η μπάντα είναι για πρώτη φορά, μετά το '82 (και μετά το θάνατο του Paul Raven φυσικά), με το αυθεντικό line-up (Jaz Coleman, Geordie, Youth, Paul Ferguson).

Εδώ και το μοναδικό τραγούδι που έχει κυκλοφορήσει από το νέο άλμπουμ και κατεδαφίζει σπίτια: http://www.youtube.com/watch?v=K4ompm4PQk4

Απλά να προσθέσω ότι η επίσημη ημερομηνία κυκλοφορίας είναι απ’ ότι φαίνεται η 4η Σεπτεμβρίου. Αργεί ακόμα ρε γαμώτο…

Παίζει να είναι από τα ελάχιστα συγκροτήματα αυτής της ηλικίας και του βεληνεκούς που γίνονται βασικά καλύτεροι όσο περνάει ο καιρός.
Αν και δεν νομίζω πως είναι εύκολο να μιλήσει κάποιος για καλύτερο ή χειρότερο σε αυτήν την περίπτωση.
Πάντως εντάξει, ό,τι έχουν βγάλει από το 2000 και μετά είναι αριστούργημα. Μετά από 800 χρόνια παρουσίας. Αυτοί και οι Melvins νομίζω μόνο μπορούν να περηφανευτούν ότι μπορούν να γίνουν καλύτεροι (“μεστότεροι”, “πλουσιότεροι”, ό,τι προτιμάτε) ωριμάζοντας.
Νοmisteraki μαζί σου για “Hosannas…”, το άλμπουμ είναι ιερό. Με την ευκαιρία, μόνο σε μένα το βασικό riff του “Invocation” θυμίζει διαστροφή (κανονικά) του κλασσικού θέματος του “Kashmir”?

Μπαμπ!

Το νέο άλμπουμ των θεών θα κυκλοφορήσει, τελικά, στις 27/9 και θα τιτλοφορείται “Absolute Dissent”.

To 1o σινγκλ κυκλοφόρησε σήμερα: European Super State: http://www.youtube.com/watch?v=naUAuptzUb4

Καλό ακούγεται αλλά σαν λείπει λίγο το νεύρο.

Υπάρχει, βέβαια, κι αυτό: Endgame: http://www.youtube.com/watch?v=K4ompm4PQk4

Εδώ το νεύρο υπάρχει και περισσεύει. Πρόκειται για το 1ο κομμάτι του δίσκου που διέρρευσε πριν μερικούς μήνες.

Bump ρε!

Λιώνω τη θεϊκή ομώνυμη αλμπουμάρα τους του 2003 (εκείνο το άλμπουμ ήταν πραγματικά σοκ ε!) και πορώνομαι αγρίως για να ακούσω το καινούργιο τους από το οποίο δεν έχω ακούσει νότα ακόμη!

Μπάντα επιδραστική από τις λίγες, που ξέρει τι κάνει και γιατί το κάνει, και είναι πάνω από genres και κολοκύθια. Είναι οι Κilling Joke και παίζουν σαν Killing Joke!

Το πόσο χώνει αυτό το άλμπουμ είναι απίστευτο! Κι εγώ έχω πιάσει δισκογραφία τις τελευταίες μέρες και κάθε φορά που φτάνω σε αυτό το άλμπουμ, σκαλώνω άσχημα (εντάξει και με το Pandemonium το παθαίνω αυτό).

Δεν υπάρχει αυτό που κάνουν οι Killing Joke… Είναι εκνευριστικά ευχάριστα απρόβλεπτοι… Εκεί που διαλύονται το '96 μετά το Democracy, ξαφνικά επανενώνται το 2002 και βγάζουν αυτό το έπος που κάνει άλλα μέταλ συγκροτήματα με τα μισά τους χρόνια, οδοντόπαστες.
Τώρα πάλι, ενώ έχουν διαλυθεί από το 2005, μεσολαβεί ο θάνατος του Raven, επανενώνται για ακόμη μία φορά και βγάζουν νέο έπος, κλείνοντας παράλληλα, έτσι, 30 χρόνια δισκογραφίας!!
30 χρόνια ρε μαλάκα!!! Και γαμάνε σαν καυλωμένοι 20χρονοι!! Δηλαδή… WTF;!;!;!

Σόρι για το παραλήρημα, αλλά είναι που έρχονται κι Ελλάδα και είμαι σε εκστατική κατάσταση!

οι στίχοι τι πραγματεύονται?Γενικα οι στιχοι της μπάντας?

επ.

[…]Not only is our brand new website up and running; with a gig history, discography and tattoos board, but we?d also like to announce [B]a brand new live album [/B]being released via PledgeMusic.

[B]?Down By The River? will be released in January 2012[/B] via formats including a download version, CD, double vinyl and some very special editions. This new partnership will provide a direct-to-fan offering giving Gatherers the chance to participate in the making and release of the new album.[…]

http://www.killingjoke.com/2011/09/new-site-and-new-album/

και

Το βίντεο είναι εκπληκτικό και τα νέα ακόμα καλύτερα.
Άντε να μας ξανάρθουν να μας ξανατρελάνουν!

Παιδες, επειδη ακουσα το [I]European Super State[/I] απο τον τελευταιο δισκο χαρη στο βιντεο που ποσταρατε, ΚΙ ΕΠΑΘΑ ΤΗΝ ΠΛΑΚΑΡΑ ΜΟΥ, θελω τη συνδρομη σας.

Εχω ακουσει το πρωτο τους καμποσες φορες, αλλα η αληθεια ειναι οτι δε με κερδισε ακομα.

