Kings Of Leon

Οι Kings Of Leon έχουν αισίως φτάσει στην 3η δισκογραφική δουλειά τους, αλλά στην Ελλάδα δεν ξέρω κανέναν που να τους λατρεύει, να τους μισεί ή έστω να τους έχει ακουστά. Τους θεωρώ μεγάλο κεφάλαιο. Είμαι μόνος;

Εγώ τους έχω ακουστά! :stuck_out_tongue:

Έχω ακούσει 2 τραγούδια τους, αλλά δε μου λένε και πολλά… Πολύ κοινότυπο-αμερικάνικο μου φαίνεται

Το τελευταίο τους άλμπουμ ήταν παρα πολυ καλό (και όχι αναμενόμενο). Δεν ξέρω καθόλου τις προηγούμενες δουλειές τους, αλλα το Because of the times τους έφερε πολυ ψηλά στη Βρετανία, νομίζω στο νο.1. Αν και Αμερικάνοι (που παίζουν Αμερικανιές, όχι σαν τους Κillers π.χ) έχουν μεγαλύτερη επιτυχία στο νησί απο τη χώρα τους.
Η εισαγωγή του On call με το μπάσο είναι απο τα αγαπημένα μου.

Εχει πάντως σίγορα ενδιαφέρον αυτο το συγγενολόι, μια και είναι όλοι αδελφια και ξαδέλφια, και νομίζω οτι αξίζει τον κόπο να τους ψάξω περισσότερο στο μέλλον…

Από τα δύο πρώτα άλμπουμ που είναι λίγο πιο ήπια, ρίξτε ένα αυτί στα ακόλουθα:

Molly’s Chambers
Milk

όχι ως αντιπροσωπευτικά, αλλά ως κομματάρες!

Οι Radiohead αποκάλεσαν τους Kings Of Leon “καλύτερη μπάντα στον κόσμο”!

Αυτό το Molly’s Chambers είναι κόλλημα ολκής. Γενικότερα δεν τους έχω ψάξει. Θα το κάνω όμως.

Not my cup of tea…

τα παλιοτερα τους δεν μ’ενθουσιαζαν και τοσο,αλλα το because of the times με κολλησε στο τοιχο ηταν μεγαλη δισκαρα.απο τα καλυτερα του 2007.

Όχι υπάρχω και εγώ. Άντε να έρθουν να τους δούμε.

Γεγονός…

Άκουσα τελικά και τα 3 άλμπουμ τους.
Το 1ο τους, Youth and Young Manhood, εκτός από 2-3 κομμάτια δεν με εντυπωσίασε.
Το 2ο τους, Aha Shake Heartbreak, μου άρεσε πάρα πολύ από την αρχή μέχρι το τέλος. Ίσως και το αγαπημένο μου τελικά από τις 3 δουλειές τους.
Το 3ο, εξαιρετικό, υπήρχαν όμως 2-3 τραγούδια που δεν μου πολυάρεσαν.
Πολύ ενδιαφέρουσες συνθέσεις πάντως. Μου θύμισαν λίγο τις Λευκές Ρίγες στο ελαφρώς καλύτερο.

Το τέταρτο όμως άλμπουμ τους πέρασε σε άλλο επίπεδο, άσε που με το sex on fire άρχισαν να ακούγονται αρκετά και εδώ. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως παρα το αμερικάνικό ύφος τους έχεουν τεράστια επιτυχία στη Βρετανία παρά στην Αμερική, σε αντίθεση με τους Killers πχ που πρώτα πέτυχαν στην Αγγλία και μετά στην πατρίδα τους παίζοντας όμως εντελώς Βρετανικά στο πρώτο τους άλμπουμ…

Μπορεί κάποιος να μου πει γιατί όποτε ακούω το sex on fire μου έρχονται στο μυαλό οι Pearl Jam? Το παθαίνουν κι άλλοι ή να πάω να με κοιτάξω όπως πρότεινε κι ο Vega? :stuck_out_tongue:

Το closer ειναι κομματαρα…

όντως αγγλία κάνουν σαν τρελοί μέχρι και στα club τους ακούμε…κάλοι είναι αλλά δεν με πορώνουν κιόλας.

To καλυτερο του δισκου και ισως της δισκογραφιας τους, ανατριχιαστικο:!:

A! Και γαμω τα συγκροτηματα! Πιστευω οτι ειναι απο τους καλυτερους της εποχης μας! Ειδικα το Sex On Fire και γενικοτερα ολο το Only By the Night. Οτι πιο φιλοδοξο για μενα! Απο το youth and young μεχρι το τελευταιο τους ειχαν αξιοπρεπεστατη πορεια και ειμαι σιγουρη οτι εχουν να μας δειξουν πολλα ακομα!

εχω τα 2 τελευταια τους αλμπουμ… ειναι απο τις λιγες περιπτωσεις συγκροτηματων των οποιων σε καθε αλμπουμ , βρισκω 5-6 κομματαρες και τα υπολοιπα μου ειναι αδιαφορα… παντως φωναρα ο τραγουδιστης τους…και το closer υπερτατο…

Μου έδωσαν και τα τρία άλμπουμ να τα ακούσω μαζεμένα.
Αν και είχα από την αρχή θέμα με την φωνή του τύπου, τα άκουσα… :roll:

Τελικά έπεσαν και αυτοί μαζί με Killers κλπ. στην κατηγορία που βάζω Αμερικάνους που παίζουν σαν (σύγχρονοι - για να μην παρεξηγηθώ) Άγγλοι…

Μου προκαλούν τα ίδια αισθήματα με τους (ελάχιστους ευτυχώς)…

Πειραιώτες βάζελους! :lol::stuck_out_tongue:

Sorry Vic αλλά…

Προσωπικά τρελαίνομαι για τη φωνή. Δεν πειράζει, Mule, είμαι πεπεισμένος ότι έκανες το κατά δύναμην…:wink:

Παρότι, ως fan, θεωρώ ότι η γιγα-επιτυχία τους έρχεται με τον «λιγότερο καλό» τους δίσκο, είναι πλέον γεγονός: ενώ το βρετανικό κοινό και ο βρετανικός Τύπος τους στήριζε ανέκαθεν, η Αμερική μόλις ξύπνησε. Οι Kings Of Leon βρίσκονται ταυτόχρονα στο εξώφυλλο του Rolling Stone και του NME (σιγά την έκπληξη) και του Q (πριν 3 μήνες).