King Crimson

Θα Ελεγα Το Πρωτο Αλλα Τελικα Θα Πω Το Red.Ποσο Εχουν Επηρεαστει Μπαντες Σαν Τους Mastodon Απο Αυτο Το Album…

Το In The Court οπως και να το δει κανεις ειναι ΑΞΕΠΕΡΑΣΤΟ!
Οσο γαματα κι αν ειναι τα επομενα κανενα δε μπορει να αγγιξει το δημιουργημα αυτο.
Η φωναρα του Lake, τα υπερτεχνικα τυμπανα του Giles (κι ας ειναι καπως υποτιμημενος) και οι μουσικες “χαοτικες” συνθεσεις του Frip σε συνδυασμο με τους γ@ματους στιχους Sinfield (με το Epitaph να ειναι το καλυτερο του κατ’εμε) δε θα μπορουσαν παρα να κανουν το δισκο αυτο αριστουργημα.

Το απολυτο progressive rock αλμπουμ χωρις υπερβολες…

Lupin και εδώ υπερποστ ? :twisted:

Και έτσι σωστό είναι.:smiley:

Οσο κι αν φαινεται παραξενο στο In The Court ολα τα μελη ΔΕΝ επαιρναν ναρκωτικα…

[SPOILER]Στη συνεχεια μαλον το ξεφτιλησαν [/SPOILER]

Οπως και να το κανουμε τους King Krimson δε τους λες “γκρουπ” με τη συνηθη εννοια του ορου, αλλα [B][U]μουσικο σχημα του Frip[/U][/B] , αφου ποτε δεν ειχε σταθερα μελη στη πορεια του8)

ρε, δηλωνω ενοχος, οκ, αλλα θα κανω καποια στιγμη:oops:

Red με διαφορα εδω λογω σταρλες και λαρκς απο πισω

ρε μαλάκα, σε κάθε thread μπαίνεις, γράφεις μια μαλακία 2 σειρών, και λες “θα επανέλθω την τάδε ώρα με υπερπόστ”.
γιατί δε το κάνεις μια και καλή?

/e Red εδώ

ΟΛΑ,με μια μικρη διαφορα να προηγειται το Red.

συ τι ζορι τραβας ακριβως?

γαμο το κολλαρακυ σου

‘κολλαρακ[B]η[/B]’ μαλακα
σαπιζω στο κινηματογραφοθρεντ, θα επανορθωσω για τις 2 αμελειες μου…

πρεπει να το εχω ξαναγραψει στο φορουμ (ελπιζω οχι στο ιδιο θρεντ)

red με μικρη διαφορα απο poseidon και ντεμπουτο

Με μεγάλη δυσκολία ψήφισα και εγώ το πρώτο αν και το αγαπημένο μου κομμάτι(Starless) βρίσκεται στο Red. Θεωρώ ότι είναι ένα από τα 5 καλύτερα πρώτα άλμπουμς όλων των εποχών.

Aυτό ακριβώς πιστεύω κι εγώ, μιλάμε σίγουρα για την καλύτερη περίοδο του σχήματος με την τριάδα Larks, Starless και Red. H μουσική έχει ξεφύγει, έχουν φτάσει σε άλλα επίπεδα αντίληψης, σύνθεσης και αυτοσχεδιασμού.

Eύκολα το πρώτο ενώ το Red ακολουθεί… Μεγάλο group

Πάντως κρίμα το Lizard να μην έχει ψήφο.Το ομώνυμο έπος είναι ένα εκ των κορυφαίων “μεγάλων” κομματιών.

Σιγά μην καταφέρω να διαλέξω καλύτερο άλμπουμ απο ΤΟΥΣ θεούς.

Ο Άη-Βασίλης έπρεπε να μας κάνει δώρο κανα νέο δίσκο από αυτούς,αλλά όκ, εαν είναι να χρειάζεται μια ντουζίνα χρόνια για να βγάλουν πάλι υπερδίσκο σαν το The Power To Believe, αξίζει να περιμένουμε μου φαίνεται 8)

In the court of the crimson king.
21st Century Schizoid Man!! Τι αριστούργημα! Απορώ πώς αυτή η μπάντα δε πούλησε.

Άκου το Srarless And Bible Black ή το Lizard και θα καταλάβεις γιατί δεν πούλησε.