Θα το ξανακουσω, βεβαια, αλλα μου ειχε φανει πολυ “μηχανοποιημενο” για post-punk.

Ειχε, ωστοσο, κομματαρες σαν τα [I]The Wait[/I],[I] Wardance[/I] και [I]Requiem[/I], τα οποια μαζι με τα [I]Eighties[/I] και [I]Pssyche[/I], φανερωνουν το τι ψαχνω απο αυτη τη μπαντα.

Με βαση αυτα και με δεδομενο οτι ειμαι φιλος του post-punk (μια και κατακαυλωσα με το [I]European Super State[/I]), ζηταω να μου πειτε με ποιο αλμπουμ τους να συνεχισω τη δισκογραφια τους, αφου ακουσω ξανα το πρωτο τους.

Βασικά κοίτα να δεις τι γίνεται με τους KJ. Ποτέ δεν έπαιζαν καθαρό post-punk. Πάντα είχαν το industrial στοιχείο. Από το ντεμπούτο τους το '80 μέχρι και το '88 έπαιζαν μια μίξη post-punk/industrial rock/new wave, ενώ από το '90 μέχρι πέρσι, το industrial τους βάρυνε και ενώ οι post-punk βάσεις υπάρχουν, πλέον χαρακτηρίζονταν περισσότερο ως μια industrial metal μπάντα.

Από την πρώτη περίοδο τους άκου, εκτός από το ντεμπούτο και τα What’s THIS For…!(1981) που είναι η φυσική συνέχεια του ντεμπούτου και το Brighter Than a Thousand Suns (1986) που είναι πιο new wave φάση (αφού είπες ότι σου άρεσε και το European Super State).

Από εκεί και πέρα, η δική μου αγαπημένη περίοδος είναι η πιο industrial (μετά το '90 δηλαδή).
Αν θες να κάνεις μια προσπάθεια, άκου οπωσδήποτε τα Pandemonium (1994) και Killing Joke (2003). Αυτά τα 2 άλμπουμ είναι και από τα αγαπημένα μου άλμπουμ έβερ (ειδικά το 2ο).
Δισκάρες είναι και τα Democracy (1996) και Hosannas From the Basements of Hell (2006), αλλά αν δεν γουστάρεις με τα πρώτα που σου είπα, δεν έχει νόημα να προχωρήσεις.

Όπως και να 'χει, κομματάρες θα βρεις σε όλους τους δίσκους τους. Στο θρεντ με τα best of είχα κάνει ένα ποστ για KJ. Ρίξε μια ματιά: http://rocking.gr/modules/forum/showpost.php?p=1177918&postcount=599

Ωραία τα είπε ο Keyser απο πάνω…

Για μένα ξεκινας με Killing Joke (2003), βυθιζεσαι στο σκοταδι του Coleman και όλα τα άλλα θα ακολουθήσουν μόνα τους…:wink:

European Tour Announced
November 16, 2011

We?re pleased to announce a run of 19 dates across Europe in April 2012, starting in Holland, hitting France, Spain, Italy, Switzerland, Austria, Germany, Belgium, and finishing in Finland. This is to support our new studio album that we?re currently working on, and along with our UK tour dates will form one of our biggest outings in years. We hope to see you there for the ride.

Wed 11 Apr 2012 ? Holland, Amsterdam, Melkweg
Thu 12 Apr 2012 ? Holland, Tilberg, Roadburn Festival
Fri 13 Apr 2012 ? France, Paris, La Cigale
Sat 14 Apr 2012 ? France, Strasbourg, La Laiterie
Mon 16 Apr 2012 ? France, Toulouse, Bikini
Tue 17 Apr 2012 ? Spain, Barcelona, Bikini
Thu 19 Apr 2012 ? France, Lyon, Transbordeur
Fri 20 Apr 2012 ? Italy, Milan/Trezzo, Live Club
Sat 21 Apr 2012 ? Italy, Florence, Viper
Sun 22 Apr 2012 ? Italy, Rome, Orion
Tue 24 Apr 2012 ? Switzerland, Zurich, Abart
Wed 25 Apr 2012 ? Austria, Vienna, Szene Wien
Fri 27 Apr 2012 ? Germany, Munich, Backstage
Sat 28 Apr 2012 ? Germany, Dortmund, Rock in de Ruien
Sun 29 Apr 2012 ? Germany, Hamburg, Fabrik
Tue 01 May 2012 ? Germany, Frankfurt, Batschkapp
Wed 02 May 2012 ? Germany, Berlin, Postbahnof
Thu 03 May 2012 ? Belgium, Gent, Vooruit
Fri 04 May 2012 ? Finland, Helsinki, Circus

http://www.killingjoke.com/2011/11/european-tour-announced/

Βλέπω ένα κενό εκεί στις 23, μετά από Ιταλία :papas:

[SPOILER]αλλά @@[/SPOILER]

Δε θα μπορούσε να ειπωθεί καλύτερα. :thumbup: Implant και Asteroid αξεπέραστα.

Το Night Time το έχεις ακούσει? Για μένα το καλύτεροτερετερετερο τους μαζί με το ντεμπούτο. Και μάλλον το πιο new wave τους! Και μην μείνεις μόνο στα χιτάκια του άλμπουμ. Εδω υπάρχει πολύ ψωμί (Darkness Before Dawn ξέρω γω).

Από την άλλη το μόνο μελανό σημείο του δίσκου είναι το ομώνυμο κομμάτι που είναι μεν γαμάτο, αλλά είναι σχεδόν κλεμμένο!

Aς τις προτασεις και τσεκαρε δω!

Θενκς μαν!!! :smiley: