Kings Of Leon

Εχουνε ωραια κομματακια, αλλα υπαρχουν συγκροτηματα του ειδους που μαρεσουν πολυ περισσοτερο (πχ κιλλερς).

  • άπειρο για το closer!!

Εμενα γενικα ειναι ενα απο τα αγαπημενα μου συγκροτηματα… η αληθεια ειναι οτι δεν ειναι ιδιαιτερα γνωστοι κακως βεβαια αλλα τεσπα… μακαρι να ερθουν να τους ακουσουμε και live μια φιλη μου, μενει λονδινο μ ειπε οτι live ειναι ακομα καλυτεροι… το closer, soft, on call ειναι απο τα αγαπημενα μου…

Τους έχω δει σε φεστιβάλ και σε μάλλον ακατάλληλες συνθήκες, λόγω βελγικής βροχής, αλλά με δωράκι ένα ντουέτο με τον Eddie Vedder (Pearl Jam, ε). Ως οπαδός πέρασα τέλεια, αλλά ο κολλητός που ήρθε μαζί δεν ξετρελάθηκε (μπουυυ). Κι εγώ θα ήθελα να τους δω σε κλαμπ, πάντως.

8O8O8O8O

http://www.rocking.gr/article3625.php :wink:

Καλα οι τυποι παιζουν τρελη μπαλιτσα.Αυτο το στιλακι
που εχουν ειναι πολυ cool.μεγαλοι ηγετες!

το ON CALL ειναι τοοοοοοσο γαματο…κοψτε εκτελεση στην εκπομπη του Λεττερμαν στο cbs.

Εγω μονο το sex on fire εχω ακουσει και το ξερω και στο μπασο.Καλοι ειναι…

Καλοί αλλα σίγουρα οχι πρωτοπόροι…
Διαμορφώνουν ακόμη τον ήχο τους προφανώς,και το λέω αυτο γιατί απο άλμπουμ σε άλμπουμ υπάρχουν διακριτές διαφορές.Σίγουρα αξιόλογη μπάντα που το παλεύει μια χαρά πάντως κ με χαρακτηριστικό ήχο σε κάποιες φάσεις.
Way 2 go!

Ξέρω ότι αυτό το σχόλιο πιθανόν θα ακουστεί σαν άχρηστη οπαδική συμπλεγματική γραφικότητα, αλλά δεν πειράζει, θα το κάνω. Το μειωτικό «διαμορφώνουν τον ήχο τους» πιστεύω ότι προκύπτει επειδή οι Kings Of Leon δεν επαναλαμβάνονται σε κάθε δίσκο όπως 99% της σκηνής. Με αυτή τη λογική, ευτυχώς που τον «διαμορφώνουν ακόμα» και δεν έχουν παραδοθεί στην αποτελεσματικότητα μιας συνταγής.

Συνειδητοποιώ, βέβαια, ότι δεν το γράφεις με κακή πρόθεση και πως το μήνυμά σου είναι θετικότατο, αλλά δεν κρατιέμαι, τους λατρεύω.

Φίλε Vic Vega
Μπορεί αυτό που είπα να ήταν παρεξηγήσιμο,αλλα σίγουρα οχι μειωτικό!
Μιλώντας σα μουσικός θεωρώ μεγάλο ατού για ένα καλλιτέχνη να μπορεί με κάθε νέα δουλειά να επανεφευρίσκει τον εαυτό του.
Και σίγουρα πολλά απο τα κομμάτια τους είναι εμπνευσμένα κ ενδιαφέροντα.Το μόνο αρνητικό που μπορώ να τους προσάψω κ ο λόγος που δ τους εκθειάζω είναι πως κατα τη γνώμη μου δεν είναι,ως τώρα τουλάχιστον,η μπάντα που θα κάνει το μπάμ,θα φέρει το εντελώς καινούργιο κ θα μας κάνει να τρίβουμε τα μάτια μας(ή τα αυτιά μας!)αλλα απτην άλλη δ το κάνουν κ πολλοί αυτό,οπότε δ το θεωρώ καν αρνητικό!
Αλλα πάλι αυτή είναι μόνο η άποψή μ!
Keep Rockin’!
:slight_smile:

Πολύ συμπαθητικό συγκρότημα. Δεν έχω ακούσει δισκογραφία τους αλλά από τα κομμάτια τους που έχω ακούσει στο ραδιόφωνο (και τελευταία παίζουν αρκετά) τους βρίσκω αρκετά καλούς.

[B]tous latrevoume kai exoume kai greek fan club sto FB opoios thelei as erthei

sas perimenoume!8)[/B]

Το τελευταίο οχυρό έπεσε! :stuck_out_tongue:

Και μάλιστα «the world’s biggest rock band» λέει. 8)

πολύ καλοι θα ελεγα.μη σου πω καλυτεροι και απο killers που έχουν κανει τετοιο ονομα.γαματα τα closer,on call kai use somebody

Κυρίες και κύριοι,
ιδού και τα πρώτα tribute bands:

οι Blings Of Leon (με τον απίστευτα πειστικό τραγουδιστή)

οι Kins Of Leon (με τον καθόλου πειστικό τραγουδιστή)

οι Kings Of Lyon (με τον «ξεκάρφωτο» τραγουδιστή)

και οι Chiefs Of Leon (που κακώς θεωρούν τον εαυτό τους tribute band)

Έχω ακούσει πλεόν 2 ολόκληρα άλμπουμ τους. Πρώτα άκουσα το Only by the night

Τι να πω για το closer… μεγάλο κομμάτι, το καλύτερό τους για μένα. Αν το άλμπουμ ξεκινάει με αυτό το κομμάτι πως να πας στα επόμενα. Θα παίζει στο repeat για καμιά βδομάδα πριν καταφέρεις να το ξεπεράσεις. Από το άλμπουμ αξίζουν επίσης τα: sex on fire (μεγάλη ραδιοφωνική επιτυχία), Use somebody, I want you, Notion και Crawl.

Παρόλο που αυτό το άλμπουμ είναι παλαιότερο του Only by the night το άκουσα μετά. Το μπάσο στο Οn call τα σπάει και είναι το δεύτερο καλύτερο κομμάτι τους για μένα. Επίσης, έχω ξεχωρήσει το Charmer (θυμίζει λίγο Pixies ή είναι η ιδέα μου;;). Από αυτά τα δυο άλμπουμ καλύτερο θεωρώ το only by the night.
Η φωνή του τραγουδιστή είναι χαρακτηριστική. Επίσης, πιστεύω ότι είτε θα σου αρέσουν ή θα τους απεχθάνεσαι γιατί είναι περίεργη η φωνή και καταλαβαίνω όσους δεν τους αντέχουν 8). Αν τους φέρουν Ελλάδα καλό θα ήταν να είναι σε κλειστό χώρο. Και να τους φέρουν τώρα που είναι στα πάνω τους, όχι σε μια δεκαετία :stuck_out_tongue:

Ε, ούτως ή άλλως δεν τους βλέπω να ξαναπαίζουν σε ανοιχτό χώρο.

Ξέρεις κάτι ?? :-s